Jump to content

Μωρά γκάπυ με πολύ μαζεμένα πτερύγια.(θάνατοι)


Recommended Posts

Γεία σας παιδιά 

 Έχω ένα ακόμη θέμα που με απασχολεί.Παρατηρώ τώρα τελευταία στα μωρά γκάπυ να μαζεύονται τελείως τα πτερύγια , οι ουρίστες τους να γίνονται σαν βέλος και να πεθαίνουν μέσα σε 24 άντε το πολύ 48 ώρες. Εντομεταξύ έφαγα όλο το διαδίκτυο και δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες άλλοι λένε τοξικότητα νερού , άλλοι λένε αιμομηξία και άλλοι μιλούν για παράσιτα. Τελικά πρωτοείδα τα συμπτώματα στις πρώτες γένες αποφάσισα να ρίξω λίγο αλάτι για να σκοτωθούν μερικά παράσιτα στο ενυδρείο γιατί οι μετρήσεις που έκανα ΝΟ2,ΝΟ3 και ΝΗ3/4 ήταν καλες. Τελικά τα συμπτώματα είδα να συνεχίζονται και στην επόμενη γέννα έχασα και άλλα μικρά οπότε έκανα μια αλλαγή 50% στο ενυδρείο για να καθαρίσει το νερό καλά και φυσικά μπήκε και η κατάλληλη ποσότητα αλατιού στο νερό αλλαγής.

 Λίγες πληροφορίες το ενυδρείο είναι 60 λίτρα πυκνοφυτεμένο και ζεί η μάνα με τα μικρά τα οποία μείναν καμια 5 με 6 μικρά όπου τα 3 δεν εμφανίζουν αυτό το σύμπτωμα.Τελευταία μέτρηση NO2:0 ,NO3:15-20,NH3/NH4:0 το ενυδρείο λειτουργέ εδώ και κάτι χρόνια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος bettafish έγραψε:

Γεία σας παιδιά 

 Έχω ένα ακόμη θέμα που με απασχολεί.Παρατηρώ τώρα τελευταία στα μωρά γκάπυ να μαζεύονται τελείως τα πτερύγια , οι ουρίστες τους να γίνονται σαν βέλος και να πεθαίνουν μέσα σε 24 άντε το πολύ 48 ώρες. Εντομεταξύ έφαγα όλο το διαδίκτυο και δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες άλλοι λένε τοξικότητα νερού , άλλοι λένε αιμομηξία και άλλοι μιλούν για παράσιτα. Τελικά πρωτοείδα τα συμπτώματα στις πρώτες γένες αποφάσισα να ρίξω λίγο αλάτι για να σκοτωθούν μερικά παράσιτα στο ενυδρείο γιατί οι μετρήσεις που έκανα ΝΟ2,ΝΟ3 και ΝΗ3/4 ήταν καλες. Τελικά τα συμπτώματα είδα να συνεχίζονται και στην επόμενη γέννα έχασα και άλλα μικρά οπότε έκανα μια αλλαγή 50% στο ενυδρείο για να καθαρίσει το νερό καλά και φυσικά μπήκε και η κατάλληλη ποσότητα αλατιού στο νερό αλλαγής.

 Λίγες πληροφορίες το ενυδρείο είναι 60 λίτρα πυκνοφυτεμένο και ζεί η μάνα με τα μικρά τα οποία μείναν καμια 5 με 6 μικρά όπου τα 3 δεν εμφανίζουν αυτό το σύμπτωμα.Τελευταία μέτρηση NO2:0 ,NO3:15-20,NH3/NH4:0 το ενυδρείο λειτουργέ εδώ και κάτι χρόνια.

 

Παραθέτω και μια φωτό για το πώς είναι το ψάρι (το ψάρι που θα δείτε δεν είναι δικό μου)

 

imgres.jpg

IMG_3639_zps57c14ed5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αιμομιξια μπορει να εμφανισει τετοια θεματα.Προσφατα μιλαγαμε εδω για αυτο το θεμα.Να το βρω να το ανεβασω.Απο οτι ειδα δεν εχουν ολα τα μωρα το ιδιο θεμα? Και δεν ειναι απαραιτητο οι γονεις να εμφανιζουν το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Dio45 έγραψε:

Η αιμομιξια μπορει να εμφανισει τετοια θεματα.Προσφατα μιλαγαμε εδω για αυτο το θεμα.Να το βρω να το ανεβασω.Απο οτι ειδα δεν εχουν ολα τα μωρα το ιδιο θεμα? Και δεν ειναι απαραιτητο οι γονεις να εμφανιζουν το προβλημα.

