Jump to content

Ξεκινημα nanoreef....


stathis spithas

Recommended Posts

πριν 22 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

 

Ωραιος και ψαγμένος B)

Ευχαριστω πολυ!!

 

πριν 8 ώρες, το μέλος vasilis4x4 έγραψε:

Σταθη πολυ ομορφο:thumbsu:

Να σαι καλα Βασιλη μου!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ανανεωση χωρις φωτο γιατι ακομα παιδευομαι με διατομικη και πρασινη αλγη(οχι τριχοειδη) ...

Το ενυδρειο γεμιζει σιγα σιγα..

Ειδη φιλοξενει ενα ζευγαρακι κλοουν+μια γαριδα καθαριστη+εναν αστερια+τα σαλιγκαρια και εναν ερημιτη...

Επισης καμποσα κοραλια μεταξυ των οποιων μια εμφυλια και καμποσα ειδη ζωανθων και μανιταριων κ.α....

Γενικα απο εδω και περα θα ειμαι φειδωλος με τις προσθηκες γιατι την πατησα(να τα λεμε και αυτα!!)...

Οντας νεος και απροσεκτος πανω στο ενθουσιασμο μου δεν προσεξα με ενα βραχο που αγορασα με ζωανθους και βρηκα πανω απταισια την οποια εκαψα με το κολλητηρι των καλωδιων..

Οποτε θα τους φραγκαρω αν ειδος και θα τα βαλω ξανα στο ενυδρειο πετωντας τον βραχο που ηταν πανω..

Επισης μαζι μου ηρθαν και αστερινες που τις τσακωσα και τις εβαλα στο σαμπ..

Βεβαια επειδη η καλη μερα φαινεται απο το πρωι το πρωτο που εξολωθρευσα (κανοντας του μαθηματα τι παει να πει πασχα) ηταν ενα σκουλικι βραχου...:P

Κατα τα αλλα εχω βαλει χαετο στο σαμπ..

Απο βδομαδα θα μπει αυτοματη αναπληρωση γιατι και το μισο λιτρο που χρειαζεται καθε μερα μου την δινει να το βαζω με το χερι...

Εχω αποκτησει και μερικες ρουτινες:

Ταιζω τα ψαρια αρκετες τροφες..

Τα κοραλια εναλλαξ φυτοπλακτον και ζωοπλακτον της seachem και μαζι βαζω και τα αντιστοιχα ιχνοστοιχεια της εταιρειας...

Special blend καθε βδομαδα..

Αλλαγες ενυδρειακο βαμβακι καθε δευτερη-τριτη μερα..

Το καθαρισμα των τζαμιων το εχουν αναλαβει τα σαλιγκαρια γιατι δεν θελω να βαζω και συνεχεια χερι στο ενυδρειο..

Απο μετρησεις παω σφαιρα..

Τελος πω οτι ο λιγος θορυβος απο το κατεβασμα του νερου εξαφανιστηκε με το που επιασε αλγες το ενυδρειο χωρις να χρειαστει να επεμβω τελικα...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ξεχασα (και μετα ποιος γλιτωνει απο την καζουρα του) να ευχαριστησω τον φιλο ηλεκτρολογο Βασιλη @Bill Koulosousas για τις "τσιλικες" κατασκευες με πλεξι που μου εφτιαξε!!

Την θηκη stc..

20170322_203617.thumb.jpg.60fd22c505710d069dd13a5e7deb0908.jpg

20170322_203559.thumb.jpg.8e5b32913861a0e57b7c42ea6968ef30.jpg

Και το καλαθακι για ενυδρειακο βαμβακι-αντιφωσφορο-ανθρακα..

20170320_211930.thumb.jpg.0940fa33cac7273c7831d105763f3ff4.jpg

 

Οπως και το κουμπαρακι μου  για το "ασημωμα" που εκανε στο ενυδρειο με ψαρακια-γαριδες και σαλιγκαρια!!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα,

