Jump to content

διατομικη & αντιμετώπιση


rethimno13

Recommended Posts

Γεια σας παιδια!Μπορείτε να μου πείτε τι αλγη είναι αυτή και πως θα την κατπολεμήσω;

Εμφανίστηκε μαζί με το κυανό πρίν 5 ημέρες, το κυανο το αντιμετώπισα με chemiclean, κατα την διάρκεια όμως της θεραπείας αυτό εκτοξέυτηκε κάποια κομμάτια του έφτασαν τους 4 πόντους και έχει γεμίσει τους βράχους όπου τους πιάνει το φώς καθως και το υπόστρωμα. Μετά την θεραπεία έκανα την αλλαγή που πρέπει καθάρισα τους βράχους και γενικα όπου υπήρχε με τον κυκλοφορητη στο φουλ έτριψα με οδοντόβουρτσα όσο μπορούσα 2 μέρες τώρα το έχω κάνει πλυντήριο απο την κυκοφορία αλλα το βλέπω και ξαναβγαίνει.

Φωσφορικά φαίνονται 0 με τεστ της σαλιφερτ νιτρικα 5 απο φωτισμό λέντ, τον έχω κανένα τετράμηνο τώρα ενώ το ενυδρείο τρέχει εδώ ένα χρόνο.

 

 

algi.jpg

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

κάποια ναι κάποια όχι οπότε θεωρώ ότι είναι απλά παγιδευμένη φυσαλίδα και δεν είναι δινομαστίγωτα, nik είναι οκ να το κάνω μετά την θεραπεία με το chemi? 

Link to comment
Share on other sites

αφου αποφάσισες να δοκιμάσεις χημεία τσέκαρε αν το chemi βάζει περιορισμούς σχετικα με το κάθε πόσο διάστημα μπορείς να χρησιμοποιείς το σκεύασμα. επιβεβαίωσε και την ποσότητα που πρέπιε να ρίξεις σύμφωνα με τα λίτρα σου και ξανα δοκίμασε

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος rethimno13 έγραψε:

κάποια ναι κάποια όχι οπότε θεωρώ ότι είναι απλά παγιδευμένη φυσαλίδα και δεν είναι δινομαστίγωτα, nik είναι οκ να το κάνω μετά την θεραπεία με το chemi? 

Ναι αλλα οχι αμεσως ,να παρει τη ροη του και μετα βλεπεις εικονα και κανεις.

Link to comment
Share on other sites

έβαλα το algaefix marine και δεν είμαι σίγουρος αν έχει κάνει δουλειά, κάποια ελάχιστα σημεία των βράχων καθαρίστηκαν αλλα τα υπόλοιπα μεγαλώσανε. Χτές τελειώσε η αγωγή (3 μέρες ) καθάρισα όλους τους βράχους με οδοντόβουρτσα και σιφώναρα τον αραγωνίτη, αγόρασα εναν ριάκτορα TLF 150 και τον δουλεύω mixed με άνθρακα και GFH χύμα ενώ συνεχίζω δεύτερη αγωγή.

Πιθανολογώ ότι είναι brown algae αλλα δεν είμαι σίγουρος ίσως είναι δινομαστίγωτα.

 

Βρήκα στο ιντερνετ μια ωραία μέθοδος για να καταλάβεις αν είναι δινομαστίγωτα.

1)Σιφωνάρεις τα κομμάτια της άλγης και γεμίζεις ενα ποτήρι.    

2)Ανακατεύεις καλά και χύνεις το ποτήρι με το νερο και τις άλγες σε ενα αλλο ποτήρι το οποίο είναι καλυμένο με ενα χαρτί κουζίνας  ώστε να φιλτράρει το νερό και να μην περάσουν τα μαστίγια.

3)Αφήνεις το ποτήρι για 1 ώρα στον ήλιο εαν έχουν ξανα δημιουργηθεί τα μαστίγια είναι δινομαστίγωτο εάν όχι δεν είναι!!!

 

Δεν έχω καταφέρει να οτ δοκιμάσω καθώς γυρνάω σπίτ βράδυ θα το δοκιμάσω και θα σας πώ!!

 

 

Refernce 

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2531708

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έθεσα σωστά εγώ μάλλον.. Αννα 3 μέρες λέει να προσθέτεις την δοςη έως να κοντρολαριστει η άλγη όποτε ουσιαστικά τελείωσα τον πρώτο κύκλο και δεν βλέπω κάτι σημαντικό μέχρι στιγμης...

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω αισθητές διαφορές θα δείς μετά την 7-10 μέρα. 

 

Φίλος μου το έχει χρησιμοποιήσει αυτο το φάρμακο σε βαριά περίπτωση (ολα τα βράχια με άλγες) και το φάρμακο έκανε απίστευτη δουλεια.  

