Jump to content

τεστ γενικης σκληροτητας GH


Recommended Posts

   Καλησπερα ,θελω να μετρησω την γενικη σκληροτητα του νερου του ενυδρειου μου αγοραζοντας της sera το τεστ.Στις οδηγιες λεει οτι καθε σταγονα που ριχνουμε στο νερο ανακατευουμε κ μολις το νερο γινει πρασινο υποδουλωνει ,ο αριθμος των σταγονων ,την υπαρχουσα γενικη σκληροτητα .

Συγνωμη αλλα τι πρασινο εννοει?εμενα το μονο που μου βγηκε μετα απο 33 σταγονες ηταν το χρωμα του ελαιολαδου.Κανονικα δεν θα επρεπε να ειχε εστω το χρωμα του πρασινου στις οδηγιες ωστε να καταλαβουμε ποιο ακριβως θελει?

Τελος παρακαλω πολυ πειτε μου τι τεστ ,να παω να αγορασω, κατα την γνωμη σας ωστε να εχω καμια καλυτερη εικονα.

Link to comment
Share on other sites

 

Ανακίνησε καλά το υγρό.

Όταν ρίξεις την πρώτη σταγόνα παίρνει κάποιο χρώμα.

Προσθέτοντας σιγά σιγά μία μία σταγόνα και κουνώντας το, κάποια στιγμή θα δεις μια αλλαγή προς το πράσινο (μη φανταστείς σκούρο πράσινο).

Όσες σταγόνες χρειάστηκαν για να αλλάξουν το χρώμα τόσο και η σκληρότητα.

Κοίτα και την ημερομηνία λήξεως. :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος blenaddict έγραψε:

κορονεικο πρασινο η μεγαριτικο σου εβγαλε ??

ασε φιλε αγουρελαιο βγηκε... Τραγικο....θα το ξανακανω τεστ μετα κ θα στο στειλω φωτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

 

Ανακίνησε καλά το υγρό.

Όταν ρίξεις την πρώτη σταγόνα παίρνει κάποιο χρώμα.

Προσθέτοντας σιγά σιγά μία μία σταγόνα και κουνώντας το, κάποια στιγμή θα δεις μια αλλαγή προς το πράσινο (μη φανταστείς σκούρο πράσινο).

Όσες σταγόνες χρειάστηκαν για να αλλάξουν το χρώμα τόσο και η σκληρότητα.

Κοίτα και την ημερομηνία λήξεως. :)

 

εγω δεν ειδα πουθενα το πρασινο νομιζω ...εκτος αν ηθελε παραπανω απο τις 33 σταγονες. Ληγει 11ος/2017

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να ήθελε 33 σταγόνες.

Ξανά κάνε με προσοχή άλλη μια φορά το τεστ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος blenaddict έγραψε:

σε τι φως τεσταρεις ? ολα τα τεστ θελουν λευκο /ουδετερο φως , οπως ακριβως το φως που εχει τωρα , συνεφιασμενη ημερα

 

ναι φιλε μου στο μπαλκονι βγηκα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν υπάρχει περίπτωση να ήθελε 33 σταγόνες.

Ξανά κάνε με προσοχή άλλη μια φορά το τεστ.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος blenaddict έγραψε:

σε τι φως τεσταρεις ? ολα τα τεστ θελουν λευκο /ουδετερο φως , οπως ακριβως το φως που εχει τωρα , συνεφιασμενη ημερα

 

Α ξεχασα να σας πω οτι εκανα κ το τεστ στο νερο της βρυσης .νομιζω οτι στις 18 σταγονες πηρε το ιδιο χρωμα με το ενυδρειακο νερο."Παιζει"το νερο της βρυσης να εχει τοση σκληροτητα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά περιοχή είσαι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Σε ποιά περιοχή είσαι?

γλυφαδα αττικη 

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ γενικης και ανθρακικης σκληροτητας ειναι σχεδον ολα ιδια.Οποια εταιρια και αν παρεις τα αντιδραστηρια ειναι ιδια.Το καθε ενα υγρο,οσο ειναι στο δοχειο εχει ενα χρωμα και προσθετοντας την πρωτη σταγονα διατηρει το ιδιο χρωμα που εχει και στο στομιο του μπουκαλιου (πχ πορτοκαλι) στην συνεχεια μετα απο καθε σταγονα κουνας καλα το σωληνα και καποια στιγμη (οχι σταδιακα αλλα αποτομα) θα παρει το χρωμα που λεει,δηλαδη απο πορτοκαλι θα γινει πρασινο (αυτο το πρασινο του ελαιολαδου).

