Jump to content

Βλεψεις για το μελλον


johnjohn2003

Recommended Posts

Σκεφτομαι σε αρκετο καιρο να βαλω 2 δισκακια 5εκατοστων αφου φυγουν ολα εκτος απο τα κορυ...το ενυδρειο ειναι 1.00*40*50...εχω ριζες και θα βαλω αρκετα φυτα τοτε...γινεται να κανω το ονειρο πραγματικοτητα ή οχι;;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το ενυδρείο όχι!!! πολύ λίγα λίτρα.... Οι δίσκοι είναι κοπαδόψαρο και για να αισθάνονται άνετα και να χαρείς την συμπεριφορά τους θέλεις τουλάχιστον 8 άτομα οπότε στα λίτρα σου είναι απαγορευτικό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Aquadominus έγραψε:

Σε αυτό το ενυδρείο όχι!!! πολύ λίγα λίτρα.... Οι δίσκοι είναι κοπαδόψαρο και για να αισθάνονται άνετα και να χαρείς την συμπεριφορά τους θέλεις τουλάχιστον 8 άτομα οπότε στα λίτρα σου είναι απαγορευτικό.

Το ελαχιστο που θα μπορουσα σε ενυδρειο για δισκους τι διαστασεις θα μπορουσε να ειναι;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος ποιο ειναι το ελαχιστο ενυδρειο που θα μπορουσε να φιλοξενησει δισκους αν ειναι ευκολο;;

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση που κανεις δεν ειναι σωστη.ο δισκος δεν μπαινει μονος του αλλα θέλει κ παρεα η καλύτερα ομαδουλα.θα ακουσεις πολλες αποψεις για ποσα λιτρα:δεν θα βγαλεις ακρη.θα ακουσεις για υψος:δεν θα βγαλεις ακρη.για μηκος:δεν θα βγαλεις ακρη.ότι ολοι γινοται 20 ποντους(αυτο ειναι για γέλια).διαβασε λιγο παραπανω για το προφιλ τους κ μονο σου θα καταλαβεις.θεωρητικα αν δωσουμε αυτα που μας ζητανε με μικρες αποκλησεις ειναι ευκολο ψαρι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Η ερωτηση που κανεις δεν ειναι σωστη.ο δισκος δεν μπαινει μονος του αλλα θέλει κ παρεα η καλύτερα ομαδουλα.θα ακουσεις πολλες αποψεις για ποσα λιτρα:δεν θα βγαλεις ακρη.θα ακουσεις για υψος:δεν θα βγαλεις ακρη.για μηκος:δεν θα βγαλεις ακρη.ότι ολοι γινοται 20 ποντους(αυτο ειναι για γέλια).διαβασε λιγο παραπανω για το προφιλ τους κ μονο σου θα καταλαβεις.θεωρητικα αν δωσουμε αυτα που μας ζητανε με μικρες αποκλησεις ειναι ευκολο ψαρι.

Εγω λεω να μου πειτε για να μαζεψω χρηματα να παρω μια 6αδα-8αδα δισκους και ισως μεγαλυτερο ενυδρειο....ποσο πρεπει να ναι αυτο το ενυδρειο;;; Σε ενα φυλλαδιο του Stendker αν καταλαβα σωστα (επειδη ειναι στα αγγλικα) λεει οτι σε ενυδρειο 100*40*45 μπορω μια 10αδα αλλα πιο κατω λεει σε 120*50*50 δεν ξερω εγω 6-8 θελω να βαλω και εχω 100*40*50 ή να παρω καποιο μεγαλυτερο αν βολεψει...

Link to comment
Share on other sites

Λεω να βαλω δοκιμαστηκα 3 και σιγα σιγα να τα αυξανω...αν στο ενυδρείο εκανα ενα σαμπ σώζεται καθολου η κατασταση με τα 200 λίτρα? 

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου δυστυχώς.διαβασε βρε πρωτα λίγο κ θα καταλαβεις μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Οχι φιλε μου δυστυχώς.διαβασε βρε πρωτα λίγο κ θα καταλαβεις μονος σου.

Προσπαθω ολη μερα να διαβασω για δίσκους απο χθες... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Ασε εγω απο το μακρινό 1991.:cigar:

Το 1991 ημουν ακομη μονο ιδεα:hehe

Link to comment
Share on other sites

Θα διακινδύνευα να σου πω ότι από ένα ενυδρείο 1,50 Χ 45 Χ 60 είναι ενα ικανοποιητικό μέγεθος για να ξεκινήσεις με τους Δίσκους....

Διάβασε πρώτα για τα συγκεκριμένα ψάρια και μετά ρώτα για ότι απορίες σου δημιουργηθούν ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Θα διακινδύνευα να σου πω ότι από ένα ενυδρείο 1,50 Χ 45 Χ 60 είναι ενα ικανοποιητικό μέγεθος για να ξεκινήσεις με τους Δίσκους....

Εγω ισως επειδη ειμαι λιγο πιο υπερβολικος θα εκοβα λιγο απο μηκος και θα εβαζα  10 ποντους ακομα βαθος και 5 υψος σαν ικανοποιητικο μεγεθος ενυδρειου....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Θα διακινδύνευα να σου πω ότι από ένα ενυδρείο 1,50 Χ 45 Χ 60 είναι ενα ικανοποιητικό μέγεθος για να ξεκινήσεις με τους Δίσκους....

Διάβασε πρώτα για τα συγκεκριμένα ψάρια και μετά ρώτα για ότι απορίες σου δημιουργηθούν ...

 

πριν 45 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Εγω ισως επειδη ειμαι λιγο πιο υπερβολικος θα εκοβα λιγο απο μηκος και θα εβαζα  10 ποντους ακομα βαθος και 5 υψος σαν ικανοποιητικο μεγεθος ενυδρειου....

Το ενυδρειο μου ειναι 1.00*40*50...μαλλον ομως εννοειτε για καινουριο...μπορει να διακινδυνευσω για αρχη σε αυτο που εχω αλλα δεν ξερω επειδη προσφατα εδωσα του κοσμου τα λεφτα για ρεεφ...επισης 1.50 μετρο δεν χωραει πουθενα στο σπιτι ετσι οπως βλεπω τωρα

Έγινε επεξεργασία - johnjohn2003
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μαλλον θα κανω ενα μεγαλυτερο λιγο πριν το καλοκαιρι... 1.50 μετρο δεν χωράει για 1.30 ομως το συζητάμε... Υψος μπορω να δωσω πολυ και αρκετο πλάτος... Επίσης, αυτο που εχω τωρα μπορω να το χωρίσω στην μεση ή να ειναι έτσι οπως ειναι και να το κανω γεννηστρα ή θελει κύβο οπωσδηποτε? 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θέλει απαραίτητα να είναι κύβος η γεννήστρα. Και 130cm με αρκετό ύψος και μεγάλο βάθος είναι μιά χαρά!

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Όχι δεν θέλει απαραίτητα να είναι κύβος η γεννήστρα. Και 130cm με αρκετό ύψος και μεγάλο βάθος είναι μιά χαρά!

Νομιζω αλλο ρωτησε η κανω λαθος;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα δικαιολογήσω εδώ (με το παρακάτω link)... αυτό το "δυστυχώς απογοητεύομαι"... που έγραψα στο άλλο θέμα σου.-

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/97473-πόσα-λίτρα-χρειάζονται-επιτέλους-οι-δίσκοι-ένα-μίνι-άρθο-του-diskus-fan/

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...