Jump to content

Πως αλλαζετε νερο σε πολλα λιτρα?


dnmhx

Recommended Posts

Θελω γνωμες και αποψεις για τον τροπο που κανετε αλλαγες σε πολλα λιτρα πχ 1000 και πανω.

Εχω 1000 λιτρα και κανω αλλαγες με βαρελι 200 λιτρων το οποιο δεν επαρκει γιατι εαν θελω να κανω αλλαγη μια φορα 40% δεν θα μπορω. Ή ενας που εχει 2 τονους τι γινεται εκει?

 Ξερω οτι ειναι μικρο αλλα τι να κανω να παρω μεγαλυτερο? Και το κυριοτερο ειναι δεν θελω να εχω ενα βαρελι στο σαλονι και ειδικα τεραστιο.υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα μεγάλα ενυδρεία η αλλαγή του νερού γίνεται με αντλία μέσα στο ενυδρείο και η σωλήνα καταλήγει μέσα στον νεροχύτη ή στην λεκάνη με αρκετά μέτρα σωλήνα,

και μετά γέμισμα κατευθείαν από την πιο κοντινή βρύση, με νερό από τον ηλιακό (θερμοσίφωνα) στην θερμοκρασία ενυδρείου, 

Σε μια μεγάλη αλλαγή που θέλεις να αλλάξεις 500 με 600 λίτρα νερό, δεν γίνεται με κουβάδες.

Εμένα η αλλαγή νερού μου διαρκεί 20 λεπτά περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Ενας που δεν εχει ηλιακο πχ οπως εγω?

Και ο ηλιακος ποσα λιτρα ζεστο  νερο σου βγαζει?

Έγινε επεξεργασία - dnmhx
Link to comment
Share on other sites

Από τον θερμοσίφωνα μετά, το δοχείο νερού του ηλιακού ειναι 150 λίτρα ταυτόχρονα ανάβει και με ρεύμα για να ζεστάνει το νερό όμως θα βάλεις νερό θερμοκρασίας 27 c οπότε φτάνει.

beware for everything

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω 1000 λιτρα εχω 400, αλλα σ περιπτώσεις που ηθελα να αλλαξω ολο το νερο μου απο τον θερμοσίφωνα κ την θερμοκρασια στους 27,εγινε ευκολα.οποτε πιστεύω οτι μπορεις να αλλαξεις το 40%που θες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

Από τον θερμοσίφωνα μετά, το δοχείο νερού του ηλιακού ειναι 150 λίτρα ταυτόχρονα ανάβει και με ρεύμα για να ζεστάνει το νερό όμως θα βάλεις νερό θερμοκρασίας 27 c οπότε φτάνει.

beware for everything
 

Ενας ηλεκτρικος θερμοσιφωνας ποσα λιτρα να ειναι? 100?

Αρα 150+100=250 λιτρα

Οποτε δεν φτανει... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Δεν εχω 1000 λιτρα εχω 400, αλλα σ περιπτώσεις που ηθελα να αλλαξω ολο το νερο μου απο τον θερμοσίφωνα κ την θερμοκρασια στους 27,εγινε ευκολα.οποτε πιστεύω οτι μπορεις να αλλαξεις το 40%που θες.

Τι χωρητικοτητας ειναι ο θερμοσιφωνας σου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος dnmhx έγραψε:

Ενας ηλεκτρικος θερμοσιφωνας ποσα λιτρα να ειναι? 100?

Αρα 150+100=250 λιτρα

Οποτε δεν φτανει... 

Έχεις μπερδευτεί δεν θα βάλεις 65-70 c νερό μέσα στο ενυδρείο ατόφιο,

Ας πούμε ότι  θερμοσίφωνας ή ο ηλιακός είναι 150 λτ νερό, όταν το νερό ζεσταθεί καλά το νερό φτάνει τους 65 -70c  βαθμούς αναλόγως που είναι ο θερμοστάτης του,σε συνδυασμό με κρύο όμως μιας και εμείς θέλουμε νερό 26 ή 27 βαθμούς που έχει το ενυδρείο, μας καλύπτει και περισσεύει, 

Εμένα είναι 150lt και σε αλλαγή νερού 500lt περισσεύει, έχει ακόμα ζεστό νερό να κατεβάσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με λάστιχο γεμίζω τα μεγάλα, αλλά έχω βάλει στην άκρη του λάστιχου ένα τηλέφωνο ντουζ. Είναι τοποθετημένο έτσι ώστε το νερό να φεύγει ντουζαριστό κατά μήκος της γυάλας και να γίνεται μια κάποια αποχλωρίωση.

