Jump to content

Κατάλληλο χαλίκι για χρυσόψαρα


Nefeli

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!! Ετοιμάζω ενυδρείο κρύου νερού 373 λίτρων για 3 χρυσοψαράκια, 1 comet και 2 common. Έχω ήδη προμηθευτεί 55 κιλά χαλίκι. Τα 5 κιλά είναι μεμονωμένα σακουλάκια του ενός κιλού με πολύχρωμο χαλικάκι 3-5 mm. Είναι δηλαδή βαμένο. Υπάρχει κίνδυνος για τα ψαράκια μου εφόσον το πιπιλάνε συνέχεια για να φιλτράρουν την τροφή; Κανονικά όλα αυτά γράφουν πως είναι βαμμένα με μη τοξικές βαφές. Πειράζει εάν τα βάλω και το αποτέλεσμα δεν φαίνεται 100% "φυσικό", όπως ακριβώς είναι στη φύση, εφόσον είναι ακίνδυνο για τα ψαράκια; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

http://www.cheapaschips.com/products/pet-accessories/pet-accessories/product/aquarium-gravel-2kg-2asst-multi-clr-mix-5-8mm-gravel-stones-pre-wash-before-use/

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να αποφύγεις οτιδήποτε μή φυσικό...συνήθως τα περισσότερα 'τεχνητά' βαμμένα ξεβάφουν με τον καιρό...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα!! Ευχαριστώ πολύ Husky_Jim. Οπότε καλύτερα να τα αλλάξω με μη βαμμένο χαλικάκι.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλησπέρα Νεφέλη :)

Με μεγάλη μου χαρά σε καλωσορίζω στον μαγικό κόσμο των χρυσόψαρων :) Απο οτη είδα σε άλλο σου ποστ το ενυδρείο σου έχει πολύ καλές διαστάσεις για κομετ και κομον χρυσόψαρα.

Έχεις κάνει πολυ καλή επιλογή σε μήκος ;)

Οπος σε ενημέρωσε πολη καλά και ο φίλτατος Δημήτρης @Husky_Jim το χαλικάκι σου καλο θα ήταν να ειναι φυσικό και όχι βαμμένο διότι με το πέρασμα του χρόνου μπορεί να σου αφήσει μεσα στο νερό του ενυδρείου σου κάποιες χημικές ουσίες.

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη!! Εντάξει πείστηκα εντελώς με δύο γνώμες τώρα. Θα τα αλλάξω με εντελώς φυσικό χαλικάκι!! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Νεφελη μιας και μενεις πειραια  ριξε μια ματια στο λινκ παρακατω.

Ειναι το ιδανικότερο χαλικάκι κατα την γνωμη μου μιλας και αυτο χρησιμοποιώ, εχω δουλεψει και αμμο και πεπιεσμενο χωμα αλλα το συγκεκριμενο ειναι τελειο.

 

http://www.petsupermarket.gr/8025/προϊόντα/χαλίκι-1-3mm-edelsplit-8kg.html 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Nefeli Μπορουμε να βρεθουμε καπου πειραια να σου δωσω και εγω λιγη βιολογια απο τα δικα μου φιλτρα .

Δες στο δικο μου ποσο ωραια δειχνει το χαλικακι που σου λεω.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πάρα πολύ όμορφο Γιάννη! Τι χρώμα είναι ακριβώς; Μαύρο με μπεζ ανάμεσα; Φυσικό χαλικάκι; Ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσφορά βιολογίας. Θα το έχω υπόψη μου όταν έρθει η στιγμή λειτουργίας του φίλτρου μου! :)

Έγινε επεξεργασία - Nefeli
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είδα και το λινκ @Giannis_X για το χαλίκι, όμως δυστυχώς έχω ήδη αγοράσει σε γκριζόλευκο χρώμα. Θα το κρατήσω. Το πολύχρωμο μόνο θα αλλάξω με μη-χρωματισμένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πως κάνω "LIKE" εδώ;; :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Nefeli έγραψε:

Ναι είναι πάρα πολύ όμορφο Γιάννη! Τι χρώμα είναι ακριβώς; Μαύρο με μπεζ ανάμεσα; Φυσικό χαλικάκι; Ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσφορά βιολογίας. Θα το έχω υπόψη μου όταν έρθει η στιγμή λειτουργίας του φίλτρου μου! :)

Για τη αφαγια που φοβασαι μην ανησυχείς διωτη  αντεχουν και πανω απο εβδομαδα χωρις να φανε ;)  

Ναι μαυρο με σκουρο μπεζ ειναι.

