Jump to content

θολωμα


τεο

Recommended Posts

γεια σας χρειαζομαι την βοηθεια σας,

 

Ειμαι εντελως καινουργιος οσο αφορα τα ενυδρεια,ψαρια κτλπ..απο ενα πετσοπ μου εδωσαν ενα ενυδρειο 18,5λ για 2 χρυσοψαρα και τωρα συνεχεια θολωνει το νερο..ακουσα οτι ειναι μικρο το ενυδρειο εχω 2 (commet).Θα ηθελα να με βοηθησετε και αν προτεινεται κανενα καινουργιο ενυδρειο και φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας !!

Ρίξε μια ματιά αν θέλεις

εδώ

 

και εδώ

 

 

Σκέψου και είμαστε στην διάθεση σου να σε βοηθήσουμε. . .

Σημασία έχει οτι καλό θα είναι να κάνεις κάτι άμμεσα,έστω και αν είναι προσωρινή η λύση, γιατί τα ψαράκια σου πνίγονται στην αμμωνία...

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου προτεινετε καποιες ιδεες ενυδρειων? για τα χρυσοψαρα μου?να αλλαξω δηλαδη και κανενα φιλτρο σωστο?

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο πανω απο 120 λιτρα νομιζω οτι σε καλυπτει...

Φιλτρο  με ροη απο 800 λιτρα την ωρα και επανω σε αυτα τα λιτρα..

Μια ερωτηση μονο φιλε μου απο εμενα...

Βιολογικο υλικο εχεις μεσα στο φιλτρο και αν ναι ποσο;;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν ξερω πραγματικά..ειμαι καινούργιος..ένα κουτάκι με άνθρακα έχει μέσα και ένα σφουγγαράκι μπλε που το άλλαξα 

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν εχεις βιολογικο υλικο...

Οποτε το θολωμα ειναι πολυ φυσιολογικο φιλε μου ακομα περισοτερο μετα απο αλλαγες νερου...

Τον ανθρακα πρεπει να αλλαξεις το σφουγγαρακι θελει απλα ξεπλυμα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ένα μαύρο σφουγγαράκι,τον άνθρακα ενοεις τα μαύρα που είναι μέσα σε ένα κουτάκι;η πως βάζω βιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου και καλή σαρακοστή.

Τα λίτρα που προτιμούμε για τα 2 χρυσόψαρα φίλε μου που έχεις ειναι 160λιτρα οριακά απο 80 λίτρα το κάθε ενα θέλουν μιας και μεγαλώνουν πολυ αυτά τα ψάρια και φτάνουν μέχρι και τους 30-40 πόντους.

για αρχή και ενα ενυδρείου 120 λίτρα εισαι οκ αρκεί να έχει 1.20 μικος και πλάτος το λιγότερο 40 για να κινούνται και να κολυμπάνε ανετα. Απο φίλτρο για τον λόγο οτι τα χρυσόψαρα βγάζουν πολες ακαθαρσίες θέλουν δινατο φίλτρο με πολύ βιολογικό υλικό.

Μπορείς να βρεις φτηνά εξωτερικά φίλτρα τα οποία χωράνε αρκετά λίτρα βιολογικού υλικού και κάνουν την ίδια δουλεία με αλλα επονιμα φίλτρα τα οποία ειναι και πιο ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ειμαι προθυμος να αγορασω ενα καινουργιο ενυδρειο και φιλτρο ωστε τα ψαρια μου να μην βασανιζονται.

Μπορει να μου προτεινεις καποια ενυδρεια η φιλτρα?περιπου 100-110 λιτρα εκει,σκεφτομαι να αφησω τα 2 common και να παρω αλλα ωστε να μπορω να βαλω 3-4

Link to comment
Share on other sites

Θα σου στείλω καπια λινκ απο πετ σοπ που έχουν βήμα εδω μέσα ψάχνοντας μαζί να βρούμε κατι που να σε καλύψει.

Σε 110 λίτρα μπορείς να βάλεις μέχρι και 3 χρυσόψαρα τύπου fancy με διπλή ουρα . Αυτά θέλουν 40λιτρα το ένα . 110 λίτρα μπορούμε να βρούμε εύκολα και σε πολυ καλή τιμή.

το θες με βάση η έχεις χώρο να το βαλεις γιατί πρέπει να πατήσει κάπου σταθερά που θα κρατάει τουλάχιστον 150 κιλά και πάνω

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος τεο έγραψε:

Εδω οτι χρησιμοποιω,οτι μου εδωσαν (το νερο φαινεται νομιζω οτι ειναι θωλο)

16997457_168114953694152_219744743_n.jpg

17035414_168114157027565_254727975_n.jpg

Ναι όντος φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

το ραφι που εχω και αυτο νομιζω ειναι αρκετα γερο,εχει διαστασεις 95χ30 η ειναι μικρο?

Link to comment
Share on other sites

καλά εισαι γιατί το μικος για αυτά τα ψάρια το κατοτερο ειναι 80 πόντοι. Για βάλε μια φωτο απο το ράφι που λες να έχουμε μια ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Θελει κοντρες απο κατω,δεν θα αντεξει. πρεπει να κανεις κατι αμεσα με το φιλτρο για την βιολογια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παρεις ενα φιλτρο που να χωραει αρκετο βιολογικο υλικο.και ενα μπουκαλακι με βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος τεο έγραψε:

Τι μπορω να κανω??να παω σε πετσοπ να αλλαξω τι?

 

Μεχρι να αγορασεις καινουργιο ενυδρειο και φιλτρο αλλαζε τακτικα νερο και ταιζε λιγο μια φορα την ημερα.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Ωραια αλλα αυτα πως τα χρησιμοποιω?τα υγρα τα ριχνω μεσα στο νερο τα αλλα που ειναι σαν μακαρονια?το φιλτρο μου μεσα αν το ανοιξω εχει ενα σφουγγαρακι κατω και απο πανω ενα κουτακι με ανθρακα

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να παρεις υγρα τεστ για αμμωνια,νιτρωδη,και νιτρικα.ειναι τα ποιο βασικα τεστ που χρειαζεται ενα ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...