Jump to content

Με ενα ονειρο τρελο...


hurricane21

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολη την παρεα...

Ειμα7 κατοχος εδω και πολλα χρονια ενυδρειου γλυκου νερου.. πανω απο 10 νομιζω.. παντα ειχα σαν ονειρο ενα θαλασσινο ενυδρειο και τωρα που ειμαι σε φαση που χτιζω σπιτι μου εχει μπει η τρελη ιδεα να κανω τον ενα τοιχο ενυδρειο θαλασσινο.. το εχω σκεφτει καλα το εχω συζητησει με την γυναικα και εχουμε πει να το προχωρησουμε...

 

Απο τα θαλασσινα ειμαι ασχετος, εχω διαβασει πολυ αλλα θα ηθελα να δω και απο κοντα ενα στημενο εαν υπαρχει η δυνατοτητα.. 

Το ενυδρειο θα μπει σε ενα τοιχο διαστασεων 1900χ 2800mm υψος και σκεφτομουνα να το κανω περιπου 1300χ400χ600mm υψος.. εσεις τι λετε ειναι καλες αυτες οι διαστασεις??

 

Να ξερετε θα σας ζαλισω στις ερωτησεις...:sword:

Έγινε επεξεργασία - hurricane21
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος hurricane21 έγραψε:

Καλησπερα σε ολη την παρεα...

Ειμα7 κατοχος εδω και πολλα χρονια ενυδρειου γλυκου νερου.. πανω απο 10 νομιζω.. παντα ειχα σαν ονειρο ενα θαλασσινο ενυδρειο και τωρα που ειμαι σε φαση που χτιζω σπιτι μου εχει μπει η τρελη ιδεα να κανω τον ενα τοιχο ενυδρειο θαλασσινο.. το εχω σκεφτει καλα το εχω συζητησει με την γυναικα και εχουμε πει να το προχωρησουμε...

 

Απο τα θαλασσινα ειμαι ασχετος, εχω διαβασει πολυ αλλα θα ηθελα να δω και απο κοντα ενα στημενο εαν υπαρχει η δυνατοτητα.. 

Το ενυδρειο θα μπει σε ενα τοιχο διαστασεων 1900χ 2800mm υψος και σκεφτομουνα να το κανω περιπου 1300χ400χ600mm υψος.. εσεις τι λετε ειναι καλες αυτες οι διαστασεις??

 

Να ξερετε θα σας ζαλισω στις ερωτησεις...:sword:

Καλως τον και με το καλο να μας ζαλισεις δεν γινετε τωρα σαν παρατηρηση τις ομορφης ιδεας σου θα σου ελεγα οσο ποιο πολυ πλατος τοσο το καλυτερο.Δηλ 130χ070η080χ060 ειναι εξαιρετικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε στα αλάτια !!!!

 

Να το κανεις !!!!!

 

Το εχω κανειιιιιιιι!!!!!

 

Και ειναι τέλειο !!!!!

 

Υ.Γ.  Επειδή το εχω κάνει 3 φορές θα σου πρότεινα απλά λίγο παραπάνω πλάτος !

Οτι θες εδώ είμαστε !

Link to comment
Share on other sites

να το κάνεις γιατί όλοι με ένα όνειρο τρελό ζούμε.!!!

και θα συμφωνήσω με τους προλαλησαντες για το φάρδος αρκεί φυσικά να περνάει και από της πόρτες του σπιτιού σου κατά την μεταφορά .....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και παλι, να αναφερω πως δεν ειχα ξαναδει θαλασσινο ενυδρειο απο κοντα και χθες ημουνα σε ενα μαγαζι και ειχε ενα με πολλα ψαρακια μεσα και καποιες μικρες ακομα ανεμωνες.. περιττο να σας πω πως ειμαι καταενθουσιασμενος και το σημαντικοτερο πως απο την στιγμη που το ειδε η γυναικα καμφθηκαν και οι τελευταιες αντιστασεις της και τωρα θελει να το κανουμε και μεγαλυτερο ακομα..

 

Το ενυδρειο που ειδαμε να αναφερω πως ητανε 750 λιτρα περιπου και μου ειπε το παιδι οτι του εχει κοστισει μεχρι τωρα 3500 ευρω και ακομα εχει να δωσει κι αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Στο θαλασσινό το κόστος είναι σχετικό. Ανάλογα τι θες να κάνεις τι ποιότητας εξοπλισμό θα αγοράσεις και μέχρι που θέλεις να το φτάσεις. Άλλες οι απαιτήσεις ενός fish only και άλλες οι απαιτήσεις ενός reef. Πάντως ότι και να κάνεις να είσαι σίγουρος ότι δεν μπορεί να γίνει φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελενεσαι φίλε !

