Jump to content

Νεο δισκαδικο!!!


johnjohn2003

Recommended Posts

Οχι δεν έχουν κάτι στα μάτια

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν χρειάζεται για την ώρα αφού πριν που κατέβηκα να τους αφήσω τπυς είδα με ίδια κινητικότητα και συμπεριφορά με άλλες μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Το οτι χτυπιουνταν στα καπακια ισως να ηταν απο στρεσαρισμα...

Στο οτι χανονται δισκοι ομως πρεπει να βρουμε τον λογο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Το οτι χτυπιουνταν στα καπακια ισως να ηταν απο στρεσαρισμα...

Στο οτι χανονται δισκοι ομως πρεπει να βρουμε τον λογο...

Στάθη μου, για να βρούμε τον λόγο πρέπει να υπάρχει και η διάθεση από τον φίλο που έχει το πρόβλημα. ..από την πρώτη στιγμή γράφτηκαν πολλές γνώμες, που σχεδόν όλες στα βασικά τουλάχιστον συγκλίνουν, αλλά μάταια. Σποραδικη ενημέρωση έχουμε και σκόρπιες εικόνες. Όταν χάνεις ψάρια και λίγο μετά διαβάζω "οκ τα βλέπω ",άδικος κόπος είναι. 

Λυπάμαι που γίνομαι επιθετικός και επικριτικός, δεν είναι αυτός ο στόχος και σκοπός του φόρουμ, αλλά λυπάμαι τα ψάρια. 

Καθένας διαχειριζεται όπως επιθυμεί και θεωρεί σωστό το ενυδρείο του,άλλωστε προς δική του τέρψη το έστησε. Μην ζητάμε όμως βοήθεια όταν δεν ακούμε τίποτα. 

Συγγνώμη για το ύφος μου απ'όλους,Καλημέρα στην παρέα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DIMITRIOS θα συμφωνήσω μαζί σου, αφού η διατήρηση ζωντανών χρειάζεται συνέπεια και προσπάθεια, ειδικά όταν βρισκόμαστε στα πρώτα βήματα.

@johnjohn2003 έχουμε όλη τη διάθεση να βοηθήσουμε να σωθούν και να πάνε καλά τα ψάρια γιατί τα αγαπάμε και δε θέλουμε να ταλαιπωρούνται.

Η τηλεφωνική επικοινωνία που πρότεινε ο Στάθης, σίγουρα θα βοηθούσε στην γρήγορη αντιμετώπιση των θεμάτων που υπάρχουν, αλλά εφόσον έχεις τη διάθεση να κάνεις κάποια πράγματα, μπορεί να γίνει και συζητώντας εδώ. Καλό θα είναι όμως σ'αυτή την περίπτωση να ακολουθείς κι εσύ τις συμβουλές που ζητάς και να υπάρχει μια συνέπεια στην επικοινωνία, ώστε και να επιτύχουμε θετικό αποτέλεσμα όσο αφορά τα ψάρια και για να μη νοιώθουμε όλοι ότι κάνουμε μια τρύπα στο νερό.

Δικό σου είναι το ενυδρείο και δικές σου οι αποφάσεις για το τι θα κάνεις μ' αυτό. Απλά κάποια πράγματα πρέπει να γίνονται με ένα σχετικά συγκεκριμένο τρόπο ώστε να έχουν νόημα και να μην ταλαιπωρούμαστε άδικα.

Καλή συνέχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την διάθεση να κάνω ότι καλύτερο μπορώ...μετρησεις έδωσε όποτε δεν ξέρω τι άλλο θα ήταν χρήσιμο...οι φωτογραφίες σε αυτή την περίπτωση πιστεύω πως δεν χρειάζονται αφού τα ψάρια είναι Όπως πριν στο χρώμα και δεν φαίνεται κάτι περίεργο επάνω τους...αλλα πέρα από ολα αυτά το κακό με βρήκε σε περίοδο εξετάσεων και προσπαθώ να κάνω το καλύτερο για το ενυδρείο αλλά ταυτόχρονα να αφοσιωθώ και στο διάβασμα λίγο και το οποίο δεν είναι και τόσο εύκολο...