όπως φαίνεται το ενυδρείο ξεκίνησε σφαίρα και ξεκίνησε να κάνει και τον κύκλο του καθώς μπήκαν και τα πρώτα ζωντανά..Εμπειρια με ενυδρεία έχεις απότι βλέπω και με λίγη βοήθεια θα πας σφαίρα.. ;) Σε γενικές γραμμές τα βραχάκια που κουβαλούνε αποικίες ζωανθάκια έχουν περισσότερες πιθανότητες να έχουν κάποια αιπτάσια πάνω οπότε όταν παίρνεις ζωανθάκια με βραχάκι να το διπλοτσεκάρεις αλλιώς μπορείς να παίρνεις δύο κεφαλάκια απο ζωανθάκια και να τα αφήνεις να κάνουν αποικίες.. ;) Λόγω μεγέθους ενυδρείου θα σου πρότεινα 2 ταίσματα στα ψαράκια καθημερινά βαριά 3 και από λίγο μην επιβαρύνεις το σύστημά σου διότι τώρα με τα ζωντανά σίγουρα θα σου τσιμπήσουν λιγάκι τα νιτρικά.. Καλό κουράγιο και πολλες πολλες πολλες ομορφιές να χεις!!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κι από μένα! συμφωνώ με τον @Skoti και επιπλέον θα έλεγα να είσαι αρκετά φειδωλός με φυτοπλακτον και ζωοπλακτον ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

καλημέρα κι από μένα! συμφωνώ με τον @Skoti και επιπλέον θα έλεγα να είσαι αρκετά φειδωλός με φυτοπλακτον και ζωοπλακτον ..

@pan_Ozευχαριστω..

Τι μου προτεινεις;;

Να μην πηγαινω συμφωνα με την δοσολογια που προτεινει η εταιρεια;;

Να ριχνω λιγοτερο;;

Και αν ναι ποσο;;

Την μιση δοση ή λιγοτερες μερες την βδομαδα;;

Η και ακομα λιγοτερο;;

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

@pan_Ozευχαριστω..

Τι μου προτεινεις;;

Να μην πηγαινω συμφωνα με την δοσολογια που προτεινει η εταιρεια;;

Να ριχνω λιγοτερο;;

Και αν ναι ποσο;;

Την μιση δοση ή λιγοτερες μερες την βδομαδα;;

Η και ακομα λιγοτερο;;

 

προσωπικά όσο στο ενυδρείο υπάρχουν νιτρικά, φωσφορικά δεν θα τάιζα τίποτα όπως και κάνω αλλωστε . συνήθως οι εταιρίες αναφέρονται σε δοσολογίες για φουλ στοκ ενυδρεία. Αν η εικόνα στα κοράλια δεν είναι καλή σίγουρα καλό είναι να ψάξεις 1002 αλλους παράγοντες και τελευταία την τροφή.  

Πιστεψε με οι ακαθαρσίες των ψαριών είναι η καλύτερη τροφή και υπερ αρκετή για ένα κλειστό σύστημα :) 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@pan_Oz ευχαριστω!!

Μου το εχουν πει οτι τα ψαρια ταιζουν τα κοραλια αλλα τα πηρα γιατι για λιγο καιρο ημουν χωρις ψαρια μονο με κοραλια..

Νιτρικα και φωσφορικα εχω σχεδον μηδενικα...

Παντως δειχνουν ολα υγιεστατα...

Σχεδον ολα(εκτος απο την εμφυλια)ειναι τελειως ανοικτα ολη την μερα και το βραδυ...

Εχω ακομα μια ερωτηση...

Να φραγκαρω τα ζωανθακια με κολλα στιγμης;;

Το εκανα με μια ξενια και βλεπω οτι δεν εχει κανενα θεμα...

Εχω δει βιντεο απο το εξωτερικο που φορανε τα γιαλακια τους και τα γαντακια τους και οταν τα κοβουν τα κολλανε με κολλες στιγμης..

Ισχυει;;

Παιδια χιλια συγνωμη νιωθω λιγο περιεργα για τις τοσες ερωτησεις αλλα το θαλασσινο ισως ειναι ο μονος τομεας που οι γνωσεις μου ειναι καθαρα εγκυκλοπαιδικες και δεν φτανει μονο το διαβασμα που ριχνω και το πρηξιμο στους φιλους..:shifty:..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

@pan_Oz ευχαριστω!!

Μου το εχουν πει οτι τα ψαρια ταιζουν τα κοραλια αλλα τα πηρα γιατι για λιγο καιρο ημουν χωρις ψαρια μονο με κοραλια..

Νιτρικα και φωσφορικα εχω σχεδον μηδενικα...