Επειδή έχω σχετικά καινούριο ταχυθερμοσίφωνα γκαζιού (χωρίς καζάνι), δεν έχω μπει στη διαδικασία φίλτρου άνθρακα, αλλά θα πάρω ένα σύντομα. Για όσους έχουν θερμοσίφωνα με καζάνι θα πρότεινα την αγορά ενός φίλτρου, (υπάρχουν αποδοτικές και οικονομικές λύσεις), για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

Έχεις μπερδευτεί δεν θα βάλεις 65-70 c νερό μέσα στο ενυδρείο ατόφιο,

Ας πούμε ότι  θερμοσίφωνας ή ο ηλιακός είναι 150 λτ νερό, όταν το νερό ζεσταθεί καλά το νερό φτάνει τους 65 -70c  βαθμούς αναλόγως που είναι ο θερμοστάτης του,σε συνδυασμό με κρύο όμως μιας και εμείς θέλουμε νερό 26 ή 27 βαθμούς που έχει το ενυδρείο, μας καλύπτει και περισσεύει, 

Εμένα είναι 150lt και σε αλλαγή νερού 500lt περισσεύει, έχει ακόμα ζεστό νερό να κατεβάσει.

Το ξερω οτι θα μπει και κρυο αλλα ποση ποσοτητα ωστε να μην πεσει η θερμοκρασια αρκετα?

Στα 150 λιτρα ζεστου 65-70 c βαζεις αλλα 350 λιτρα κρυο και ειναι η θερμοκρασια οκ? 

Δηλ 27 βαθμους? Δεν εχει πεσει πιο κατω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Κι εγώ με λάστιχο γεμίζω τα μεγάλα, αλλά έχω βάλει στην άκρη του λάστιχου ένα τηλέφωνο ντουζ. Είναι τοποθετημένο έτσι ώστε το νερό να φεύγει ντουζαριστό κατά μήκος της γυάλας και να γίνεται μια κάποια αποχλωρίωση.

Επειδή έχω σχετικά καινούριο ταχυθερμοσίφωνα γκαζιού (χωρίς καζάνι), δεν έχω μπει στη διαδικασία φίλτρου άνθρακα, αλλά θα πάρω ένα σύντομα. Για όσους έχουν θερμοσίφωνα με καζάνι θα πρότεινα την αγορά ενός φίλτρου, (υπάρχουν αποδοτικές και οικονομικές λύσεις), για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

Πιο πολυ με απασχολει το θεμα της θερμοκρασιας

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος dnmhx έγραψε:

Το ξερω οτι θα μπει και κρυο αλλα ποση ποσοτητα ωστε να μην πεσει η θερμοκρασια αρκετα?

Στα 150 λιτρα ζεστου 65-70 c βαζεις αλλα 350 λιτρα κρυο και ειναι η θερμοκρασια οκ? 

Δηλ 27 βαθμους? Δεν εχει πεσει πιο κατω?

Όχι δεν πέφτει πιο κάτω, αρκεί για να γεμίσει το ενυδρείο 500lt νερό, μερικές φορές μπορώ να σου ότι μου έχει ξεφύγει και έχει ανέβει και 0.5c η θερμοκρασία του,

Αρκεί το νερό να είναι ζεστό όμως να έχει φτάσει 65 c μέσα στο θερμοσίφωνα, διαφορετικά δεν θα φτάσει. 

 

πριν 17 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Κι εγώ με λάστιχο γεμίζω τα μεγάλα, αλλά έχω βάλει στην άκρη του λάστιχου ένα τηλέφωνο ντουζ. Είναι τοποθετημένο έτσι ώστε το νερό να φεύγει ντουζαριστό κατά μήκος της γυάλας και να γίνεται μια κάποια αποχλωρίωση.

