Jump to content

Ξανά στη Θάλασσα..


timik

Recommended Posts

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα από νομό Ηλείας

 

Μετά από κάποια χρόνια αποχής από τα ενυδρεία και ερπετά και μεγάλης λαχτάρας επιστρέφω με πολύ όρεξη και διάθεση για κάτι όμορφο. 

Παλιότερα είχα στίσει ένα 260 λίτρα fish only το οποίο με τον καιρό πήρε και κάποια κοράλλια. 

Δυστυχώς δεν κατάφερα να το κρατήσω για πολύ καιρό λόγο κακών συνθηκών, γνώσεων, setup και χρόνου. 

Στο σπίτι που μένω τώρα δεν είχα χώρο για να στίσω τίποτα αλλά για κάποιους λόγους μετακομίζω και θα έχω μεγάλο σαλόνι και μικρή γκρίνια από την γυναίκα!!!! 

 

Αν και έχω μερικά ενυδρεία στην κατοχή μου σκέφτηκα να κάνω μια νέα κατασκευή που υπολογίζω το κυρίως στα 400 λίτρα. 

έχω κάποια skimmer, αντλίες, κλπ και ψάχνομαι και για ένα DIY skimmer και αν τα καταφέρω θα το δουλέψω και αυτό. 


Αυτά τα ολίγα από εμένα. 
Αναμένω ιδέες για την κατασκευή

 

Δημήτρης 

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες Δημήτρη, πες μας τι σκέφτεσαι να κάνεις. Υπάρχει πολύ γνώση εδώ και τα παιδιά βοηθάνε όσο δε φαντάζεσαι. Αν θες πες και απο ποιό μέρος της Ηλείας είσαι. Από όσο θυμάμαι παλιά παλεύαμε μόνοι μας με τα ενυδρεία και τρώγαμε πολλες πίκρες και ήττες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλησπέρα. 

 

Από Γαστούνη είμαι. Από που είσαι πατριώτη vasilis 4X4 ???

 

Δυστυχώς δεν υπήρχε η γνώση που υπάρχει σήμερα. 

Διαβάζοντας κάποια άρθρα έπαθα πλάκα με τις γνώσεις, το πόσο έχουν πέσει οι τιμές και τις "πατέντες" που κάποτε ήταν μαρκέ προϊόντα σε ράφι με τρελές τιμές. 

 

Οι σκέψη μου είναι ένα ενυδρείο το οποίο θα φτιαχτεί απο την αρχή. 

Υπολογίζω κάπου στα 400 λίτρα καθαρό. 

Θα γίνει σαμπ από κάτω και ντουλάπι στο πλάι το οποίο θα κρύβει την εξωτερική δεξαμενή της υπερχείλισης.

προσπαθώ να μην κάνω τρύπες σε αυτό καθόλου εκτός της εισαγωγής που και αυτή δεν ξέρω ακόμα σίγουρα.

Λόγο της δουλειάς μου έχω επαφή με το ebay και έχω αρχίσει να αγοράζω κάποια bio balls Φαντάζομαι δεν έχει σημασία το μέγεθος τους όσο η ποσότητα ????

Γενικά λόγο του ότι μου αρέσει η πατέντα ψάχνομαι να φτιάξω και μια ποσότητα. 

Από φωτισμό δεν έχω αποφασίσει ακόμη και θέλω την γνώμη σας. Σκέφτομαι για led γιατί στις μέρες μας δεν συμφέρει με τ5 & τ8! 

 

Στο παλιό ενυδρείο είχα κάνει παραγγελία απο Κίνα led και είχα φτιάξει ένα. Καλό ήταν αλλά σε κάποια φάση άρχισαν να πέφτουν τα led στο νερό και να χαλάνε ένα ένα. 

Άκουσα βλέπετε τον ΜΑΣΤΟΡΑ.

 

Σας έχω κάνει ένα μικρό σχέδιο για το πώς το φαντάζομαι! 

 

 

 

 

 

 

 

reef1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ξαναρθες Δημητρη!

 

Απο το σχεδιο θα κανεις πυργο υπερχιλησησ και σαμπ απο κατω ?

η μονο πυργο που θα εχει και το ρολο του σαμπ?

 

 

Αν θες ανοιξε ενα καινουργιο θεμα στο θαλασσινο ωστε να μπορουμε να τα λεμε!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Θα κάνω τον πύργο και απο κάτω κανονικά σαμπ! 

Θα ανοίξω θέμα γιατί έχουμε να πουμε πολλάααααα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ!  

Καλός σας βρήκα..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...