Jump to content

Σκέψεις για Reef


timik

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. 

Όπως έγραψα και στην ενότητα καλώς ήρθατε ετοιμάζομαι για ένα reef κάπου στα 400 λίτρα main. 

Έχω πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα και ταυτόχρονα έχω πολλές ερωτήσεις. 

 

Τον πύργο υπερχείλισης προτείνετε να τον κάνω στο πλάι ή στο πίσω τζάμι? 

Έχω ένα skimmer TMC V2 SKIM 600 και σκέφτομαι να δουλέψω αυτό.  Σκέφτομαι και για DIY αν υπάρχει κάποια ιδέα καλοδεχούμενη.

Τι λέτε ? 

Έχω μια αντίσταση 300W θα με φτάσει? 

Κανένα κατάστημα με pvc που να έχει γκάμα (για online παραγγελία) γιατί στην πόλη μου δεν υπάρχει τίποτα?


Επίσης ψάχνομαι πολύ με το θέμα του φωτισμού και οι σκέψεις μου πάνε προς τα led. DIY ή κάτι έτοιμο αν το κόστος δεν είναι τρελό. 

Κάποια άλλη σκέψη που είχα ηταν για υβριδικό μισά led και μισά Τ4 

Δεν σκέφτομαι ακόμα για σκληρά κοράλλια. Μαλακά εύκολα και στο μέλλον βλέπουμε! 

 

Αυτά τα ολίγα για την ώρα. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία νέα ένα 400αλιτρο Reef.

Τι διαστάσεις είναι το ενυδρείο σου; 

Σάμπ έχεις;

Όσο για πύργο δεν χρειάζεται να κάνεις και να χάσεις λίτρα και χώρο εντός του ενυδρείου. Υπερχείλισης υπάρχουν διαφορες .Μπορείς να κάνεις 2τρυπες στο πάνω μέρος και μετά κατεβάζεις το νερό  στο σαμπ και αν θες να μην ακούγεται τίποτα μπορείς  να κάνεις υπερχείλιση με εσωτερικό ή εξωτερικό μπαλκόνι ψάξε BeanAnimal Silent.

Εγώ έχω 2 τρύπες φ35 και  με pvc φ32 κατεβάζω το νερό στο Σάμπ.https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/104372-200-λιτρα-light-reef/#comment-1125335

Όσο για μαγαζί με  pvc ο Σταματιου στον Πειραιά αλλά πρέπει να πας εκεί. 

Τώρα για φως αν πιάνεσαι με ηλεκτρονικα μπορείς να πας σε DIY led

αλλιώς τ5 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και εδώ !

400 λτ ειναι πολυ δυνατό ξεκίνημα που μπορεί να κοστίζει παραπάνω αλλα θα σου διευκολύνει την ζωή σε όλα τα αλλα !

Σιγά σιγά θα βρεις λύση σε όλα !

μονο το σκιμμερ θα αλλάξεις στην πορεία !

 

Link to comment
Share on other sites

-Για πύργο υπερχείλισης θα σου πουν τα παιδιά που έχουν. Εγω κατεβάζω το νερό με τρύπα Φ32,

 

-Για σκίμερ θα σου ελεγα να κοιτάς τις αγγελίες για κανένα Deltec MCE 600.

 

-H αντίσταση αυτή την περίοδο που δεν εχει γερά κρύα παίζει να σου φτάσει. Αλλα στο μέλλον πιστευω θα χρειαστείς μεγαλύτερη. (Ανάλογα και την θερμοκρασία δωματίου)

 

-Για φώς....όπως είπε και ο Alan. Αν πας για έτοιμο LED να κοιτάξεις να είναι full spectrum. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Για μπαλκόνι έχω σκεφτεί το έθεσα λάθος απλά ρωτάω που θεωρείται καλύτερα πλαϊνό ή πίσω? 

Άρα το κρατάω το skimmer για αρχή για να περιορίσω τα έξοδα και βλέπουμε! 

Για σαμπ εχω ενα απο το παλιό μου reef και θα το φωτογραφίσω να μου πείτε γνώμη! 

Επισυνάπτω εικόνα του πως το έχω σκεφτεί. Θα γίνει κατασκευή του ενυδρείου απο την αρχή!

Για τα pvc μου είναι κάπου στα 300 χιλιόμετρα άρα δεν μας κάνει υπάρχει κάτι άλλο ?

Υπάρχει κάποια ιδέα για DIY led και τι ledakia να δουλέψω ? 

 

reef1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δες για υπερχιληση ις αυτό το άρθρο !

Νομιζω ότι ο πύργος ειναι υπερβολή !

