Jump to content

Θελω να αγιασω και δεν με αφηνουν...


ocean1

Recommended Posts

Ηρθε ο καιρος που μου τελειωσε η τροφη για τα ψαρια και επρεπε να αγορασω αλλη ...

Ψωνιζω εδω και χρονια (απο το 1999 συγκεκριμενα) στο aquaristick shop αλλα ειπα στον εαυτο μου ας μην τα δωσεις στον Γερμαναρα αλλα ας σου κοστισει και

κανενα ταληρο παραπανω να τα παρει ο Ελληνας . Αμ δε !!! Εκανα 2 τηλεφωνα σε γνωστη αλυσιδα και αλλα 3 σε γνωστο μαγαζι του χωρου για να μου δωσουνε τελικα τιμη.

Εμ βεβαια τι να τους ενοχλω τωρα ?, δεν γ@@@@μαι και εγω και τα ψαρια μου...

Τελικα απο την πιο χαμηλη  προσφορα που μου εκανε το Ελληνικο μαγαζι εχω 12 ευρω διαφορα παραπανω απο τον Γερμανο και φυσικα συμπεριλαμβανω στην τιμη και τα μεταφορικα.

Και μη μου αρχισει οποιοσδηποτε το παραμηθι με το αυξημενο μας ΦΠΑ και την αυξημενη φορολογια .... και οι Γερμανοι εχουν φορους και επιχειριση  εστω και μικροτερους.

Τελικα αν επερνα την τροφη απο Γερμανια χωρις μεταφορικα (δηλαδη εμενα εκει κοντα στο μαγαζι) με το ΦΠΑ τους θα εδινα 39,95 € Βαλε και τα μεταφορικα για Ελλαδα 12 ευρω χοντρα - χοντρα τελικα εδωσα κατι λιγοτερο απο 53 ευρω , και το πακετο στην πορτα μου και ασφαλισμενο μεχρι 2500 € !

Χαμηλοτερη τιμη στο Ελληνικο μαγαζι 65 €

Τα συμπερασματα δικα σας , και δεν κατηγορω κανενα αλλα σκεφτομαι το πορτοφολι μου , και ναι τα 12 ευρω ειναι πολυτιμα για εμενα (ειμαι και ψιλικατζης τι να κανουμε).

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο υπαρχει η ελευθερη αγορα για να αγοραζεις απ οπου θελεις. Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να γινει ολοκληρο θεμα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστη η αποψη σου φιλε αλλα καποιους αλλους τους ενδιαφερει . Και ειναι η συμπεριφορα που μου σπαει τα νευρα . 5 τηλεφωνηματα στο συνολο για να παρω μια τιμη.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πολλα που δεν φανταζεσαι στο παρασκηνιο. οποτε μην νομιζεις οτι ολοι πανε να χε.....ν στο ταληρο απο την τροφη σου.

καλα εκανες κι την αγορασες απο εκει που σε συμφερει δεν τιθετε θεμα πανω σε αυτο.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν φανταζομαι τιποτα ουτε νομιζω τιποτα και δεν θελω να το κανω . Αν υπαρχουν εξοδα και δεν συμφερει να ανοιξει μια επιχειριση ας μην το κανει .

Δεν αναγκασε κανενας καταναλωτης τον οποιδηποτε επιχειρηματια να ανοιξει μαγαζι , αν δεν κερδιζει αρκετα ή δεν τον συμφερει ας μην το κανει , μου ειναι αδιαφορο.

Και εγω ειμαι ενας αλλα δεν ασχολουμε μονο εγω αρα ειμαστε πολλοι και οχι ενας . Και δεν σου κανω επιθεση δεν το λεω για εσενα προσωπικα .

Απλα πηγα να σκασω , παραπονο εκφραζω και δεν επρεπε να θιξω μαλλον το θεμα γιατι μαλλον ενοχλει και σηκωνει μεγαλη κουβεντα και αυξημενη καταναλωτικη συνειδηση που δυστυχως δεν εχουμε σαν λαος . Αλλα ελπιζω τωρα που τα νεα παιδια εχουν μεγαλυτερη ανεση στο να αγοραζουν διαδικτυακα να φερουν και στον τοπο μου την αλλαγη της αγορας προς το καλυτερο.

Αυτα και παρακαλω τους συντονιστες να κλειδωσουν ή να σβησουν το θεμα αν πιστευουν οτι κακως θιχτηκε . Οτι ειχα να πω το ειπα.

