Jump to content

βοηθεια καθαρισμου και στησιματος ενυδρειου


Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 20 L αχρησιμοποιητο εδω και 5 χρόνια. Θέλω να ασχοληθω και να το ξαναστησω απο την αρχη. Μου εχει μεινει το  φιλτρο αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ακομα αποδοτικο και αν ειναι καλυτερο να αγορασω καποιο αλλο.Αν ναι τι μου προτεινετε; Επίσης το ενυδρειο πως μπορω να το καθαρισω ;Ποσο διαστημα πρεπει να περασει μεχρι να σταθεροποιηθουν οι συνθηκες ωστε να βαλω το χρυσοψαρο.Ευχαριστω εκ των προτερων.Ειμαι αρχαριος και καθε βοηθεια ειναι επιθυμητη.

16667341_10210610363513921_2134576976_o.jpg

16667296_10210610362833904_1768947140_o.jpg

Έγινε επεξεργασία - Stergios Liapis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλως ηρθες.

Νερο και ξυδι για να το καθαρισεις. Και αστο μια βδομαδα. Καλο ξεπλυμα και εισαι ενταξει. Μετα θελει στρωσιμο του φικτρου. Δοκιμασε και το φιλτρο να δεις αν δουλευει. Χρυσοψαρο ομως δεν μπαινει εκει.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ όμορφο ψαράκι που μπορείς να βάλεις είναι ο μονομάχος

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι [emoji222]

Link to comment
Share on other sites

εαν εχει υπομονη μπορεις να βαλεις γαριδες ειναι ωραιες και ενδιαφερον

αλλα θελει να τρεχει το ενυδρειο κανα 2 μηνο για να τις βαλεις

αλλα θα ξετρελαθεις σε αυτα τα λιτρα μπορεις να κανεις εναν μικροκοσμο για γαριδες σουπερ

μια μικρη ριζουλα 2-3 ευκολα φυτα και υπομονη

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:

μονομαχο και γαριδες μαζι γινεται ;Δωστε μου καποια link να διαβασω μερικα βασικα πραγματα.Ευχαριστω

Φυσικά και γίνεται αρκεί να υπάρχουν αρκετές κρυψώνες!

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:

μονομαχο και γαριδες μαζι γινεται ;Δωστε μου καποια link να διαβασω μερικα βασικα πραγματα.Ευχαριστω

Εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του μονομάχου και το πόσο φυτεμένο είναι το ενυδρείο.

Τις περισσότερες φορές δυστυχώς οι γαρίδες γίνονται γεύμα.

Διάβασε εδώ για το μονομάχο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να φτιάξω το κατάλληλο περιβάλλον για τον μονομάχο πόσο περίπου θα είναι το μπάτζετ; Ρωτάω γιατί αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να πάρω νέο ενυδρείο και φίλτρο

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χωρις διακοσμηση = φιλτρο, αν δεν κανει αυτο που εχεις καπου στα 15€, αν θες να παρεις καλυτερο για να χεις το κεφαλι σου ησυχο 25€ , βακτηρια, που δεν θα κανουν ουσιαστικη δουλεια, αν θες παρ τα (5€) , φωτισμος (10€) ... Και απο κει και περα το ψαρι ο μοναχος δεν ξερω ποσο κανει, πανω κατω 10€... Αυτα. Αν θες να βαλεις τα πρωτα αληθινα φυτα, βαλισινεριες μπορεις να βρεις με 3€... Για αρχη. +αντιχλωριο 5€ + τροφη 3€. Και περιμενεις πριν βαλεις ψαρι να στρωθει το φιλτρο (ολοκληρωση κυκλου αζωτου) , και πριν βαλεις φυτα θελεις φωτισμο. + τεστ νερου (15€) για να δεις ποτε θα ειναι καλο το νερο για να βαλεις ψαρακι. Μονο μονομαχος χωραει εκει παντως. Επισης εναν χρονοδιακοπτη για το φωτισμο (3€ απο τα τζαμπο)