 Ναι δεν το εμφανίζουν όλα τα ψαράκια μερικά δεν έχουν θέματα. Το λυπηρό είναι ότι τα θερίζει τα μωρά αυτή η ασθένεια και δε γίνεται τίποτα αν προκαλείται από αιμομηξία ,η γκαπίνα γέννησε πριν μερικές εβδομάδες 10 ψαράκια και μου έμεινε μόνο 1 από αυτά ,τουλάχιστον έχω και 2 ακόμη μικρά που είναι 1 μηνών και κάτι και πάνε καλά. Μάλλον θα χρειαστεί να βάλω κανα ψαράκι από άλλη γέννα. Τώρα ποιοι άλλοι λόγοι φταίνε εκτός απο την τοξικότητα δεν ξέρω.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να διωξεις μερικα ψαρια και να προσθεσεις μερικα καινουρια.Ειναι αρκετα ευκολο να βρεις guppies απο διαφορετικα αιματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος argy1 έγραψε:

Θα μπορουσες να διωξεις μερικα ψαρια και να προσθεσεις μερικα καινουρια.Ειναι αρκετα ευκολο να βρεις guppies απο διαφορετικα αιματα.

 Λογικά θα αναφέρεις να έδινα ενήλικα ψάρια και να τα αντικαταθηστούσα με διαφορετικά γκάπυ. Δυστυχώς δεν γίνεται αυτό γιατί έχω μόνη της μια θηλυκιά η οποία έκανε 2 γέννες μέχρι τώρα και δεν ήξερα τι γονίδια κουβαλάει είχε κιόλας και αρχικά σημάδια εγκυμοσύνης απο το pet shop . Τώρα δεν ξέρω κιόλας αν μπορώ να βάλω για να αλλάξουν τα αίματα.Αν το κάνω φοβάμαι ότι θα τα κυνηγάνε τα μικρά μέχρι θανάτου και μπορεί να τα κολλήσουν καμιά ασθένεια.

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι ιδικός στις ασθένειας αλλά σίγουρα είναι ασθένεια παρασιτικής φύσεως και θέλει θεραπεία χωρείς να είμαι σίγουρος ποντάρω σε Ichthyobodo necator, αυτή η ασθένεια κάνει να κολλούν τα πτερύγια και η ουρές.

Περισσότερα θα σε που η ασθενειακιδες :)

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι εμφανιστηκε ενα κακο χαρακτηριστικο στην αναπαραγωγη.Δλδ γονιδιακο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

@Dio45 τα ψάρια δεν γεννιούνται έτσι αλλά μετα αποκτούν τα συμπτώματα κάτι που νομίζω πως αποκλείει τα γεννητικά λάθει, δεν θέλω να γράψω φιρμάνια αλλά αν ψάξετε για την ασθένεια θα δείτε ότι είναι ένα απο τα βασικά της συμπτώματα.

\

@bettafish κάνε ένα πείραμα ανέβασε την θερμοκρασία για 48 ώρες στους 30,5 μερικές φορές αρκεί αυτό ως θεραπεία (τα παράσιτα δεν μπορούν να επιβιώσουν σε θερμοκρασία πάνω απο τους 30).

Τέλος πάντων είπα δεν είμαι ιδικός στις ασθένειες και δεν επιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω κανεις δεν μπορει να ξεχωρισει την μορφη του γονου.Εννοω απο εμας που τα βλπουμε με το ματι.Ειδικα μετα οταν καποια ειναι κανονικα και καποια οχι κατω απο τις ιδιες συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

δεν είμαι ιδικός στις ασθένειας αλλά σίγουρα είναι ασθένεια παρασιτικής φύσεως και θέλει θεραπεία χωρείς να είμαι σίγουρος ποντάρω σε Ichthyobodo necator, αυτή η ασθένεια κάνει να κολλούν τα πτερύγια και η ουρές.

Περισσότερα θα σε που η ασθενειακιδες :)

 

Ναί όμως έριξα αλάτι πρίν ακόμη εμφανιστούν τα συμπτώματα δε θα προφυλάσονταν απ τα παράσιτα; Και μετά  όταν εμφανίστηκαν έκανα 50% αλλαγη δε θα έβλεπα εξέλιξη; Aν και αυτό με τη θερμοκρασία που λές το παράλλειψα εντελώς έπρεπε να το δοκιμάσω πριν γίνει το ξεκαθάρισμα. Πάντως μάλον είναι αυτό που λέει ο Dio 45 θα συμβαίνει αιμομηξία.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Ας μιλήσουν και ποιο έμπειροι στις ασθένειες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω διαβασει πολλα θεματα του @Χρήστος μονο σεβασμο εχω, και εδω που εχουμε μια διαφορετικη σκεψη παλι κερδος θα ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστές είναι όλες οι απόψεις αυτά τα threads είναι χρήσιμα και για τους συνχομπίστες. Πάντως αυτό το παράσιτο που ανέφερε ο χρήστος μπορει να μας έκανε την δουλεία και μάλλον είναι ακόμη  μέσα στο ενυδρείο με τόσα κρούσματα.:bigemo_harabe_net-135:

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

έχω δηλώσει και παλιότερα ότι στις ασθένειες είμαι σκράπας και για αυτό έχω λίγα ποστ σε αυτήν την θεματολογία. Απλά έτυχε πριν 15-20 μέρες να είχα μια συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα(κόλλημα πτερυγίων και ουρές πινέλο) και μόλις διάβασα αυτό το θέμα μου ήρθε φλασιά και το ανάφερα με κάθε επιφύλαξη και για αυτό δεν προτείνω κάποιου είδους θεραπείας παρά μόνο την αύξηση της θερμοκρασίας, κάτι που και λάθος να είμαι κακό δεν θα κάνει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι υπερ στις πολλες γνωμες! Αλλιως δεν θα υπηρχε προοδος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μεγαλα ψαρια εχουν διαφορετικες ανοχες απο οτι τα μωρα γιαυτο και χανεις τον γοννο...

Τα περισοτερα παρασιτα (τα πιο γνωστα τουλαχιστον) δεν επηρεαζονται απο την θερμοκρασια εκτος απο καποια ειδη πρωτοζωων οπως το ικ που απλα η θερμοκρασια "επιταχυνει"τον κυκλο της ζωης τους....

Για να εχουν εξαρση στον βαθμο που περιγραφεται πρεπει να εχουν βρει τις καταλληλες συνθηκες....

Βεβαια...

Τα μπανια με αλατι και αυξηση θερμοκρασιας (μαζι οπωσδηποτε με την χρηση σκουπας)βοηθαν στην αποπαρασιτωση οταν προκειται για costia αλλα κατα πασα πιθανοτητα δεν υφισταται κατι τετοιο ..

Και αν υφισταται η καλυτερη λυση ειναι η χρηση πραζικουαντελης ή υπερμαγγανικου....

Το δευτερο θα σε γλιτωσει και απο την αλλη εκδοχη που ειναι η βακτηριακη λοιμωξη αλλα δεν θα προτεινα την χρηση του λογο μεγαλης επικινδυνοτητας σε περιπτωση λαθος δοσολογιας.....

Γνωμη μου ειναι οτι το προβλημα τεινει προς βακτηριακη μολυνση...

Εκτος αν ειναι costia που περιγραφει ο Χρηστος που τοτε τα μπανια θα πρεπει να ειναι συχνα κανοντας και αυξηση θερμοκρασιας αλλα και σκουπα βυθου(οπως ξανανεφερα)....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Τα μεγαλα ψαρια εχουν διαφορετικες ανοχες απο οτι τα μωρα γιαυτο και χανεις τον γοννο...

Τα περισοτερα παρασιτα (τα πιο γνωστα τουλαχιστον) δεν επηρεαζονται απο την θερμοκρασια εκτος απο καποια ειδη πρωτοζωων οπως το ικ που απλα η θερμοκρασια "επιταχυνει"τον κυκλο της ζωης τους....

Για να εχουν εξαρση στον βαθμο που περιγραφεται πρεπει να εχουν βρει τις καταλληλες συνθηκες....

Βεβαια...

Τα μπανια με αλατι και αυξηση θερμοκρασιας (μαζι οπωσδηποτε με την χρηση σκουπας)βοηθαν στην αποπαρασιτωση οταν προκειται για costia αλλα κατα πασα πιθανοτητα δεν υφισταται κατι τετοιο ..

Και αν υφισταται η καλυτερη λυση ειναι η χρηση πραζικουαντελης ή υπερμαγγανικου....

Το δευτερο θα σε γλιτωσει και απο την αλλη εκδοχη που ειναι η βακτηριακη λοιμωξη αλλα δεν θα προτεινα την χρηση του λογο μεγαλης επικινδυνοτητας σε περιπτωση λαθος δοσολογιας.....

Γνωμη μου ειναι οτι το προβλημα τεινει προς βακτηριακη μολυνση...

Εκτος αν ειναι costia που περιγραφει ο Χρηστος που τοτε τα μπανια θα πρεπει να ειναι συχνα κανοντας και αυξηση θερμοκρασιας αλλα και σκουπα βυθου(οπως ξανανεφερα)....