Επειδή έχω σχετικά καινούριο ταχυθερμοσίφωνα γκαζιού (χωρίς καζάνι), δεν έχω μπει στη διαδικασία φίλτρου άνθρακα, αλλά θα πάρω ένα σύντομα. Για όσους έχουν θερμοσίφωνα με καζάνι θα πρότεινα την αγορά ενός φίλτρου, (υπάρχουν αποδοτικές και οικονομικές λύσεις), για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

 

Στα μεγάλα ενυδρεία μιας και συνήθως έχουν 2 φίλτρα για υποστήριξη το ένα φίλτρο μέσα έχει άνθρακα μέσα σε δίχτυ το οποίο αλλάζει κάθε 3 μήνες περίπου, για κρυστάλλινο νερό ;) και για παν ενδεχόμενο, όλα όμως εξαρτώνται από τι ψάρια φιλοξενείς και τι ταΐζεις, είναι λίγο σύνθετα όλα αυτά.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο @Force. Και σύνθετα είναι, και κουβέντα σηκώνουν. Λόγω θέσης και προς αποφυγή παρεξηγήσεων από παιδιά με μικρότερη εμπειρία, θα επιμείνω στον πιο ασφαλή τρόπο με τη χρήση προφίλτρου, ώστε ν' αφαιρείται  οτιδήποτε ανεπιθύμητο, πριν μπει στη γυάλα. Για τους "παλιότερους", όλα είναι ανοιχτά προς γόνιμη συζήτηση. ;)

 

υγ Σε άλλο θέμα όμως γιατί ο φίλος @dnmhx, ρωτάει για θερμοκρασία.:D

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

Όχι δεν πέφτει πιο κάτω, αρκεί για να γεμίσει το ενυδρείο 500lt νερό, μερικές φορές μπορώ να σου ότι μου έχει ξεφύγει και έχει ανέβει και 0.5c η θερμοκρασία του,

Αρκεί το νερό να είναι ζεστό όμως να έχει φτάσει 65 c μέσα στο θερμοσίφωνα, διαφορετικά δεν θα φτάσει. 

 

 

Στα μεγάλα ενυδρεία μιας και συνήθως έχουν 2 φίλτρα για υποστήριξη το ένα φίλτρο μέσα έχει άνθρακα μέσα σε δίχτυ το οποίο αλλάζει κάθε 3 μήνες περίπου, για κρυστάλλινο νερό ;) και για παν ενδεχόμενο, όλα όμως εξαρτώνται από τι ψάρια φιλοξενείς και τι ταΐζεις, είναι λίγο σύνθετα όλα αυτά.

 

Ωραιος! Καλημερα κι ολας

Οποτε υπερκαλυπτει ο θερμοσιφωνας. Εγω κανω την αλλαγη σε βαρελι με θερμοστατη

Με το θεμα του χλωριου ομως τι γινεται? Ριχνεις αντιχλωριο μετα?

Και ποιος ειναι οικονομικοτερος τροπος απο τους δυο  εαν το εχεις ψαξει? Δηλ θερμοσιφωνας ή βαρελι με θερμοστατη?

 

Έγινε επεξεργασία - dnmhx
Link to comment
Share on other sites

Νεκταριε θα συμφωνησω με τα παιδια μιας και εγω ετσι κανω αλλαγες...

Με ενα προφιλτρο συνδεμενο παιρνω κατευθειαν νερο απο το μπανιο...

Αντιχλωριο ριχνω λιγο απο φοβια περισσοτερο...

Το θεωρω και ευκολο μιας και μου παιρνει καμμια εικοσαρια λεπτα ολη η διαδικασια της αλλαγης αλλα και ασφαλες ...

Και μπορει και πιο οικονομικο μια και το νερο απο τον θερμοσιφωνα ζεσταινεται σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος dnmhx έγραψε:

Ωραιος! Καλημερα κι ολας

Οποτε υπερκαλυπτει ο θερμοσιφωνας. Εγω κανω την αλλαγη σε βαρελι με θερμοστατη

Με το θεμα του χλωριου ομως τι γινεται? Ριχνεις αντιχλωριο μετα?

Και ποιος ειναι οικονομικοτερος τροπος απο τους δυο  εαν το εχεις ψαξει? Δηλ θερμοσιφωνας ή βαρελι με θερμοστατη?

