Jump to content

θολωμα


τεο

Recommended Posts

Ωραια θα τα παρω απλα θελω με την βοηθεια σας να μου πειτε γνωμες για ενα ενυδρειο καινουργιο,φιλτρο κτλπ..λιγες πληροφοριες γιατι δεν τα βρισκω πουθενα,τωρα τι μπορω να κανω?για να φτιαξει αυτη η θολουρα?να παω σε πετσοπ να ζητησω τι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος τεο έγραψε:

Ωραια θα τα παρω απλα θελω με την βοηθεια σας να μου πειτε γνωμες για ενα ενυδρειο καινουργιο,φιλτρο κτλπ..λιγες πληροφοριες γιατι δεν τα βρισκω πουθενα,τωρα τι μπορω να κανω?για να φτιαξει αυτη η θολουρα?να παω σε πετσοπ να ζητησω τι?

θα πας φίλε μου και θα ζητήσεις ενα πακετακι seporax mini το οποίο θα αντικαταστήσει τις μαύρες μπίλιες άνθρακα μεσα στο κουτάκι που βρίσκετε στο φίλτρο σου μέσα. Αν έχει παίρνεις ιγρα τεστ της API κατά προτίμηση αν βρεις, όχι όμως τα χαρτάκια - στικακια γιατί δεν μετράνε σωστά. Τέλος θα πάρεις βακτήρια τα οποία βοηθάνε να στρώσει το φίλτρο σου πιο γρήγορα δημιουργώντας πιο γρήγορα τα βακτήρια αποικίες πανω στο βιολογικό σου υλικό (siporax mini) έτσι οστε να διασπούν την αμμωνία σε μη τοξική .

Link to comment
Share on other sites

πριν κάνεις οτι κάνεις αφού πάρεις τουλάχιστον βακτήρια και το σιποραξ οταν κάνεις τις αλλαγές αυτές λίγα λεπτά πριν θα κάνεις πλήρες αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη παιδια που γινομαι πιεστηκος..απλα θελω να τα καταλαβω λιγο για να φροντισω τα χρυσοψαρα μου και να μην βασανιζονται.

Αν παω και παρω ενα αλλο ενυδρειο 90-100 λιτρα τι πρεπει να κανω και τι παιζει με το φιλτρο ακριβως?τι βιολογικο υλικο?που το βαζω?

Link to comment
Share on other sites

Aπλα στεναχωριεμαι με το να βλεπω τα ψαρια μου σε τετοια κατασταση και μπορω να παρω κατι καινουργιο αλλα θελω να μου εξηγησει καποιος την ολη φαση..τι ειναι το στρωσιμο..τι το φιλτρο,τι βαζω μεσα κτλπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα στρώσεις, θα βαλεις μπολι, ετοιμο στρωμένο βιολογικό υλικό απο αλλον χομπιστα και θα βαλεις τα ψαρια κατευθειαν μεσα.

Θα ταΐζεις τις πρώτες μέρες ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος τεο έγραψε:

Aπλα στεναχωριεμαι με το να βλεπω τα ψαρια μου σε τετοια κατασταση και μπορω να παρω κατι καινουργιο αλλα θελω να μου εξηγησει καποιος την ολη φαση..τι ειναι το στρωσιμο..τι το φιλτρο,τι βαζω μεσα κτλπ

Βασικός εξοπλισμός γλυκού  εδω γραφει και για το φιλτρο

Ο κύκλος του Αζώτου

Στρώσιμο ενυδρείου

Στρώσιμο με ψάρια και βακτήρια

Στρώσιμο με μπόλιασμα φίλτρου

Στρώσιμο με τροφή

διαβασε καποια πραγματακια,και ειμαστε εδω για οτι χρειαστεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

πριν κάνεις οτι κάνεις αφού πάρεις τουλάχιστον βακτήρια και το σιποραξ οταν κάνεις τις αλλαγές αυτές λίγα λεπτά πριν θα κάνεις πλήρες αλλαγή νερού.

 

Γιατι να κανει πληρη αλλαγη νερου;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος τεο έγραψε:

Μια χαρα ειναι.