Δυστυχώς ότι έγινε έγινε. Από εδώ και πέρα θέλει προληπτικά μέτρα για τα μικρούλια που έμειναν και για αυτά που θα έρθουν.Τα φάρμακα που ανέφερες που θα τα βρεις αν τα χρειάζεσαι επιγόντως (που μακάρι να μη χρειαστούν) σε πετ σοπ; Αν και η φυσική αντιμετώπιση είναι η καλύτερη σε περίπτωση που προλάβεις την ασθένεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι..

Σιγουρα η προληψη ειναι μεγαλη υποθεση..

Αλλα αν χρειαστει να βρεις τα φαρμακα σχεδον σε οποιο πετ απευθηνθεις θα τα εχει...

Πραζικουαντελη αν πας σε αποπαρασιτωση εχουν φαρμακα οπως:

το dactymor

http://www.aquaristikshop.com/aquaristic/Aquarium-Muenster-Dactymor/146900/

Το tremazol

http://www.amazonios.gr/product/2779/professional-tremazol.html

Ή ακομα και το gdex της esha

https://abc-zoo.sk/12595-esha-gdex-20-ml.html.....

 

Υπερμαγγανικο στο φαρμακειο...

Αλλα αν δεν εχεις ζυγαρια ακριβειας και δεν εχεις ασχοληθει με διαλυματα μην το επιχειρησεις καλυτερα...

  

Αντιβακτηριακα αρκετα οπως:

της sera το bactopur

https://www.sera.de/el/proion/sera-baktopur-direct/

Και αντιστοιχα φαρμακα απο σχεδον ολες τις εταιρειες....

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Ναι..

Σιγουρα η προληψη ειναι μεγαλη υποθεση..

Αλλα αν χρειαστει να βρεις τα φαρμακα σχεδον σε οποιο πετ απευθηνθεις θα τα εχει...

Πραζικουαντελη αν πας σε αποπαρασιτωση εχουν φαρμακα οπως:

το dactymor

http://www.aquaristikshop.com/aquaristic/Aquarium-Muenster-Dactymor/146900/

Το tremazol

http://www.amazonios.gr/product/2779/professional-tremazol.html

Ή ακομα και το gdex της esha

https://abc-zoo.sk/12595-esha-gdex-20-ml.html.....

 

Υπερμαγγανικο στο φαρμακειο...

Αλλα αν δεν εχεις ζυγαρια ακριβειας και δεν εχεις ασχοληθει με διαλυματα μην το επιχειρησεις καλυτερα...

  

Αντιβακτηριακα αρκετα οπως:

της sera το bactopur

https://www.sera.de/el/proion/sera-baktopur-direct/

Και αντιστοιχα φαρμακα απο σχεδον ολες τις εταιρειες....

 

 

 

 Ευχαριστώ. Πάντως από αντιβακτηριακά εντάξη κάτι ξέρω  είχα έναν μονομάχο που έπασχε από προχωρημένο fin rot χρησιμοποίησα για αρχή melafix μαζί με αλάτι ειδικό και δεν έβλεπα αποτελέσματα μου πρότεινε τελικά ο Σταμάτης το bactopur direct το ακριβοπλήρωσα επειδή το πετ σοπ είχε μόνο τη μεγάλη συσκευασία βέβαια άξιζε. Αν και για τον γόνο θα του πέσει βαρύ τέτοιο φάρμακο πιστεύω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος bettafish έγραψε:

 Ευχαριστώ. Πάντως από αντιβακτηριακά εντάξη κάτι ξέρω  είχα έναν μονομάχο που έπασχε από προχωρημένο fin rot χρησιμοποίησα για αρχή melafix μαζί με αλάτι ειδικό και δεν έβλεπα αποτελέσματα μου πρότεινε τελικά ο Σταμάτης το bactopur direct το ακριβοπλήρωσα επειδή το πετ σοπ είχε μόνο τη μεγάλη συσκευασία βέβαια άξιζε. Αν και για τον γόνο θα του πέσει βαρύ τέτοιο φάρμακο πιστεύω.

 

Ο Σταματης εχει μεγαλη πειρα απο ασθενειες και σωστα σου προτεινε bactopur εφοσον υπηρχε εξαρση...

Το melafix ειναι πιο πολυ (κατα την γνωμη μου)φαρμακο προληψης και αρχικου σταδιου με επουλωτικες και καταπραυντικες ιδιοτητες...

Οπως νομιζω οτι δυστηχως αν το παλεψεις με αλατι και αυξηση θερμοκρασιας και δεν δεις αποτελεσματα οτι το bactpour ειναι αναγκαιο κακο...