Οταν στήσεις το ενυδρειο σου και εισαι ετοιμη να το βαλεις μπροστα μου λες και βρισκομαστε καπου πειραια να σου χαρισω και ενα εκπτοτικο κουπονη απο ενα πετ σοπ που μας έδωσαν στην κοπη της πητας που καναμε την κυριακη μιας και εγω δεν το χρειάζομαι..  Ειναι για ψαρια και φυτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Nefeli έγραψε:

Εγώ πως κάνω "LIKE" εδώ;; :D

 πατας δεξια απο το ποστ καποιου την μπλε επιλογη Like this

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ @Giannis_X !! Να είσαι καλά!! :)

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το βρήκα κι αυτό με το "like" !!! :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλό θα είναι να αποφύγεις οτιδήποτε μή φυσικό...συνήθως τα περισσότερα 'τεχνητά' βαμμένα ξεβάφουν με τον καιρό...

Δημήτρη συγγνώμη που επιστρέφω στην ίδια ερώτηση, θα ήθελα όμως μια ακόμη διευκρίνηση: αν το χαλίκι είναι βαμμένο με μη-τοξικά χρώματα, όπως επιβάλλεται για τα ενυδρεία και το γράφουν και οι συσκευασίες (non-toxic ή natural colour), πειράζει ακόμη αν το βάλω; Απλά στο μάτι δεν θα είναι 100% "φυσική εικόνα", όπως στη φύση. Άλλωστε στα διάφορα aquascapes, φτιάχνουν τεχνητούς βράχους με διάφορα τεχνητάυλικά και τους βάφουν με σπρέυ, όπως όλοι έχουμε δει σε βίντεο. Ποια είναι η γνώμη σου; Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Nefeli έγραψε:

Δημήτρη συγγνώμη που επιστρέφω στην ίδια ερώτηση, θα ήθελα όμως μια ακόμη διευκρίνηση: αν το χαλίκι είναι βαμμένο με μη-τοξικά χρώματα, όπως επιβάλλεται για τα ενυδρεία και το γράφουν και οι συσκευασίες (non-toxic ή natural colour), πειράζει ακόμη αν το βάλω; Απλά στο μάτι δεν θα είναι 100% "φυσική εικόνα", όπως στη φύση. Άλλωστε στα διάφορα aquascapes, φτιάχνουν τεχνητούς βράχους με διάφορα τεχνητάυλικά και τους βάφουν με σπρέυ, όπως όλοι έχουμε δει σε βίντεο. Ποια είναι η γνώμη σου; Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :) 

 

Εαν σιγουρα ειναι βαμμεμο με μη τοξικα χρωματα δεν υπαρχει προβλημα αλλα οπως εγραψες δεν θα

ειναι "φυσικη εικονα" του βυθου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος stav έγραψε:

 

Εαν σιγουρα ειναι βαμμεμο με μη τοξικα χρωματα δεν υπαρχει προβλημα αλλα οπως εγραψες δεν θα

ειναι "φυσικη εικονα" του βυθου.

 

Συμφωνώ για τους ίδιους λόγους!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Συμφωνώ για τους ίδιους λόγους!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας Δημήτρη και Stav!!! Να είστε καλά. Άλλωστε το χρωματιστό θα είναι μόνο 5 κιλά και θα είναι ανακατεμένο με άλλα 50 κιλά χαλίκι σε μπεζο-γκριζόλευκο φυσικό χαλίκι. Οπότε δεν θα φαίνεται πολύ. Ένα "τσικ" μόνο χρώματος θα δίνει. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

αν θες να το βάλεις αλλα να δείχνει πιο φυσικό ρίξε πρώτα το πολύχρωμο άπλωσε το και απο πάνω τα αλλα 50 κιλά ;)

με λίγα λόγια θα το έχεις βάλει μαζι αλλά χωρίς να τα ανακατέψεις έτσι ώστε το πολύχρωμο να σκεπαστεί εντελώς.

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...