 

 

 

Αυτο το φωτιστικό το εχω φτιάξει 

Αν πιάνουν τα χέρια σου καντο !!!

 

 

Λοιπος εξοπλισμός 

 

 

ελπιζω να βοήθησα !!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το σχεδιο .

 

παρε μια ιδεα για μπαλκονι και απο εδω .

http://www.dreamwaters.co/upsilonpiepsilonrhochiepsiloniotalambdaiotasigmaepsiloniotasigma.html

 

ετσι οπως βλεπω το σχεδιο εννοειτε οτι το μπαλκονι ή οτι αλλο κανεις για υπερχηλειση θα μπει δεξια.

μουφες μετα απο ebay εχει και φ40 και φ32  http://www.ebay.com/itm/Leakproof-Fish-Tank-Connector-Plastic-PVC-Waterproof-Accessory-32mm-/371407521410?hash=item56799d0682:g:FMkAAOSwPcVVxY2a

 

http://www.ebay.com/itm/Leakproof-Fish-Tank-Connector-Plastic-PVC-Waterproof-Accessory-40mm-/141771547914?hash=item21023e250a:g:JJUAAOSwyQtVxYf4

και υδραυλικα εχει και  εδω http://www.aquario.gr/texnologikos-eksoplismos/ylika-syndesmologias/i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i.html?p=1

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. 

Σήμερα έκανα ανασκαφές στην αποθήκη που έχω αφήσει όλον τον εξοπλισμό μου απο ενυδρείο ερπετάρια κλπ και βρήκα πολλά ωραία πράγματα. 

θα ακολουθήσουν φωτογραφίες παρακάτω και λίστα . 

πρώτα θα σας ευχαριστήσω για τα πολύ όμορφα posts 

 

Μπαλκόνι θα γίνει αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Τώρα για μούφες να βάλω 2Χ  Φ40 ή Φ32 ? Προτείνετε τρύπες στον πάτο του μπαλκονιού ή στο πίσω μέσος ? σίγουρα θα τις κάνω με εσωτερική βυθιζόμενη γωνία για την φασαρία. πόσα εκατοστά είναι αρκετά να γίνει το χτένι για να είναι σωστό ?  και τι μέγεθος το μπαλκόνι ? 

 

Διονύση για το φωτιστικό μάλλον θα το κάνω DIY LED γιατί έχω έναν κοντρόλερ ή όπως το λένε αυτό που μου έχει φτιάξει φίλος ηλεκτρονικός στο παλιό ενυδρείο και κάποια ledaki 3w όπως επίσης και ένα ταψί inox που είναι ότι πρέπει.
Ποια led προτείνεις και πόσα για τα λίτρα μου ? θα κάνω αναμονές και για 2 τ5 και βλέπουμε στο μέλλον!  

Παρεμπιπτόντως πολύ όμορφη η κατασκευή σου!

 

alan boy ευχαριστώ πολύ όσο για το μπαλκόνι δεν ξέρω ακόμα σε ποιο σημείο θα το βάλω, στο πλαι ή πίσω γιατί δεν έχω αποφασίσει στο 100% αν θα στίσω το ενυδρείο σε τοίχο(θα πάει πίσω) ή σαν χώρισμα του δωματίου (θα πάει όπως το σχέδιο)!

 

Πάμε στον εξοπλισμό που έχω.

Πείτε μου που προτείνετε να πάει το καθένα και τι πετάω! 

1) Αντλία RIo 2100                        30W     2630l/hr

2) Αντλία CeanSon Power head   35W     2000l/hr

3) Αντλία EHEIM 1101.200           66W    1500-3000 l/hr 

4) Αντλία  sun sun HJ-941            18W     800l/hr

5) Αντλία sera fil 120                    10W      700l/hr

6) κυκλοφορητής sun JVP-102    12W       5000l/hr 

7) κυκλοφορητής sun JVP-101     6W        3000l/hr  (αρκούν αυτοί ή να πάρω και άλλους?)

8) εσωτερικό φίλτρο FLU.3. plus   6W                      (το υπολογίζω για την καραντίνα?)

9) 2Χ  Aqua Clear  powerhead  301                                (το υπολογίζω για το βαρέλι για να λιώνω το αλάτι)

10) Αντίσταση EHEIM                   200W   ( η 300άρα μου ήταν σπασμένη)  

11) skimmer TMC V2 600                          (Ο κατασκευαστής προτείνει 2400l/hr. Να βάλω κάποια από αυτές που έχω ή όχι?)

