Jump to content

Reef Cube 120


anathema

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

έπειτα από ένα χρόνο και κάτι με το εν λόγω ενυδρείο ήρθε η ώρα να κάνω μια μίνι παρουσίαση.

 

Τεχνικά χαρακτηριστικά;

 

Διαστάσεις; 50Χ50Χ50 δλδ περίπου 120 λίτρα main 

Sump: 30 λίτρα

Φωτισμός: LED Micmol aquapro 60w

Skimmer: Aquamedic Turboflotor 1000

Κυκλοφορία; 1 tunze 6020 2500 lt + 1 rw4 jecod

Reactors: 2 x grotech και οι δυο με biopellet

Υλικά φιλτραρίσματος: poro rings, eheim substrat pro, api biostars, seachem purigen, active carbon

 

Οι παράμετροι αυτή την περίοδο είναι περίπου:

NH3:  10-25

kH  : 8-8.5

Ca  : 430-435

Mg  : 1280-1350 

 

Ζωντανοί οργανισμοί:

 

Ψάρια: Chromis, Ocellaris, Cardinals, Okinawe goby

Κοράλλια: Montipora red/green, Turbinaria, blastomussa, eyphylia, mushrooms, ricordeas yumas, zooathids, caulastreas etc

Ασπόνδυλα; Banded shrimp, lysmata, mespillia globulus

 

Θα προσπαθήσω τις επόμενες μέρες να βγάλω κάποιες φωτογραφίες με slr, για την ώρα μία γενική από το κινητό, τα σχόλια ευπρόσδεκτα...

20170219_121839.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Κουκλί φαίνεται!

 

Ανυπoμωνώ για φωτό με slr!!! :thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον Ερωτησεις,τα λεντ σε καλυπτουν?,ποσα πελλετ εχεις σε 2 ριακτορες που δεν πεφτουν απο 25?Περιμενω κοντινες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα με τα πελλετ πρεπει να ρίξεις το kh κατω σπο 8 πιστευω οτι 7.5 - 7.7 ειναι καλα

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Spy74 έγραψε:

Καλως ηρθες στην παρεα με τα πελλετ πρεπει να ρίξεις το kh κατω σπο 8 πιστευω οτι 7.5 - 7.7 ειναι καλα

Θα ελεγα 7 με 7,3 για να εχεις την ασφαλεια του ανεβασματος με το μερος σου.

Link to comment
Share on other sites

Συνολικά τρέχουν περίπου 250 ml biopellets.Η αλήθεια είναι ότι μετά από ένα εξάμηνο που υπάρχουν δεν είδα κάποια ιδιαίτερη αλλαγή. Τελευταία τα συνδυάζω με prodibio biodigest αλλά δε βλέπω ακόμα κάποια αλλαγή στα νιτρικά. ούτε και επίδραση στο kh όπως λέτε.

Με τα συγκεκριμένα λεντ το οπτικό αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό. Και τα κοράλλια φαίνονται να τους αρκεί αλλά αν δεν κάνεις δοκιμές με διάφορα φωτιστικά πως μπορείς να ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπο  σβησε τα φωτα του χωρου γυρω γυρω και ασε μονο το φως του ενυδρείου και δωσε νας μια αξια φωτογραφια καο πιο κοντινή κι ας ειναι και απο κινητο!!!!

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε !

οπως κατάλαβες είμαστε μπανιστηρτζηδες :)

θελουμε και άλλες φωτό !

Link to comment
Share on other sites

 

:welcome:

ωραία η μακρινή αλλα δεν χορταίνει κανεις με μια μόνο.. :)

 

με τα pellets κατι δεν γίνεται σωστά.. οπότε δωσε 2 πληροφορίες να βοηθήσουν όσοι τα δουλεύουν. το μόνο που ξέρω να σου πω εγώ είναι συνέχισε το biodigest :)

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος anathema έγραψε:

Συνολικά τρέχουν περίπου 250 ml biopellets.Η αλήθεια είναι ότι μετά από ένα εξάμηνο που υπάρχουν δεν είδα κάποια ιδιαίτερη αλλαγή. Τελευταία τα συνδυάζω με prodibio biodigest αλλά δε βλέπω ακόμα κάποια αλλαγή στα νιτρικά. ούτε και επίδραση στο kh όπως λέτε.