 

Έγινε επεξεργασία - ocean1
Link to comment
Share on other sites

Μην με παρεξηγεις. Εννοω οτι ο καθενας επιλεγει να δωσει τα ευρουλακια του οπου θελει. Ας πουμε εγω θελω να πηγαινω στα μαγαζια, να μιλαω με τους πωλητες, να δω ψαρακια κτλ. Ε αυτο θα το πληρωσω παραπανω κι ας ξερω πως καπου αλλου θα υπαρχουν πιο φτηνα προιοντα!

Το μαλλον ενοχλει και το καπως θιχτηκε ομως δεν μου πολυαρεσε!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε φιλε δεν σε παρεξηγησα (εισαι και πατριωτακι και εγω Πειραια μενω), οσο για την πολυτιμη σχεση μαγαζιου πελατη την σεβομαι αρκετα ωστε στο αλλο κυριως χομπι μου δηλ την φωτογραφια να πληρωνω αρκετα χρηματα παραπανω μονο και μονο για να μπορω να μιλησω με αξιοσεβαστους Ελληνες επαγγελματιες του χωρου που μπορουν να με βοηθησουν σε μια δυσκολη στιγμη , κατι που δεν θα κανει το απροσωπο (τις περισσοτερες φορες) ιντερνετικο μαγαζι. Απλα με πιανει τρελα με τον Ελληνα μαγαζατορα που ολο κλαιγεται οτι χτυπιεται απο ολη την αγορα την εσωτερικη και του εξωτερικου και κανει σαν να μην τον ενδιαφερει οτι θελεις να του δωσεις τα λεφτα σου πολλα ή λιγα δεν εχει καμια σημασια .

Ε βεβαια νομιζω οτι ενοχλει το θεμα αφου δεν εγινε η απαραιτητη κουβεντα για να αποσαφηνιστει το τι με ενοχλησε .

Έγινε επεξεργασία - ocean1
Link to comment
Share on other sites

για την αδιαφορια εχεις δικιο 1000%. ειναι μ.......α.. ειτε 1 ευρω δωσεις ειτε 100.

Για την τιμη παιζονται πολλα. ακομα κι η ιδια η εταιρεια που παραγει το εκαστοτε προιον μπορει να δημιουργει διαφορα στην τιμη αναμεσα σε χωρες για συμφερον δικο της

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καποιοι μαγαζατορες ειναι κερδοσκοποι. Αυτους τους καταλαβαινει ο κοσμος τους κανει περα. Η διαφορα στην τιμη υπαρχει αλλα εχει και πολλους παραγοντες για την διαμορφωση της. Η αδιαφορια ομως και το να βλεπεις το πελατη σαν πορτοφολι με ποδια ειναι ανεπιτρεπτα!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Καποιοι μαγαζατορες ειναι κερδοσκοποι. Αυτους τους καταλαβαινει ο κοσμος τους κανει περα. Η διαφορα στην τιμη υπαρχει αλλα εχει και πολλους παραγοντες για την διαμορφωση της. Η αδιαφορια ομως και το να βλεπεις το πελατη σαν πορτοφολι με ποδια ειναι ανεπιτρεπτα!

Greetings from the dark side!
 

ακριβως αυτο.

Link to comment
Share on other sites

@ocean δεν έχω επιχείριση ούτε μαγαζί ώστε να έχω απο κάπου συμφέροντα, αλλά κατά την δικιά μου άποψη είσαι 100% λάθος γιατί άφησες πολλούς παράγοντες απο έξω που δεν πάει το μυαλό σου.

 

Το ότι είναι ακριβότερα στην Ελλάδα κάποια προϊόντα είναι αληθές, το ότι όμως δεν μπορούμε να έχουμε χαμηλότερες τιμές αυτό είναι πραγματηκότιτα και δεν οφείλετε τις περισσότερες φορές στους καταστηματάρχες.

 

 Η Γερμανία έχει πολλαπλάσιο πληθυσμό απο εμάς άρα και μεγαλύτερο καταναλωτικό κοινό. Εκτός αυτού πολλά προϊόντα παράγονται εκεί, οπότε το κόστος μεταφοράς είναι μικρότερο.

Θ σου πω ένα παράδειγμα, ένας Γερμανός καταστηματάρχης αγοράζει 100 τροφές του ενός λίτρου, επειδή αγοράζει ποσότητα του δίνουν καλύτερη τιμή, ο Γερμανός αυτά θα τα πουλήσει προτού λήξουν,  Ο Έλληνας λόγο της μικρής αγοράς στην Ελλάδα θα παραγγείλλει 20 σε διαφορετική τιμή ποιο ακριβά (μας έχουν στην μπούκα) συν τα μεταφορικά συν το αυξημένο φπα συν το προσωπικό του φπα συν η προκαταβολή του φπα βγάλε και τα τρελά ασφάλιστρα που ζητά το το τεβε  συν τα μεταφορικά εεεεε δεν γίνεται να το πάρεις και φτηνότερα... πιστεύω να κατάλαβες τώρα. Θα μου πεις ότι ο Γερμανός δεν πληρώνει όλα αυτά, όχι δεν τα πληρώνει, έζησα στην Γερμανία και ξέρω πολύ καλά τη γράφω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο μαλλον σωστα τα οσα αναφερεις (δεν εχω ζησει στην Γερμανια για να ξερω) αλλα εμενα σαν καταναλωτη που εχει ολη την διαθεση να πληρωσει παραπανω στην τιμη