Το κόστος σε ενα ενυδρείο όπως και σε οτιδήποτε μπορείς να το φτάσεις όπου θες !

Και ενα αυτοκίνητο αγοράζεις με 15000 και βάζοντας 100αξεσουαρ να τριπλασιασεις την τιμή !

Επειδη εχω περίπου τα ίδια λίτρα και ακριβώς αυτό που σκέφτεσαι να κανεις , το κόστος ειναι υπερβολικό !

Διάβασε αυτό 

οσο αφορά την κατασκευή εχω δυο ενυδρεία αυτή την στιγμή μεσοτοιχία !

οτι θες ρωτάς !

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις ειχα υπολογισει ενα α κοστος για αρχη για την αγορα εξοπλισμου γυρω στα 1000-1500 ευρω οπου στην συνεχεια θα προσθετα κι αλλα (στην τιμη δεν περιλαμβανεται η αγορα των τζαμιων) και χθες προς στιγμην απογοητευτικα γιατι λεω δεν γινεται να υπολογισα τοσο λαθος... 

 

Fishbone εχεις παρουσιασει σε καποιο θεμα τα ενυδρεια σου να τα θαυμασω...:jig:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφτιαξα ενα ενυδρείο custom made ώστε να μπαίνει στην γυψοσανιδα (δηλαδή το εξωτερικό μπαλκόνι να ειναι πιο μέσα 10εκ )με διαστάσεις 150-55-60  δηλαδή 500 λίτρα με κόστος περίπου στα 500€

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος hurricane21 έγραψε:

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις ειχα υπολογισει ενα α κοστος για αρχη για την αγορα εξοπλισμου γυρω στα 1000-1500 ευρω οπου στην συνεχεια θα προσθετα κι αλλα (στην τιμη δεν περιλαμβανεται η αγορα των τζαμιων) και χθες προς στιγμην απογοητευτικα γιατι λεω δεν γινεται να υπολογισα τοσο λαθος... 

 

Fishbone εχεις παρουσιασει σε καποιο θεμα τα ενυδρεια σου να τα θαυμασω...:jig:

 

Με 1500€ ξεκινάς ενα αξιοπρεπέστατο θαλασσινό μαζί με όλα μέσα  (ίσως όχι ενα πολυ ακριβό σκιμμερ)!!!

 

το πρώτο ειναι του σπιτιού 

 

 

και το δεύτερο το ξεκίνησα πριν κανα μήνα στο γραφείο 

 

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο ,ειναι πραγματι πανεμορφο ,τωρα που ξεπεραστηκε και το καστρο που λεγετε γυναικα μην φοβασαι τιποτα χαχαχα.Πες τι ακριβως διαστασεις θες να κανεις και θα βρουμε το κοστος του

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση αλλα ετρεχα με το σπιτι..

Λοιπον ιι διαστασεις που σκεφτομαι να το κανω ειναι 1300χ 600 υψοςχ 500 πλατος...

Εκει που νομιζα ομως οτι ειχα βρει ενα μπουσουλα μου σκαει ενα χαετο ενα ats και ενα biopellet και τα ειδα ολα.. 

Διαβασμα διαβασμα και παλι διαβασμα...

Ωστοσο νμζ κατεληξα οχι βιοπελετ. οχι ats.. αλλα για χαετο δεν ξερω...

Πραγματικα εχω μπλεχτει με ολον τον εξοπλισμο και εχω αρχισει να απογοητευομαι...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απογοητεύεσαι ;;;

Ολα αυτά που λες ειναι δευτερεύοντα και μπαίνουν στο sump!

Ξεκινά τις κατασκευές στον τοίχο και την βάση και χώρο απο κάτι για το σαμπ !

 

Το ενυδρείο θα ειναι του Εμπορείου ή θα ειναι custom made? Πως κατέληξες σε αυτές τις διαστάσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερο εχω πελαγωσει παρα απογοητευτει....

Το ενυδρειο θα το φτιαξω εγω και θα μπει σε ενα τοιχο 2800 υψος χ 1900 μηκος και σκεφτηκσ οτι καπου τοσο θα ειναι καλα...

Link to comment
Share on other sites

Τι τύπο υπερχιληση θα κανεις ;

μπαλκονι εξωτερικό ;

πυργο ;

σωληνες ;

Link to comment
Share on other sites

το 60 υψος είναι πολύ κατά τη γνώμη μου. Θα σε δυσκολέψει μετά για τον φωτισμό

 

Η κατασκευή είναι αυτή που προέχει, τα άλλα θα τα βρούμε στη πορεία :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος hurricane21 έγραψε:

Σωληνες ελεγα γιατι μπαλκονι εξωτερικο δεν θελω να δωσω κι αλλο πλατος και πυργο δαν θελω να χασω απο μεσα 

Οκ !

