Jump to content

Ξεκινημα nanoreef....


stathis spithas

Recommended Posts

 

πριν 44 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Στάθη εχει παρει φωτια το τρυπάνι μαθαίνω.... για δωσε εικονα στο λαο @stathis spithas !!!

Εγινε ενα μικρο επιτυχημενο "test drive" αλλα το ενυδρειο εχει ακομα πορεια για να πλησιασει στα εργοστασιακα...

(Δεν με αφηνει να ανεβασω τα βιντεο γιατι ειναι μεγαλα οποτε οταν στηθει) απο Δευτερα δλδ κατα 99% που θα μπει βραχος ζωντανος και αραγωνιτης..

Η πλατη βαφτηκε bluebkack δινοντας στο ενυδρειο την δυνατοτητα αναλογα με τον φωτισμο να γινεται το φοντο απο ανοικτο μπλε μεχρι και μαυρο...

Θα μπει ταινια  στο χρωμα (βεγκε)του επιπλου για να φαινεται σαν γιαλα και επιπλο ενα και να μην φαινεται ουτε ο διπλος πατος ουτε ο αραγωνιτης οταν μπει...

Εξτρα ενεργειες ειναι οι εξης:

Θα βαλω και ενα κομματι egg grate κατω απο τον βραχο για να μην ακουμπαει κατευθειαν στον αραγωνιτη....

Επισης οντως τα τρυπανια πηραν φωτια (και παλι καλα που ειχα βοηθεια απο τον μικρο μου αυτη την φορα) γιατι εχω σκοπο να φτιαξω κατι τετοιο απο πλεξι....

$_1.JPG

Ετσι ωστε να μην εχω "χυμα" σφουγγαρια και αντιφωσφορο και ανθρακα...

Τον κυριο που στο σφυριξε θα τον σενιαρω αυριο που θα κολλησουμε το δικο του ενυδρειο...:D

Τωρα ειμαι στην φαση που γεμιζω α.ο. για να ετοιμασω απο τωρα την αλατοτητα που χρειαζεται και να γεμισω το ενυδρειο...

Οποιαδηποτε παρατηρηση και συμβουλη θα βοηθαγε πολυ παιδια...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στάθη εύχομαι να ευχαριστηθείς και αυτό το ενυδρείο, όπως χάρηκες τα γλυκά τόσα χρόνια. :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κύριε Στάθη για καντε ενα update!!!

Γισ δώστε τροφη στο λαο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2017 at 10:41 ΜΜ, το μέλος TAN έγραψε:

Αντε με το καλό Σταθη...

Ευχαριστω πολυ Θαναση!

 

On 4/3/2017 at 11:32 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Στάθη εύχομαι να ευχαριστηθείς και αυτό το ενυδρείο, όπως χάρηκες τα γλυκά τόσα χρόνια. :D 

Να σαι καλα φιλαρακι!!

 

On 5/3/2017 at 1:07 ΠΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Αντε να βραχει Σταθη @stathis spithas

Ευχαριστω Νικολα!!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο και απο εμενα!!! καλως ηρθες στην αλμυρη πλευρα του χομπι....

 

τι αραγωνιτη σκευτεσαι να βαλεις;; ποσα κιλα βραχο;; πας για mixed η φουλ SPS;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Irakles έγραψε:

Κύριε Στάθη για καντε ενα update!!!

Γισ δώστε τροφη στο λαο!!!

Αν και το ενυδρειο εχει ακομα δουλεια και επειδη ειμαι λιγο μαστροχαλαστης και στην προσπαθεια να βαλω την βαση του φωτιστικου εριξα τον μισο τοιχο ελεγα να μην βαλω μεχρι να το σενιαρω..:D

Αλλα επειδη σε βασανισα αυτες τις μερες δεν μπορω να σου χαλασω χατηρι...

20170312_152904.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Akridas66 έγραψε:

Με το καλο και απο εμενα!!! καλως ηρθες στην αλμυρη πλευρα του χομπι....

