Jump to content

βοηθεια καθαρισμου και στησιματος ενυδρειου


Recommended Posts

Είναι σχεδόν έτοιμο από εξοπλισμό, το μόνο που μου λείπει είναι η λάμπα. Βρήκα μία στο Pet Shop της γειτονιάς στα 30 ευρώ με βάση, μου φάνηκε ακριβή, υπάρχει κάποια άλλη επιλογή ή εναλλακτική; επίσης δεν έχω καπάκι καλό και θέλω μόνο λάμπα με βάση τι προτείνετε; ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρε ενα πορτατιφ απ τα τζαμπο! Μια χαρα δουλεια θα κανει. Δεν θες και τρελο φως!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα φωτιστικό γραφείου μικρό που θα ταίριαζε εύκολα αλλά δεν ξέρω πόσα watt χρειάζεται το ενυδρείο και πρέπει το φως να είναι λευκό και όχι κίτρινο; ( μια βαλισινερια θα βάλω μόνο)

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έγινε επεξεργασία - Stergios Liapis
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα ναι. Θα στο δειξει βεβαια και η βαλισνερια!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Εχει μια μερα που τρεχει το ενυδρειο, χωρις τον μονομαχο ακομα, ποσο θα χρειαστει μεχρι να στρωσει ; εχω ριξει βακτηρια και τροφη, εκανα και το πρωτο τεστ 

  18-Φεβ
cl2 0
ph 8
kh 20
gh >14
no2 0
no3 10

 για αμμωνια δεν εχω τεστ και πιστευω οτι υψηλη ειναι και δεν εχει στρωσει ακομα ,σωστα ;

Έγινε επεξεργασία - Stergios Liapis
Link to comment
Share on other sites

Αν ριχνεις βακτηρια καλο ειναι να μπει και το ψαρι συμφωνα με τις οδηγιες.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγιες των βακτηριων τι λενε; πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος στην διαδικασια. Αλλιως πρεπει να προμηθευτεις τεστ αμμωνιας και να περιμενεις μεχρι να στρωσει η να βαλεις μπολι. Αν ομως το πας με βακτηρια πρεπει να ακολουθησεις τις οδηγιες και τις πρωτες μερες να εισαι πολυ φειδωλος στο ταισμα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

16808373_10210691259776277_1235874400_n.jpg?oh=ac5801206fe41e4f1794874cd2e9579d&oe=58AA34BF

αυτος αυτο το petshop μου εδωσε αυτο και μου ειπε 10ml να βαλω και σε 2-3 μερες θα ειναι ετοιμο το ενυδρειο .Τι κανω τωρα ;:wacko:

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:

16808373_10210691259776277_1235874400_n.jpg?oh=ac5801206fe41e4f1794874cd2e9579d&oe=58AA34BF

αυτος αυτο το petshop μου εδωσε αυτο και μου ειπε 10ml να βαλω και σε 2-3 μερες θα ειναι ετοιμο το ενυδρειο .Τι κανω τωρα ;:wacko:

 

Συνεχισε να ριχνεις βακτηρια και τροφη,παρε και τεστ για αμμωνια και οταν οι μετρησεις δειξουν οτι

το φιλτρο εχει στρωσει τοτε βαζεις ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

εχω καποιες αποριες :

1)ο θερμοστατης ειναι ρυθμισμενος στους 22 και το θερμομετρο δειχνει 27 ;και τα δυο ειναι ολοκαινουρια , πρεπει να κλεισω τον θερμοστατη ;

2) το καλοκαιρι που οι θερμοκρασιες ειναι υψηλες θα βγαζω τον θερμοστατη και θα χρειαστω καποιο συστημα ψυξης ;

3)το καπακι που εχω ειναι πλαστικο διαφανες και παρατηρησα οτι πιανει υδρατμους σε μικρο χρονικο διαστημα , ειναι προβλημα ;

4)το φυτο ,ανουμπια, να το φυτεξω πριν το ψαρι ή οταν βαλω και το ψάρι ;