για να αγορασει αυτα τα προιοντα στον τοπο του γιατι πρεπει να με αντιμετωπισει ο μαγαζατορας σαν αρπαχτη?

Προσεξε ενα τμημα του διαλογου που εγινε σημερα το πρωι :

-Καλημερα , θελω να σας δωσω Χ ευρω (θελω να αγορασω δηλαδη).

-.....Παρε με σε πεντε λεπτα για να το κοιταξω.

-Οκ σας παιρνω σε πεντε λεπτα , ευχαριστω.

-Καλημερα και παλι ειχαμε μιλησει για την τροφη πρι 5 λεπτα εχετε τιμουλα?

-....Παρε με σε 5 λεπτα γιατι δεν το κοιταξα .

-Οκ θα σας παρω σε 5 λεπτα.

 Ξανα τηλεφωνο εγω - Ξαναπαιρνω για την τροφουλα που λεγαμε , εχετε τιμη.

-... Κατσε γιατι τωρα ειναι απασχολημενος ο υπολογιστης και δεν το κοιταξα .

 

Αυτο περιπου εγινε και στο δευτερο μαγαζι που πηρα τηλεφωνο για τιμη.

 

Ερωτηση , αυτοι δεν πουλανε ? Δεν θα επρεπε να κρατησουν το τηλεφωνο μου και να με παρουν τηλεφωνο αυτοι?

 

Και εγω ρωταω γιατι θα πρεπει να παρακαλεσω τον μαγαζατορα για να μου πουλησει και μαλιστα εις γνωση μου ακριβοτερα ?

 

Απλα ειναι μια κακη νοοτροποια καταλοιπο μιας αλλης εποχης που το χρημα ερρεε αφθονο εχω να πω εγω.

 

Ξερω φυσικα οτι καποια προιοντα θα ειναι πιο ακριβα στην εσωτερικη αγορα λογω φορων αλλα αλλο πραγμα το κερδος και αλλο το υπερκερδος δεν νομιζεις?

 

Γενικα το εχω αντιμετωπισει και στα αλλα μου χομπι αυτο και οχι μονο , κατα καποιο παραξενο τροπο ο Ελληνας μαγαζατορας θελει να τον ενοχλησεις

για να σου πουλησει. Φυσικα υπαρχουν και φωτεινα παραδειγματα απο Ελληνες μαγαζατορες που ειναι αξιοσεβαστοι και φυσικα τους προτιμω , δεν βαζω ολους στο ιδιο

τσουβαλι αλλα οσον αφορα την κακη εξυπηρετηση της συντριπτικης πληοψηφιας αυτο συγνωμη αλλα ειναι βιωμα και δεν κανω λαθος .

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως μερικοι ανθρωποι ειναι τραγικοι. Αυτους τους κανεις περα. Ρε φιλαρακι αφου εισαι και πειραιωτακι, ελα οποτε θες να παμε να ψωνισουμε παρεα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

άλλο θέμα αυτό σήμερα στην Ελλάδα ανοίγουν μαγαζιά και η κουτσή Μαρία παρόλο την κρίση που υπάρχει, αυτούς τους τύπους τους αγνοώ και ας έχουν καλύτερη τιμή.

βασικά σχετικά γρήγορα σταμπάρεις τους καλούς, απλά μέχρι να τους βρεις σπάζεσαι λίγο και μετά ησυχάζεις, άτυχες και κακές στιγμές μπορούν να συμβούν και στους καλύτερους.

 

Link to comment
Share on other sites

Τι λεμε τωρα? Τα μαγαζια ειναι μαγαζια και καλα κανουν! Διαλεγουμε το καλυτερο!Τρωμε φολες ναι αλλα και τι να γινει? Εγω δεν εχω παραπονο με το μαγαζι που συνεργαζομαι,απλα δεν εχει οσα θελω και τα παιρνω απο ιντερνετ οτι δεν βρισκω.Ζωντανη τροφη βρισκει ο καθενας στο διπλανο ρυακι.Οκ Αθηνα στο παραδιπλανο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...