Jump to content

διατομικη & αντιμετώπιση


rethimno13

Recommended Posts

Παρεπιπτόντως αυτό είναι κοχύλι;

Φοβερό αυτό το θαλασσινό ρε παιδιά κάθε φορά βρίσκεις και κάτι άλλο εκεί μέσα ... δεν έχω ιδέα πως μπήκε εκεί μέσα

IMG_0696.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον το τι θα γίνει !

 

Κρατα μας ενήμερους !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

μην λέω μεγάλα λόγια αλλά ήδη φαίνεται να έχουν καθαρίσει - μειωθεί σε κάποια κομμάτια και είναι το πρώτο 24 ωρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχάριστα νέα :)

μακάρι να σου πάνε όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Σου είχα πει για το algae fix κάνει δουλειά.Αντε να γλιτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Nik to algaefix δεν εκανε τιποτα. εχω βάλει το dinox...

 

 

σας ευχαριστώ όλους!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος rethimno13 έγραψε:

Nik to algaefix δεν εκανε τιποτα. εχω βάλει το dinox...

 

 

σας ευχαριστώ όλους!!

Μου κάνει εντύπωση που δεν σου έκανε δουλειά....δοκιμασμενο όμως η ουσία μετράει,χαιρωμε που ξεμπερδέψεις.Ειναι reef safe;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες άλγες που είχα στον βράχο τις τσάκισε αλλα τα δινομαστίγωτα δεν τα ακούμπησε...

Ναι είναι reef safe!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος rethimno13 έγραψε:

Κάποιες άλγες που είχα στον βράχο τις τσάκισε αλλα τα δινομαστίγωτα δεν τα ακούμπησε...

Ναι είναι reef safe!

Οκ αρα δεν εκανε για τα δινομαστιγωτα

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!

 

τριτη δόση σήμερα και έκανα και ένα καλό καθάρισμα στους βράχους σε ότι είχε απομείνει... Γενικά φαίνεται ότι κάνει δουλειά σκέφτομαι μήπως κάνω ένα μπλακάουτ 2 μέρες και ρίξω άλλη μια δόση ώστε να το βοηθήσω ίσως και δυο...

 

σε κάποια σημεία έχουν βγει πράσινες άλγες...  Έχει αρχίσει κ μου σπάει τα νεύρα 

 

εχω μια υποψία ότι ίσως Έχω θέμα και με την κυκλοφορία καθώς έχω σηκώσει νταμάρι εκεί μέσα αλλά φαίνεται οκ

 

υπαρχει περίπτωση τα πράσινα και κόκκινα λεντ να βοηθάνε την κατάσταση?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απο το δικό μου led βλέπω οτι απο τα 40 led που εχει, τα  2 ειναι κόκκινα και 2 πράσινα στα 120watt.  Τα άλλα ειναι άσπρα και μπλε.

 Εσένα πόσα κόκκινα και πράσινα εχει?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις επιλογή τα πράσινα και τα κόκκινα βγαλτα off. 

ισως μια καλτσα βοηθήσει λιγο 

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε κανάλι μαζί με άλλα μόνο εάν τα αντικαταστήσω... Πάντως σημεια που τα βαράει το κόκκινο έχουν παραπάνω άλγη και δινομαστίγωτα εκτός και αν είναι τυχαίο

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι τυχαίο. 

Αν μπορεις αντικατέστησε τα 

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο προγράμμα να γίνει και αυτό απλά δεν πολύ ψινομΑι να ανοίξω το φωτιστικό γιατί είναι καινούργιο ρε γαμωτο...

 

κατα τα αλλά έκανα εν τελεί ένα μπλακ αουτ 2 ημερών χτες το άναψα και σήμερα πρόσθεσα άλλη μια δόση δεν βλέπω να έχει μείνει κάτι αλλά θέλω να είμαι σίγουρος...

 

ξεριζωσα και κάμποσα κομμάτια από την πράσινη άλγη που έχει δημιουργηθεί μεθαύριο θα βάλω μπρος ξανά uv και reactor με άνθρακα και αντί φως σκέφτομαι να βάλω αντί φως σιδήρου για να είμαι σίγουρος ότι θα μηδενίσει τι λέτε; πολύ σπαστικό που το Σαλίφ ΕΡΤ δεν σου δίνει μέτρηση....

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος rethimno13 έγραψε:

Είναι στο προγράμμα να γίνει και αυτό απλά δεν πολύ ψινομΑι να ανοίξω το φωτιστικό γιατί είναι καινούργιο ρε γαμωτο...

 

κατα τα αλλά έκανα εν τελεί ένα μπλακ αουτ 2 ημερών χτες το άναψα και σήμερα πρόσθεσα άλλη μια δόση δεν βλέπω να έχει μείνει κάτι αλλά θέλω να είμαι σίγουρος...

 

ξεριζωσα και κάμποσα κομμάτια από την πράσινη άλγη που έχει δημιουργηθεί μεθαύριο θα βάλω μπρος ξανά uv και reactor με άνθρακα και αντί φως σκέφτομαι να βάλω αντί φως σιδήρου για να είμαι σίγουρος ότι θα μηδενίσει τι λέτε; πολύ σπαστικό που το Σαλίφ ΕΡΤ δεν σου δίνει μέτρηση....

Hanna για φωσφωρικα,μονο.

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πάνε 70αρικακι όμως...:-( θα μου πεις τόσα έχουμε δώσει εκεί θ τα λυπηθούμε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει καθαρίσε το Dinox!!

Σημαντικό είναι να έχεις σιφωνάρει όσο μπορείς τα δινομαστίγωτα αλλιώς θα σου πάρει καιρό μέχρι να τα εξαφανίσει όλα και κατα την άποψη μου έξτρα βοήθεια ήταν και το διήμερο black out που έκανα.

Χτές έκανα μια αλλαγή νερού και ξαναέβαλα και σε λειτουργία UV, ανθρακα & αντιφώς.

Ευτυχώς μου έκοψε και πέταξα το νερό που είχε μείνει στάσιμο μέσα στον ριακτορα και αντικατέστησα τα υλικά μιλάμε η μπόχα που αναδηθηκε μολις τον άνοιξα και στο νερό που πέταξα δεν υπήρχε βρόμισε όλο το σαλόνι ενω το ριακτορα τον ξέπλυνα τουλάχιστον 6-7 φορές!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά.

Οπότε το φάρμακο μια χαρά έδρασε.  (Αφου φυσικά έκανες και εσύ κάποιες πρόσθετες κινήσεις) :) 

Link to comment
Share on other sites

πολυ ευχαριστο για είναι μεγάλος μπελάς ..

ποσες μέρες έχουν περάσει απο την θεραπεία?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

@pan_Oz κράτησε καμια 10αριά μέρες η θεραπεία και μέχρι τώρα δεν έχει ξαναεμφανιστεί.

Βέβαια ταλαιπωρούμε με τριχοειδείς άλγες τώρα αλλα τις αντιμετωπίζω και αυτές σιγα σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...