Jump to content

εναρξη


christof

Recommended Posts

καλησπερα στην παρεα.αυτο ειναι το ενδρειο που εχω ξεκινησει.θελω τα φωτα σας για το τι ψαρακια θα βαλω κα εχω θεμα με το ph ειναι η τιμη του στο 8 πως μπορω να την κατεβασω?ευχαριστω πολυ

IMAG0038.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για πρόταση τι ψάρια μπορείς να βάλεις μέσα θα σου πουν τα άλλα μέλη σε σχέση με το ph σου, 

Βλέπω ότι έχεις μεράκι και θέλεις να φτιάξεις κάτι ωραίο γι' αυτό σου θα σου προτείνω κάτι άλλο εγώ, ξέρω ότι έχεις δώσει χρήματα για να τα αγοράσεις όλα αυτά τα διακοσμητικά, αλλά προσπάθησε σιγά σιγά να τα απομακρύνεις μέσα από το ενυδρείο σου και βάλε ζωντανά φυτά, και ξύλα, θα βοηθήσουν και το νερό σου αλλά και τα ψάρια σου, και κάτι ακόμα κατέβασε το θερμόμετρο στον πάτο του ενυδρείο γιατί είναι πολύ ευαίσθητο το συγκεκριμένο και θα επηρεάζεται εύκολα εάν κατέβει λίγο η στάθμη του νερού , αργότερα βάλε ένα απλό και όχι ηλεκτρονικό, είναι πιο σταθερά τα απλά στην ένδειξη τους.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή..! Αρχάριος και εγω αλλά το εχω ρίξει στο διάβασμα και ίσως να μπορώ να βοηθήσω λιγάκι. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρειο και τι σκοπεύεις να κάνεις μ αυτό απο ψαράκια διακόσμηση κλπ ?

Sent from my SM-J100H using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ph (και οι σκληροτητες κυριως) πεφτουν με χρηση τυρφης: https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/69872-τύρφη/

                                                        ή αντιστρωφης οσμωσης: https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/1554-αντίστροφη-όσμωση-εξοπλισμός/

 

Το κατεβασμα του ph ειναι απαραιτητο μονο αν θες να κρατησεις ψαρια που απαιτουν χαμηλο ph, π.χ. απο Ν.Αμερικη ή καποια απο Ασια.

Απο την αλλη μπορεις να μη μπλεχτεις με κατεβασμα του ph και να βαλεις ωραιοτατες Αφρικανικες κιχλιδες που θα δεις και με το καλο ευκολοτερα γεννες.

Πες μας μερικα πραγματα για τον εξοπλισμο σου (φιλτρο, θερμοστατη, κλπ) καθως και για το ενυδρειο σου (διαστασεις, λιτρα) και πως σκεφτεσαι να στρωσεις το νερο σου. Διαβασε επισης μερικα αρθρα-θεματα εδω στο φορουμ για να σε κατατοπησουν. https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/79915-η-πρώτη-επαφή-με-το-ενυδρείο/

 

Ο,τι απορια εχεις ρωτας. Καλη αρχη:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι στην παρεα.το ενυδρειο ειναι fluval 120x40x50.του εχω βαλει φιλτρο εξωτερικο eheim 250 classic,αεραντλια eheim 200 διπλης ροης και ο θερμοστατης ειναι tetra ht 200.εχω σταθερη θερμοκρασια στους 27 με 27,2 βαθμους.δουλευει ενα μηνα τωρα με αντιχλωριο και βακτηρια.απο νιτρικα ειμαι καλα αλλα εχω ph υψηλο.μου αρεσουν πολυ τα αγγελοψαρα αλλα θελουν μικροτερο ph απο το δικο μου.ειναι καταλληλα ολα αυτα που εχω για αγγελοψαρα?και αν ναι μεχρι ποσα μπορω να βαλω?και επισης αν χρειαζονται γλυφτες.ευχαριστω για το χρονο σας......

Link to comment
Share on other sites

Για σκαλαρια (αγγελοψαρα) το ph 8 ειναι πολυ υψηλο και με τιποτα δεν θα τα εβαζα. Φυσικα οι τροποι που σου ανεφερα μπορουν να μαλακωσουν το νερο σου, αλλα απαιτηται και περισσοτερος εξοπλισμος και περισσοτερος χρονος. Ολα αυτα βεβαια δεν τα σκεφτεσαι αν θες οπωσδηποτε σκαλαρια :bigemo_harabe_net-193:. Γατοψαρα φυσικα μπορεις να βαλεις με τα σκαλαρια, οχι παντως σε αυτο το ph. Τωρα αν βαλεις σκαλαρια, υπαρχουν προφιλ για αυτα, που προτεινουν εναν x αριθμο για συγκεκριμενα λιτρα αλλα νομιζω οτι δεν ειναι και στανταρ.

 

Για παραδειγμα αλλη συμπεριφορα εχουν τα σκαλαρια οταν ειναι κοπαδι ολα μαζι και αλλο αν εχεις μεσα στο κοπαδι ζευγαρι σε αναπαραγωγη (μη ξεχνας ειναι κιχλιδες και εχουν ιδιαιτερο ταπεραμεντο). Δες εδω

Επισης το φιλτρο σου ειναι πολυ μικρο.

Αμμωνια μετρας καθολου? Ποσα νιτρικα εχεις?

 

Δες τι σου αρεσει, ψαξου με το τι θα χρειαστεις για το καθε ψαρι και παρε το χρονο σου ωστε να μη παιδευεσε μετα

 

 

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος christof έγραψε:

καλησπερα και παλι στην παρεα.το ενυδρειο ειναι fluval 120x40x50.του εχω βαλει φιλτρο εξωτερικο eheim 250 classic,αεραντλια eheim 200 διπλης ροης και ο θερμοστατης ειναι tetra ht 200.εχω σταθερη θερμοκρασια στους 27 με 27,2 βαθμους.δουλευει ενα μηνα τωρα με αντιχλωριο και βακτηρια.απο νιτρικα ειμαι καλα αλλα εχω ph υψηλο.μου αρεσουν πολυ τα αγγελοψαρα αλλα θελουν μικροτερο ph απο το δικο μου.ειναι καταλληλα ολα αυτα που εχω για αγγελοψαρα?και αν ναι μεχρι ποσα μπορω να βαλω?και επισης αν χρειαζονται γλυφτες.ευχαριστω για το χρονο σας......

 

Τα βακτηρια με τι τα "ταιζεις" για να δημιουργησης βιολογια;Ριχνεις τροφη;

Οι "γλυφτες" δεν ειναι απαραιτητοι εαν τους θελεις για να καθαριζουν το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...