Jump to content

Νεο δισκαδικο!!!


johnjohn2003

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Προσπαθησε ο controller να εχει πλαστικο αισθητηρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Προσπαθησε ο controller να εχει πλαστικο αισθητηρα...

Οκ ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Λοιπον εκανα αυτο με τις εφημεριδες που μου ειπατε....στην περιοχη που θα το βαλω υπαρχει ενα πιανο ενα κλουβι και ενα τραπεζακι...το κλουβι θα παει εκει που ειναι τωρα το ενυδρειο το τραπεζακι δεν ξερω και το πιανο εκει που εινια...ο τοιχος ειναι 3μετρα περιπου και το πιανο 1.40 περιπου....μενουν 1.51*75 που δεν νομιζω να το κανω τοσο το ενυδρειο... ή 140*60*70 ή 150*60*70...

Γιάννη1.50 με κλειστά τα μάτια, κάθε πόντος μήκους είναι πολύτιμος! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Γιάννη1.50 με κλειστά τα μάτια, κάθε πόντος μήκους είναι πολύτιμος! :)

Δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι χωραει...να το βαλω κοντα στο καλοριφερ ή απο την αλλη πλευρα που υπαρχει πορτα;;; Απο την πορτα αυτη μπαινοβγαινουμε μονο αν ερθει καποιος καλεσμενος...γενικα δεν ανοιγει συχνα...

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τον φωτισμο μπορω να βαλω λαμπα τ5 σε σκαφακι για τ8 λεντ;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι χωραει...να το βαλω κοντα στο καλοριφερ ή απο την αλλη πλευρα που υπαρχει πορτα;;; Απο την πορτα αυτη μπαινοβγαινουμε μονο αν ερθει καποιος καλεσμενος...γενικα δεν ανοιγει συχνα...

Καλύτερα μακρυά από το καλοριφέρ, για ν' αποφύγεις διακυμάνσεις στη θερμοκρασία.

πριν 13 ώρες, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Οσον αφορα τον φωτισμο μπορω να βαλω λαμπα τ5 σε σκαφακι για τ8 λεντ;;

Γιάννη δεν πολυκατάλαβα. Έχεις ήδη κάποιο φωτιστικό με τ8 led;

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Αν παρω αυτον http://www.petcumulus.gr/schego-heater-titanium-tube σε 600w και αυτο το controller http://www.a-store.gr/index.php?route=product/product&product_id=411 κανουν;;;

Αν επιλέξεις τον συγκεκριμένο θερμαντήρα από το petcumulus, πάρε ένα τηλέφωνο πρώτα στο μαγαζί πριν κάνεις παραγγελία, να δεις αν μπορούν να σ' εξυπηρετήσουν τα παιδιά εκεί.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Γιάννη δεν πολυκατάλαβα. Έχεις ήδη κάποιο φωτιστικό με τ8 led;

Δεν βρισκω βάσεις τ5 για λάμπες 1.20μετρα και βρισκω μονο βάσεις τ8

 

πριν 4 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Αν επιλέξεις τον συγκεκριμένο θερμαντήρα από το petcumulus, πάρε ένα τηλέφωνο πρώτα στο μαγαζί πριν κάνεις παραγγελία, να δεις αν μπορούν να σ' εξυπηρετήσουν τα παιδιά εκεί.

Αν τον εχουν εννοεις ή να μου βρουν controller;

Link to comment
Share on other sites

α. Το είδος του φωτιστικού που θα χρησιμοποιήσεις εξαρτάται από το καπάκι που θα χρησιμοποιήσεις στο ενυδρείο. Τι καπάκι έχεις σκεφτεί;

 

β. Αν έχουν τον θερμαντήρα εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

α. Το είδος του φωτιστικού που θα χρησιμοποιήσεις εξαρτάται από το καπάκι που θα χρησιμοποιήσεις στο ενυδρείο. Τι καπάκι έχεις σκεφτεί;

 

β. Αν έχουν τον θερμαντήρα εννοώ.