Παντως δειχνουν ολα υγιεστατα...

Σχεδον ολα(εκτος απο την εμφυλια)ειναι τελειως ανοικτα ολη την μερα και το βραδυ...

Εχω ακομα μια ερωτηση...

Να φραγκαρω τα ζωανθακια με κολλα στιγμης;;

Το εκανα με μια ξενια και βλεπω οτι δεν εχει κανενα θεμα...

Εχω δει βιντεο απο το εξωτερικο που φορανε τα γιαλακια τους και τα γαντακια τους και οταν τα κοβουν τα κολλανε με κολλες στιγμης..

Ισχυει;;

Παιδια χιλια συγνωμη νιωθω λιγο περιεργα για τις τοσες ερωτησεις αλλα το θαλασσινο ισως ειναι ο μονος τομεας που οι γνωσεις μου ειναι καθαρα εγκυκλοπαιδικες και δεν φτανει μονο το διαβασμα που ριχνω και το πρηξιμο στους φιλους..:shifty:..

Όσο ταϊζεις κάνε και μετρήσεις για να βλέπεις πόσο επηρεάζεται το ενυδρείο την επόμενη μέρα...Έτσι θα ξέρεις πόσο να ρίχνειςB)

 

Σε ότι αφορά τα zoanthus, πάντα γυαλιά όταν τα fragάρεις!!!!Μπορεί να πεταχτεί το νερό που έχουν μέσα και δεν είναι ιδιαίτερα φιλικό στα μάτια μας!!!Ίσα ίσα είναι επικίνδυνο!!!!

Για την κόλλα στιγμής δεν ξέρω κάτι να σου πω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

@pan_Oz ευχαριστω!!

Μου το εχουν πει οτι τα ψαρια ταιζουν τα κοραλια αλλα τα πηρα γιατι για λιγο καιρο ημουν χωρις ψαρια μονο με κοραλια..

Νιτρικα και φωσφορικα εχω σχεδον μηδενικα...

Παντως δειχνουν ολα υγιεστατα...

Σχεδον ολα(εκτος απο την εμφυλια)ειναι τελειως ανοικτα ολη την μερα και το βραδυ...

Εχω ακομα μια ερωτηση...

Να φραγκαρω τα ζωανθακια με κολλα στιγμης;;

Το εκανα με μια ξενια και βλεπω οτι δεν εχει κανενα θεμα...

Εχω δει βιντεο απο το εξωτερικο που φορανε τα γιαλακια τους και τα γαντακια τους και οταν τα κοβουν τα κολλανε με κολλες στιγμης..

Ισχυει;;

Παιδια χιλια συγνωμη νιωθω λιγο περιεργα για τις τοσες ερωτησεις αλλα το θαλασσινο ισως ειναι ο μονος τομεας που οι γνωσεις μου ειναι καθαρα εγκυκλοπαιδικες και δεν φτανει μονο το διαβασμα που ριχνω και το πρηξιμο στους φιλους..:shifty:..

Αν θέλεις να το κάνεις να χρησιμοποιήσεις κόλλα 100%  κυανοκριλική(π.χ την super attak της loctite).Με νυστέρι και λαβίδα τα κόβεις με πολύ προσοχή όσο πιο ανέπαφα μπορείς από τον λαιμό τους.Μπορείς να τα κολλήσεις σε λεία επιφάνεια καλήτερα(plug ή κοχύλι) με όσο δυνατόν λιγότερη ποσότητα κόλλα στιγμής (όχι την gel)για να μην τα πνίξει.Τα μεγαλύτερα ζοανθάκια και ψηλόλαιμα είναι ευκολότερα.Αν δεν το έχεις ξανακάνει δοκίμασε το σε μικρή ποσότητα αρχικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι αστερινες γιατι στο σαμπ?ΕΞΩ ΟΛΕς,τωρα για το ταισμα δεν υπαρχει λογος σταματας τα παντα ,συνεχιζεις τα βακτηρια και υπομονη.Επισεις αντιφωσφωρο και ανθρακα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σταθη ελπιζω να μετρας με σαλιφερτ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gallos έγραψε:

Όσο ταϊζεις κάνε και μετρήσεις για να βλέπεις πόσο επηρεάζεται το ενυδρείο την επόμενη μέρα...Έτσι θα ξέρεις πόσο να ρίχνειςB)

 

Σε ότι αφορά τα zoanthus, πάντα γυαλιά όταν τα fragάρεις!!!!Μπορεί να πεταχτεί το νερό που έχουν μέσα και δεν είναι ιδιαίτερα φιλικό στα μάτια μας!!!Ίσα ίσα είναι επικίνδυνο!!!!

