Jump to content

Fluval nano filter


GreenMachineGR

Recommended Posts

Λιγο πριν τα χρισοτυγεννα αγορασα αυτο το φιλτρο για το νεο μου ενυδρειο.

Περασε τελικα επιτυχως την διαδικασια στρωσιματος αλλα τωρα τελευταια μου δημιουργει προβληματα.ω 

Για οσους δεν γνωριζουν το συγκεκριμενο εχει διαφανη σπραυ μπαρ το οποιο οταν κανω αλλαγες νερου τοτε απο τις 10 εξοδους που εχει λειτουργουν μονο οι 2 και πρεπει να το βγαζω ολο το φιλτρο να πειραζω τα υλικα για να βελτιωσω την ροη και τοτε ναι καπως διορθωνεται το πραγμα αλλα μετα απο 2 μερες παλι το ιδιο. Στα υλικα εχω προσθεσει μονο βιομπαλες και λιγο ενυδρειακο βαμβακι...ρε παιδια ομως τι λετε να φταιει και απο την μια μερα στην αλλη η ροη πεφτει απο το 100% στο 20% χωρις να εχω πειραξει τιποτα??

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε να καθαρισεις το impeller(φτερωτη) με προσοχη ....

Μηπως εχει πιασει μουργα και του κοβει ροη....

Επισης τρεχτο λιγο χωρις ενυδρειακο βαμβακι γιατι ειναι πιθανον να του κοβει απο μονο του ροη με το που λερωνει λιγακι....

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Βγαλε να καθαρισεις το impeller(φτερωτη) με προσοχη ....

Μηπως εχει πιασει μουργα και του κοβει ροη....

Επισης τρεχτο λιγο χωρις ενυδρειακο βαμβακι γιατι ειναι πιθανον να του κοβει απο μονο του ροη με το που λερωνει λιγακι....

την καθαρισα πρσφατα και την ετρεξα λιγο εκτος νερου να δω εαν κολλαει μετα απο λιγο και δεν εδειξε σημαδια οτι κατι δεν παει καλα με αυτην , να σημειωσω οτι το διαφανες μερος του σπραυ μπαρ εχει πιασει κατι σαν καφε αλγη λογω του οτι ακριβως απο πανω του ειναι το LED φωιστικο του ενυδρειου μου...θα του κανω ενα μικρο καθαρισμα εαν και ειναι λιγο δυσκολο διοτι οι τρυπες εξοδου ειναι αρκετα μικρες σε διαμετρο

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι το ελυσα εβγαλα το βαμβακι και προσθεσα ενα κομματακι μαυρο σφουγγαρι

Link to comment
Share on other sites

Άλλα σωματίδια κρατάει το βαμβάκι και άλλα το σφουγγάρι. . .

Παρακολούθησε το γιατί ίσως χρειαστεί να το αλλάξεις και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Άλλα σωματίδια κρατάει το βαμβάκι και άλλα το σφουγγάρι. . .

Παρακολούθησε το γιατί ίσως χρειαστεί να το αλλάξεις και πάλι...

αυτο που καταλαβα ειναι πως εαν βαλω βαμβακι η αντιλα δυσκολευεται και τελικα η ροη μειωνεται στο ελαχιστο.. το σφουγγαρι ειναι αναγκαιο??

Link to comment
Share on other sites

Στο φίλτρο συνηθίζεται να βάζουμε και από τα δυο είδη.

Το χοντρότρυπο σφουγγάρι κρατάει τα μεγάλα σωματίδια και το filterwool τα μικρότερα έτσι ώστε να έχουμε καθαρό νερό και να μην βρωμίζει εύκολα

το βιολογικό μας υλικό.

Στην προκειμένη περίπτωση που έχουμε εσωτερικό φίλτρο και περιορισμένο χώρο προσωπικά θα προτιμούσα το ενυδρεακό βαμβάκι

για καλύτερα αποτελέσματα στην διαύγεια του νερού.

Άφησε το έτσι όπως το έχεις και παρατήρησε το ενυδρείο σου.

Μπορεί απλά να βάζεις μεγάλη ποσότητα βαμβάκι και να το στουμπώνεις με αποτελεσμα μόλις πιάσει λίγη βρωμιά να δυσκολεύεται η ροη. . .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...