 

τι αραγωνιτη σκευτεσαι να βαλεις;; ποσα κιλα βραχο;; πας για mixed η φουλ SPS;;

Ευχαριστω!!

Εβαλα αραγωνιτη νεκρο οχι πουδρα κοκκομετριας γυρω στο 0.3...

Βραχο ζωντανο και στο σαμπ...

Θα ξεκινησω με μ****α κοραλια και καμμια ανεμωνη και στην πορεια βλεπουμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σταθη θα γινει πιστευω πολυ ωραιο.βαλε κανα πινακακι Απο πισω για να μην μπλεξεις με τα καλωδια.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να πω αρκετα ευχαριστω βεβαια και σε πολυ κοσμο και "sorry" αν ξεχασω κανεναν..

Στον φιλο Κωστα @kakalos που βοηθησε πολυ με πληροφοριες..

Στον Βασιλη @Bill Koulosousas που βοηθησε και βοηθαει με τις κατασκευες...

Στο Μακη μου @avraamp που ετρεχε για τα τζαμια...

Στον Βασιλη @billartist  και τον Νικολα @nikmad για τον βραχο(Καποια στιγμη θα γραψω πολυ περισοτερα για τα παιδια και την φοβερη σε ποιοτητα-εξυπηρετηση-γνωσεις-τιμες που εχουν)....

Τον φιλο Νεκταριο @dnmhx για την παρεα του και την βοηθεια με τις αγορες απο e bay...

Στον φιλο @billaus ετσι απλα γιατι τον γουσταρω!!:hehe

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος manos0000 έγραψε:

Μπραβο σταθη θα γινει πιστευω πολυ ωραιο.βαλε κανα πινακακι Απο πισω για να μην μπλεξεις με τα καλωδια.

Ευχαριστω θα γινουν ολα Μανο...

Στα ηλεκρολογικα εχω βρει ποιον Κωστα @Ρομποτής Κωνσταντίνος θα βασανισω...:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@stathis spithas δεν βασανιζεις κανένα!!! Ισα ισα ειναι χαρα να μπορουμε νομιζω ολοι να βοηθάμε!!! 

 

Τετοια ομορφα ξεκινήματα πρεπει να εχουμε βήμα βήμα  με εικόνες, μετρησεις και οσο γίνεται πιο πολλες πληροφορίες για να μπορούμε να μάθουμε το κατι παραπάνω!!! Με κανεις να θελω να ξεκινήσω ολο ενα πιο γρήγορα να ξαναστησω θαλασσινό!!!! Παμε δυναμικά!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο γίνεται ρε μπαγάσα...

Αν και δεν ξέρω από αλάτια, μου αρέσει πολύ, που να μπούνε μέσα κοράλλια και ψάρια...πως θα δείξει...

Το φωτιστικό φοβερό λέμε...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

@stathis spithas δεν βασανιζεις κανένα!!! Ισα ισα ειναι χαρα να μπορουμε νομιζω ολοι να βοηθάμε!!! 

 

Τετοια ομορφα ξεκινήματα πρεπει να εχουμε βήμα βήμα  με εικόνες, μετρησεις και οσο γίνεται πιο πολλες πληροφορίες για να μπορούμε να μάθουμε το κατι παραπάνω!!! Με κανεις να θελω να ξεκινήσω ολο ενα πιο γρήγορα να ξαναστησω θαλασσινό!!!! Παμε δυναμικά!!!!

Να σαι καλα...

Εχεις δικιο πρεπει να δωσω μερικες μετρησεις...

Λοιπον..

θερμοκρασια 26..

Αλατοτητα 1026..

Φωσφορικα -νιτρικα-αμμωνια δεν εχει το ενυδρειο αν και προτου βαλω τον βραχο και για δυο μερες το νερο ηταν σαν γαλα..

Ο φωτισμος ειναι 165 βατ με ντιμαρισμα μερας -νυχτας και δουλεω στο πικ της ημερας μεχρι το 60% με προγραμα δικο μου...

