Jump to content

βοηθεια καθαρισμου και στησιματος ενυδρειου


Recommended Posts

Ρίξε μια ματιά στο βιντεάκι θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δες και το βιντεάκι της tropica. Μετά το 2:15 δείχνει για την ανούμπια.

 

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα.. Μετά από λίγες εβδομάδες θα δεθεί μόνη της πάνω στο ξύλο .

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:

Καταλαβα.. Μετά από λίγες εβδομάδες θα δεθεί μόνη της πάνω στο ξύλο .

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ακριβώς, και θα μπορείς να αφαιρέσεις και τις κλωστές που τώρα τις έχεις δέσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι ανοίγει το στόμα του διάπλατα σαν να χασμουριεται ή φουσκώνει το κάτω μέρος του σαγονιου του για ένα δύο δευτερόλεπτα αραιά και που. Σημαίνει κάτι; προσπάθησα να το βγάλω φωτογραφία αλλά δεν το πέτυχα καλά. 9e95b3b101ff7a4f3bcc44b88f096dcb.jpg989f6df7f014dd92fa0cd9187f323439.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τσαμπουκαλευεται! Η σε σενα η στον κσθρεφτισμα του εαυτου του!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει είτε έχω κλειστό το φως είτε ανοιχτό και το κάνει και με πλάτη σε μένα... Ποιος ξέρει; ίσως να το έπιασε πείνα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:

Το κάνει είτε έχω κλειστό το φως είτε ανοιχτό και το κάνει και με πλάτη σε μένα... Ποιος ξέρει; ίσως να το έπιασε πείνα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εμενα μου το εκανε την δευτερη μερα οταν αλλαξα θεση σε κατι και εκανε αυτο φουντοσε και μετα πειγε στο χερι μου απο τοτε δεν το ξαναεκανε 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι τσατιζεται επειδη καθρεπτιζεται ο εαυτος του λογικα (flaring ) αν δω οτι συνεχιζει να το κανει θα αλλαξω το φοντο ή αν επιτρεπεται θα αλλαξω θεση στις βαλισινεριες και θα τις βαλω οσο πιο πισω γινεται . Τωρα να ρωτησω και κατι αλλο , οταν προετοιμαζω το νερο για αλλαγη ποση ωρα πρεπει να το εχω αφησει με το αντιχλωριο και η θερμοκρασια του ειναι δωματιου υπαρχει μεγαλο προβλημα  ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:

Διαβασα οτι τσατιζεται επειδη καθρεπτιζεται ο εαυτος του λογικα (flaring ) αν δω οτι συνεχιζει να το κανει θα αλλαξω το φοντο ή αν επιτρεπεται θα αλλαξω θεση στις βαλισινεριες και θα τις βαλω οσο πιο πισω γινεται . Τωρα να ρωτησω και κατι αλλο , οταν προετοιμαζω το νερο για αλλαγη ποση ωρα πρεπει να το εχω αφησει με το αντιχλωριο και η θερμοκρασια του ειναι δωματιου υπαρχει μεγαλο προβλημα  ;

Αφού βάζεις αντιχλώριο μπορείς άμεσα να κάνεις την αλλαγή.

Όμως η θερμοκρασία του νερού που προσθέτεις πρέπει να είναι παρόμοια με τη θερμοκρασία του ενυδρείου, ώστε να μην δημιουργείται ιδιαίτερη διαφορά.:)

Link to comment
Share on other sites

Ααα οκ γιατί εγώ άφηνα το νερό με αντιχλωριο για δώδεκα ώρες σε ενα μπετονακι και μετά έκανα την αλλαγή, όμως υπήρχε διαφορά στη θερμοκρασία. Τώρα θα το κάνω αμέσως και όσο πιο κοντά στην θερμοκρασία

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:

Ααα οκ γιατί εγώ άφηνα το νερό με αντιχλωριο για δώδεκα ώρες σε ενα μπετονακι και μετά έκανα την αλλαγή, όμως υπήρχε διαφορά στη θερμοκρασία. Τώρα θα το κάνω αμέσως και όσο πιο κοντά στην θερμοκρασία

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αφήνουμε το νερό όταν δεν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε αντιχλώριο για μερικές ώρες με ένα μικρό φιλτράκι η με έναν κυκλοφορητή.

Όταν χρησιμοποιούμε αντιχλώριο δεν χρειάζεται αυτή η διαδικασία γιατί δεσμεύεται άμεσα το χλώριο.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:

και το βιολογικο υλικο siporax μινι καθε ποτε το αλλαζω ;Ευχαριστω για την βοηθεια !

Δεν το αλλάζεις εκτός αν αρχίσει να τρίβεται. Ένα απλό καθάρισμα που και που, με νερό ενυδρείου είναι αρκετό.

Ρίξε και μια ματιά εδώ:).

