Jump to content

βοηθεια καθαρισμου και στησιματος ενυδρειου


Recommended Posts

ναι σωστα!σε καθε αλλαγη βαζω αντιχλωριο και βακτηρια ;Ο μονομαχος ειναι πολυ κινητικος και μου φαινεται χαρουμενος !

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντιχλώριο απαραίτητα σε κάθε αλλαγή στο νερό πριν το ρίξεις μέσα στο ενυδρείο.

Προσπάθησε το νερό της αλλαγής να το φέρνεις όσο το δυνατόν πιο κοντά στην θερμοκρασία

του νερού του ενυδρείου. . .

Βακτήρια αφού τα έχεις τα ρίχνεις και μόλις τελειώσουν δεν χρειάζεται να αγοράσεις ξανά :)

 

Καλή αρχή και από εμένα !!! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 το φυτο εχει καποια κιτρινα φυλλα, να τα  κοψω; Απο οταν το ειχα παρει ενα φυλλο ηταν κομμενο στη μεση, λογικα επειδη ειχε κιτρινισει ..Θελω να βαλω και καποιο αλλο ευκολο φυτο αλλα μαλλον χρειαζομαι καποιο ξυλο για να το δεσω, οποτε ξυλο που μπορω να βρω , καποιο link , καποια προταση ;

17036882_10210776901117257_566334819_o.jpg?oh=fecf32f9c61506d14e3d139d699c695d&oe=58B945E9

 

Link to comment
Share on other sites

Τα κίτρινα φύλλα μπορείς να τα αφαιρέσεις κόβοντας τα χαμηλά. Τον πρώτο καιρό και μέχρι να προσαρμοστούν τα φυτά θέλει υπομονή.

Ενδέχεται τα φύλλα που ακουμπούν στο θερμοστάτη να χαλάνε, γι αυτό αν σε παίρνει τοποθέτησε τον όρθιο.

Επίσης αν δεν κάνω λάθος η valisneria που έχεις βάλει είναι η μεγάλη, περιόρισε την λοιπόν όσο μπορείς στην πίσω γραμμή γιατί θα σου φράξει όλο το οπτικό πεδίο του ενυδρείου.:)

Για ξύλα κάνε μια αναζήτηση, για να δεις τι σου αρέσει.

https://www.google.gr/search?q=moorewood&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwix_PuXwLXSAhXCWxoKHTxqC0gQ_AUICSgC&biw=1360&bih=610#tbm=isch&q=moorwood&*&imgrc=k7NTQb_b9euLwM:

https://www.google.gr/search?q=ριζες+μοπανι&client=firefox-b&biw=1360&bih=610&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiX-M3qwLXSAhUG7hoKHUOmCOcQ_AUIBigB#tbm=isch&q=mopani+wood&*

 

Link to comment
Share on other sites

Vallisneria asiatica έλεγε το καρτελάκι. Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο φωτισμός; το φωτιστικό το αφήνω ανοιχτό 9 ώρες και χαρακτηριστικά έχει της εικόνας
9e8fb0abfcb7e41b757331bb9ee37cc5.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να αποκλείσω και το θέμα φωτισμός, αλλά η προσωπική μου γνώμη είναι ότι απλά θέλουν χρόνο τα φυτά για να προσαρμοστούν. Είναι πολύ φρέσκο ακόμα όλο το <<περιβάλλον>>

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά δεν είμαι απόλυτα ότι πρόκειται για asiatica.:)

Ρίξε μια ματιά εδώ.http://tropica.com/en/plants/plantdetails/Vallisneriaamericana'Asiatica'(056ABDT)/4504

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ! η κοπελα μου εκανε το φοντο πισω default_bigemo_harabe_net-148.gif

Αχαχα! Ωραιο, πλακα εχει. -Παρακαλω-

Link to comment
Share on other sites

Το θερμόμετρο δείχνει 24 ενώ έχω ρυθμίσει το θερμαντηρας στους 20. Ποιο από τα δύο να πιστέψω; και τα δύο είναι καινούργια και ο θερμαντήρας eheim 25w και λέει ότι είναι για 20 με 25 λίτρα. Ενώ εμένα είναι 20 λίτρα οπότε γιαυτό έχω την διαφορά στις ενδείξεις; Αλλά και ο θερμαντηρας δεν έχει εσωτερικό θερμόμετρο για να ξεκινάει και να σταματάει; μήπως θέλει καλιμπραρισμα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eheim jager ειναι;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά το θερμόμετρο πάει καλά και ο θερμαντήρας θέλει καλιμπράρισμα.

Με τα φυτά θα χρειαστεί να κάνεις υπομονή όπως σου είπε και ο Σωτήρης μιας και είναι φρέσκο το ενυδρείο αλλά και ο βυθός σου.