Μακαρι βεβαια να βγω λαθος γιατι οντως ειναι επιβαρυντικο για ψαρια μικρης ηλικιας οπως και ολα τα αντιβακτηριακα που χρησιμοποιουν  ουσιες οπως  πχ.η νουφοπρινολη ή η ερυθραμικινη κτλ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όπως ο γιατρός αρχίζει με της απλές θεραπείες και αν δεν πιάσουν τόπο τότε πάει σε βαριά φάρμακα έτσι και εμείς προτού πάμε στα φάρμακα (εκτός εξαιρέσεων) καλό είναι πρώτα να δοκιμάζουμε κάποιες απλές φυσικές μεθόδους ιδιαίτερα όταν πρόκειται για γόνο που είναι πολύ ποιο ευαίσθητος στην φαρμακευτική αγωγή. Δεν έχω εμπειρία στις ασθένειες γιατί απλά δεν αρρωσταίνουν τα ψάρια μου (γιατί είναι άλλο θέμα αυτό). Αλλά από όλα όσα έχω διαβάσει και ακούσει στα χρόνια που ασχολούμαι με τα ενυδρεία οι περισσότεροι πρώτα προτείνουν τις απλές μεθόδους αντιμετώπισης προτού πιάσουν τα φάρμακα.

Εξαίρεση οι δισκάδες, είναι λίγο υποχόνδριοι  αυτή  :kookoo: ακόμα και στραβά να κατουρήσει ο δίσκος δίνουν φάρμακα, και είναι η μόνοι που μπορούν να δουν πως κατουράει το ψάρι :P Εκτός αυτού αυτά τα ψάρια φου να τα κάνεις θα γριποθούν :greedy:

 

 

ΥΓ

τελικά έκανες κάποια κίνηση πχ αύξηση της θερμοκρασία, ή έβαλες κάποιο φάρμακο;

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

όπως ο γιατρός αρχίζει με της απλές θεραπείες και αν δεν πιάσουν τόπο τότε πάει σε βαριά φάρμακα έτσι και εμείς προτού πάμε στα φάρμακα (εκτός εξαιρέσεων) καλό είναι πρώτα να δοκιμάζουμε κάποιες απλές φυσικές μεθόδους ιδιαίτερα όταν πρόκειται για γόνο που είναι πολύ ποιο ευαίσθητος στην φαρμακευτική αγωγή. Δεν έχω εμπειρία στις ασθένειες γιατί απλά δεν αρρωσταίνουν τα ψάρια μου (γιατί είναι άλλο θέμα αυτό). Αλλά από όλα όσα έχω διαβάσει και ακούσει στα χρόνια που ασχολούμαι με τα ενυδρεία οι περισσότεροι πρώτα προτείνουν τις απλές μεθόδους αντιμετώπισης προτού πιάσουν τα φάρμακα.

Εξαίρεση οι δισκάδες, είναι λίγο υποχόνδριοι  αυτή  :kookoo: ακόμα και στραβά να κατουρήσει ο δίσκος δίνουν φάρμακα, και είναι η μόνοι που μπορούν να δουν πως κατουράει το ψάρι :P Εκτός αυτού αυτά τα ψάρια φου να τα κάνεις θα γριποθούν :greedy:

 

 

ΥΓ

τελικά έκανες κάποια κίνηση πχ αύξηση της θερμοκρασία, ή έβαλες κάποιο φάρμακο;

 

 

 

Τελικά όσα είχαν αυτό το παράξενο σύμπτωμα δεν τα κατάφεραν και δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα. Τώρα μου μείναν 3 μικρά που παραμένουν ανθεκτικά να κολυμπάνε μαζί με τη μητέρα τους. Λες άραγες να χρειαστεί να ανεβάσω την θερμοκρασία για τώρα ή δε χρειάζεται;    

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα στην ουσία το άνοιξα για να δώ τι συμβαίνει και το πάθανε αλλά και τι μπορώ να κάνω για να μη ξανασυμβεί και επίσης αν συμβεί πως θα το αντιμετωπίσω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 10/2/2017 at 0:35 ΠΜ, το μέλος bettafish έγραψε:

Το θέμα στην ουσία το άνοιξα για να δώ τι συμβαίνει και το πάθανε αλλά και τι μπορώ να κάνω για να μη ξανασυμβεί και επίσης αν συμβεί πως θα το αντιμετωπίσω. 

 

Εγώ απο αυτά που διάβασα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον έβαλες τη πρώτη φορά αλάτι σε δοσολογία για ενήλικα ψάρια(ή και αδιάλυτο το αλάτι ) και γι αυτό τα νεογέννητα έδειχναν σα καμένα τα πτερύγιά τους .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...