Jump to content

τροφή για νεογέννητα C. leptosoma?


Kriton

Recommended Posts

Καλημέρα, από χθές έχω την πρώτη γέννα Cyprichromis leptosoma. Είναι 2 μικρά (τουλάχισοτν τόσα μπόρεσα να διακρίνω) και χαριτωμένα ψαράκια. Θα ήθελα προτάσεις  για να τα ταϊσω, από τροφές που μπορώ εύκολα να βρω και άμεσα - και που δεν πρέπει να περιμένω μέχρι να επωαστούν (π.χ. καλλιέργεια αρτέμια). Ευχαριστώ. Μέχρις στιγμής τρίβω από την τροφή των ενηλίκων (flakes για κιχλίδες ocean nutrition) και δίνω και κατεψυγμένη αρτέμια (μεγάλη) σε όλο το ενυδρείο (αλλά αμφιβάλω αν μπορούν να φάνε τα μικρά).

 

Έγινε επεξεργασία - Kriton
Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτηκες!

Θεωρω οτι με τριμενα φλεικς θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου/Προσοχε με την κατεψυγμενη μηπως σου λερωνει  πολυ το νερο.

Τις κοιλιες τους τις βλεπεις γεματες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Καλως τα δεχτηκες!

Θεωρω οτι με τριμενα φλεικς θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου/Προσοχε με την κατεψυγμενη μηπως σου λερωνει  πολυ το νερο.

Τις κοιλιες τους τις βλεπεις γεματες?

ευχαριστώ! Τι να βλέπω τις κοιλιές τους; το βιονικό μάτι έχω; είναι σε μια γωνία και βλέπω ράχες και μάτια.:jig:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο Argy τριμένα φλέικς, τροφή σε σκόνη αλλά και άλλες ζωντανές τροφές όπως paramecium, rotifers.

Link to comment
Share on other sites

Κροκο βρασμενου αυγου κ serra nip.Διαλυονται σε μικροσωατιδια κ τα δυο.Πες μου λιγο αν θες σε τι ενυδρειο εχεις τους γονεις, σε τι αναλογια αρσενικα/θηλυκα κ με τι αλλους συγκατοικους.Ρωταω γιατι κ γω προσπαθουσα να παρω γεννες απο λεπτοσωμα που ειχα μαζι με νανοκιχκιδες κ δεν τα καταφερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κανει παρουσιαση το ενυδρειο βαλε μας το το λινκ να παρουμε ματι...

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2017 at 6:44 ΜΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Κροκο βρασμενου αυγου κ serra nip.Διαλυονται σε μικροσωατιδια κ τα δυο.Πες μου λιγο αν θες σε τι ενυδρειο εχεις τους γονεις, σε τι αναλογια αρσενικα/θηλυκα κ με τι αλλους συγκατοικους.Ρωταω γιατι κ γω προσπαθουσα να παρω γεννες απο λεπτοσωμα που ειχα μαζι με νανοκιχκιδες κ δεν τα καταφερα.

Καταρχήν ευχαριστώ για τις προτάσεις. Οι γονείς είναι 14 (συνολικά 3 αρσενικά και τα υπόλοιπα θηλυκά -όπως δέιχνει).  Ωστόσο ένας αρσενικός κάνει τη δουλειά (κηνυγάει και τους άλλους δύο που παραμένουν συχνότερα κρυμμένοι πίσω από τις πέτρες). Τα έχω γύρω στους 5 μήνες σε ένα Rio240. Σε θερκοκρασία 26. Ταϊζω συχνά και μικρά γεύματα (κυρίως ξηρά τροφή (2-3 ε΄ίδη) και που και που καταψυγμένη αρτέμια. Συγκάτοικοι είναι N similis (και από εκεί έχω πολλές γέννες) καμια 15αρια + μικρά που είναι στο ενυδρείο ήδη 2 χρόνια.

 

Έχω εδώ και μία εβδομάδα πλέον 5 γέννες - 5 μικρά εννοώ (ενώ βλέπω και άλλα δύο τουλάχιστον θηλυκά μπουκωμένα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο,πολυ ωραια!Ενδιαφερουσα ψαροσυνθεση.Αν εχεις κανει παρουσιαση το καμαρι σου βαλε μας λιγο το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...