Κανονικά οι valisneries θέλουν ταμπλέτα βυθού κοντά στην ρίζα τους . . .

Ρίξε μια ματιά και εδώ

 

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα πανε αρκετα καλυτερα , εχασαν καποια φυλλα αλλα βγηκαν καινουρια και εχω δει σημαντικη αναπτυξη. Ψαχνω να βρω καποιο ξυλο mopani στην Θεσσαλονικη αλλα στα petshop που επισκεφτηκα δεν ειχαν και στο ιντερνετ οσα βρηκα ηταν σχετικα μεγαλα σε μεγεθος για το 20λιτρο ενυδρειο μου.Αξιζει να παρω καποιο μεγαλυτερο και να το κοψω ; τι να κανω ;

Link to comment
Share on other sites

d18ce600cbc9efd97bf51ac117c8c13b.jpg73588bbcc53064e05c9cfe04306781d1.jpgca681c12f1a12a8859a1a0da2c289da5.jpg
Βρήκα αυτά τα ξύλα, ποιο προτείνετε εσείς; αυτό που είναι στην δεύτερη φωτογραφία μου άρεσε αλλά μου φαίνεται μεγάλο για το 20 λίτρο ενυδρείο μου, κυρίως επειδή θα καλύπτει αρκετά τον βυθό και δεν θα μπορώ να βάλω τα φυτά που θέλω. Τι λέτε;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως πολύ μεγάλο για τη γυάλα @Stergios Liapis. Προχώρα με τα μικρά ή ίσως με συνδυασμό των δύο, όρθια, αν δε μπουκώνει.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Εγω και το μεγαλο θα το παλευα! Αυτα ειναι γουστα ομως φιλαρακι. Οποιο σου κανει κλικ!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Για να σε μπερδέψω και γώ λίγο.:D

Εγώ θα χρησιμοποιούσα σίγουρα μόνο το ξύλο που έχει σχήμα ν, και υπό προυποθέσεις (κάποιου όμορφου συνδυασμού) και το δεύτερο μικρό, και για να μην φράξει οπτικά το ενυδρείο, και για να μην φάει ωφέλιμο χώρο όπως και εσύ αναφέρεις.

Στήσε τα ξύλα έξω από το ενυδρείο και δες πως σου ταιριάζουν περισσότερο, και αν δεν βαριέσαι ανέβασε καμία φωτο να σου πούμε και εμείς καμιά γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας , τελικα κατεληξα να παρω τα δυο μικροτερα ξυλα για να μην φορτωσω πολυ την γυαλα. Τωρα τα αφηνω σε νερο για καμια εβδομαδα και 2-3 αλλαγες την μερα ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:

ευχαριστω για τις απαντησεις σας , τελικα κατεληξα να παρω τα δυο μικροτερα ξυλα για να μην φορτωσω πολυ την γυαλα. Τωρα τα αφηνω σε νερο για καμια εβδομαδα και 2-3 αλλαγες την μερα ;

Γιατί να κάνεις αλλαγές, και τέτοια φασαρία. Και το χρώμα και οι τανίνες που θα βγάλουν τα ξύλα θα κάνουν καλό στο μονομάχο. Εγώ θα τα ξέπλενα πολύ καλά με πολύ ζεστό νερό και μετά μπλούμ στο ενυδρείο. Εκτός αν δεν σου αρέσει το σκούρο νεράκι, οπότε...............:)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα το βαλω μαζι με την αλλαγη νερου ! αν δεν βυθιζεται τι μπορω να κανω ; Σημερα ειδα οτι στην επιφανεια του νερου εχει σχηματιστει αυτο ...δεν ξερω τι ειναι και που οφειλεται ;;; Δεν  ειναι καλη η φωτο αυριο θα βαλω καλυτερη17200576_10210858809684920_1051752723_o.jpg?oh=417b8b1b86506a22e34727b3b8b40364&oe=58C44FBE

Link to comment
Share on other sites

μην σε αγχόνη είναι βιοφιλμ δεν είναι τίποτα εμφανίζεται σε νέα ενυδρεία κάνει τον κύκλο του και φεύγει, αν μπορείς αύξησε την ανατάραξη της επιφάνειας με την έξοδο του φίλτρου.

 

ΥΓ το φόντο τα σπάει :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:


Πως σας φαίνεται;; emoji16.pngemoji16.pngemoji16.pngemoji16.png

 

Για ξεκίνημα είναι μια χαρά.:thumbup:

Αφαίρεσε με ένα ψαλιδάκι λίγο από τα ριζίδια που έχουν οι ανούμπιες για να <<ενεργοποιήσεις>> τα φυτά.

Πως είναι η ροή από το φίλτρο? Μήπως είναι δυνατή?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόση ρίζα να αφήσω; Η ροή χαμηλή είναι δεν νομίζω να ενοχλεί το μονομάχο

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...