Jump to content

Νεο δισκαδικο!!!


johnjohn2003

Recommended Posts

Καταρχην καλησπερα, οπως γραφει ο τιτλος θελω δισκους!!! Απο την πρωτη στιγμη που τους ειδα (και ειδικα τους μεγαλους) τους ερωτευτηκα!!!! Σε 2-3 μηνες θα εχω νεο ενυδρειο το οποιο θα ηθελα να μου πειτε τι διαστασεις πρεπει να εχει για να φιλοξενει 6-8 δισκους...επισης για διακοσμηση θα εχει λευκη αμμο, ριζες και μερικα ευκολα φυτα!!!Επισης ποσα βατ θερμοστατη; Φιλτρο εχω εξωτερικο της sunsun 1200l/h και ηθελα να ρωτησω αν ειναι απαραιτητη η αεραντλια... Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό!

 

Άμμο μπέζ και όχι άσπρη ξέξασπρη!

Το ενυδρείο πόσα λίτρα είναι και τί διαστάσεις έχει;Για πάνω από 400 λίτρα προτείνω θερμοστάτη τιτανίου και μόνο!

 

το φίλτρο είναι καλό αλλά (εξαρτάτε απο το ενυδρείο) καλό θα είναι να προσθέσεις και ένα δεύτερο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλησπέρα και με το καλό!

 

Άμμο μπέζ και όχι άσπρη ξέξασπρη!

Το ενυδρείο πόσα λίτρα είναι και τί διαστάσεις έχει;Για πάνω από 400 λίτρα προτείνω θερμοστάτη τιτανίου και μόνο!

 

το φίλτρο είναι καλό αλλά (εξαρτάτε απο το ενυδρείο) καλό θα είναι να προσθέσεις και ένα δεύτερο!

Ευχαριστω!

Ενταξει!

Μαλλον κοντα στα 400λτ...

Θα το σκεφτω για 2ο!

Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Ευχαριστω!

Ενταξει!

Μαλλον κοντα στα 400λτ...

Θα το σκεφτω για 2ο!

Ευχαριστω και παλι!

 

Με το 2ο φίλτρο θα εχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο όλες τις απόψεις...όγκος βιολογίας, υποστήριξης σε περίπτωση βλάβης του ενός, κτλ. :thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Με το 2ο φίλτρο θα εχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο όλες τις απόψεις...όγκος βιολογίας, υποστήριξης σε περίπτωση βλάβης του ενός, κτλ. :thumbup:

 

Οσον αφορα το 1ο, λεω να βγαλω τα 3 επιπεδα που εχει και να βαλω βιολογικο υλικο χυμα στον καδο για να χωραει περισσοτερο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Ευχαριστω!

Ενταξει!

Μαλλον κοντα στα 400λτ...

Θα το σκεφτω για 2ο!

Ευχαριστω και παλι!

Πέραν των δίσκων, όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο για όλα τα ψάρια. Μια φορά θα το φτιάξεις. Δες βέβαια τι σε χωράει σε διαστάσεις, αλλά και τι μπορείς να υποστηριξεις οικονομικά. 

Θα πας σε έτοιμο ή DIY ;

Καλή αρχή :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενας γνωστος μου που φτιαχνει τζαμια και ολα μου τα ενυδρεια ειναι απο αυτον!!! Στο 1.30 σκεφτηκα για μηκος και παλι πολυ οριακα...για πλατος και υψος ποσο λετε;;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις περιορισμό στα λίτρα ή στο βάθος, θα έλεγα 70 πόντους πλάτος και 75 ύψος σίγουρα 

Με αυτές τις διαστάσεις και 1.30 μήκος φτάνεις περίπου 680 λίτρα μικτά 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομουν 1.30*55*60 περιπου 430λιτρα επειδη ειμαι αρκετα περιορισμενος....

Έγινε επεξεργασία - johnjohn2003
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Οσον αφορα το 1ο, λεω να βγαλω τα 3 επιπεδα που εχει και να βαλω βιολογικο υλικο χυμα στον καδο για να χωραει περισσοτερο!