5) το φωτιστικο γραφειου που εχω ειναι 22 watt , αλλα δεν ειναι led , κανει δουλεια ;

6)οι πετρες που θα βαλω θα πρεπει να ειναι απαραιτητα ασβεστολιθικες ή μπορω να βαλω και θαλασσης;

Ευχαριστω πολυ εκτιμω τις συμβουλες όλων 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:

εχω καποιες αποριες :

1)ο θερμοστατης ειναι ρυθμισμενος στους 22 και το θερμομετρο δειχνει 27 ;και τα δυο ειναι ολοκαινουρια , πρεπει να κλεισω τον θερμοστατη ;

2) το καλοκαιρι που οι θερμοκρασιες ειναι υψηλες θα βγαζω τον θερμοστατη και θα χρειαστω καποιο συστημα ψυξης ;

3)το καπακι που εχω ειναι πλαστικο διαφανες και παρατηρησα οτι πιανει υδρατμους σε μικρο χρονικο διαστημα , ειναι προβλημα ;

4)το φυτο ,ανουμπια, να το φυτεξω πριν το ψαρι ή οταν βαλω και το ψάρι ;

5) το φωτιστικο γραφειου που εχω ειναι 22 watt , αλλα δεν ειναι led , κανει δουλεια ;

6)οι πετρες που θα βαλω θα πρεπει να ειναι απαραιτητα ασβεστολιθικες ή μπορω να βαλω και θαλασσης;

Ευχαριστω πολυ εκτιμω τις συμβουλες όλων 

 

1. Ο θερμαντήρας είναι πολύ πιθανό να χρειάζεται κάποια ρύθμιση. Ανάλογα με τα τι θα βάλεις μέσα είναι και η επιδιωκόμενη  θερμοκρασία.

2. Το καλοκαίρι για καλό και για κακό οι περισσότεροι τον αφαιρούν εκτός και αν υπάρχει κάποιος controler που ρυθμίζει τα πάντα.

3. Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Να προσέχεις εάν χρησιμοποιήσεις απλή λάμπα, και όχι ενυδρειακή τους υδρατμούς.

4. Το φυτό anubia μπορείς να το βάλεις όποια στιγμή θέλεις, αλλά δεν πρέπει να το φυτέψεις. Χρειάζεται ένα χαλαρό δέσιμο είτε σε μία πέτρα είτε σε ένα ξυλαράκι.

    Επίσης καλό είναι να μπει σε ένα πιο σκιερό σημείο.

5. Μια χαρά δουλιά κάνει.

6. Αν βάλεις μονομάχο οι πέτρες δεν πρέπει να είναι ασβεστολιθικές ούτε από θάλασσα, γιατί θα ανεβάσουν σκληρότητες και ph.:)

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:

Άρα για διακόσμηση τι μπορώ να βάλω και που θα το βρω;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχεις αποφασίσει τι ψάρι θα βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα βάλεις μονομάχο θέλεις μαλακό νερό.

Επομένως μία μικρή ρίζα και μια anubia δεμένη επάνω είναι μία καλή αρχή.

Ίσως θα μπορούσες να προσθέσεις και κάποιο φυτό επιφανείας για την απαραίτητη σκιά για το ψάρι σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε, αν εχεις καπακι η λαμπα πως θα μπει;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

6c4bf913072d35eac4c7356742783420.jpg έτσι είναι το καπάκι, ελπίζω να περνάει το φως. Και για φυτό λέω να βάλω βαλισινερια που είναι πιο απλό.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:

έτσι είναι το καπάκι, ελπίζω να περνάει το φως. Και για φυτό λέω να βάλω βαλισινερια που είναι πιο απλό.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Αν θέλεις vallisneries πες μου να σου φέρω μερικές ρίζες σήμερα στην πίτα. . . :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @Stergios Liapis

 

Από πού είσαι μήπως και μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα παιδιά, το siporax mini δεν χωράει στο φίλτρο μου και το τεστ νερού βγαίνει χάλια [emoji30]

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις βγανει χαλια; το σιποραξ μινι δεν χωραει ολο εννοεις;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...