Jump to content

Δίσκοι σε 450 Λίτρα


ApostolisAkrivoulis

Recommended Posts

Γεια σας .Ειμαι καινούργιος στο χωρο και μετα από ένα ενυδρειο 120 λιτρα που ειχα ,αποφασισα να ασχολιθω με τους δισκους καθως λατρεψα το χρωμα και την γοητια αυτων ψαριων.Το ενυδρειο που ετοιμάζω είναι ένα juwel 450 .Θα ηθελα ως πιο εμπειροι να μου πειτε τον απαραιτητο εξοπλισμο που θα χρειαστω

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα Αποστόλη.

Σίγουρα θα χρειαστείς καλή φίλτρανση με φίλτρα ικανά να "γυρίσουν" το νερό του ενυδρείου 4-5 φορές. Στα 400 λίτρα νερού δηλαδή, τα φίλτρα πρέπει να έχουν πραγματική απόδοση (όχι ονομαστική) κοντά στα 2000 λίτρα/ώρα. Για λόγους ασφαλείας, είμαι της άποψης να δουλεύουν δύο φίλτρα για την περίπτωση που συμβεί κάτι στο ένα. Εάν κρατήσεις το φίλτρο του ενυδρείου, ένα δυνατό και αξιόπιστο/επώνυμο φίλτρο σε συνδυασμό με το μαμίσιο, θα σε καλύψουν.

Οι δίσκοι είναι πράγματι πανέμορφα ψάρια με πολλούς και ένθερμους θαυμαστές. Κι εγώ είμαι ένας απ' αυτούς.:) Χρειάζονται όμως να ανήκουν σε ομάδα και μεγαλώνουν αρκετά. Χρειάζονται επίσης καλής ποιότητας νερό και καλό τάισμα. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζονται ενυδρείο με αρκετά λίτρα και σωστή συντήρηση με συχνές αλλαγές νερού, ανάλογα με το πόσο φορτωμένο είναι το ενυδρείο. Σίγουρα αξίζει ν' ασχοληθείς μαζί τους, αλλά θα πρέπει να ξέρεις εκ των προτέρων ότι χρειάζονται καλή φροντίδα για την αποφυγή δυσάρεστων περιπετειών.

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά αφού είσαι νέος στο χόμπυ, καλό είναι να ξέρεις μερικά πράγματα από τώρα για να μη ταλαιπωρείσαι εσύ, τα ψάρια και η τσέπη σου λόγω άγνοιας. Ρίξε μια ματιά στις δημοσιεύσεις που υπάρχουν στην κατηγορία των δίσκων και στα παρακάτω άρθρα, ώστε να αποκτήσεις μια επαφή με το κόσμο των δίσκων. Αν αποφασίσεις ότι έχεις τη διάθεση να προχωρήσεις, εδώ είμαστε για όποια βοήθεια χρειαστείς, ώστε να στηθεί ένα ενυδρείο που θα ευχαριστηθείς.:thumbup:

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ.Η ενασχολιση μου με τα ψαρια αρχισε με ένα ενυδρειο 120 λιτρων το οποιο εσπασε πριν δυο βδομάδες με αποτέλεσμα να στραφω σε κατι πιο μεγαλο.Εχω βρει αρκετες πληροφοριες σχετικα με τις συνθήκες νερου για τους δισκουσ και δεν εχω καμια απορια σχετικα με αυτό(προς το παρον βεβαια).Από τι καταλαβα τηα χρειαστω 2 επιπλέον εξωτερικα φιλτρα.Θα ηθελα να ρωτησω ποσο αξιοπιστη μπορει να είναι η αγορα τους μεσω internet.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι!!! αλλα δες αγγελιες με καταπληκτικα φιλτρα σ αψογη κατασταση με 1/3της τιμης τους,απο παιδιά που τα πουλάνε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έπαιρνα ένα κοπάδι σε μέγεθος 5-6 cm.Να τους μεγαλώσω στα χέρια μου, ώστε και να δω κάθε στάδιο της εξέλιξης τους και να γνωρίζω ακριβώς τι έχουν και ποια είναι τα ψάρια μου.Η εξέλιξη τους θα σου δείξει ,αν είσαι "σωστός "απέναντι τους. Επίσης το κόστος αποκτήσης είναι σαφώς χαμηλότερο :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εμένα μου αρέσει να παίρνω τα ψάρια μικρά και να τα μεγαλώνω μόνος μου, βέβαια η δίσκοι όταν είναι μικρή θέλουν πάρα πολλά ταΐσματα οπότε και ποίο πολλές αλλαγές νερού, από την άλλη φυσικά είναι και η τιμή τους όσο ποιο μεγάλοι τόσο ποίο ακριβοί άρα εσύ αποφασίζεις τι θές...

