Jump to content

Θα γινω Λαμπιντοπαππους?


Superjay

Recommended Posts

Εχω την εντυπωση οτι καποιος διακορεψε την μικρη μου λαμπιντινα..

Εβλεπα πριν κατι μερες που επαιζε με εναν κρεμανταλα.. χορευαν, σηκωναν αραγωνιτες αλλα δεν πηγε το μυαλο μου στο πονηρο.

Εχει ομως 2 μερες που οταν τα ταιζω δεν ερχεται πανω στον αφρο. καθεται κατω. ειναι κινητικό κι ψιλοζωηρο, οχι σαν τα υπολοιπα βεβαια.

Παρατηρησα ενα φουσκωμα στην κατω γναθο της κι ρωταω του ειδικους... μου την βαταψε ο ψιλεας? 

IMG_20170209_183722_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20170209_183740_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20170209_183744_Easy-Resize.com.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Superjay έγραψε:

Εχω την εντυπωση οτι καποιος διακορεψε την μικρη μου λαμπιντινα..

Εβλεπα πριν κατι μερες που επαιζε με εναν κρεμανταλα.. χορευαν, σηκωναν αραγωνιτες αλλα δεν πηγε το μυαλο μου στο πονηρο.

Εχει ομως 2 μερες που οταν τα ταιζω δεν ερχεται πανω στον αφρο. καθεται κατω. ειναι κινητικό κι ψιλοζωηρο, οχι σαν τα υπολοιπα βεβαια.

Παρατηρησα ενα φουσκωμα στην κατω γναθο της κι ρωταω του ειδικους... μου την βαταψε ο ψιλεας? 

Ναι!!

Να τον βαλεις να αναλαβει τις ευθηνες του....

Απο εδω και περα τερμα τα παιχνιδια και η εργενικη ζωη εχει οικογενεια...

Και τα χαρεμακια και τα χανουμακια που "και καλα" ειναι στην "φυση" του να τα ξεχασει...

Εδω ειναι Ελλαδα....

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

ποοο ποποοο θα τρελαθω... λοιπον ειναι η πρωτη μου γεννα... τι πρεπει να κανω? ποσο καιρο θα τα αμολυσει? να στεισω κανενα 20λιτρο να το κανω γενηστρα? θα στρεσαρηστει να την πιασω με την αποχη?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Ναι!!

Να τον βαλεις να αναλαβει τις ευθηνες του....

Απο εδω και περα τερμα τα παιχνιδια και η εργενικη ζωη εχει οικογενεια...

Και τα χαρεμακια και τα χανουμακια που "και καλα" ειναι στην "φυση" του να τα ξεχασει...

Εδω ειναι Ελλαδα....

 

το απογευμα που θα παω σπιτι θα το πω στα αδερφια της να πανε να τον βρουν...

χαρεμια κτλπ να τα κανει στην αφρικη στο μαλαουι...εδω ελλαδα..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ποοο ποποοο θα τρελαθω... λοιπον ειναι η πρωτη μου γεννα... τι πρεπει να κανω? ποσο καιρο θα τα αμολυσει? να στεισω κανενα 20λιτρο να το κανω γενηστρα? θα στρεσαρηστει να την πιασω με την αποχη?

Δεν χρειάζεται να κανεις κατι. Ασε τη φυση να κανει τη δουλειά της.
Επειδη ειναι η πρωτη φορα μπορει να μην ζησουν πολλα αλλα τωρα που αρχησαν δεν θα σταματανε!
Αντε με το καλό! [emoji3]

Sent from my LG-H955 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Ναι!!

Να τον βαλεις να αναλαβει τις ευθηνες του....

Απο εδω και περα τερμα τα παιχνιδια και η εργενικη ζωη εχει οικογενεια...

Και τα χαρεμακια και τα χανουμακια που "και καλα" ειναι στην "φυση" του να τα ξεχασει...

Εδω ειναι Ελλαδα....