Αρα 50€ χωρις το φιλτρο, που μπορει να κανει. Αυτα αν θες να μην υποφερει το ζωντανο... Καλα εκανες και ρωτησες γιατι στο πες σοπ μπορει να σου πουν πως χωραει οτι ψαρι θελεις για να πουλησουν... Καλο ξεκινημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτο εδω στα 47 ευρω αξιζει να το παρω ;https://www.aquavivere.gr/enudreia/-sunsun-hr500-enudreio-60l

 

Έγινε επεξεργασία - Stergios Liapis
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στεργιο και με το ενυδρειο που εχεις μια χαρα δουλεια γινεται.

Ενας θερμαντηρας, λιγο αμμο η χαλικι χαλαζιακο, ενα φωτιστικο κι απ τα τζαμπο ας πουμε κανα ξυλαρακι και καμια πετρουλα και εισαι ετοιμος. Απο κει και περα ολα ειναι εξτρα. Το φιλτρο σου δουλευει τελικα;

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά το βλέπω ότι δουλεύει. Έχει και ένα σφουγγάρι μέσα. Θέλει να προσθέσω κάτι άλλο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στεργιο και με το ενυδρειο που εχεις μια χαρα δουλεια γινεται.Ενας θερμαντηρας, λιγο αμμο η χαλικι χαλαζιακο, ενα φωτιστικο κι απ τα τζαμπο ας πουμε κανα ξυλαρακι και καμια πετρουλα και εισαι ετοιμος. Απο κει και περα ολα ειναι εξτρα. Το φιλτρο σου δουλευει τελικα;

Greetings from the dark side!

Λες να ειναι οκ; Η αργοτερα θα πρεπει να παρει μεγαλυτερο;

Εγω ελεγα μηπως ειναι ανεπαρκες και για τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας :)

 

Μπορείς να ξεκινήσεις με αυτό το ενυδρείο και στην πορεία πας σε μεγαλύτερο. . .

Το φιλτράκι είναι μια χαρά αν λειτουργεί καθώς ο μονομάχος δεν χρειάζεται δυνατή ροή.

Εκτός από το σφουγγάρι μέσα στο φίλτρο πρέπει να προσθέσεις και βιολογικό υλικό sera siporax mini

στην περίπτωση σου. . .

Πριν αρχίσεις να αγοράζεις πράγματα γέμισε το ενυδρείο με νερό και άφησε το μερικές μέρες γεμάτο να δεις

αν έχει καμιά διαρροή μιας και ήταν παρατημένο αρκετά χρόνια. .

 

Link to comment
Share on other sites

Α, για μονομάχο μία χαρά ειναι αλλά νομίζω πως αξίζει το μεγαλυτερο

Δεν χρειαζεται μεγαλυτερο. Ενα ψαρακι τοσο δα ειναι τρωει λιγο, δεν ρυπαινει και δεν θελει πολυ ροη.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ πολύ.Ξεκιναω καθαρισμό και από αύριο θα πάω σε Pet Shop για να πάρω ότι χρειάζεται, εκτός από μονομάχο που θα πάρω όταν στρώσει το ενυδρείο [emoji3]

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη βάλεις τίποτα ψεύτικο.

Μπορείς σχεδόν με τα ίδια χρήματα που θα δώσεις για ένα ψεύτικο ντεκόρ, να πάρεις φυσικά υλικά.

Ένα μικρό ξύλο, μια anubia ίσως κάποιο φυτό επιφανείας, και θα είσαι μια χαρά.

Επίσης καλό θα ήταν να πας σε σκούρο βυθό για να μην υπάρχει αντανάκλαση και στρεσάρεται το ψάρι.:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ένα χαρτόνι, συνήθως μαύρου μπλε, μπεζ, ή όποιου άλλου χρωματισμού σ`αρέσει.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...