Jump to content

Το πρώτο φύτεμα


Kon_marma

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Πριν  απο μια εβδομάδα και, πήγα στο pet shop μου για να πάρω κερατόφυλλο. με ενημέρωσε πως δεν υπήρχε και δεν ήξερε πότε με το καλό θα έφερνε. τον ρώτησα αν υπήρχε κάποιο παρόμοιο φυτό να κάνει την ιδια δουλειά και μου έδωσε τα φυτά που βλέπετε και στις φωτο. τον ενημέρωσα πως ΔΕΝ έχω CO2 και υπόστρωμα και είπε οτι είναι ΟΚ δε θα έχουν πρόβλημα και μάλιστα μου έδειξε σε ένα δικό του φύτεμα χωρίς CO2 και υπόστρωμα πως ήταν ένα μήνα μετα. να ενημερώσω πως πλέον τα φυτά μου αρχίζουν και βγάζουν μικρές ρίζες για να επεκταθούν :) Ερώτηση : χρειάζετε να πάρω κάποια ταμπλέτα για CO2 ή ταμπλέτα για λίπασμα ? σκέφτομαι να πάρω ακόμα 2 απο αυτά.

IMG_20170210_191003.jpg

IMG_20170210_191008.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έκανε δουλεια?

http://www.petamazon.gr/index.php/fish-petamazon/care-hygeine-fish-petamazon/fertilizers-fish-petamazon/jbl-the-7-ball-13-70gr-detail

Σορυ για το link δε κάνω διαφήμιση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως είναι το όνομα των φυτών αυτών? Το ένα απο τα δύο αρχίζει φύλλο φύλλο να σαπίζει και θέλω να δω αν είναι απο έλλειψη νιτρικών ή απο κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

μιάζει με σαγκιταρια, στειλε και μια φωτογραφία να δουμε πως χαλνουν.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάστηκα πως είναι Vallisneria american γιατι ο μαστρο πετ σοπας μου είπε πως έχει την ίδια με στιφτα φύλλα. φωτό το απόγευμα :)

Link to comment
Share on other sites

 σορυ βαλισινέρια ήθελα να γραψω πως μου ήρθε σαγκιταρια δεν ξέρω πάνω στην βιασήνη αλλα είχα στο μυαλο άλλα έγραψα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Kon_marma Επειδή σίγουρα δεν κάνει την ίδια δουλειά με το κερατόφυλλο αν θέλεις έχω να σου δώσω λίγο. . .

Εννοείται for free ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ταμπλέτες θα βοηθήσουν πάρα πολύ.

Μην τις βάλεις όμως ακριβώς κάτω από τις ρίζες των φυτών αλλά 5-6 πόντους πιο μακρυά ώστε να αναγκάσεις τις ρίζες να δουλέψουν και να επεκταθούν.

Σιγουρέψου όμως ότι τις έχεις βάλει καλά και βαθιά, μιας και απ ότι είδα έχεις corydoras που τους αρέσει να σκαλίζουν το βυθό.

Οι βαλισνέριες είναι λίγο περίεργα φυτά. Εκεί που μπορείς να δεις ότι δεν πάνε καλά, ξαφνικά πετούν δρομείς και γεμίζουν το ενυδρείο.

Θα σου πρότεινα για αυτό το λόγο να τις βάλεις στο πίσω μέρος του ενυδρείου. Και προσοχή αν χρησιμοποιήσεις ταμπλέτες και στη συνέχεια ξεφυτέψεις φυτά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τραβήξεις και την ταμπλέτα με τις ρίζες τους πράγμα που σε καμία περίπτωση δεν επιθυμούμε να συμβεί.:)

 

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, rastaman said:

@Kon_marma Επειδή σίγουρα δεν κάνει την ίδια δουλειά με το κερατόφυλλο αν θέλεις έχω να σου δώσω λίγο. . .

Εννοείται for free ;)

Ασε να το παλέψω λίγο με αυτά να δω πρώτα! σε ευχαριστώ παντως!