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μερικά φυλλαράκια της ανουμπια έχουν πάνω κάτι σαν χώμα, είναι κάτι ανησυχητικό; Γενικά την έχω εδώ και ένα μήνα αλλά δεν βλέπω να έχει μεγαλώσει ούτε να έχει βγάλει νέα φύλλα... 3501816c5dab4d8bcca88dc6ad46f4ce.jpg6101de992d7d238384eb82743342e45e.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καφε αλγη ειναι..... δεν ειναι κατι σοβαρο και η δικη μου ετσι ειναι.... Η ανουμπια αναπτυσσεται αργα την δικη μου την εχω 1 χρονο + και εχει μεγαλοσει λιγο αντε να εχει βγαλει 4-5 φυλλα :bigemo_harabe_net-117:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η καφέ άλγη θέλει κάτι για να αντιμετωπιστει ή κάτι να προσέξω;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα αφήσω μόνο το μονομάχο για 4-5μέρες λόγω Πάσχα, τώρα το ταΐζω 2 φορές την μέρα από δύο φυλλαράκια τετρα.ποσο παραπάνω να το ταιζω μέχρι να φύγω;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η καφε αλγη δεν ειναι τιποτα ειναι στο στρωσιμο θα κανει τον κυκλο τις και θα φυγει..... αν και εμενα με βοηθαει γιατι αποτελη τροφη για αλγοφαγα......

τορα για τον μονομαχο ταισε τον καλα και δεν παθαινει κατι για 4 μερες αν εχεις ριξε και κανα bloodworm και θα εισαι μια χαρα :bigemo_harabe_net-108:

ΥΓ. αν σε ενοχλη η αλγη στην ανουμπια βγαλτην και καθαρισε τα φυλλα τις με σφουγκαρη..... εγω αυτο εκανα γιατι εμενα με ενοχλουσε

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγουμενο ενυδρειο που ειχα, καθαριζα την ανουμπια με οδοντοβουρτσα. Δοκιμασε μηπως σε βολεψει χωρις να την βγαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα και ο μονομάχος είναι μια χαρά ευτυχώς. Έκανα αλλαγή νερού μετά από δέκα μέρες, πολλά όμως φύλλα από την βαλισινερια είχαν κιτρινισει πολύ και αναγκαστικά τα έκοψα. Και δεν ξέρω αν είναι από το πολύ ή λίγο φως ή φταίει κάτι άλλο. Για φωτισμό έχω ένα φωτιστικό γραφείου 20watt που λειτουργεί 9 ώρες.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2017 at 2:32 ΜΜ, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:

Γύρισα και ο μονομάχος είναι μια χαρά ευτυχώς. Έκανα αλλαγή νερού μετά από δέκα μέρες, πολλά όμως φύλλα από την βαλισινερια είχαν κιτρινισει πολύ και αναγκαστικά τα έκοψα. Και δεν ξέρω αν είναι από το πολύ ή λίγο φως ή φταίει κάτι άλλο. Για φωτισμό έχω ένα φωτιστικό γραφείου 20watt που λειτουργεί 9 ώρες.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τα κίτρινα φύλλα πρέπει να κόβονται χαμηλά. Κανένα λιπασματάκι χρησιμοποιείς? Καινούρια φύλλα έχει βγάλει?

Link to comment
Share on other sites

On 4/20/2017 at 2:32 PM, Stergios Liapis said:

Γύρισα και ο μονομάχος είναι μια χαρά ευτυχώς. Έκανα αλλαγή νερού μετά από δέκα μέρες, πολλά όμως φύλλα από την βαλισινερια είχαν κιτρινισει πολύ και αναγκαστικά τα έκοψα. Και δεν ξέρω αν είναι από το πολύ ή λίγο φως ή φταίει κάτι άλλο. Για φωτισμό έχω ένα φωτιστικό γραφείου 20watt που λειτουργεί 9 ώρες.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γεια σου φιλε μου πολυ ωραιο το ενυδρειο σου. Για τον φωτισμο απο οτι καταλαβα παει με kelvin Στα 15 λιτρα δικα μου αντιστοιχουν περιπου 5watt, στα 20 λιτρα πανω κατω γυρω στα 10watt ειναι καλα για ευκολα φυτα, εξαλλου και ο μονομαχος δεν θελει πολυ εντονο φως. Για τις βαλισνεριες δοκιμασε ταμπλετες βυθου κοντα στην ριζα. Σε μενα ειδα αποτελεσμα. Ενας αλλος τροπος "δεσιματος" φυτων πανω σε ξυλο περα απο αυτον που σου εχουν πει τα παιδια ειναι με κολλα στιγμης (κυανοακριλικη κολλα) απο οτι γνωριζω ειναι safe και χρησιμοποιείται αρκετα συχνα ακομα και στα ετοιμα ψευτικα διακοσμητικα ενυδρειων. Μην σε αγχωνει οταν τον βλεπεις να κανει ετσι το σαγονι του και να κορδωνεται. Ειναι το λεγομενο flaring, εαν εχεις φως του ανοιχτο και δεν υπαρχει αλλο φως ανοιχτο στον χωρο βλεπει την αντανακλαση του στο τζαμι και μανουριαζει. Το κανει συνεχεια και ο δικος μου. Εαν μπορεις και δεν εχεις θεμα με το να βλεπεις το νερο κιτρινο, οι τανινες του κανουν καλο, βρες εαν μπορεις φυλλα catappa ειναι πολυ ευεργετικά για τους μονομαχους καθως τον προστατευουν και απο βακτηριακες μολυνσεις. Φτιαξτου και καμμια μικρη σπηλια με πετρες να μπορει να μπαινει μεσα και να απομονώνεται. Το καφε πραγμα πανω στις ανουμπιες ειναι διατομικη αλγη που θα φυγει σιγα σιγα, οση μπορεις στις εβδομαδιαιες αλλαγες σου βγαζε. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...