Κυκλοφορια εχω ενα κυκλοφορητη 2000 l/h και στο σαμπ αντλια 2000 που την εβγαλα γιατι ηταν υπερβολη και εβαλα μια χιλιαρα της ιδιας μαρκας(eheim)...

Αλλαγες κανω με νερο α.ο...

Το σαμπακι ειναι χωρισμενο σε 4 διαμερισματα που στο πρωτο εχει μπει ενυδρειακο βαμβακι που αλλαζω καθε δυο μερες και ανθρακας και οταν χρειαστει θα μπει και αντιφωσφορος...

Στο δευτερο εχω ενα  μικρο σκιμμερακι που μαλλον συντομα θα αντικατασταθει και αυτο με μεγαλυτερο...

Και στο τριτο βραχος(που την Δευτερα θα μπει κι αλλος) και με ενα μικρο χωρισματακι στο τεταρτο η αντλια....

Στο ντουλαπι εχω μονιμα εκτος απο 4 ωρες ανοικτο ενα λεντ μπλε και για περιπου 8 ωρες ενα λεντ πιο λευκο και δυνατο(αυτο δεν ξερω ποσο σωστο ειναι αλλα βολευει στις εργασιες) ...

Και μια φωτο σπο τον χαμο που γινεται στο ντουλαπι!!χαχαχα...

20170312_142547.jpg

 

Σιγα σιγα βεβαια και κατανοωντας τις απαιτησεις που εχει η συγκεκριμενη πλευρα του χομπι θα γινουν αλλαγες...

Και ξαναλεω οντας ασχετος με τα αλατια οτι οποιαδηποτε κριτικη και διευκρινηση ειναι καλοδεχουμενη και εγω με την σειρα μου οταν αποφασισετε να εγκαταλειψετε τα αλατια και να φτιαξετε κανα γλυκο θα το θυμαμαι και θα σας βοηθησω:hehe ...

 

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Να σαι καλα...

Εχεις δικιο πρεπει να δωσω μερικες μετρησεις...

Λοιπον..

θερμοκρασια 26..

Αλατοτητα 1026..

Φωσφορικα -νιτρικα-αμμωνια δεν εχει το ενυδρειο αν και προτου βαλω τον βραχο και για δυο μερες το νερο ηταν σαν γαλα..

Ο φωτισμος ειναι 165 βατ με ντιμαρισμα μερας -νυχτας και δουλεω στο πικ της ημερας μεχρι το 60% με προγραμα δικο μου...

Κυκλοφορια εχω ενα κυκλοφορητη 2000 l/h και στο σαμπ αντλια 2000 που την εβγαλα γιατι ηταν υπερβολη και εβαλα μια χιλιαρα της ιδιας μαρκας(eheim)...

Αλλαγες κανω με νερο α.ο...

Το σαμπακι ειναι χωρισμενο σε 4 διαμερισματα που στο πρωτο εχει μπει ενυδρειακο βαμβακι που αλλαζω καθε δυο μερες και ανθρακας και οταν χρειαστει θα μπει και αντιφωσφορος...

Στο δευτερο εχω ενα  μικρο σκιμμερακι που μαλλον συντομα θα αντικατασταθει και αυτο με μεγαλυτερο...

Και στο τριτο βραχος(που την Δευτερα θα μπει κι αλλος) και με ενα μικρο χωρισματακι στο τεταρτο η αντλια....

Στο ντουλαπι εχω μονιμα εκτος απο 4 ωρες ανοικτο ενα λεντ μπλε και για περιπου 8 ωρες ενα λεντ πιο λευκο και δυνατο(αυτο δεν ξερω ποσο σωστο ειναι αλλα βολευει στις εργασιες) ...

Και μια φωτο σπο τον χαμο που γινεται στο ντουλαπι!!χαχαχα...

20170312_142547.jpg

 

Σιγα σιγα βεβαια και κατανοωντας τις απαιτησεις που εχει η συγκεκριμενη πλευρα του χομπι θα γινουν αλλαγες...