Link to comment
Share on other sites

Στάσου να το πάρουμε αλλιώς. . .

Γιατί το θέλεις το κερατόφυλλο και τι θέλεις να παλέψεις με το φυτό που έβαλες ??

Την φωτοπερίοδο γιατί θέλεις να την αυξήσεις ??

 

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες έχεις τα φώτα ανοικτά?

Link to comment
Share on other sites

4-5 ωρες και τα Σ/Κ 6-8  . θέλω ΄να καταλάβω τι δε πάει καλα με τα φυτά. κερατόφυλλο είχα και το έχασα γιατί μάδησε όλο σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου είναι άκρος φυσιολογικό κάποια φύλα το φυτό να τα ρίχνει και εννοείτε προτού τα ρίξει θα κιτρινίσουν, με την πρώτη ματιά δεν φένεται να έχουν κάποιο πρόβλημα.
Φασικά θα συνεχίσεις να τα παρατηρείς και αν δεις ότι κάτι αλλάζει προς το χειρότερο τότε μας ενημερώνεις.
Όσο για της ταμπλέτες του βυθού της αποφεύγουμε στην άμμο εκτός και αν Διαλύονται 100%, η περισσότερες όμως έχουν σαν βάση την ύλη ή τον πηλό με αποτέλεσμα η ταμπλέτα να διαλυθεί να δώσει ότι είναι να δώσει σε θρεπτικά συστατικά και το ο πηλός θα μένει εκεί για πάντα, αυτό δεν πειράζει αλλά αν μας γίνει συνήθεια και βάζουμε συνέχεια ταμπλέτες με τον καιρό αλλάζει η δομή της άμμου τα διάκενα μικρένουν και ο κίνδυνος να δημιουργηθεί ανόξόνη περιοχή είναι υπαρκτός για αυτό τον λόγο συνηθίζω να λέω πως αν θέλετε ταμπλέτες κάντε το μια και μόνο φορά στην αρχή μέχρι να παρίες μπρος η άμμο, μετά δεν χρειάζεται και δεν έχει νόημα γιατί η άμμος μετατρέπεται σε ότι καλύτερο για τα φυτά.

 

τέλος αν θες τα φυτά σου να πανε καλά θα πρέπει να τα φωτίζεις 6 ώρες το λιγότερο σε καθημερινή βάση.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Kon_marma έγραψε:

4-5 ωρες και τα Σ/Κ 6-8  . θέλω ΄να καταλάβω τι δε πάει καλα με τα φυτά. κερατόφυλλο είχα και το έχασα γιατί μάδησε όλο σιγά σιγά.

Το κερατόφυλο χρειάζεται νιτρικά να καταναλώσει γιατί είναι η τροφή του. Επίσης χρειάζεται και καλό φωτισμό γι αυτό και παρατηρούμε κομμάτια που αφήνουμε στην επιφάνεια να γίνονται πλούσια σε φύλλωμα, και με μικρά μεσογονάτια διαστήματα. Δηλαδή είναι πυκνά σε αντίθεση με άλλα που είναι σε <<σκιερά>> σημεία.

Όσον αφορά τη διάρκεια του φωτισμού είναι πολύ σημαντικό η σταθερότητα. Φωτοπερίοδος 7 ωρών είναι για αρχή αρκετή. Στο κομμάτι της σταθερότητας θα σε βοηθήσει ένας χρονοδιακόπτης που θα αναλάβει αυτή τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Χρήστος said:

φίλε μου είναι άκρος φυσιολογικό κάποια φύλα το φυτό να τα ρίχνει και εννοείτε προτού τα ρίξει θα κιτρινίσουν, με την πρώτη ματιά δεν φένεται να έχουν κάποιο πρόβλημα.
Φασικά θα συνεχίσεις να τα παρατηρείς και αν δεις ότι κάτι αλλάζει προς το χειρότερο τότε μας ενημερώνεις.
Όσο για της ταμπλέτες του βυθού της αποφεύγουμε στην άμμο εκτός και αν Διαλύονται 100%, η περισσότερες όμως έχουν σαν βάση την ύλη ή τον πηλό με αποτέλεσμα η ταμπλέτα να διαλυθεί να δώσει ότι είναι να δώσει σε θρεπτικά συστατικά και το ο πηλός θα μένει εκεί για πάντα, αυτό δεν πειράζει αλλά αν μας γίνει συνήθεια και βάζουμε συνέχεια ταμπλέτες με τον καιρό αλλάζει η δομή της άμμου τα διάκενα μικρένουν και ο κίνδυνος να δημιουργηθεί ανόξόνη περιοχή είναι υπαρκτός για αυτό τον λόγο συνηθίζω να λέω πως αν θέλετε ταμπλέτες κάντε το μια και μόνο φορά στην αρχή μέχρι να παρίες μπρος η άμμο, μετά δεν χρειάζεται και δεν έχει νόημα γιατί η άμμος μετατρέπεται σε ότι καλύτερο για τα φυτά.

 

τέλος αν θες τα φυτά σου να πανε καλά θα πρέπει να τα φωτίζεις 6 ώρες το λιγότερο σε καθημερινή βάση.

Οπότε, η άμμος που έχω μετά απο τη χρήση των ταμπλετών θα είναι ικανή απο μόνη της να συντηρήσει τα φυτά.αυτό ειναι πολύ καλό! και τα 2 μου τα φυτά ξεκίνησαν σχεδόν αμέσως να βγάζουν δρομείς αλλά τώρα σα να πάγωσε η ανάπτυξ'η τους.

Link to comment
Share on other sites

 ...ξέρεις αν δεν διορθώνουμε μια μια της συνθήκες που χρειάζονται τα φυτά δεν μπορούμε να ξέρουμε στην τελική αν έχεις ή όχι κάποιο πρόβλημα με τα φυτά σου.
Πχ τώρα μάθαμε ότι δεν τα δίνεις αρκετό χρόνο για να φωτοσυνθέσουν σωστά. Με την φωτοσύνθεση τα φυτά δημιουργούν τροφή για τον εαυτό τους και για να το κάνουν αυτό θέλουν ένα χ΄ χρονικό διάστημα που δεν πρέπει να είναι κάτω των 6 ωρών, (εξαιρέσεις υπάρχουν πάντοτε).

 

Όσο για την άμμο σε καλύπτει πλήρες σε ότι αφορά τον αυτοεμπλουτισμό με θρεπτικές ουσίες, αυτό για να γίνει όμως εσύ στο μέλλον ανάλογα με τα φυτά θα χρειάζεται να ρίχνεις και λίγο λίπασμα στην στήλη του νερού. 

 

Σιγά σιγά μαζί με εμάς θα βγάλεις άκρη, τώρα μπορεί να σου φαίνονται πολλά που πρέπει να έχεις υπόψη σου αλλά αργότερα θα σου είναι όλα αυτά παιχνιδάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω και σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας! έβαλα το χρονοδιακόπτη και βλέπουμε Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά!

Πολλά δεν είναι, απλά ο συνδυασμός όλων είναι δύσκολος ΄για αρχάριους όπως εγώ! θέλω να κάνω μικρά βήματα σιγά σιγά και αύριο μεθαύριο να κάνω σωστή δουλειά με μεγαλύτερο φυτεμένο ενυδρείο με υπόστρωμα και CO2!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα μικρό update στα φυτά μου. κάθε εβδομάδα χάνω 1-2 φύλλα απο το καθένα ,αλλά βγάζουν δρομείς και τα δύο κανονικά! Σαββάτο μπήκαν οι ταμπλέτες και

σήμερα θα ξεκινήσω ένα DIY CO2 να δώ πως θα πάνε. σειρά θα έχει αλλαγή λάμπας, μεταφύτεμα δρομέων και προσθήκη περοσσοτετερων φυτών (Αν όλα πάνε καλά)!

 

IMG_20170301_205852.jpg

IMG_20170221_190355.jpg

Έγινε επεξεργασία - Kon_marma
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...