 

Το θέμα του χλώριου είναι κάτι διαφορετικό εδώ, εγώ προσωπικά έχω φίλτρα κεντρική παροχής που αφαιρούν το χλώριο και έτσι το νερό έρχεται χωρίς χλώριο μέσα στο ενυδρείο, υπάρχουν τέτοια φίλτρα όμως και μόνο για μία βρύση που μπορεί να βάλει κανείς, εάν δεν θέλει κάποιος να βάλει φίλτρο θα πρέπει να ρίχνει αντιχλώριο κάποιο ισχυρό όμως στυλ prime ή ένα ακόμα πιο ισχυρό που έχουν για τα θαλασσινά ενυδρεία (δεν θυμάμαι το όνομά του)  κατά την διάρκεια του γεμίσματος και αφού τελειώσει το γέμισμα ρίξε λίγο ακόμα και με κάποιο κυκλοφορητή μέσα θα βοηθήσει να φύγει το χλώριο πιο γρήγορα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου που ετρεχε ενα χιλιαρι κάποτε, ειχε εγκαταστήσει κατω απο τον παγκο της κουζινας φιλτρο ανθρακα κ η εξοδος περναγε απο ένα ταχυθερμοσιφωνακι. Το ρυθμιζε στην κατώτατη θερμοκρασια (νομιζω 30C) και απλα ανοιγε το βανακι κ τέλος. Το μονο κακο ειναι οτι εχει σχετικά μικρη ροη και θες καμιά ωρα για 300 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καταρχην συγνωμη γιατι δεν το διευκρινίσα.βαζω απο τον θερμοσίφωνα αλλα περναει απο προφιλτρα πριν μπει στο ενυδρειο.ο ενας απο τους 2 ανθρακες που περναει .οταν μιλησα με το παιδι απο water waves τον επριξα με το ότι θα περνω απο θερμοσίφωνα κ μου εδωσε εναν ο οποιος υποτίθεται κανει αυτην την συγκεκριμενη δουλεια.επίσης στο μπαστουνι που εχω στο ενυδρειο για να μπαινει το νερο εβαλα ενυδρειακο βαμβακι για να μαζεψει οτι τελευταίο μπορει να περασε.τωρα για την θερμοκρασια ο force στο ειπε πολυ καλα ,αν ο θερμοσίφωνας ζεσταθει θα φτιαξεις πρωτα εσυ το νερο σου κ με μια νορμαλ πιεση δεν πρόκειται να κρυωσει (μετα απο 10 φορες με το χερι αν το κοιτας ,δεν θα πεφτεις ουτε βαθμο εξω).χλωριο:εχω ενα τεστ κ ανα κατι μηνες ελέγχω κ ποτε δεν μέτρησα χλωριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Ναι καταρχην συγνωμη γιατι δεν το διευκρινίσα.βαζω απο τον θερμοσίφωνα αλλα περναει απο προφιλτρα πριν μπει στο ενυδρειο.ο ενας απο τους 2 ανθρακες που περναει .οταν μιλησα με το παιδι απο water waves τον επριξα με το ότι θα περνω απο θερμοσίφωνα κ μου εδωσε εναν ο οποιος υποτίθεται κανει αυτην την συγκεκριμενη δουλεια.επίσης στο μπαστουνι που εχω στο ενυδρειο για να μπαινει το νερο εβαλα ενυδρειακο βαμβακι για να μαζεψει οτι τελευταίο μπορει να περασε.τωρα για την θερμοκρασια ο force στο ειπε πολυ καλα ,αν ο θερμοσίφωνας ζεσταθει θα φτιαξεις πρωτα εσυ το νερο σου κ με μια νορμαλ πιεση δεν πρόκειται να κρυωσει (μετα απο 10 φορες με το χερι αν το κοιτας ,δεν θα πεφτεις ουτε βαθμο εξω).χλωριο:εχω ενα τεστ κ ανα κατι μηνες ελέγχω κ ποτε δεν μέτρησα χλωριο.

Αυτο ελεγα στον Νεκταριο χτες οταν το συζηταγαμε....

Νομιζω οτι υπαρχουν ανθρακες που ανεχονται περισοτερο απο αλλους τις υψηλες θερμοκρασιες...