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μου σ ευχομαι τα καλύτερα για τις εξετασεις σου.νομιζω οτι τα παιδια εδω δειξανε απιστευτο ενδιαφερον γραφοντας 12 σελιδες κ απαντοντας σ ολα τα ερωτήματα σου.οπως εσυ εχεις εξετασεις, φαντασου οτι καποιοι που απαντούν εδω εχουν εξετάσεις τα παιδια τους +οτι υποχρεωσεις.ξερω οτι μπορεις να τα πας καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Γιαννη μου σ ευχομαι τα καλύτερα για τις εξετασεις σου.νομιζω οτι τα παιδια εδω δειξανε απιστευτο ενδιαφερον γραφοντας 12 σελιδες κ απαντοντας σ ολα τα ερωτήματα σου.οπως εσυ εχεις εξετασεις, φαντασου οτι καποιοι που απαντούν εδω εχουν εξετάσεις τα παιδια τους +οτι υποχρεωσεις.ξερω οτι μπορεις να τα πας καλυτερα.

Ναι προφανώς έχουν και να πάμε στην δουλειά τους όλοι από εδώ κτλ...φυσικα τους ευχαριστώ όλους Όπως έλεγα σχεδόν κάθε φορά μετά από κάποια συμβουλή...ευχαριστω πολύ...τωρα Στους δίσκους μπορώ να αφοσιωθώ εντελώς μετά τις εξετάσεις που θα έχω και το καινούριο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφου εχουν τελειωσει τα δυσκολα μαθηματα και εχει μεινει μονο ενα ακομη...λοιπον δυστυχως μου εχουν μεινει μονο 4 ψαρακια...δεν ξερω γιατι...πειτε μου οτι θελετε να στειλω...μετρησεις, φωτογαφιες και οτι αλλο θελετε για να βρουμε την λυση και να μην ψωφισουν και αυτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σου εμεινε κανένα ψάρι μέχρι τώρα;

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καταρχην χρονια πολλα σε ολους και με το καλο το νεο ετος!

Συγγνωμη για την τεραστια αποχη αλλα τωρα τελευταια αρχισα να ξαναμπαινω στο φορουμ (λογω γεματου προγραμματος και περιορισμενου χρονου).

Λοιπον απο ψαρια μεχρι σημερα εχουν μεινει 3 (θα ανεβασω φωτο αυριο). Αυτα που εκανα απο το καλοκαιρι μεχρι σημερα ειναι να παρω κανονικο φωτιστικο επιτελους και να βγαλω τη λεντοταινια αφου πρωτα πηρα 3 ειδη φυτων (Vallisneria, και αλλα 2 που δεν ξερω πως τα λενε αλλα το ενα ειναι κοκκινο). Το ενυδρειο ειχε γεμισει αλγη με αποτελεσμα να χαλασουν τα φυτα...μετα την χρηση του algexit και αφου ειχαν μεινει καποιες ριζουλες απο το ενα φυτο εχει φουντωσει. Θελω να μου πειτε ποσες ωρες να εχω τον φωτισμο επειδη τον εχω πολλη ωρα και οπως ειπα αυριο θα σας ανεβασω φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλή χρονια!

Τα ψάρια για ποιο λογο τα έχασες;Αρχικά να σου πω,οτι δεν υπάρχουν κρυψώνες για τα ψάρια,τουλάχιστον οσο βλέπω στην φώτο.Βαλε καποια αφίσα ή χαρτόνι στην πλάτη,θα αναβαθμίσει οπτικά το ενυδρείο και θα δώσει πιο πολύ ασφάλεια στα ψάρια,τα οποια στην φώτο τουλάχιστον δείχνουν στρεσαρισμένα και αδύνατα. :)