Θα προτεινα να ξανακανεις την διαδικασια και αν προσεξεις μετρωντας στην σταγονα που θα γινει το νερο απο πορτοκαλι πρασινο αυτη ειναι μετρηση του νερου σου.

Ελπιζω να βοηθησα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος blenaddict έγραψε:

σιγουρα δε μενεις στη μορντορ ??

 

Εντάξει, κόπηκα στα γέλια...

πριν 14 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

@blenaddict να βοηθήσουμε τον φίλο και μετά τρολάρουμε .... :)

αλλά ο συντονιστής έχει δίκιο!!! :thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

τα τεστ δεν έχουν σταθερό χρώμα, όσο ποιο σκληρό είναι το νερό τόσο ποιο σκούρο βγαίνει το χρώμα, ενώ αντίθετα όσο ποιο μαλακό είναι τόσο ποιο ανοιχτόχρωμο γίνεται.

 

Αυτό που πρέπει να παρατηρήσεις εσύ είναι στης πόσες σταγόνες αλλάζει γενικά το χρώμα πχ απο καφέ γίνεται έστω και σκούρο πράσινο όταν το δεις αυτό εκεί είναι και τα GH σου. Από την στιγμή που αλλάξει χρώμα μετά όσες σταγόνες και να βάζεις απλά αυτό θα σκουραίνει και άκρη δεν θα βγάλεις.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για την βοηθεια σας ολους κ συγνωμη που καθυστερησα τοσο πολυ για να απαντησω ,αλλα  λογω επαγγελματικων υποχρωεσεων ειμαι εκτος κ δεν εχω επιστρεψει ακομα.Αρα θα ξανα τσεκαρω τελη της επομενης εβδομαδας που θα ειμαι πισω.Θα σας "ζαλισω " τοτε παλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος george78 έγραψε:

σας ευχαριστω για την βοηθεια σας ολους κ συγνωμη που καθυστερησα τοσο πολυ για να απαντησω ,αλλα  λογω επαγγελματικων υποχρωεσεων ειμαι εκτος κ δεν εχω επιστρεψει ακομα.Αρα θα ξανα τσεκαρω τελη της επομενης εβδομαδας που θα ειμαι πισω.Θα σας "ζαλισω " τοτε παλι.

Εδώ θα είμαστε όλοι. Ζάλισε μας όσο θέλεις.:D:D

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Εδώ θα είμαστε όλοι. Ζάλισε μας όσο θέλεις.:D:D

Μεινε υσηχος....:matrix:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αληθεια υπαρχει καποιο τεστ για ph που να μετραει πιο λεπτομερεις ?Γιατι το sera  που εχω ανεβαινει ανα μισο (πχ 7-7,5-8-8,5-9).Θελω να βαλω φροντοζες στο ενυδρειο κ θελω να ξερω ακριβως το ph του.Τελος τα sera τα θεωρειτε αξιοπιστα τεστ?Αν οχι εχετε να προτεινετε καποιο αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπευεις να βαλεις φροντοζες δεν χρειαζεται να σε απασχολει το ph,ειδικα σε τοσο μικρη κλιμακα.Νερακι βρυσης,καλη αναταραξη-οξυγονωση και θα ειναι μια χαρα το ph.

Σε ποια περιοχη εισαι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Αν σκοπευεις να βαλεις φροντοζες δεν χρειαζεται να σε απασχολει το ph,ειδικα σε τοσο μικρη κλιμακα.Νερακι βρυσης,καλη αναταραξη-οξυγονωση και θα ειναι μια χαρα το ph.

Σε ποια περιοχη εισαι?

γλυφαδα αττικη. με την  αναταραξη ανεβαινει το ph?Επισης με τις λαμπες δεν ανεβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Τοτε μια χαρα ειναι για φροντοζες.Η αναταραξη βοηθαει πολυ.Οι λαμπες δεν εχειν καμια σχεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...