Αν βγάλεις τους καδους το φίλτρο δεν θα δουλευει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Αν βγάλεις τους καδους το φίλτρο δεν θα δουλευει...

Σοβαρα;;;;; δεν το ξερα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τους καδους στην μια γωνια εχει "σωληνα" για να ταβαει το νερο απο κατω και να γινετε η κυκλοφορία του νερού.Άν το βγάλεις δεν θα κυκλοφορεί το νερό μέσα απο το βιολογικό υλικό.Φαντάζομαι έχεις το 303;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Αν δεις τους καδους στην μια γωνια εχει "σωληνα" για να ταβαει το νερο απο κατω και να γινετε η κυκλοφορία του νερού.Άν το βγάλεις δεν θα κυκλοφορεί το νερό μέσα απο το βιολογικό υλικό.Φαντάζομαι έχεις το 303;

Ναι το 303 εχω και το εχω δει αυτο που λες

Link to comment
Share on other sites

1.30*55*60 ειναι καλα;;; Για να δωσω την παραγγελια σε αυτον που θα μου το κανει!

Link to comment
Share on other sites

Δώσε και άλλο ύψος κ πλάτος 

Με 12αρι τζάμι και στήλη νερού το πολύ 60 πόντους, βγαίνουν 370 λίτρα καθαρά 

Γνώμη μου ανέβα λίτρα τώρα που μπορείς :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Δώσε και άλλο ύψος κ πλάτος 

Με 12αρι τζάμι και στήλη νερού το πολύ 60 πόντους, βγαίνουν 370 λίτρα καθαρά 

Γνώμη μου ανέβα λίτρα τώρα που μπορείς :)

Ποσο υψος κκαι πλατος να δωσω;; 1.30*60*70;;

Link to comment
Share on other sites

1.30χ0.70χ0.70 θα το έκανα. Και αν κάνεις τρύπες για υπερχείλιση θα έκανα το ύψος 75, θα χάσεις πόντους. 

Το πλάτος είναι μαγικό, σου δίνει λίτρα και δυνατότητα για ωραίο στήσιμο :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

1.30χ0.70χ0.70 θα το έκανα. Και αν κάνεις τρύπες για υπερχείλιση θα έκανα το ύψος 75, θα χάσεις πόντους. 

Το πλάτος είναι μαγικό, σου δίνει λίτρα και δυνατότητα για ωραίο στήσιμο :)

70 πλάτος δεν νομιζω πως χωράει... Τρύπα θα κανω μονο αν κανω sump επειδη εχω ενα πεταμένο 54αλιτρο στην ακρη αλλα δεν ξερω αν χωράει στο έπιπλο! 

Link to comment
Share on other sites

Επισης απο κλοουν, πλεκο και κορυ τι ταιριαζει για να δωσω τα υπολοιπα;;;(δεν ξερω τι αλλο εχει αυτο το ενυδρειο παντως εχει γινει μια ψαροσουπα τα οποια θα φυγουν)

Έγινε επεξεργασία - johnjohn2003
Link to comment
Share on other sites

 Νομιζω ότι το καλυτερο θα ηταν να κρατησεις μονο τα κορυ . Τα κλουν και τα πλεκο γινονται τεραστια οποτε μπορει να σου δημιουργησουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τι δισκους θα παρεις.μεγεθος Εννοω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Τοτε μην εχεις τίποτα μέσα.

Συμφωνω και επαυξάνω. Μόνο γυαλί στην αρχή, τα μεγαλώνεις και μετά έχεις πολλές επιλογές στο στήσιμο. Σου κάνει τη ζωή εύκολη το να έχεις μόνο γυαλί στην αρχη κ ας είναι άχαρο. Αν θες βάφεις τον πάτο εξωτερικά άσπρο για να είναι καλύτερα για τα ψάρια αλλά και οπτικά μέχρι να βάλεις υπόστρωμα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...