Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Είμαι νέος χρήστης και σκοπεύω να αγοράσω ενυδρείο 50λ. Μέσα θελω να έχει υδρόβια φυτά και τροπικά ψάρια. Μπορείτε να μου πείτε, σας παρακαλω, τον εξοπλισμο που χρειάζεται (και για τα υδρόβια φυτά);;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος ELENH έγραψε:

 

Καλησπέρα, 

Είμαι νέος χρήστης και σκοπεύω να αγοράσω ενυδρείο 50λ. Μέσα θελω να έχει υδρόβια φυτά και τροπικά ψάρια. Μπορείτε να μου πείτε, σας παρακαλω, τον εξοπλισμο που χρειάζεται (και για τα υδρόβια φυτά);;;

 

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι θα είναι γλυκού νερού!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτά εξαρτάτε, απο τίποτα έως αρκετά ανάλογα με τον βαθμό δυσκολίας των φυτών και με το τη σκοπεύεις να φτιάξεις στο μέλλον.

 

Για τα ψάρια ένα ''καλοριφερ'' ένα φίλτρο  λίγο χαλικάκι και κατά προτίμηση φυσικά διακοσμητικά (πέτρες ξύλα) και φωτισμό.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και από εμένα ... Και εγώ αρχάριος είμαι με λίγο πιο μεγάλο ενυδρείο από το δικό σου... στα 65..κατ αρχάς όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω φίλτρο και αντίσταση.. Αν και αυτή τώρα το καλοκαίρι δεν χρειάζεται... Χαλίκι η άμμο..και μετά εξαρτάται τη ψάρια και τη φυτά θέλεις.... Βασικά θέλει λίγο ψάξιμο στην αρχή... Προτίμησε εύκολα φυτά και με λίγο χαλικάκι είσαι μια χαρά... Χωρίς υπόστρωμα κλπ...Καλή αρχή και καλορίζικο... 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και καλώς όρισες!!@

 

Το βασικο δεν μας λες.. 

Ο πρωταγωνιστής θελεις να ειναι τα ψαρια ή τα φυτα... γιατι βαση των αναγκων ξεκινάμε...

 

Παράδειγμα:

Τα ψαρια μπορει να θελουν αμμο η χαλίκι...ανοιχτοχρωμο ή σκουρο...

 

Τα φυτα να θελουν πολυ φωτισμό ή μετριο ή να θελουν Co2... 

 

Πες μας λιγο τι έχεις στο νου σου... τι σου αρεσει... αφου δεν εχεις παρει ακομα ενυδρειο μην προχωρήσεις στην αγορά του γιατι και οι διαστάσεις ειναι πολυ σημαντικές και μπορει να παρεις καρι ακατάλληλο για αυτο που σου αρέσει... 

 

Εχεις δει ψάρια γενικά απο το αρχειο εδω που εχουμε ή απο το internet γενικα...???

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...