Για την κόλλα στιγμής δεν ξέρω κάτι να σου πω..

Ευχαριστω πολυ φιλαρακι!!

πριν 1 ώρα, το μέλος aggelos78 έγραψε:

Αν θέλεις να το κάνεις να χρησιμοποιήσεις κόλλα 100%  κυανοκριλική(π.χ την super attak της loctite).Με νυστέρι και λαβίδα τα κόβεις με πολύ προσοχή όσο πιο ανέπαφα μπορείς από τον λαιμό τους.Μπορείς να τα κολλήσεις σε λεία επιφάνεια καλήτερα(plug ή κοχύλι) με όσο δυνατόν λιγότερη ποσότητα κόλλα στιγμής (όχι την gel)για να μην τα πνίξει.Τα μεγαλύτερα ζοανθάκια και ψηλόλαιμα είναι ευκολότερα.Αν δεν το έχεις ξανακάνει δοκίμασε το σε μικρή ποσότητα αρχικά.

Ευχαριστω!!

Κατατοπιστικοτατος!!

πριν 43 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Οι αστερινες γιατι στο σαμπ?ΕΞΩ ΟΛΕς,τωρα για το ταισμα δεν υπαρχει λογος σταματας τα παντα ,συνεχιζεις τα βακτηρια και υπομονη.Επισεις αντιφωσφωρο και ανθρακα.

Ευχαριστω..

Θα τις βγαλω Νικολα!!

Βακτηρια δεν εχω σταματησει να βαζω και αντιφωσφορο και ανθρακα εχω απο την πρωτη μερα ..

πριν 12 λεπτά, το μέλος manos0000 έγραψε:

σταθη ελπιζω να μετρας με σαλιφερτ.

Οχι...

Ειχα διαβασει για τις διαφορες που εχουν τα τεστ και την ψιλοακουσα ειναι η αληθεια ..

Ετσι χτες αγκαρεψα εναν φιλο και μετρησαμε με salifert..

Παλι καλα μου βγαλαν τα ιδια αποτελεσματα και δεν μου χτυπησε την πορτα το εγκεφαλικο...:lol2:..

Για να εχω την κεφαλα μου υσηχη ομως θα παω να τα παρω μιας και θεωρουνται πιο αξιοπιστα!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σταθη συμφωνώ και γω με τα παιδιά. κυανοακρυλικήτου εμπορίου μη τις φοβάσε. οι gel είναι και πιο εύκολες στη χρήση. Δεν εχει σημασία η μάρκα. Αρκεί να να γράφει κυανοακρυλική

Επισης μεγάλη προσοχή με τα ζοανθάκια γιατι πολλα είναι τοξικά! πάντα με γυαλιά ;) 

 

το θεμα μηδέν σε θρεπτικά είναι λιγο δύσκολο. τα τεστάκια που έχουμε είναι για χόμπι όχι εργαστηριακά. Το πότε στεγνώνει το ενυδρείο σου θα το καταλάβεις στο μάτι.

Φωσφορικα με τι μετρας? Αν είναι με salifert το μηδεν μη το λαμβάνεις υπ οψιν καν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Σταθη συμφωνώ και γω με τα παιδιά. κυανοακρυλικήτου εμπορίου μη τις φοβάσε. οι gel είναι και πιο εύκολες στη χρήση. Δεν εχει σημασία η μάρκα. Αρκεί να να γράφει κυανοακρυλική

Επισης μεγάλη προσοχή με τα ζοανθάκια γιατι πολλα είναι τοξικά! πάντα με γυαλιά ;) 

 

το θεμα μηδέν σε θρεπτικά είναι λιγο δύσκολο. τα τεστάκια που έχουμε είναι για χόμπι όχι εργαστηριακά. Το πότε στεγνώνει το ενυδρείο σου θα το καταλάβεις στο μάτι.