 

Δώσε του λίγο χρόνο να δράσει....και πιστεύω θα ανταμειφτείς  με το αποτέλεσμα ;) 

Link to comment
Share on other sites

αυτό που φαίνεται στις φώτο δεν μου μοιάζει για "αλγη" που φεύγει με algaefix

μου κάνει ή για κυάνιο που έμεινε μετα τη θεραπεία που έκανες με το chemi.. ή πολύ φοβάμαι για δινομαστίγωτα.. εξου και η αρχική μου ερώτηση

επίσης το να χρησιμοποιείς το ένα φάρμακο μετά το άλλο στο νερό σου μόνο κακό μπορεί να κάνει

 

 

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Πάνο έχεις δίκιο σε όλα και εγω τις ίδιες υποψίες έχω αλλά...

 

1) Δεν έχει λογική απο την στιγμή που κάνω θεραπεία για κυανο (κόκκινη τρixoειδη) να εμφανίζεται αυτή την πρώτη μέρα της θεραπείας, και εστω ότι δεν τον έιχα παρατηρήσει και εμφνίστηκε πριν ξεκινησω την θεραπεία, θα έπρεπε να έχει πάρει την κάτω βόλτα με το που έβαλα το chemi όπως και έκανε η τριχοειδής η οποία την τρίτη μέρα εξαφανίστηκε, αυτή εκτοξέυτηκε κατα την διάρκεια της θεραπείας.

 

2)Για τα δινομαστίγωτα το ψιλιάζομαι και εγώ αλλα δεν έχει φυσαλίδες στην άκρη του οπότε δεν μπορώ να επιβεβαιώσω επίσης δεν έχω βρεί χρόνο να το επιβεβαιώσω με τον τρόπο που ανέφερα παραπάνω (αν ισχύει). Αυτό θα με βοηθήσει... Ελπίζω...

 

3)Δυστυχώς έπρεπε να είμαι επιθετικός καθώς μεγαλώνουν σαν τρελά ανα 4 μέρες αναγκάζομαι να κάνω γενική καθαριότητα με οδοντόβουρτσα στους βράχους αλλιώς θα πνίξουν τα κοράλια, σκέψου είχε πιάσει μέχρι και το σαρκόφυτο, αν συνεχιστεί αυτή η ιστορία με βλέπω να πετάω 2-3 σταγόνες Θεεικο οξύ και θα δείς τι έχει να γίνει :sword:

 

 

Submarine δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω και αλλιώς υπομονή θέλει τώρα έβαλα ριάκτορα να βγάλω φωσφορο και πυρίτιο καλής ποιότητας άνθρακα να αφαιρέσει το παλιό φάρμακο (το algaefix δεν λέει να αφαιρέσεις τον άνθρακα)  ενω ρίχνω special blend με ρυθμούς στρωσίματος...

 

Είδομεν 

παραθέτω φωτό...

 

 

 

αλγη.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λεμε

Greenhairy mushroom

red and blue mushroom 

zoanthus

parazoanthus

ephylias

pulshing xenia

xenia tree

sarcophyto

Σφουγγάρια κάμποσα 

Green clove

 

2 occelaris

1 clarki 

1 blue tang

1 flame hakwfish

1 melanouro

1 saliara

2 cardinalious 

1 snowflake

 1 lysmata 

Κάμποσα trochus kai nassarius

1 diademA setosum 

 

Νομίζω τα είπα όλα...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι εάν ένα σημείο δεν φωτίζεται καρφί από το φωτιστικό δεν πιάνει εκει

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αρκετά στην φωτό είναι ότι ξεκινάει ένα μαστίγιο από το σαρκοφυτο κ φτάνει στην εφτλια μέγεθος δλδ 10-12 ποντους

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απ ολα πρεπει να βεβαιωθείς αν πρόκειται για dino ή cyano.. οι φωτο δεν βοηθάνε πολύ σ αυτο :(

σε σαλιγκάρια είχες τίποτ απώλειες απο τότε που εμφανίστηκε?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα από ένα φίλο μικροσκόπιο και περίμενω να μου το φέρει... 

αν είναι δινομαστιγωτα που μάλλον αυτό θα είναι ποια είναι η προτινωμενη μεθοδοςσεχω διαβάσει διάφορες και κλείνω προς την αύξηση του ph και συςκοτιςη ιςως Για 2-3 μέρες...ποια είναι η άποψη σας;

Link to comment
Share on other sites

Το μικροσκόπιο ειναι το καλυτερο για να τα αναγνωρίσεις φαντάζομαι εχεις βρει σχετικες αναφορές. 

 

Το προβλημα ειναι οτι εχεις αρκετά ζωντανά ..

 

κάποιες προτεινόμενες λύσεις ειναι αυτές που αναφέρεις 

Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2017 at 6:48 ΜΜ, το μέλος rethimno13 έγραψε:

Βρήκα από ένα φίλο μικροσκόπιο και περίμενω να μου το φέρει... 

αν είναι δινομαστιγωτα που μάλλον αυτό θα είναι ποια είναι η προτινωμενη μεθοδοςσεχω διαβάσει διάφορες και κλείνω προς την αύξηση του ph και συςκοτιςη ιςως Για 2-3 μέρες...ποια είναι η άποψη σας;

 

Στο εφερε  τελικα το μικροσκοπιο ,φιλε @rethimno13 ?

Αν ειναι δινομαστιγωτα υπαρχουν λύσεις που μπορουμε να συζητήσουμε απλα ειναι αγωνας που θα κρατήσει κάποιο διάστημα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...