Jump to content

αλλαγη υποστρωματος ενυδρειου


GARD83

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!Μου έχουν χαρίσει εδώ και 3 μήνες ένα ενυδείο 200lt με αφρικάνες!Ο φίλος που μου το έδωσε είχε μαύρο βοτσαλάκι για υπόστρωμα ενώ εγώ θέλω να βάλω άμμο που είναι η πλέον κατάλληλη για τις αφρικάνες!Το προβλημά μου είναι πως θα μπορέσω να κάνω την αλλάγη αυτη χωρίς να χάσω πολύ βιολογία!!Δεν έχω δεύτερο ενυδρείο δυστυχώς!Υπάρχει καμιά ιδέα??Σημείωση οτι δεν έχω και τις σουπερ γνώσεις απο ενυδρεία!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να χασεις βιολογια;

Βάζεις τα ψαρια με νερό του ενυδρείου στο βαρέλι προετοιμασίας, αδειάζεις το χαλίκι, βάζεις την άμμο, ρίχνεις νερό, και τα ψάρια με το νερό που κράτησες και είσαι έτοιμος.

Εκανα το ίδιο εχθές στα χρυσόψαρα μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Γιατι να χασεις βιολογια;

Βάζεις τα ψαρια με νερό του ενυδρείου στο βαρέλι προετοιμασίας, αδειάζεις το χαλίκι, βάζεις την άμμο, ρίχνεις νερό, και τα ψάρια με το νερό που κράτησες και είσαι έτοιμος.

Εκανα το ίδιο εχθές στα χρυσόψαρα μου.

Καλησπέρα φίλε μου!Επείδη στο υπόστρωμα βρίσκετε η βιολόγια 6 χρόνων,έτσι τουλάχιστον μου είχε πει το παλικάρι που μου έδωσε το ενυδρείο!!Εσυ λοιπόν πιστεύεις δεν θα έχω πρόβλημα!?

Link to comment
Share on other sites

Η κύρια βιολογία σου είναι στο βιολογικό υλικό του φίλτρου σου.

Προχώρα άφοβα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Η κύρια βιολογία σου είναι στο βιολογικό υλικό του φίλτρου σου.

Προχώρα άφοβα.

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!Ξέρεις μηπως πόσο άμμο πρέπει να βάλω σε 200αρι ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Ένα 25κιλο θα είναι οκ

Σ'ευχαριστώ πολυ φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε υποστρωμα εννοουμε το ενυδρειακο 'χωμα' που χρησιμοποιουμε στο ενυδρειο για να βοηθησουμε την αναπτυξη των φυτων.

Αμμος,χαλικι κλπ ονομαζονται βυθος.

Κατα τα αλλα λοιπον οπως σου ειπε και ο Κωστας αφου πλυνεις καλα την αμμο με αφθονο νερο κανεις την αλλαγη βυθου και προσθετεις στο φιλτρο ή σε καποια αλλο μικρο λιγο ανθρακα και τον αφηνεις για 3-4 μερες.Αν εχεις πολυ θολουρα προσθετεις και εξτρα ενυδρειακο βαμβακι το οποιο αλλαζεις τακτικα.

Στην παρουσα φαση δεν πειραζεις τιποτα αλλο στο φιλτρο...

 

ps Το tioic μεταφερεται καπου που ταιριαζει καλυτερα :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Οταν λεμε υποστρωμα εννοουμε το ενυδρειακο 'χωμα' που χρησιμοποιουμε στο ενυδρειο για να βοηθησουμε την αναπτυξη των φυτων.

Αμμος,χαλικι κλπ ονομαζονται βυθος.

Κατα τα αλλα λοιπον οπως σου ειπε και ο Κωστας αφου πλυνεις καλα την αμμο με αφθονο νερο κανεις την αλλαγη βυθου και προσθετεις στο φιλτρο ή σε καποια αλλο μικρο λιγο ανθρακα και τον αφηνεις για 3-4 μερες.Αν εχεις πολυ θολουρα προσθετεις και εξτρα ενυδρειακο βαμβακι το οποιο αλλαζεις τακτικα.

Στην παρουσα φαση δεν πειραζεις τιποτα αλλο στο φιλτρο...

 

ps Το tioic μεταφερεται καπου που ταιριαζει καλυτερα :)

Καλησπέρα φίλε μου!Όταν λες πλένουμε με άφθονο νερό την άμμο,εννοεις με νερό του ενυδρείου?Γιατί πρέπει να πλυθεί τόσο καλά?άνθρακα πόσο πρέπει να βάλω και γιατί?Sorry για τις ερωτήσεις,για να μαθαίνω και τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Πλένεις την καινούρια άμμο με άφθονο νερό βρύσης για να φύγει η σκόνη και διάφορες άλλες βρωμιές που υπάρχουν μέσα σε αυτήν.

Όσο καλύτερα την καθαρίσεις πριν την βάλεις τόσο λιγότερο θα σου θολώσει το νερό. . .

Ανθρακα και μια χούφτα αν βάλεις θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Πλένεις την καινούρια άμμο με άφθονο νερό βρύσης για να φύγει η σκόνη και διάφορες άλλες βρωμιές που υπάρχουν μέσα σε αυτήν.

Όσο καλύτερα την καθαρίσεις πριν την βάλεις τόσο λιγότερο θα σου θολώσει το νερό. . .

Ανθρακα και μια χούφτα αν βάλεις θα είσαι μια χαρά.

Τον άνθρακα γιατί τον βάζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τον χρησιμοποιούμε μετά την χρήση θεραπείας για να αφαιρέσουμε το φάρμακο .

Σε νέο ενυδρείο και στην προκειμένη περίπτωση για να αφαιρέσεις τυχόν βλαβερές ουσίες που δεν έφυγαν με το ξέπλυμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...