Jump to content

Reef Cube 120


anathema

Recommended Posts

τα νιτρικά παραμένουν σταθερά στα 25 με κάποιες παροδικές πτώσεις μέχρι τα 10. γενικά τα πέλλετς δείχνουν να μη δουλεύουν καθώς έπειτα από σχεδόν 1 χρόνο που τρέχουν δεν έχει μειωθεί ιδιαίτερα η ποσότητά τους ούτε έχουν ρίξει τα νιτρικά.παρόλα αυτά το ενυδείο πηγαίνει μέτρια. οι μοντίπορες αναπτύσονται πολυ γρήγορα, τα ζωανθάκια πάνε τα περισσότερα χάλια, οι ρικορτνεες πάνε πολύ καλά και οι καουλάστρεες μέτρια. σκέφτομαι εδώ και αρκετό καιρό ότι ίσως το φώς είναι ο κυριότερος περιοριστικός λόγο και ψάχνω τρόπο ενίσχυσης

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν αυξάνεις τα πέλλετ?

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσα αλλά ήδη η ποσότητα είναι αρκετά μεγαλύτερη από την προτεινόμενη. έχω περίπου 300 ml μέσα  και έχω άλλα 200 στο κουτί λές να τα βάλλω όλα σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα φωσφορικά μετράς;

 

Link to comment
Share on other sites

φωσφορικά δεν μετράω πλέον μέχρι να πάρω ένα φωτόμετρο.όσο έκανα τα τεστάκια έδειχναν πάντα 0 πάντως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος anathema έγραψε:

θα μπορουσα αλλά ήδη η ποσότητα είναι αρκετά μεγαλύτερη από την προτεινόμενη. έχω περίπου 300 ml μέσα  και έχω άλλα 200 στο κουτί λές να τα βάλλω όλα σταδιακά.

Προφανως οχι ολα,λιγα λιγα ,μετρας και βλεπεις,το οτι εχεις παραπανω δεν λεει κατι ,παιζει ρολο το βιοφορτιο και το χερι σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και εγω τρεχω με βιοπελλετ και ακομα εχω νιτρικα 10.αλλα το θεμα ειναι ποσα ειχες πριν απο αυτα.εμενα ηταν αναμεσα 100 με 50 και τωρα 10 με τη δοσολογια που αναγραφει στο κουτι.(50 εως 200μλ για καθε 100λιτρα).νομιζω οτι η σωστη διαδικασια ειναι να βαλεις τα ελαχιστα που λεει και να κουνας τη ροη μεσα.καποτε θα πεσουν τα νιτρικα.τοτε θα πειραξεις ξανα τη ροη και θα δεις τι εγινε.αν επεσαν η οχι.αφου φτασεις στο μαξιμουμ που μπορουν να σου ρουφηξουν τοτε συμπληρωνεις κιαλλα.και φυσικα η εξοδος στο σκιμμερ.οσο αφορα το βιντεο νομιζω εισαι βολιδας εκει μεσα.πρεπει να κοψεις λιγο.αλλα και κατω κατω ειναι σταθερα.οποτε ειναι σαν να μην υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το ενυδρείο έχει σταθεροποιηθεί εντελώς σε όλες τις τιμές όπως και στα νιτρικά (25-30) για τα οποία πλέον δεν έχω κάποια άλλη ιδέα για  να τα ρίξω.

Εκτός δηλαδή από αλλαγές, βακτηρίδια και τα πελλετς. Οπτικά το  ενυδρείο μου φαίνεται μια χαρά, κάποια κοράλια μεγαλώνουν σταθερά  (euphylies, caulastreas, montipores, green zoas, ricordees) κάποια καθόλου (foxcoral, turbinaria peltata) και λιώσανε απότομα όλα τα green star polyps.

Γενικά μπορώ να πω οτι είμαι ικανοποιημένος καθώς το ενυδρείο είναι όμορφο χωρίς άλγες κτλ.

Θέλω κάποια στιγμή να ανεβάσω και κάποιες  καινούργιες φωτογραφίες να μου πείτε και  τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...