Jump to content

Reef Cube 120


anathema

Recommended Posts

On 23/2/2017 at 2:40 ΜΜ, το μέλος anathema έγραψε:

20170222_205243-min.jpg

 

Πολυ μου αρέσει ο κυβος σου φιλε @anathema...

Βλεπω οτι εχεις βαλει και εναν κυκλοφορητή αρκετα χαμηλά,δεν σου δημιουργεί θεμα με την ροη ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!

ο κυκλοφορητης αυτός μπήκε για να υπαρχει ροή στο πίσω μερος του βράχου που αλλιώς θα ήταν νεκρό σημείο.τον τοποθέτησα χαμηλά γιατί κοντά στη επιφάνεια υπάρχει μεγάλη ροή λόγω του rw4 και της επιστροφής.

το aquascape πως σας φαινεται?αν θα το ξαναέκανα θα το έκανα περίπου δεκα πόντους χαμηλότερο καθώς και θα απεύφευγα το σκοτεινό σημείο στο κέντρο του βράχου

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος anathema έγραψε:

ευχαριστω!

ο κυκλοφορητης αυτός μπήκε για να υπαρχει ροή στο πίσω μερος του βράχου που αλλιώς θα ήταν νεκρό σημείο.τον τοποθέτησα χαμηλά γιατί κοντά στη επιφάνεια υπάρχει μεγάλη ροή λόγω του rw4 και της επιστροφής.

το aquascape πως σας φαινεται?αν θα το ξαναέκανα θα το έκανα περίπου δεκα πόντους χαμηλότερο καθώς και θα απεύφευγα το σκοτεινό σημείο στο κέντρο του βράχου

Δεν θα διαφωνησω στο θεμα υψους,θα σου ελεγα ναι θελει λιγο χαμηλωμα.Και οι λογοι πολλοι.Βεβαια τωρα που ειναι γεματο ζωη ειναι πολυ δυσκολο το εγχειρημα και μπορει να υπαρξουν απωλιες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κάποιες φωτογραφίες ακόμη

20170311_154214.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

βγηκανε λιγο μεγαλα αρχεια οι υπολοιπες μισο να τις μικρυνω

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος anathema έγραψε:

20170311_154152-min.jpg

20170311_154204-min.jpg

Το δαπεδο του χαμου,καθε καρυδιας κοραλι ,μια ομορφια απο χρωματα και ειδων.:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αστέρι ο κύβος, μανιτάρια και lps δίνουν πολυ ωραίο χρωμα 

μπραβο σου :)

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

 και η sinularia από πιο κοντά

20170315_213317-min.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος anathema έγραψε:

 και η sinularia από πιο κοντά

20170315_213317-min.jpg

Την αστερινα απο το τζαμι βγαλε ομως.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ.

οι τιμές των KH, Mg και Ca είναι μια χαρά με την δοσομετρική, μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα και αρκετά σταθερές.

το ΚΗ μόνο παίζει λίγο πάνω κάτω και θέλει κάποιες μικρορυθμίσεις.

Αυτό που δεν έχω πετύχει είναι ο έλεγχος των νιτρικών (τώρα περίπου 25), καθώς δεν έχω καταφέρει ακόμη και 

μετά από 7-8 μήνες να κάνω τα biopellets να δουλέψουν ούτε με βακτήρια seachem ούτε με prodibio.

Το πιθανότερο είναι ότι τα μαλακά δεν ενοχλούνται, τα σκληρά όμως σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα biopelletes  τα έχεις σε ριάκτορα; Τι ποσότητα και τι αντλία χρησιμοποιείς;

 

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο ριάκτορες έχω συνολικά περίπου 250 ml biopellets. Η μια αντλία είναι 800λτ και η άλλη 1000λτ.

τα biopellets είναι της grotech.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος anathema έγραψε:

Σε δύο ριάκτορες έχω συνολικά περίπου 250 ml biopellets. Η μια αντλία είναι 800λτ και η άλλη 1000λτ.

τα biopellets είναι της grotech.

έχεις πολύ δυνατή ροη στα πελλετ τι μάρκα είναι οι ριακτορες 

Link to comment
Share on other sites

είναι οι fluidising  ριακτορες της grotech. θα προσπαθησω να ανεβάσω ένα βιντεο που να δείχνει την ανάδευση των πελλετ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες εικόνες και πολλά χρώματα..Να κάτι τέτοια βλέπω και οι spsακηδες δε θα με καταφέρουν πάλι.. χαχαχα 

Έχουν κίνηση τα άτιμα και με τραβάνε.. Πολλά μπράβο και πάλι.. Όσο για την ροή στα πέλλετ έχω την εντύπωση και γω ότι είναι υψηλή.. Δεν έχω προσωπική εμπειρία..Από αυτά που έχω διαβάσει καθαρά αλλά εδώ τα παιδιά θα μπορέσουν να σε βοηθήσουνε σίγουρα καλύτερα!! Συνέχισε τον όμορφο υφαλό σου!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On Thu Mar 16 2017 at 7:32 ΠΜ, το μέλος anathema έγραψε:

είναι οι fluidising  ριακτορες της grotech. θα προσπαθησω να ανεβάσω ένα βιντεο που να δείχνει την ανάδευση των πελλετ

@anathema ανέβασε βίντεο να δούμε την ροή των πελλετ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On Saturday, March 25, 2017 at 10:35 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

@anathema ανέβασε βίντεο να δούμε την ροή των πελλετ ?

αυτή είναι η εικόνα των biopellet..αρκετα δυνατη αλλά έτσι το έχω δεί και σε πολλά άλλα ενυδρεία

20170409_185035.mp4

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος anathema έγραψε:

αυτή είναι η εικόνα των biopellet..αρκετα δυνατη αλλά έτσι το έχω δεί και σε πολλά άλλα ενυδρεία

20170409_185035.mp4

Πολυ δυνατη ,χαμηλωσε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω τα biopellet οταν ενεργοποιηθουν , μονο προβληματα θα δημιουργησουν στο ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος kat2 έγραψε:

Πιστευω τα biopellet οταν ενεργοποιηθουν , μονο προβληματα θα δημιουργησουν στο ενυδρειο σου

 

θα μπορούσες να αναφέρεις κάτι παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η πλειοψηφια τον  κοραλλιων που κρατας  «νιωθουν καλυτερα σε βρωμικα νερα» ………. Σε «καθαρα νερα» με λιγοτερα θρεπτικα θα πρεπει να ξεκινησεις  στοματικο ταϊσμα (φανηκε καπως αυτο) και καπου εκει ξεκινουν τα προβληματα……. Αναλογα με την ποσοτητα και της τροφες που ριχνεις  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2017 at 10:20 ΜΜ, το μέλος kat2 έγραψε:

Φιλε μου η πλειοψηφια τον  κοραλλιων που κρατας  «νιωθουν καλυτερα σε βρωμικα νερα» ………. Σε «καθαρα νερα» με λιγοτερα θρεπτικα θα πρεπει να ξεκινησεις  στοματικο ταϊσμα (φανηκε καπως αυτο) και καπου εκει ξεκινουν τα προβληματα……. Αναλογα με την ποσοτητα και της τροφες που ριχνεις  

 

Ναι στη θεωρία αυτό διαβάζω ότι τα περισσότερα κοράλια μου θέλουν θρεπτικά. Πάντως η αλήθεια είναι ότι έως τώρα τα νιτρικά μου δεν πέφτουν.

Ούτε όμως και γνωρίζω πόσα θα ήταν χωρίς τα pellets. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...