Link to comment
Share on other sites

Λογω κακης ποιοτητας νερου λογικα (αν και στις μετρησεις δεν εβλεπα κατι τετοιο αλλα για να εχασα τοσα μαζι λογικα αυτο εφταιγε) ...ναι το σκεφτομουν και γω και κακως που δεν ειχα βαλει απ την αρχη μια πλατη. Ηθελα να το αναφερω οτι στην φωτογραφια δειχνουν σχεδον σαν ψοφια αλλα δεν ειναι ετσι απλως την τραβηξα απο μεγαλη αποσταση :hehe 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Τζονη  ενα απλο μαυρο χαρτονακι στην πλατη οντως θα  απογειωση το ολο συνολο. Οσο για τα ψαρια απο αυτο που μπορω να διακρινω βλεπω πολυ πτερυγιο και λιγο σωμα.....δηλαδη εχουν μεινει πισω λογικα στην αναπτυξη. Λογικα αυτο διορθωνεται με ποιο συχνα ταισματα και πλουσια σε πρωτεινη τροφη. Καλη χρονια και χρονια πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το χαρτόνι σήμερα το σκεφτόμουν να πάω να το παρω με το που βρω λίγο χρόνο...Η αλήθεια Όπως είπα και πιο πάνω είναι ότι τα ψάρια δεν είναι όπως στην φωτο Αλλά θέλω να προσθέσω ότι σήμερα απέκτησα κατεψυγμενη τροφή του stendker (αν το γράφω σωστα) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Το φωτιστικο,το χαρτονι και τα φυτα θα επρεπε να ειναι τα τελευταια που θα σε απασχολουσαν.Να ρωτησω καθε ποτε αλλαζες νερο?

Αν εχω χρονο καθε Κυριακη. Δυστυχως ειναι δυσκολο να εχεις ενυδρειο και ταυτοχρονα μαθηματα, φροντιστηρια, μουσικη και αγγλικα (και διαλεξα και δυσκολο ειδος ψαριων) οποτε υπηρξε φορα που μου πηρε και ενα μηνα και μετα εκανα μια πιο μεγαλη αλλαγη απο το 30-35% που κανω συνηθως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Mε καλυψες.Δεν διαλεξες δυσκολο ειδος ψαριων,ολα τα ψαρια εχουν απαιτησεις,σε κανενα ψαρι δεν αξιζει αυτη η μεταχειριση.

Αν πω οτι εχεις αδικο ψεμματα θα πω...απλως γενικα ειμαι πολυασχολος. Και τωρα θα πεις να μην διαλεγες να ασχοληθεις με ψαρια και θα σου πω οτι εχεις δικιο απλως ειναι η αδυναμια μου για τους δισκους επειδη οταν τα γνωρισα αυτα τα ψαρια ελεγα δυστυχως δεν θα αποκτησω ποτε και να που απεκτησα και αυτο με εκανε χαρουμενο.

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι ώρα να κάνεις χαρούμενα και τα ψάρια... τον τρόπο πρέπει να τον βρεις εσύ... ΔΕΝ θα στον πω εγώ.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

Είναι ώρα να κάνεις χαρούμενα και τα ψάρια... τον τρόπο πρέπει να τον βρεις εσύ... ΔΕΝ θα στον πω εγώ.-

Ειλικρινα δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο...πρεπει σιγουρα να ψαχτω αρκετα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ καλη χρονια...πρωτον δινεις βαση στα φυτα απο τη φωτο που εχω δει κ δεν δινεις στα ψαρια..τα ψαρια τα βλεπω μαυρα και αυτο δεν μου αρεσε...συγνωμμη που θα στο πω αλλα αργα η γρηγορα θα χασεις κ τα υπολοιπα αν δεν παρεις δραστικα μετρα..γτ εφοσον εισαι αρχαριος επελεξες αυτο το ειδος ψαριου κ οχι καποιο αλλο; 3 χρονια παλευουμε αλλοι κ ακομα εχουμε αποριες γιαυτα τα ψαρια...πρωτα επρεπε ν στρωσεις το ενυδρειο σου καλα κ μετα να βαλεις ψαρια...οσο αναφορα τις μετρησεις σου μου λες ph 7.5 και kh 2...αυτο σημαινει οτι ακομα δεν εχει πεσει το ph σου κ μου λες βαζεις οσμωση...ποια τεστ χρησιμοπιεις; δωσε μας φωτο απο τα τεστ.σε αλλο τεστ μου λες μετρας νιτρωδη...κατι δεν μου καθεται καλα εδω αδερφε μου...εγω την αποψη μου λεω αν θελουν κ συμφωνουν οι αλλοι συνχομπιστες μας κ επεμβουν να πουν και αλλοι την γνωμη τους

Έγινε επεξεργασία - Eleftherios Sairidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...