12 διάφορα ψιψιψίνια και κοκοψόψαρα που βρήκα όπως τέστ τροφές κλπ όλα ληγμένα φαντάζομαι αν και δεν γράφουν ημ λήξης τα περισσότερα. τι κρατάω και τι πετάω? 

                       

IMG_20170227_125742.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις εξωτερικό μπαλκόνι οι τρύπες θα γίνουν στον πατώ του μπαλκονιού !

Το χτένι θα παει σε όλο το πλάτος του ενυδρείου ! Αρα όταν θα κοπούν τα τζάμια αν το ύψος ειναι 60 τότε αυτή η πλευρά θα ειναι τουλάχιστον 50 εκ !

 

που βρήκες τόσες αντλίες ;;;

 

Για τα λίτρα σου (400λτ) μάλλον την eheim θα βάλεις και θα ειναι λίγη !

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορητες βαλε αυτούς και βλέπεις αργότερα !

 

και άμεσα ρεφρακτομετρο !

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φ40 ειναι μια χαρα και φ50 ακομα καλυτερα.Στον πατο του μπαλκονιου.Τωρα το σκιμερ αλλαζεις απο χτες ολο θεμαρα διμιουργει.Απο τα αναλωσιμα οτι εχει ληξη το πετας οπως και τα τεστ.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Να πάρω αυτό το ρεφρακτόμετρο αξίζει ?

http://www.ebay.com/itm/Refractometer-salt-salinity-water-seawater-Aquarium-measure-0-10-ATC-P6T-/182406767451?hash=item2a784a635b

Αντλίες πολλές και έχω και άλλες. Είχα πολλά ερπετά, ενυδρεία, χελώνες, κροκόδειλους κλπ και έχω διάφορα πράγματα! 

Το μπαλκόνι σε όλο το μήκος εννοείς για τους 50 πόντους του πλαινού ή ακόμα και αν γίνει στην πλάτη θα γίνει όλη η πλάτη μπαλκόνι ??

niknik για το σκίμερ θα το βάλω τώρα και βλέπουμε μέσα στο χρόνο για κάτι καλύτερο γιατί δεν υπάρχουν τα χρήματα εκτός αν πέσει κάτι σε μεταχ και κάνουμε δουλειά!

 

Διονύση Για τα led apo που αγόρασες ? είδα στο θέμα με το φωτιστικό σου αλλά για να λέω την αλήθεια μου δεν κατάλαβα πολλά για τα χρώματα, τον συνδυασμό και την σειρά!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό το ρεφρακτομετρο που έβαλες  έχω . Δεν έχω κάποιο πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος timik έγραψε:

Καλησπέρα 

Να πάρω αυτό το ρεφρακτόμετρο αξίζει ?

http://www.ebay.com/itm/Refractometer-salt-salinity-water-seawater-Aquarium-measure-0-10-ATC-P6T-/182406767451?hash=item2a784a635b

Αντλίες πολλές και έχω και άλλες. Είχα πολλά ερπετά, ενυδρεία, χελώνες, κροκόδειλους κλπ και έχω διάφορα πράγματα! 

Το μπαλκόνι σε όλο το μήκος εννοείς για τους 50 πόντους του πλαινού ή ακόμα και αν γίνει στην πλάτη θα γίνει όλη η πλάτη μπαλκόνι ??

niknik για το σκίμερ θα το βάλω τώρα και βλέπουμε μέσα στο χρόνο για κάτι καλύτερο γιατί δεν υπάρχουν τα χρήματα εκτός αν πέσει κάτι σε μεταχ και κάνουμε δουλειά!

 

Διονύση Για τα led apo που αγόρασες ? είδα στο θέμα με το φωτιστικό σου αλλά για να λέω την αλήθεια μου δεν κατάλαβα πολλά για τα χρώματα, τον συνδυασμό και την σειρά!

 

 

Παρτο και κοιτα τις αγγελιες για κανα σκιμερ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα βάλω σίγουρα καλύτερο αλλά για αρχή μέχρι να βρώ κάτι θα δουλέψω αυτό!

το ρεφρακτόμετρο το παίρνω τώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος timik έγραψε:

Καλησπέρα 

Να πάρω αυτό το ρεφρακτόμετρο αξίζει ?

http://www.ebay.com/itm/Refractometer-salt-salinity-water-seawater-Aquarium-measure-0-10-ATC-P6T-/182406767451?hash=item2a784a635b

Αντλίες πολλές και έχω και άλλες. Είχα πολλά ερπετά, ενυδρεία, χελώνες, κροκόδειλους κλπ και έχω διάφορα πράγματα! 