Φωσφορικα με τι μετρας? Αν είναι με salifert το μηδεν μη το λαμβάνεις υπ οψιν καν

Ετσι θα κανω με τα ζωανθακια..

Ευχαριστω!!

Νιτρικα εχω σχεδον μηδενικα..

Φωσφορικα μηδεν..

Μετραω με sera τα παντα..

Εκτος απο το πεχα και την αλατοτητα που εχω τα αντιστοιχα ηλεκτρονικα..

Θα παρω ομως και salifert για να εχω και μετρο συγκρισης....

Παντως οπως ξαναειπα και με salifert  που μετρησα τα ιδια αποτελεσματα ειχα..

Στα ματια μου(εκτος απο τις αλγες)το ενυδρειο παει σφαιρα...

Βεβαια αλλα τα ματια του λαγου και αλλα της κουκουβαγιας...

Το ιδιο ομως μου λενε και κανα δυο ατομα που το εχουν δει απο κοντα και κρατανε θαλασσινα...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταθη, ειδικά για φωσφορικά μόνο με Hanna ultra low μπορεις να πάρεις μέτρηση που να είναι αξιόπιστη :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Σταθη, ειδικά για φωσφορικά μόνο με Hanna ultra low μπορεις να πάρεις μέτρηση που να είναι αξιόπιστη :)

 

Ευχαριστω!!:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια καλημερα...

Χρειαζομαι λιγο βοηθεια...

Λοιπον αντιμετωπιζω το εξης προβλημα..

Το ενυδρειο μετα απο μια φαση με dinoflagellates algae που περασε και μου εβγαλε την ψυχη για να την αντιμετωπισω(τις εξαφανισα τελικα με dino x σε καθημερινη βαση αντιθετα με την δοσολογια και καθαρισα μεσα σε 7 μερες) ξαναπερναει τις "πρωτες αλγες"...

Αλλα και αυτο ξεπερνιεται και εχω αρχισει σιγα σιγα να "φορτωνω" κοραλια...

Εκει ομως που εχω "κολλησει" και δεν μπορω να βρω λυση ειναι με ενα ζευγαρακι κλοουν που εχω 1.5 χρονων περιπου που μου εδωσε φιλος χομπιστας..

Εχει φωλιασει στην πισω πλευρα του βραχου και δεν βγαινουν μπροστα παρα μονο για φαι...

Ειναι τοσο ξεθαρευμενα που τρωνε απο το χερι μου αλλα μετα ξανακαβατζωνονται πισω!!

Ειναι υγιεστατα αλλα ετσι συμπεριφερονται απο την αρχη που μπηκαν χωρις να υπαρχει ανεμωνη η τπτ αλλο μεσα να "χοσταρουν"..

Το ενυδρειο ειναι περιπου ετσι τωρα...

20170429_140259-1.thumb.jpg.c709944a1219da77dfabc0947f1d8e26.jpg

Οποιαδηποτε σκεψη θα βοηθουσε...

Ευχαριστω!!

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Εφύλια η ανεμώνη  αν έχεις σταθερές πλέον συνθήκες και τοποθέτησέ τα κάπου μπροστά για να χοστάρουν..Αυτή είναι η πιο εύκολη λύση για να εμφανιστούν...Η άλλη λύση που δεν θα στην πρότεινα γιατί θα αλλάξεις την κυκλοφορια και τα στάνταρντς του συστήματος είναι να βάλεις έναν δυνατό κυκλοφορητή να βαράει το μέρος που κάθονται πίσω από τους βράχουν ωστε να ενοχληθούν και να έρθουν από την έξω πλευρά(επικίνδυνο από πολλές απόψεις αλλά είναι μία λύση που μπορεί να δουλέψει αν και πιστεύω οτι αν δεν δουλέψει η πρώτη δύσκολο να δουλέψει κάτι άλλο..Εκτός κι αν βάλεις κάποιο άλλο ψαράκι μέσα κι έχουν παρέα και βγούνε και αυτά μπροστά!! Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος!!

Κι επίσης πας καλά... ;) Μου αρέσει!!

Έγινε επεξεργασία - Skoti
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στάθη τα κλοουνακια ειναι ιδιαίτερα ψαράκια με χαρακτήρα !

θα την βρουν την άκρη , κάτι μπορεί να μην τους αρέσει μπροστα ή κάτι να τους αρέσει πίσω :) !