α. Το καπακι μαλλον πλεξι γκλας αφου το ενυδρειο θα ναι diy 

β. Αυτο θα το εκανα ετσι κι αλλιως

Link to comment
Share on other sites

Άρα θα φτιάξεις φωτιστικό μόνος σου,με μπαλαστ κ στεγανά ακροφυσια πχ;θα χρησιμοποιησεις και ανακλαστηρες;  

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Άρα θα φτιάξεις φωτιστικό μόνος σου,με μπαλαστ κ στεγανά ακροφυσια πχ;θα χρησιμοποιησεις και ανακλαστηρες;  

Δεν ειχα στο μυαλο μου να βαλω ανακλαστηρες...δεν ξερω και κατα ποσο βοηθανε σε κατι...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα θα αδειασω το 200αλιτρο και θα το στρωσω κανα 15ημερο και θα παρω δισκους stedker....γινεται να αποφυγω το νερο Α/Ο;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι γινεται!!! αλλα περιμενε να μας πει ο kadmos που εχει κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Στα ψάρια εκτροφής δεν είναι απαραίτητη. Μπορείς αν θέλεις να χρησιμοποιείς νερό από προφιλτρα πχ

Πώς θα στρώσεις το νερό; κατεληξες πόσα ψάρια θα πάρεις; :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Δημήτρης για ψάρια εκτροφής δεν είναι απαραίτητη η Α.Ο.

Είχα για χρόνια δίσκους (υβρίδια) σε νερό βρύσης... 

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το δημοσίευμα του φίλου θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου ποιες είναι οι ιδανικές συνθήκες για δίσκους εκτροφής;

 

Αναφέρομαι σε kh, gh, ph, tds, αλλά και θερμοκρασία ανάλογα με την εποχή του χρόνου και την ηλικία του ψαριού.

Μήπως η χρήση α/ο σε δίσκους εκτροφής είναι μία πολυτέλεια περιττή;

Μήπως είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε α/ο 100% και να συμπληρώνουμε ιχνοστοιχεία; Πράγμα αδύνατο θεωρώ για τα λίτρα των δίσκων και τις συχνές αλλαγές που θα χρειάζεται για να είναι καθαρό το νερό.

 

 

ΥΓ:  Θεωρώ ότι ένα θέμα με ιδανικές συνθήκες διαβίωσης του συγκεκριμένου ψαριού, αντίστοιχα για εκτροφής και άγριους, θα πρέπει να ανοιχτεί - γραφτεί από κάποιον γνώστη του αντικειμένου και να γίνει pinned στην αντίστοιχη κατηγορία, ώστε να μπορούν όλοι οι ενδιαφερόμενοι για το συγκεκριμένο ψάρι να βρίσκουν αυτές τις σημαντικές πληροφορίες.

 

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@johnjohn2003 δε χρειάζεται να πάρεις αο για να φιλοξενήσεις δίσκους stendker όπως και γενικότερα δίσκους αναπαραγωγής. Το "νερό βρύσης" είναι ικανοποιητικό. Επειδή όμως βρύση με βρύση διαφέρει, κάνε μιά μέτρηση να δούμε τη σύνθεσή του και συζητάμε τα περαιτέρω.;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Ναι γινεται!!! αλλα περιμενε να μας πει ο kadmos που εχει κιολας.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος south έγραψε:

Όπως είπε και ο Δημήτρης για ψάρια εκτροφής δεν είναι απαραίτητη η Α.Ο.

Είχα για χρόνια δίσκους (υβρίδια) σε νερό βρύσης... 

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

@johnjohn2003 δε χρειάζεται να πάρεις αο για να φιλοξενήσεις δίσκους stendker όπως και γενικότερα δίσκους αναπαραγωγής. Το "νερό βρύσης" είναι ικανοποιητικό. Επειδή όμως βρύση με βρύση διαφέρει, κάνε μιά μέτρηση να δούμε τη σύνθεσή του και συζητάμε τα περαιτέρω.;)

Ευχαριστω!!! Ισως αν εβαζα 2-3 μπετονακια απονισμενο ηταν καλυτερα;;;

 

πριν 2 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Στα ψάρια εκτροφής δεν είναι απαραίτητη. Μπορείς αν θέλεις να χρησιμοποιείς νερό από προφιλτρα πχ

Πώς θα στρώσεις το νερό; κατεληξες πόσα ψάρια θα πάρεις; :)

Για 15 μερες περιπου με bio nitrivec και aquatan...θα βαλω 8 και συγκεκριμενα 4*Stendker Red Turquoise, 2* Stendker Pigeon Blood Red και 2* Stendker Pigeon Blood Blue

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Με αφορμή το δημοσίευμα του φίλου θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου ποιες είναι οι ιδανικές συνθήκες για δίσκους εκτροφής;

 

Αναφέρομαι σε kh, gh, ph, tds, αλλά και θερμοκρασία ανάλογα με την εποχή του χρόνου και την ηλικία του ψαριού.