 

:bigemo_harabe_net-76:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε μ θα βαρεθεις να τα βλεπεις να γεννανε εγω θα σ ελεγα να αφησεις την φυση να κανει την δουλεια της εμενα μ εχουν μεινει 26 μικρα απτην γεννα

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να την πιασεις με αποχη κ να την βαλεις σε ενα 20λιτρο που ειπες δεν θα παθει τιποτα το ψαρακι,αρκει να μην την κυνηγας πολυ ωρα γιατι ισως τα φτυσει.

Link to comment
Share on other sites

θα την αφησω καλυτερα γιατι στα 300λιτρα με βραχο θα την πεθανω απο το πολυ κυνηγι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα ειδα αλλη μια κυρια μπουκομενη...

Κι ενα Johanni... τι σκατα.. 1 ζευγαρι εχω μονο την καταφερε ο κερατας?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. τα εφτυσε τα αυγα...αλλα δεν βλεπω τιποτα...! τα φαγαν κιολας?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/4/2017 at 10:01 ΠΜ, το μέλος Superjay έγραψε:

Καλησπερα. τα εφτυσε τα αυγα...αλλα δεν βλεπω τιποτα...! τα φαγαν κιολας?

 

Καλησπέρα.. Απάντηση με μικρή καθυστέρηση.. Ακόμα δεν έχεις δει μικρά στο ενυδρείο;

Γενικά πρέπει να σημειώνεις πότε 'μπουκώθηκε' η θηλυκιά. Την σημείωση την κάνεις, είτε όταν θα τύχει να δεις τελετουργικό, είτε όταν θα προσέξεις ότι η θηλυκιά σταματάει να τρώει. 

Τα μικρά θα τα φτύσει από 10-15 μέρες έως και 30-35. Όσο τα κρατάει δεν τρώει, οπότε όσο πιο δυνατή και πιο μεγάλη είναι, τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να τα κρατήσει περισσότερο και όταν τα φτύσει πχ στις 30 μέρες θα είναι ολοκληρωμένα και έτοιμα να ανταπεξέλθουν σε όποια δυσκολία.

Αν πεινάσει πολύ, νωρίτερα τότε θα τα βγάλει πολύ μικρά και το πιθανότερο τα υπόλοιπα ψάρια να κάνουν τσιμπούσι. 

Link to comment
Share on other sites

εζησε ενα...αλλα τις τελευταιες μερες δεν το βλεπω μαλλον εγινε γευμα..

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Superjay έγραψε:

εζησε ενα...αλλα τις τελευταιες μερες δεν το βλεπω μαλλον εγινε γευμα..

 

Κρίμα. Να έχεις κατά νου, σε επόμενη ευκαιρία, πως παίζει ρόλο και η θερμοκρασία για το πόσες μέρες θα τα κρατήσει η θηλυκιά. Εσένα σε συμφέρει να τα κρατήσει όσο περισσότερες γίνεται για να βγουν όσο πιο μεγαλωμένα γίνεται. Έχεις πολλές πέτρες και φωλιές γενικά στο ενυδρείο σου; για να κρύβονται τα μικρά;

Εννοώ πως για την επιβίωση των μικρών, πρέπει να έχεις σημεία στα οποία τα μικρά μπορούν να χώνονται, αλλά τα πιο μεγάλα να μην χωράνε. 

Έγινε επεξεργασία - Adiabroxos
Link to comment
Share on other sites

ναι εχω φουλ . θα αλλαξω λιγο το aquascape γιατι σκεφτηκα ενα λιγο πιο ωραιο κι με περισσοτερες κρυψωνες για μικρουλια.

 

Το λαμπιντακι για την ιστορια το ειδα εχθες το βραδυ κι χαρηκα... σημερα το ειδα μισο :bigemo_harabe_net-63:

 

Τεσπα... Σημερα αφησε τα αυγα της κι το Johanni...θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ζει ο μαχητης... μαλλον ηταν 2 τα λαμπιντακια

17409862_10211394988605561_471547370_n.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο τον μαγκιτη!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι μεγαλος αλητης... 

Ταιζω τωρα Ocean Nutrition flakes Κι με το που φτασουν κοντα στο βραχακι του πεταγετε τσιμπαει 1-2 κομματια κι την κανει..

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...