Εκεινο που με προβληματίζει περισσότερο ειναι τα μαζεμένα κεφάλια στις εφυλιες !

Ειναι καινούργιες πολυ ;

Ειναι μόλις ξημερώνει ;

Εχεις καλές μετρισεις νερου ;

Το Κh ποσο ειναι ;

Η κυκλοφορίες σου ;

 

Και μια παρατήρηση αν μου επιτρέπεις : οι μοντιπορες δεν ειναι ιδιαίτερα κατάλληλα για νάνο ενυδρεία ! Μεγαλώνουν και μειώνουν πολυ ροές και δημιουργούν σκιά που δεν την θες :( !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σταθη το ενυδρειο δειχνει πολυ ομορφο!!!!! Τωρα με τα κλοουνακια αυτα που ειπε ο @Skoti ειναι πολυ σωστα....τα ρισκα με την ανεμωνη γνωστα, με το πιο απλο να μην σου κατσει στη θεση που εσυ θες. Θα προσθεσω οτι τα κλοουνακια ειναι ψαρακια με λιγο "οτι να ναι" συμπεριφορα....να σου πω χαρακτηριστικα οτι καποια στιγμη ειχα στο ενυδρειο τρεις ανεμωνες και τεσσερις εφυλιες και αυτα πηγαινανε σε μια τραχυφιλια!!! Οποτε θα μπορουσες ισως να δοκιμασεις καποιες αλλαγες στις θεσεις των κοραλλιων που ηδη εχεις η ακομα και να βαλεις ενα μικρο κομματι βραχου μπροστα....μπορει για καποιο ανεξηγητο λογο για μας, σε αυτα να τους αρεσει!! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Στάθη τα κλοουνακια ειναι ιδιαίτερα ψαράκια με χαρακτήρα !

θα την βρουν την άκρη , κάτι μπορεί να μην τους αρέσει μπροστα ή κάτι να τους αρέσει πίσω :) !

Εκεινο που με προβληματίζει περισσότερο ειναι τα μαζεμένα κεφάλια στις εφυλιες !

Ειναι καινούργιες πολυ ;

Ειναι μόλις ξημερώνει ;

Εχεις καλές μετρισεις νερου ;

Το Κh ποσο ειναι ;

Η κυκλοφορίες σου ;

 

Και μια παρατήρηση αν μου επιτρέπεις : οι μοντιπορες δεν ειναι ιδιαίτερα κατάλληλα για νάνο ενυδρεία ! Μεγαλώνουν και μειώνουν πολυ ροές και δημιουργούν σκιά που δεν την θες :( !

Ειναι νωρις το πρωι μετα γινονται σαν μια...

Ειναι σχεδον ολα τα κοραλια κλειστα..

Kh εχω 7...

Οι μοντιπορες(ηταν λαθος επιλογη) οντως πρεπει να φυγουν απλα δεν εχω που να τις χαρισω(ειδικα την καφε)..

πριν 44 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Σταθη το ενυδρειο δειχνει πολυ ομορφο!!!!! Τωρα με τα κλοουνακια αυτα που ειπε ο @Skoti ειναι πολυ σωστα....τα ρισκα με την ανεμωνη γνωστα, με το πιο απλο να μην σου κατσει στη θεση που εσυ θες. Θα προσθεσω οτι τα κλοουνακια ειναι ψαρακια με λιγο "οτι να ναι" συμπεριφορα....να σου πω χαρακτηριστικα οτι καποια στιγμη ειχα στο ενυδρειο τρεις ανεμωνες και τεσσερις εφυλιες και αυτα πηγαινανε σε μια τραχυφιλια!!! Οποτε θα μπορουσες ισως να δοκιμασεις καποιες αλλαγες στις θεσεις των κοραλλιων που ηδη εχεις η ακομα και να βαλεις ενα μικρο κομματι βραχου μπροστα....μπορει για καποιο ανεξηγητο λογο για μας, σε αυτα να τους αρεσει!! 

Ευχαριστω πολυ!!