Όσο για τα φίλτρα θα συμφωνήσω ότι θες 2 εξωτερικά για να είσαι καλημένος και θα πρέπει να διαλέξεις φίλτρα που να έχουν όσο ποιο πολύ χώρο για βιολογικό υλικό ένα φίλτρο που έβαλα πριν λίγο καιρό και πραγματικά με έχει εντυπωσιάσει είναι της AquaNova το NCF2000!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ApostolisAkrivoulis said:

πιο κατάστημα είναι πιο αξιοπιστο για την αγορα ποιοτηκων δισκων μεσω internet

 

Μέσω Internet δεν θα έπαιρνα Δίσκους!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρες μαγαζι που να φερνει αυτους που σ αρεσουν, αν εχεις αποφασίσει.σκεψου τον χρονο που μπορεις να διαθεσεις καθημερινα αν αποφασισεις για 5ποντα.το μεγαλωμα ειναι ιδιαίτερη περιοδος για τον δίσκο κ θέλει περισσότερη αφιέρωση χρονου.καμια φορα αν παρεις μεγαλυτερα κ λιγοτερα μπορει να σ ερθει κ οικονομικότερα.πρεπει να τα βαλεις λιγο κατω αυτα .αν το εχεις κανει ηδη μπορουμε να βοηθησουμε παραπανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, ApostolisAkrivoulis said:

και εγω εχω επιφυλάξεις αλλα στην λαρισσα είναι λιγο δυσκολο να βρεις δισκους

 

 

Ετοιμάζεις το ενυδρείο και όταν έχεις τα λεφτά για τα ψάρια αποφασίζεις και έρχεσαι Αθήνα ένα Σάββατο και διαλέγεις μόνος σου τα ψάρια που σου αρέσουν, τα παίρνεις και φεύγεις.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Aquadominus έγραψε:

Ετοιμάζεις το ενυδρείο και όταν έχεις τα λεφτά για τα ψάρια αποφασίζεις και έρχεσαι Αθήνα ένα Σάββατο και διαλέγεις μόνος σου τα ψάρια που σου αρέσουν, τα παίρνεις και φεύγεις.

 

Δεν εχουν παντα καλα ψαρια τα μαγαζια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως παιδια θα ξεκιναγα με χρονιαρικα ψαρια και στην πορεια θα μεγαλωνα καποια στιγμη και ποιο μικρης ηλικιας....

Οταν θα ηξερα πως να αντιμετωπισω αυτα τα ψαρια με ασφαλεια...

Υπαρχουν πολλα καταστηματα που φερνουν πολυ καλης ποιοτητας ψαρια με παραγγελια και ακριβως οτι ζηταει σαν ειδος καποιος...

Και σιγουρα θα συμφωνησω με τον Δημητρη οτι τα καταστηματα δεν εχουν παντα ποιοτικα ψαρια απο αυτο το ειδος και οταν φερνουν καλα ψαρια τα πουλανε σε τιμες υπερβολικες...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Δημητρης Τ said:

Δεν εχουν παντα καλα ψαρια τα μαγαζια.

 

14 minutes ago, stathis spithas said:

Εγω παντως παιδια θα ξεκιναγα με χρονιαρικα ψαρια και στην πορεια θα μεγαλωνα καποια στιγμη και ποιο μικρης ηλικιας....

Οταν θα ηξερα πως να αντιμετωπισω αυτα τα ψαρια με ασφαλεια...

Υπαρχουν πολλα καταστηματα που φερνουν πολυ καλης ποιοτητας ψαρια με παραγγελια και ακριβως οτι ζηταει σαν ειδος καποιος...

Και σιγουρα θα συμφωνησω με τον Δημητρη οτι τα καταστηματα δεν εχουν παντα ποιοτικα ψαρια απο αυτο το ειδος και οταν φερνουν καλα ψαρια τα πουλανε σε τιμες υπερβολικες...

 

Μπορεί ο Φίλος να κάνει μια ερώτηση εδω μέσα και να του πούμε εμείς ρε παιδια αν κάποιο μαγαζί έχει καλά ψάρια, δηλαδή είναι καλύτερα να παραγείλει μέσω Internet και να του στείλουν ότι θέλουν αυτοί;;;

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε βεβαια αλλα ειναι κ Λάρισα ουτε τσακ ποτ να ερθει να πετύχει καλα να τα παρει κ να φυγει.πρεπει πρωτα να κατασταλλαξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε ο @ApostolisAkrivoulis να βάλει μια αγγελία του στυλ "ζητείται άνθρωπος στην Αθήνα να με εξυπηρετήσει" εξηγώντας τί θέλει, όλο και κάποιος θα βρεθεί, που να έχει ελεύθερο χρόνο και διάθεση φυσικά να βοηθήσει.. να του βρει τα ψάρια που θέλει,όπως τα θέλει, και να πει στο κατάστημα "θα τα στείλετε εκεί"..

Link to comment
Share on other sites

Καλα ας μας πει τα ψαρια που θελει κ πως τα θελει κ θα του πουμε αν υπαρχουν πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Καλα ας μας πει τα ψαρια που θελει κ πως τα θελει κ θα του πουμε αν υπαρχουν πρωτα.

Σωστά ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Καλα ας μας πει τα ψαρια που θελει κ πως τα θελει κ θα του πουμε αν υπαρχουν πρωτα.

Κοιτα γυριστρουλα εγω πχ μπαινοβγαινω στον πικη κ πες οτι μιλανε κ συμφωνουν να του στειλει 10 ψαρια αφου πρωτα τα δω εγω.ποια η σταση μου σ περιπτωση που δεν μ αρεσουν τα 4 ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...