Και ξαναλεω οντας ασχετος με τα αλατια οτι οποιαδηποτε κριτικη και διευκρινηση ειναι καλοδεχουμενη και εγω με την σειρα μου οταν αποφασισετε να εγκαταλειψετε τα αλατια και να φτιαξετε κανα γλυκο θα το θυμαμαι και θα σας βοηθησω:hehe ...

 

 

Φωτα στο σαμπ κλειστα μονο εαν εχεις χαετο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το aquascape ειναι απλά εκπληκτικό!!! :bigemo_harabe_net-122:

 

το σαμπάκι περιποιημένο και φαίνεται λειτουργικό για το χώρο που είναι. Το skiimmerακι αλλαξε κάποια στιγμή και είσαι σε πολύ καλό δρόμo! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Σταθη πανεμορφο ειναι!!!:bigemo_harabe_net-193:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Φωτα στο σαμπ κλειστα μονο εαν εχεις χαετο.

Ευχαριστω..

Τα κλεινω τωρα!!

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

το aquascape ειναι απλά εκπληκτικό!!! :bigemo_harabe_net-122:

 

το σαμπάκι περιποιημένο και φαίνεται λειτουργικό για το χώρο που είναι. Το skiimmerακι αλλαξε κάποια στιγμή και είσαι σε πολύ καλό δρόμo! :)

Ευχαριστω πολυ!!

 

Μόλις τώρα, το μέλος kosmas έγραψε:

Μπραβο Σταθη πανεμορφο ειναι!!!:bigemo_harabe_net-193:

Να σαι καλα φιλαρακι!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος avraamp έγραψε:

Πανέμορφο γίνεται ρε μπαγάσα...

Αν και δεν ξέρω από αλάτια, μου αρέσει πολύ, που να μπούνε μέσα κοράλλια και ψάρια...πως θα δείξει...

Το φωτιστικό φοβερό λέμε...

:bigemo_harabe_net-162:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο μου αρέσει πολυ !

ωραια δουλειά εχεις κάνει σε όλα !

απο τον βράχο και το τζαμί περνάει μαγνήτης ;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Το στήσιμο μου αρέσει πολυ !

ωραια δουλειά εχεις κάνει σε όλα !

απο τον βράχο και το τζαμί περνάει μαγνήτης ;;;

Ευχαριστω πολυ!!

Τον μαγνητη τον αποφευγω σαν τον "εξω απο δω"...

Οι ξυστρες μου και τα σφουγγαρακια ναι περναν ισα ισα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνεται και μένα. Προχώρα χωρίς φόβο και πάθος :)  

 

Απο θόρυβο πώς τα πάς?  ακούγεται το νερό που κατεβαίνει?

Είδα έχεις βάλει για κατέβασμα απο πάνω λάστιχα διάφανα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω....

Ακουγεται οχι πολυ αλλα ακουγεται...

Στην αρχη μου φανηκε παραξενο γιατι σε οσα ενυδρεια ειχα με σαμπ παντα εβαζα λαστιχα και ποτε δεν ακουγοταν..

Μετα καταλαβα οτι ακουγοταν  το νερο  στην εσοχη απο τις τρυπες στο σιφωναρισμα και οχι το νερο που κατεβαινει απο τα λαστιχα ...

Αυτο γιατι οι μουφες που πηρα αυτη την φορα δεν ειχαν μια σταθερη διαμετρο (επειδη τις ηθελα γωνιακες)  εχουν αλλη διαμετρο στην εισοδο του νερου (πιο στενη) και μετα ανοιγουν και ξανακλεινουν....

Θα κανω αρχικα δυο τρυπες πανω στις μουφες στην πισω μερια και θα προσπαθησω να απεγκλωβισω τον αερα απο εκει με δυο σωληνακια...

Αλλιως αναγκαστικα με βλεπω να βαζω βανες ψηλα εκει που συνδεονται οι μουφες με τα λαστιχα...

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...