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Εφύλια η ανεμώνη  αν έχεις σταθερές πλέον συνθήκες και τοποθέτησέ τα κάπου μπροστά για να χοστάρουν..Αυτή είναι η πιο εύκολη λύση για να εμφανιστούν...Η άλλη λύση που δεν θα στην πρότεινα γιατί θα αλλάξεις την κυκλοφορια και τα στάνταρντς του συστήματος είναι να βάλεις έναν δυνατό κυκλοφορητή να βαράει το μέρος που κάθονται πίσω από τους βράχουν ωστε να ενοχληθούν και να έρθουν από την έξω πλευρά(επικίνδυνο από πολλές απόψεις αλλά είναι μία λύση που μπορεί να δουλέψει αν και πιστεύω οτι αν δεν δουλέψει η πρώτη δύσκολο να δουλέψει κάτι άλλο..Εκτός κι αν βάλεις κάποιο άλλο ψαράκι μέσα κι έχουν παρέα και βγούνε και αυτά μπροστά!! Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος!!

Κι επίσης πας καλά... ;) Μου αρέσει!!

Ευχαριστω!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Παιδια καλημερα...

Χρειαζομαι λιγο βοηθεια...

Λοιπον αντιμετωπιζω το εξης προβλημα..

Το ενυδρειο μετα απο μια φαση με dinoflagellates algae που περασε και μου εβγαλε την ψυχη για να την αντιμετωπισω(τις εξαφανισα τελικα με dino x σε καθημερινη βαση αντιθετα με την δοσολογια και καθαρισα μεσα σε 7 μερες) ξαναπερναει τις "πρωτες αλγες"...

Αλλα και αυτο ξεπερνιεται και εχω αρχισει σιγα σιγα να "φορτωνω" κοραλια...

Εκει ομως που εχω "κολλησει" και δεν μπορω να βρω λυση ειναι με ενα ζευγαρακι κλοουν που εχω 1.5 χρονων περιπου που μου εδωσε φιλος χομπιστας..

Εχει φωλιασει στην πισω πλευρα του βραχου και δεν βγαινουν μπροστα παρα μονο για φαι...

Ειναι τοσο ξεθαρευμενα που τρωνε απο το χερι μου αλλα μετα ξανακαβατζωνονται πισω!!

Ειναι υγιεστατα αλλα ετσι συμπεριφερονται απο την αρχη που μπηκαν χωρις να υπαρχει ανεμωνη η τπτ αλλο μεσα να "χοσταρουν"..

Το ενυδρειο ειναι περιπου ετσι τωρα...

20170429_140259-1.thumb.jpg.c709944a1219da77dfabc0947f1d8e26.jpg

Οποιαδηποτε σκεψη θα βοηθουσε...

Ευχαριστω!!

 

Σταθη οι μοντιπορες που εχει βαλει ψηλα θα σου κοψουν ολες τις ροες και θα εχεις προβλημα ,ισως βγει κυανο κλπ.Η ροή κόβετε καθώς κατάλαβες.Τωρα οι νεμο Μήπως έχουν αυγά από κάτω κάπου??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Σταθη οι μοντιπορες που εχει βαλει ψηλα θα σου κοψουν ολες τις ροες και θα εχεις προβλημα ,ισως βγει κυανο κλπ.Η ροή κόβετε καθώς κατάλαβες.Τωρα οι νεμο Μήπως έχουν αυγά από κάτω κάπου??

Νικολα το εχω καταλαβει οτι οι μοντιπορες οντως γενικα δεν ειναι για 40 εκατοστα ενυδρειο ειδικα ενα πλατε που πηρα και ειναι καμμια 15 αρια εκατοστα...

Ασε τις "σουπες" που φαγαν και ποσο με ταλαιπωρησαν στο στησιμο και ταλαιπωρηθηκαν και αυτα..

Και εννοειται οτι θα βγουν..

Απο ροες θα ελεγα οτι εχω υπερβολικη γιατι στον βυθο βαραει μια aquael 2000l/h ασταματητα και πανω μια jebao 4000l/h που την εχω στην τριτη σκαλα γιατι μετα η ροη δεν αρεσει στις εφυλιες....

Το τι γινεται στο ενυδρειο(εκτος απο το κεντρο που ειναι πιο ηρεμα) ειναι αναλογο με την αναταραξη που φαινεται στην επιφανεια..

Το ενυδρειο κατα τα αλλα τωρα βρισκει τις ισορροπιες του απο την σφαλιαρα που εφαγε με την dinoflagellates algae...