Το μπαλκόνι σε όλο το μήκος εννοείς για τους 50 πόντους του πλαινού ή ακόμα και αν γίνει στην πλάτη θα γίνει όλη η πλάτη μπαλκόνι ??

niknik για το σκίμερ θα το βάλω τώρα και βλέπουμε μέσα στο χρόνο για κάτι καλύτερο γιατί δεν υπάρχουν τα χρήματα εκτός αν πέσει κάτι σε μεταχ και κάνουμε δουλειά!

 

Διονύση Για τα led apo που αγόρασες ? είδα στο θέμα με το φωτιστικό σου αλλά για να λέω την αλήθεια μου δεν κατάλαβα πολλά για τα χρώματα, τον συνδυασμό και την σειρά!

 

 

Εγω δουλεψα με Bridgelux λογω οτι εχουν ποικιλία σε χρωματα !

 

Θα σκεφτεις με τι θελεις να δουλέψεις σε βαττ !  3watt,  5 watt or 10watt!

 

Ανάλογα θα πράξεις !

 

Θα σκεφτεσαι μια αναλογια μεταξύ ασπρου / μπλε  1προς 2 δηλαδη αν θελεις 100βαττ τα 60 θα ειναι μπλε, τα 30 ασπρα (οχι θερμο η daylight , sta 12000kelvin) kai 10 βαττ διαφορα (κοκκινο, πρασινο) !

 

Εγω παντα βαζω και μια σειρα moonlight δηλαδη μπλε με UV ωστε το βραδι να εχει ενα εντυπωσιακό ιριδισμό !

 

Δεν σου λεω σαιτ γιατι φιλος μου εδειξε απο ebay ledakia σαν τα δικα μου πολυ πιο φθηνα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2017 at 2:58 ΜΜ, το μέλος timik έγραψε:

Και αυτά!

IMG_20170227_125832.jpg

IMG_20170227_125945.jpg

IMG_20170227_130013.jpg

IMG_20170227_122524.jpg

Καλη αρχη σου ευχομαι...

Ποσο καιρο εχεις τις τροφες και τα τεστ φιλε   @timik  ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος TAN έγραψε:

Καλη αρχη σου ευχομαι...

Ποσο καιρο εχεις τις τροφες και τα τεστ φιλε   @timik  ?

Κάμποσα χρόνια!! πάνε για πέταμα. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος timik έγραψε:

Κάμποσα χρόνια!! πάνε για πέταμα. 

 

 

 

 

Ναι δυστυχώς,φαντάσου οτι ενα σημερινό τεστ που λήγει πχ το 2020 αν ανοιχτεί τωρα θα πρέπει σε λίγους μήνες να εχει αξιοποιηθεί με μετρήσεις αλλιώς χάνει σταδιακά την αξιοπιστία του οδηγώντας σε λαθος μετρήσεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2017 at 1:20 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Εγω δουλεψα με Bridgelux λογω οτι εχουν ποικιλία σε χρωματα !

 

Θα σκεφτεις με τι θελεις να δουλέψεις σε βαττ !  3watt,  5 watt or 10watt!

 

Ανάλογα θα πράξεις !

 

Θα σκεφτεσαι μια αναλογια μεταξύ ασπρου / μπλε  1προς 2 δηλαδη αν θελεις 100βαττ τα 60 θα ειναι μπλε, τα 30 ασπρα ((( εδώ με μπέρδεψες λιγάκι γράφοντας τα ανάποδα, ψέματα να μην πω, τσέκαρε παρακάτω αν τα κατάλαβα σωστά)))(οχι θερμο η daylight , sta 12000kelvin) kai 10 βαττ διαφορα (κοκκινο, πρασινο) !

 

Εγω παντα βαζω και μια σειρα moonlight δηλαδη μπλε με UV ωστε το βραδι να εχει ενα εντυπωσιακό ιριδισμό !

 

Δεν σου λεω σαιτ γιατι φιλος μου εδειξε απο ebay ledakia σαν τα δικα μου πολυ πιο φθηνα!

 

 

Λέω να δουλέψω με 3W 

 

Κάπου στα 140 cm λέω να το κάνω το φωτιστικό. 

Υπολογίζοντας στα 162W για καθαρό φωτισμό (χωρίς το moonlight) σκέφτηκα να δουλέψω με τον παρακάτω συνδιασμό. 

 

10 X 12000K aqua white

5 X  6500k daylight 

30X royal blue 440nm 50 lumens ή  briht blue 470 nm ??? (Δεν ξέρω πιο είναι το σωστό)

3 X red 660 nm

3 X uv ultra violet 395 nm

3 X pure green 525nm 

Σύνολο 54 led = 162W

Ακούω διορθώσεις και προτάσεις. 

