Jump to content

Νηστεία 3 ημερών για τα χρυσόψαρα στο νέο ενυδρείο.


Recommended Posts

Με συμβούλεψαν να μην ταϊσω τα χρυσοψαράκια μου για 3 ημέρες, με το που θα τα μετακομίσω από το παλιό τους ενυδρείο 125 λίτρων, στο νέο τους ενυδρείο 373 λίτρων. Από την 4η ημέρα και έπειτα να τα ταϊζω κανονικά. Θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε τον λόγο; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω τον λόγο να το κάνεις αυτό εφόσον το φίλτρο σου θα είναι στρωμένο. 

 

Αν είναι νεο-στρωμένο, απλά τάιζε πιο λίγο και κάνε συχνές μετρήσεις, 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νεφελη μου με συγχωρεις αλλα επειδη θα μπερδευτούμε και εμεις κι εσυ να γραφουμε σε 3 διαφορετικα θεματα θα ηθελες να τα συζητήσουμε ολα στο πρωτο σου ποστ  για να ειναι ολα εκει μαζεμενα να μην χασουμε την μπαλα?

Με εκτίμηση Γιάννης ^_^

Link to comment
Share on other sites

Το νέο μου ενυδρείο θα έχει φίλτρο fluval 406. Το παλιό μου ενυδρείο που είναι juwel rio 125 λίτρων έχει εσωτερικό φίλτρο και μου είπαν να πάρω από κει μόνο τα "πήλινα μακαρονάκια" τύπου siporax και να τα βάλω στο νέο. Και 3 μέρες νηστεία. Έχει όμως και μπλε σφουγγάρια το φίλτρο του juwel που θεωρείται η κυρίως βιολογία. Και μου είπαν αυτά να μην τα βάλω  Ποια είναι η γνώμη σας για όλα αυτά; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αααα εντάξει!! Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε forum Γιάννη!! Οκ, ζητώ συγγνώμη, δεν το ήξερα πως πρέπει να γίνεται έτσι!! :)

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Nefeli said:

Το νέο μου ενυδρείο θα έχει φίλτρο fluval 406. Το παλιό μου ενυδρείο που είναι juwel rio 125 λίτρων έχει εσωτερικό φίλτρο και μου είπαν να πάρω από κει μόνο τα "πήλινα μακαρονάκια" τύπου siporax και να τα βάλω στο νέο. Και 3 μέρες νηστεία. Έχει όμως και μπλε σφουγγάρια το φίλτρο του juwel που θεωρείται η κυρίως βιολογία. Και μου είπαν αυτά να μην τα βάλω  Ποια είναι η γνώμη σας για όλα αυτά; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Να βάλεις το κεραμικό υλικό όπως σου είπαν, μαζί με νέο, στο fluval. 

 

Από εκεί και πέρα, τάιζε λίγο όπως σου είπα για τον πρώτο καιρό και αν οι μετρήσεις σου είναι οκ ανέβαζε σταδιακά. 

Link to comment
Share on other sites

@Nefeli Δεν υπαρχει προβλημα απλα να τα εχεις μαζεμενα σε ενα θεμα για να μην ψαχνεσαι σε 3 διαφορετικα :)

  

Μετα οπου θες να απαντήσεις σε κατι η καποιον συγκεκριμενα πατας παραθεση σε ενα η παραπανω ποστ και ακριβως απο κατω γραφει αυτο που θες να πης - μαθης :) 

Link to comment
Share on other sites

Και αναρωτιόμουν και γω τι είναι αυτή η παράθεση;;;;!!!!! :D Οκ Γιάννη, κατάλαβα. Kkgr θα κάνω όπως μου είπες με το φίλτρο.  Γιατί τρεις μέρες νυστικά μου φαινόταν λίγο υπερβολή. Σε ευχαριστώ για την απάντηση! :) 

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι με 3 μέρες νηστεία, όποτε και αν χρειαστεί, δεν παθαίνουν τίποτα τα ψάρια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Να ξέρεις ότι με 3 μέρες νηστεία, όποτε και αν χρειαστεί, δεν παθαίνουν τίποτα τα ψάρια. 

 

 

Και να προσθέσω ότι είναι πολύ καλύτερα να αφήσεις τα ψάρια νηστικά π.χ. άν φύγεις κάποιο τριήμερο, από το να τα ταίσεις υπερβολικά και να φύγεις ή ακόμη χειρότερα να αφήσεις να τα ταίσει κάποιος που δέν ξέρει.....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

 

Και να προσθέσω ότι είναι πολύ καλύτερα να αφήσεις τα ψάρια νηστικά π.χ. άν φύγεις κάποιο τριήμερο, από το να τα ταίσεις υπερβολικά και να φύγεις ή ακόμη χειρότερα να αφήσεις να τα ταίσει κάποιος που δέν ξέρει.....

Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη! Πολύ χρήσιμη πληροφορία!! :)

Έγινε επεξεργασία - Nefeli
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...