Διαβασε και αυτο

https://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79195&hl=&fromsearch=1

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος stav έγραψε:

 

Γιατι να κανει πληρη αλλαγη νερου;

Για να αποφύγει την μεγάλη συγκέντρωση αμμωνίας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Για να αποφύγει την μεγάλη συγκέντρωση αμμωνίας.

 

Αυτο γινεται με μικρες καθημερινες αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα τα σεποραξ μινι και αλλαξα σφουγγαρακι στο φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος τεο έγραψε:

Αγορασα τα σεποραξ μινι και αλλαξα σφουγγαρακι στο φιλτρο

Τα εβαλες στο φιλτρο;βακτηρια πηρες;

Τεστακια;

Link to comment
Share on other sites

Τα εβαλα στο κουτακι του ανθρακα που ειχα,εβαλα και το σφουγγαρακι το μπλε απο κατω,το νερο ειναι λιγοτερο θωλο αλλα ειναι και παλι

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις σε ένα μήνυμα συνοπτικά σε τι φάση βρίσκεσαι τώρα και ποιες οι ενέργειες που έχεις κάνει??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να τα πω απο αρχη ολα,

Πηγα στο πετσοπ διπλα και συζητησα,μου ειπαν οτι για 2 χρυσοψαρα common πρεπει να παρω αυτο το ενυδρειο που μου εδειξαν (18,5λ),πηγα σπιτι τα εβαλα μεσα και ολα καλα..

Μετα απο τις αλλαγες και το τι εβαζα μεσα στο νερο,εκανα αλλαγες καθε σαββατο το 50% του νερου (και εβαζα tetra safestart και biotopol R).Oταν περασε ενας μηνας εβγαλα το μπλε σφουγγαρακι απο το φιλτρο και εβαλα ενα μαυρο..το νερο αρχισε να θολωνει πραγματικα πολυ (ειχα βαλει και εικονες)..δεν εφευγε με τις αλλαγες νερου,οποτε πηγα εχθες στο πετσοπ και πηρα seporax mini (τα εβαλα στο κουτακι ανθρακα) και ενα μπλε σφουγγαρακι καινουργιο,ανοιξα το φιλτρο εβαλα το σφουγγαρακι κατω και απο πανω το κουτακι με τα σεποραξ.Τωρα το νερο φαινεται λιγο πιο ξεθολωμενο αλλα ακομα υπαρχει το προβλημα αυτο,Σκεφτομαι να παρω καινουργιο ενυδρειο αλλα δεν καταλαβαινω τα βηματα που πρεπει να κανω (τα εχω διαβασει ολα σχεδον) και θα ηθελα ενα ατομο να μιλησω να κανω καποιες ερωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό μυρίζει κιολας ή είναι απλά θολό?

Τεστ για αμμωνία και νιτρώδη έχεις πάρει?

Τα θέματα που σου έδωσα στο post #2 τα έχεις διαβάσει ??

 

Έχεις κάνει κάποιες ερωτήσεις που δεν έχουν απαντηθεί ??

Έχεις ψάξει για ενυδρείο ??

Τι ακριβώς δεν έχεις καταλάβει και τι σε προβληματίζει ??

 

Όπως βλέπεις είμαστε αρκετοί που σου απαντάμε και προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε

αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις και εσύ και αυτό το κάπου είναι σίγουρα η αγορά ενός

ενυδρείου με σεβαστές διαστάσεις για τα ζωντανά σου :)

Link to comment
Share on other sites

https://www.aquavivere.gr/enudreia/aquael-leddy-112-

αυτο σκεφτηκα σαν ενυδρειο,ειναι καλα τα πραγματα που εχει μεσα?

Τεστ δεν εχω παρει και το νερο ναι μυριζει καπως

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ότι παράλληλα με τις αλλαγές νερού, την αναγκαστική νηστεία των ψαριών, και το ψάξιμο για αγορά ενυδρείου, να αποφασίσεις συγχρόνως να ζητήσεις μπόλι για να έρθει στα ίσα του το νερό. Σε αυτή τη θέση που βρίσκεσαι και αφού δεν μπορείς να δώσεις τα ψάρια έστω κάπου προσωρινά, είναι η μόνη διαδικασία που μπορεί να βοηθήσει άμεσα.:)

Link to comment
Share on other sites

ξυλο ειναι αυτο και το βαζω μεσα στο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...