Jump to content

Νέο Ενυδρείο


gifil

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούριος στο χόμπι αλλά είχα τον πατέρα μου τρελά κολλημένο πριν αρκετά χρόνια που είχε ενυδρεία. θα ήθελα να ρωτήσω τι χρειάζεται για το στήσιμο. φυσικά έχω διαβάσει τόσες ώρες, που ούτε στα μεταπτυχιακά μου δεν διάβασα. θα με βοηθούσε ο πατέρας μου, αλλά υπό τον φόβο μην έχουν αλλάξει πολλά μέσα στα 7-8 χρόνια που σταμάτησε το χόμπι, μου είπε να ρωτήσω εσάς. Να σας πω ότι παραγγείλει δυο ενυδρεία. Το ένα για γκαπάκια 60χ35χ30 και ένα για γαριδάδικο 45χ30χ30. Εχω ήδη πάρει όλα τα βελιτωτικά, τα τέστ. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε από τα βασικά....

 

1.Ωραίο άβαταρ! :)

2.Διάβασε εδώ:

 

3.Μόλις πάρεις τα ενυδρεία ξεκίνα άμεσα το στήσιμο και το στρώσιμο έτσι ώστε να είναι σε θάση να υποδεχτούν τα ψάρια και τις γαρίδες το συντομότερο.

4.Μόλις αρχίσεις άνοιξε θέμα για τα ενυδρεία έτσι ώστε να σε βοηθάμε όσο το δυνατό καλύτερα.

5.Από γαρίδες θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με red cherry που είναι ποιό ανθεκτικές και 'συγχωρούν' κάποια λάθη.

6.Ότι χρειαστείς ρώτα!Πολλά παιδιά μπορούν να σου δώσουν φυτά, ξύλα, κ.α.

7. :welcome:

 

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχαχα ευχαριστω!! λοιπόν όλα μα όλα τα εχω δει. και σε αυτές τις γαρίδες έχω κατασταλάξει, για τον λόγο που είπες. απλά η βασική μου απορία είναι αν χρειάζονται αντλίες αέρα. δεν εχω καταλάβει. Λένε ότι δεν χρειάζεται λόγω των αναταράξεων των φίλτρων. Άλλοι ότι χρειάζεται. Τελικά τι ισχύει δεδομένου ότι είναι μικρά ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!!!! καλώς σας βρήκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gifil έγραψε:

αχαχαχαχαχα ευχαριστω!! λοιπόν όλα μα όλα τα εχω δει. και σε αυτές τις γαρίδες έχω κατασταλάξει, για τον λόγο που είπες. απλά η βασική μου απορία είναι αν χρειάζονται αντλίες αέρα. δεν εχω καταλάβει. Λένε ότι δεν χρειάζεται λόγω των αναταράξεων των φίλτρων. Άλλοι ότι χρειάζεται. Τελικά τι ισχύει δεδομένου ότι είναι μικρά ενυδρεία.

 

Δεν χρειάζονται για μόνιμη λειτουργία οι αεραντλίες. Η οξυγόνωση επιτυγχάνεται με την κυκλοφορία του νερού από τα φίλτρα.

Αν υπάρχει όμως στο ντουλάπι πιθανόν να χρειαστεί σε περίπτωση θεραπείας των ψαριών, σε περίπτωση που υπάρχει πολύ ζέστη άρα και σημαντική έλλειψη οξυγόνωσης, για οπτικό εφέ (σε όποιους αρέσει), και απαραίτητη βέβαια η χρήση της για εκκόλαψη αρτέμιας. Σε περίπτωση βέβαια φυτεμένου ενυδρείου δεν συνιστάτε η χρήση της γιατί δημιουργείται απώλεια του CO2.

Οι γαριδούλες σου θα εκτιμούσαν την ύπαρξη πρασινάδας.:)

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια. Εννοείται ότι πήρα και πρασιναδα ειδικά για τις γαρίδες. θα την έχω μαζί με το ενυδρείο την τρίτη. απλά για μόνιμη χρήση της αεραντλίας ήθελα να γνωρίζω. Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...