Jump to content

Μωρά γκάπυ με πολύ μαζεμένα πτερύγια.(θάνατοι)


Recommended Posts

Μετά από αυτό παράτησα το χόμπι και είδα αυτή την απάντηση μετά από 1 χρόνο. Ναι προκειμένου να τα συνεφέρω τα σπόρια, έβαλα την αναγραφόμενη δοσολογία από το αλάτι της ΑPI. Μέγα λάθος να μπαίνουν ζουμιά και αλάτια χωρίς να μελετάς δοσολογίες. Αυτό έχω να πω σε όσους προσπαθούν να κάνουν θεραπείες στα ψαράκια τους. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πολλές φορές απ την αγωνία μας μη πάθουν κάτι τα ψάρια μας κάνουμε προληπτικές θεραπείες με ήπια φάρμακα και ξεχνάμε ότι και τα ήπια φάρμακα δε παύουν να είναι φάρμακα και ότι η δοσολογία είναι αυτή που θεραπεύει .

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται  για costia (ichthyobodo). Γονιδια δεν φταινε. Απλα,  τα μικρα ειναι πιο ευαισθητα στις ασθενιες.

NO3 κ.α.  με τι τεστακια μετρησες;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω υγρά τεστάκια της sera που ακόμη δεν έληξαν.Οι μετρήσεις πάντως ήταν καλές (Ν02 και ΝΗ3/4=0,ΝΟ3=15), υποψιάζομαι ότι υπήρχε είδη αυτή η μόλυνση από το ενυδρείο του pet shop που τα αγόρασα και λόγω stress ή κακής προσαρμογής να εμφανίστηκε μετά από λίγες μέρες η πανούκλα. Εντωμεταξύ είχα στήσει τότε ένα χαρεμάκι 3/1 και μετά από λίγες μέρες τα τρία ενήλικα πέθαναν μέσα σε ένα 24ωρο από ασθένεια στην οποία το ψάρι έδειχνε σκεβρωμένο, με ρουφηγμένη κοιλιά και τελείως αποχρωματισμένο. Έμεινε τελικά μια θυληκιά survivor που ήταν έγκυος. Αυτή στη τελικά γέννησε μικρά, όμως τα μικρά μετά από μια εβδομάδα ζωής εμφάνισα την συγκεκριμένη ασθένεια που δεν ξέρω καν αν θεραπεύεται, ο γόνος είχε μαζεμένα πτερύγια με την ουρά του να μοιάζει με βέλος αντί να είναι στρόγγυλη,και κολυμπούσε μονοκόματα χωρίς να κουνά την σπονδιλική του στήλη όπως ένα φυσιολογικό.Τελικά το μικρό που έπασχε από αυτή την ασθένεια κατέληγε μέσα 24 με 48 ώρες. Τέτοια περιπέτεια αυτό ήταν το ιστορικό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος bettafish έγραψε:

Έχω υγρά τεστάκια της sera που ακόμη δεν έληξαν.Οι μετρήσεις πάντως ήταν καλές (Ν02 και ΝΗ3/4=0,ΝΟ3=15), υποψιάζομαι ότι υπήρχε είδη αυτή η μόλυνση από το ενυδρείο του pet shop που τα αγόρασα και λόγω stress ή κακής προσαρμογής να εμφανίστηκε μετά από λίγες μέρες η πανούκλα. Εντωμεταξύ είχα στήσει τότε ένα χαρεμάκι 3/1 και μετά από λίγες μέρες τα τρία ενήλικα πέθαναν μέσα σε ένα 24ωρο από ασθένεια στην οποία το ψάρι έδειχνε σκεβρωμένο, με ρουφηγμένη κοιλιά και τελείως αποχρωματισμένο. Έμεινε τελικά μια θυληκιά survivor που ήταν έγκυος. Αυτή στη τελικά γέννησε μικρά, όμως τα μικρά μετά από μια εβδομάδα ζωής εμφάνισα την συγκεκριμένη ασθένεια που δεν ξέρω καν αν θεραπεύεται, ο γόνος είχε μαζεμένα πτερύγια με την ουρά του να μοιάζει με βέλος αντί να είναι στρόγγυλη,και κολυμπούσε μονοκόματα χωρίς να κουνά την σπονδιλική του στήλη όπως ένα φυσιολογικό.Τελικά το μικρό που έπασχε από αυτή την ασθένεια κατέληγε μέσα 24 με 48 ώρες. Τέτοια περιπέτεια αυτό ήταν το ιστορικό.

Απ΄αυτο το ιστορικο και θα΄πρεπει να ξεκινησεις. .....  ειναι μια ασθενια.

Link to comment
Share on other sites

Και μάλιστα παρασιτικής φύσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...