Συνηθως ειναι κατασκευασμενοι απο κοκοφοινικα....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Ναι καταρχην συγνωμη γιατι δεν το διευκρινίσα.βαζω απο τον θερμοσίφωνα αλλα περναει απο προφιλτρα πριν μπει στο ενυδρειο.ο ενας απο τους 2 ανθρακες που περναει .οταν μιλησα με το παιδι απο water waves τον επριξα με το ότι θα περνω απο θερμοσίφωνα κ μου εδωσε εναν ο οποιος υποτίθεται κανει αυτην την συγκεκριμενη δουλεια.επίσης στο μπαστουνι που εχω στο ενυδρειο για να μπαινει το νερο εβαλα ενυδρειακο βαμβακι για να μαζεψει οτι τελευταίο μπορει να περασε.τωρα για την θερμοκρασια ο force στο ειπε πολυ καλα ,αν ο θερμοσίφωνας ζεσταθει θα φτιαξεις πρωτα εσυ το νερο σου κ με μια νορμαλ πιεση δεν πρόκειται να κρυωσει (μετα απο 10 φορες με το χερι αν το κοιτας ,δεν θα πεφτεις ουτε βαθμο εξω).χλωριο:εχω ενα τεστ κ ανα κατι μηνες ελέγχω κ ποτε δεν μέτρησα χλωριο.

Κ αυτο που λεει ο kadmos με την ντουζιερα ειναι πολυ ωραιο κολπακι αποχλωριωσης.να σημειώσω οτι με αυτον τον τροπο εχω στην εξοδο του θερμοσίφωνα tds155 μετα τα προφιλτρα 120.προσεχε ομως το εξης.αν απο λάθος το νερο σου παγωσει μην βαλεις μετα το καυτό για λέγεται ο ανθρακας αχρηστευεται.δλδ μην βαλεις 60 βαθμους νερο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

Το θέμα του χλώριου είναι κάτι διαφορετικό εδώ, εγώ προσωπικά έχω φίλτρα κεντρική παροχής που αφαιρούν το χλώριο και έτσι το νερό έρχεται χωρίς χλώριο μέσα στο ενυδρείο, υπάρχουν τέτοια φίλτρα όμως και μόνο για μία βρύση που μπορεί να βάλει κανείς, εάν δεν θέλει κάποιος να βάλει φίλτρο θα πρέπει να ρίχνει αντιχλώριο κάποιο ισχυρό όμως στυλ prime ή ένα ακόμα πιο ισχυρό που έχουν για τα θαλασσινά ενυδρεία (δεν θυμάμαι το όνομά του)  κατά την διάρκεια του γεμίσματος και αφού τελειώσει το γέμισμα ρίξε λίγο ακόμα και με κάποιο κυκλοφορητή μέσα θα βοηθήσει να φύγει το χλώριο πιο γρήγορα.

 

μπορεις να στειλεις ενα λινκ για αυτα τα φιλτρα που λες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιρνεις ενα τηλ. στα παιδια στην waterwaves;

Ειναι χομπιστες και θα σου πουν ακριβως ποιο φιλτρο σου ταιριαζει με μικρο σχετικα κοστος και μεγαλη ασφαλεια...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ερωτηση αν το καλωδιο που γεμιζω το ενυδρειο βαλεις τηλεφωνο απο ντουσ και το γεμισεις ενεργο ανθρακα μεσα τοτε εχεις θεμα με χλωρια ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος dnmhx έγραψε:

μπορεις να στειλεις ενα λινκ για αυτα τα φιλτρα που λες?

Από την watereaves τα έχω πάρει εγώ

Τώρα δεν έχει αυτά που έχω εγώ αλλά και αυτά είναι παρόμοια, εγώ έχω προφίλτρο αυτοκαθαριζόμενο όπως το λέει και μετά φίλτρο, το πρώτο μαζεύει τα σκουπίδια που έρχονται από το νερό και το δεύτερο φιλτράρει το νερό.

 

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30203

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30129

 

Για μέσα στο φίλτρο

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30104

 

 

όταν τα βάλαμε 

Θα δημιουργήσεις και bypass για καλού κακού πάντα

 

DSC_0009.JPG

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...