Με τα συγκεκριμένα λεντ το οπτικό αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό. Και τα κοράλλια φαίνονται να τους αρκεί αλλά αν δεν κάνεις δοκιμές με διάφορα φωτιστικά πως μπορείς να ξέρεις.

Καλά έκανες και άρχισες biodigest. Τα πελλετ είναι άνθρακας και για να λειτουργήσουν χρειάζονται και τα ανάλογα βακτήρια. Μέχρι να αρχίσεις να βλέπεις πτώση στα νιτρικά βάζε biodigest κάθε εβδομάδα και αφού αρχίσουν να πέφτουν το πας σε 15νθημερο. Εμπειρικά από το δικό μου ενυδρείο η ποσότητα πέλλετ είναι μεγάλη. Έτσι την πάτησα και εγώ και μόλις τα πελλετ πήραν μπρος στέγνωσε σε χρόνο dt. Βέβαια το κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό. Επείσης κάθε είκοσι μέρες πρέπει να τα πλένεις με νερό ενυδρείου γιατί πιάνουν γλίτσα και detritus και να συμπληρώνεις την ποσότητα που λείπει. Και ενοείτε τακτικές μετρήσεις νιτρικών μέχρι να βρεις την ποσότητα που χρειάζεται το ενυδρείο σου.  

Link to comment
Share on other sites

τα pellet τα εβαλα σταδιακα και σαν ποσοτητα ειναι η συνιστωμενη περιπου. θεωρητικα θα επρεπε σε τοσο μεγαλο διαστημα να εχουν λειτουργησει δεν εχω δει ομως κατι αμεσο παρολο που για καποιους μηνες τα νιτρικα ηταν στο 5 μετα ξανανεβηκαν. τοτε αποφασισα να βαλω αλλα βακτηριδια εδω και εναμιση μηνα ομως δεν ειδα καποια επιδραση.ισως να ερθει αργοτερα.τα  biodigest τα ριχνω καθε 15 μερες οπως προτεινουν οι οδηγιες. επισης δεν εχω δει ολο αυτο το διαστημα να καταναλωνονται τα pellets. μου φαινονται περιπου τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

τι κουκλί είναι αυτό!!!!!! more photos!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος anathema έγραψε:

τα pellet τα εβαλα σταδιακα και σαν ποσοτητα ειναι η συνιστωμενη περιπου. θεωρητικα θα επρεπε σε τοσο μεγαλο διαστημα να εχουν λειτουργησει δεν εχω δει ομως κατι αμεσο παρολο που για καποιους μηνες τα νιτρικα ηταν στο 5 μετα ξανανεβηκαν. τοτε αποφασισα να βαλω αλλα βακτηριδια εδω και εναμιση μηνα ομως δεν ειδα καποια επιδραση.ισως να ερθει αργοτερα.τα  biodigest τα ριχνω καθε 15 μερες οπως προτεινουν οι οδηγιες. επισης δεν εχω δει ολο αυτο το διαστημα να καταναλωνονται τα pellets. μου φαινονται περιπου τα ιδια.

Η prodibio λέει κάθε 15 ημέρες για κανονική ρουτίνα. Στο site της αναφέρει πως αν θέλεις να καθαρίσεις πιο γρήγορα δεν αυξάνεις την δοσολογία αλλά κάνεις πιο συχνές τις δόσεις.

Πια πελλετ έχεις? Τα ΝΡ που δουλεύω εγώ η τυπική δοσολογία είναι 0,5-1 λίτρο πελλετ για 500 λίτρα. 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ! κάποια στιγμή θα βάλω και κάποιες φωτογραφίες από τον εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

όμορφο..μπράβο

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος anathema έγραψε:

ευχαριστώ! κάποια στιγμή θα βάλω και κάποιες φωτογραφίες από τον εξοπλισμό.

Aκομα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...