Φανταζομαι θυμασαι την φωτο που σου ειχα στειλει πριν καμμια δεκαρια μερες και ηταν λες και εβλεπες ταινια τρομου..:P

Με τους νεμο τα εχω βρει σκουρα γιατι:

εστησα-ξεστησα-τους εβαλα τον κυκλοφορητη να χτυπαει πανω τους-τους τραμπουκισα-εσπρωξα τον βραχο κολλητα με την πλατη και δεν θυμαμαι και τι αλλλο...

Η αντιδραση τους ηταν η ιδια..

Με το που βαζω την τσιμπιδα να ταισω flakes κολλαν στο τζαμι και τρωνε απο πανω της..

Με το που ριχνω αρτεμια ή ξηρες παλι γινονται ενα με το τζαμι..

Αλλα μετα παλι πισω!!:wacko:

Για αυγα θα σε γελασω γιατι ακομα και αν υπαρχουν ειναι αδυνατον να δω καθαρα εκει που βρισκονται..

Τα μονα "αυγα" (αν ηταν αυτο μια θολη σκονη που ειδα)ηταν απο σαλιγκαρια...

Κατα τα αλλα απο μετρησεις παω σφαιρα..

Θα προσπαθησω να προσθεσω κανα δυο ψαρακια το πολυ μηπως αλλαξουν γνωμη και εμφανιστουν μπροστα ...

Να βαλω αλλα δυο κλοουνακια ή θα εχω θεματα...

 

Εχετε να μου προτεινετε καποιο ψαρακι για αυτα τα λιτρα;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Νικολα το εχω καταλαβει οτι οι μοντιπορες οντως γενικα δεν ειναι για 40 εκατοστα ενυδρειο ειδικα ενα πλατε που πηρα και ειναι καμμια 15 αρια εκατοστα...

Ασε τις "σουπες" που φαγαν και ποσο με ταλαιπωρησαν στο στησιμο και ταλαιπωρηθηκαν και αυτα..

Και εννοειται οτι θα βγουν..

Απο ροες θα ελεγα οτι εχω υπερβολικη γιατι στον βυθο βαραει μια aquael 2000l/h ασταματητα και πανω μια jebao 4000l/h που την εχω στην τριτη σκαλα γιατι μετα η ροη δεν αρεσει στις εφυλιες....

Το τι γινεται στο ενυδρειο(εκτος απο το κεντρο που ειναι πιο ηρεμα) ειναι αναλογο με την αναταραξη που φαινεται στην επιφανεια..

Το ενυδρειο κατα τα αλλα τωρα βρισκει τις ισορροπιες του απο την σφαλιαρα που εφαγε με την dinoflagellates algae...

Φανταζομαι θυμασαι την φωτο που σου ειχα στειλει πριν καμμια δεκαρια μερες και ηταν λες και εβλεπες ταινια τρομου..:P

Με τους νεμο τα εχω βρει σκουρα γιατι:

εστησα-ξεστησα-τους εβαλα τον κυκλοφορητη να χτυπαει πανω τους-τους τραμπουκισα-εσπρωξα τον βραχο κολλητα με την πλατη και δεν θυμαμαι και τι αλλλο...

Η αντιδραση τους ηταν η ιδια..

Με το που βαζω την τσιμπιδα να ταισω flakes κολλαν στο τζαμι και τρωνε απο πανω της..

Με το που ριχνω αρτεμια ή ξηρες παλι γινονται ενα με το τζαμι..

Αλλα μετα παλι πισω!!:wacko:

Για αυγα θα σε γελασω γιατι ακομα και αν υπαρχουν ειναι αδυνατον να δω καθαρα εκει που βρισκονται..

Τα μονα "αυγα" (αν ηταν αυτο μια θολη σκονη που ειδα)ηταν απο σαλιγκαρια...

Κατα τα αλλα απο μετρησεις παω σφαιρα..

Θα προσπαθησω να προσθεσω κανα δυο ψαρακια το πολυ μηπως αλλαξουν γνωμη και εμφανιστουν μπροστα ...

Να βαλω αλλα δυο κλοουνακια ή θα εχω θεματα...

 

Εχετε να μου προτεινετε καποιο ψαρακι για αυτα τα λιτρα;;

Ίδια ράτσα βάλε νεμο.decora μπορείς να βάλεις γαρίδα κάποια στιγμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...