αρα στο πλάι δυο τρύπες τουλάχιστον 10εκ πιο μέσα για να  μην ενοχλεί η γυψοσανιδα !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα σε ολους, μπορει να εχει περασει πολυς καιρος χωρις να εχω δωσει σημεια επαφης, ωστοσο ειμαι εδω και σας διαβαζω ολους.

Κανοντας ενα update της καταστασης, ο οροφος που θα γινει το ενυδρειο δεν εχει ολοκληρωθει ακομη ( πιστευω να γινει γρηγορα :p ), γενικοτερα προχωραω και αντι να καθομαι να ψαχνω για πλακακια και καναπεδες ψαχνω και διαβαζω για skimmer κλπ κλπ. Μου λεγανε οτι με το θαλασσινο κολλας αλλα τετοιο μικροβιο δεν το περιμενα!!!!

 

Επειδη σας κουρασα περναω στα καθεκαστα, σκεφτομουνα το ενυδρειο μηπως γινει γωνιακο διαστασεων περιπου 700χ 1100mm και μπει κατω απο μια εσωτερικη σκαλα...θα εχω καποιο προβλημα πιστευετε??

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος hurricane21 έγραψε:

Καλησπερα σε ολους, μπορει να εχει περασει πολυς καιρος χωρις να εχω δωσει σημεια επαφης, ωστοσο ειμαι εδω και σας διαβαζω ολους.

Κανοντας ενα update της καταστασης, ο οροφος που θα γινει το ενυδρειο δεν εχει ολοκληρωθει ακομη ( πιστευω να γινει γρηγορα :p ), γενικοτερα προχωραω και αντι να καθομαι να ψαχνω για πλακακια και καναπεδες ψαχνω και διαβαζω για skimmer κλπ κλπ. Μου λεγανε οτι με το θαλασσινο κολλας αλλα τετοιο μικροβιο δεν το περιμενα!!!!

 

Επειδη σας κουρασα περναω στα καθεκαστα, σκεφτομουνα το ενυδρειο μηπως γινει γωνιακο διαστασεων περιπου 700χ 1100mm και μπει κατω απο μια εσωτερικη σκαλα...θα εχω καποιο προβλημα πιστευετε??

 

Δώσε σχέδια να δούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο,καλη αρχη...........αν μπορεις οπωσδηποτε το πλατος πανω απο 60 σε τετοιο ενυδρειο.Πλατος 70-80 ειναι το ιδανικο που σου προτειναν πολυ σωστα κι αλλα παιδια.Παντως τουλαχιστον 60 μονο οφελη μπορεις να αποκομισεις απο  αυτο.
Το τριγωνικο ισως ειναι λιγο πιο ευαισθητο στην ρυθμιση καλης εσωτερικης κυκλοφοριας.Ειμαι πολυ περιεργος να δω σχεδιο.

Μην βιαστεις γενικα να το συζητησουμε να παρεις ιδεες απο πολλα παιδια εδω που εχουν εμπειρια ωστε να αποφυγεις λαθη εξοδα κι απογοητευσεις.Σκοπος ειναι να εχεις μια καλη αρχη στον κοσμο ομορφο της θαλασσας!!!!

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβασμα διαβασμα και παλι διαβασμα, γιατι ειμαι της αποψης πως οταν ειναι να κανεις κατι καντο σωστα και μελετημενα, ωστε να μπορεις να αντιμετωπισεις οτι προβλημα παρουσιαστει..

Καπως ετσι λοιπον σκεφτομουνα οτι το σκιμμερ αφαιρει και πολυτιμα συστατικα απο το ενυδρειο και μετα τα αναπληρωνουμε με διαφορα σκευασματα. Ελεγα να ξεκινησω λοιπον το ενυδρειο χωρις σκιμμερ αλλα με chaeto και ats.

 

Καθε αποψη δεκτη....

 

Link to comment
Share on other sites

επειδή το σκίμερ βοηθάει και στην ανταλλαγή αερίων Ο2 και CO2, ισως μια λύση θα ήταν να έπαιρνες μικρότερο σκιμερ απο τα λίτρα σου , έτσι ώστε να πετύχεις αυτό που θες (μειωμένη απομάκρυνση θρεπτικών) αλλά να έχεις και τα πλεονεκτήματα του σκίμερ οσο αφορά το κομμάτι του Ο2 και το ΡΗ (οσο φυσικά ειναι εφικτό) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...