 

Μιλάω για αυτά τα led http://www.ebay.com/itm/3W-Epistar-Bridgelux-Epileds-LED-Grow-Aquarium-Lights-PCB-Heat-sink-Chips-DIY-/271840695294?var=&hash=item3f4af7d3fe:m:m5Bz_IbhvlaYfz3n3Lj1Uqg

 

Να βάλω και φακούς 60 μοιρών ή όχι??? 

 

Για Moonlight σκέφτομαι αυτό για να μην κάνω κολλήματα χωρίς λόγο.http://www.ebay.co.uk/itm/1-Metre-IP65-Waterproof-DIMMABLE-LED-Strip-Tape-100CM-1M-12V-60-SMD-LED-/121120275816?var=420144624794&hash=item1c3354bd68:m:m8lk028-AFCovdQrfZgeJAw

Τι λέτε κάνει ? 

Αν ναι αρκεί ένα ή να πάρω και δεύτερο ? 

 


Επίσης θέλω μια καλή πρόταση σε led για το χαετο 

 

Έγινε επεξεργασία - timik
Link to comment
Share on other sites

Στη χαετο έχω μια τέτοια E27 15W 21W 27W 36W 45W 54W Horticulture LED Grow Light Lamp for Flowering Plant 
http://s.aliexpress.com/VJv2y6Rv
(from AliExpress Android)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος timik έγραψε:

Λέω να δουλέψω με 3W 

 

Κάπου στα 140 cm λέω να το κάνω το φωτιστικό. 

Υπολογίζοντας στα 162W για καθαρό φωτισμό (χωρίς το moonlight) σκέφτηκα να δουλέψω με τον παρακάτω συνδιασμό. 

 

10 X 12000K aqua white

5 X  6500k daylight 

30X royal blue 440nm 50 lumens ή  briht blue 470 nm ??? (Δεν ξέρω πιο είναι το σωστό)

3 X red 660 nm

3 X uv ultra violet 395 nm

3 X pure green 525nm 

Σύνολο 54 led = 162W

Ακούω διορθώσεις και προτάσεις. 

 

Μιλάω για αυτά τα led http://www.ebay.com/itm/3W-Epistar-Bridgelux-Epileds-LED-Grow-Aquarium-Lights-PCB-Heat-sink-Chips-DIY-/271840695294?var=&hash=item3f4af7d3fe:m:m5Bz_IbhvlaYfz3n3Lj1Uqg

 

Να βάλω και φακούς 60 μοιρών ή όχι??? 

 

Για Moonlight σκέφτομαι αυτό για να μην κάνω κολλήματα χωρίς λόγο.http://www.ebay.co.uk/itm/1-Metre-IP65-Waterproof-DIMMABLE-LED-Strip-Tape-100CM-1M-12V-60-SMD-LED-/121120275816?var=420144624794&hash=item1c3354bd68:m:m8lk028-AFCovdQrfZgeJAw

Τι λέτε κάνει ? 

Αν ναι αρκεί ένα ή να πάρω και δεύτερο ? 

 


Επίσης θέλω μια καλή πρόταση σε led για το χαετο 

 

 

Μια χαρα τα καταλαβες!!!!

 

Ισως να εβαζα λιγο ακομα UV!

 

Αν θεσ βαλε και τα δυο μπλε ωστε να πιανεις απο 440εως 470νμ!

 

Νομιζω οτι ειπες οτι θα το κανεις υβριδικο?  Θα βαλεις και Τ5?

 

 Moonligt με ταινια μια χαρα εισαι ! Αν και θα την πήγαινα μεχρι τελους και θα ηθελα να βγαζει 14,4 βαττ το μετρο!

 

 

 

Και για χαετο εχω βαλει μια λεντ λαμπα 6500Κ νομιζω 11βατ απο Leroy me 12E

       το αποτέλεσμα ειναι αυτο......       img_1696.jpg        και αυτο img_1697.jpg      :hehe:hehe:hehe!!!!

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος alan boy έγραψε:

Στη χαετο έχω μια τέτοια E27 15W 21W 27W 36W 45W 54W Horticulture LED Grow Light Lamp for Flowering Plant 
http://s.aliexpress.com/VJv2y6Rv
(from AliExpress Android)

Από ότι βλέπω είσαι στα 220 λίτρα. 

Πόσα βατ έχεις βάλει ? 

Φαντάζομαι πως εγω θα θέλω περισσότερα???

Link to comment
Share on other sites

τι μεγεθος εχει το χωρισμα στο sump που θα βαλεις την chaeto φιλε @timik

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...