Μήπως η χρήση α/ο σε δίσκους εκτροφής είναι μία πολυτέλεια περιττή;

Μήπως είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε α/ο 100% και να συμπληρώνουμε ιχνοστοιχεία; Πράγμα αδύνατο θεωρώ για τα λίτρα των δίσκων και τις συχνές αλλαγές που θα χρειάζεται για να είναι καθαρό το νερό.

 

 

ΥΓ:  Θεωρώ ότι ένα θέμα με ιδανικές συνθήκες διαβίωσης του συγκεκριμένου ψαριού, αντίστοιχα για εκτροφής και άγριους, θα πρέπει να ανοιχτεί - γραφτεί από κάποιον γνώστη του αντικειμένου και να γίνει pinned στην αντίστοιχη κατηγορία, ώστε να μπορούν όλοι οι ενδιαφερόμενοι για το συγκεκριμένο ψάρι να βρίσκουν αυτές τις σημαντικές πληροφορίες.

 

Αν δεν υπαρχει ηδη μαλλον πρεπει να ανοιχτει!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

Με αφορμή το δημοσίευμα του φίλου θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου ποιες είναι οι ιδανικές συνθήκες για δίσκους εκτροφής;

 

Αναφέρομαι σε kh, gh, ph, tds, αλλά και θερμοκρασία ανάλογα με την εποχή του χρόνου και την ηλικία του ψαριού.

Μήπως η χρήση α/ο σε δίσκους εκτροφής είναι μία πολυτέλεια περιττή;

Μήπως είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε α/ο 100% και να συμπληρώνουμε ιχνοστοιχεία; Πράγμα αδύνατο θεωρώ για τα λίτρα των δίσκων και τις συχνές αλλαγές που θα χρειάζεται για να είναι καθαρό το νερό.

 

 

ΥΓ:  Θεωρώ ότι ένα θέμα με ιδανικές συνθήκες διαβίωσης του συγκεκριμένου ψαριού, αντίστοιχα για εκτροφής και άγριους, θα πρέπει να ανοιχτεί - γραφτεί από κάποιον γνώστη του αντικειμένου και να γίνει pinned στην αντίστοιχη κατηγορία, ώστε να μπορούν όλοι οι ενδιαφερόμενοι για το συγκεκριμένο ψάρι να βρίσκουν αυτές τις σημαντικές πληροφορίες.

 

Καλή ιδέα @avraamp και μάλλον όπως αρκετά θέματα περί δίσκων σηκώνει κάποια κουβέντα... Η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί εδώ.

 

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnjohn2003 said:

 

 

Ευχαριστω!!! Ισως αν εβαζα 2-3 μπετονακια απονισμενο ηταν καλυτερα;;;

 

Για 15 μερες περιπου με bio nitrivec και aquatan...θα βαλω 8 και συγκεκριμενα 4*Stendker Red Turquoise, 2* Stendker Pigeon Blood Red και 2* Stendker Pigeon Blood Blue

Μου αρέσει πολύ η επιλογή που έκανες σε χρώματα.  Επίσης πολύ ωραίοι οι snake skin και ειδικά ο leopard snake skin αλλά και ο pigeon blood snake...

Έχεις καταλήξει σε τι μέγεθος θα αγοράσεις τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

Μου αρέσει πολύ η επιλογή που έκανες σε χρώματα.  Επίσης πολύ ωραίοι οι snake skin και ειδικά ο leopard snake skin αλλά και ο pigeon blood snake...

Έχεις καταλήξει σε τι μέγεθος θα αγοράσεις τα ψάρια;

Οπως εχω πει και στην αρχη σχεδον τα ψαρακια θα ειναι 5εκ. ηδη εχω ετοιμασει την μεγαλωστρα! Ολη μερα σημερα ασχολουμαι με αυτο...εχουν μεινει ελαχιστα χαλικακια τα οποια δεν μπορω να τα παρω και ξεκιναει το στρωσιμο!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στη μεγαλωστρα περα απο το φιλτρο να βαλω και αεραντλια;;;

Link to comment
Share on other sites

Τι φίλτρο έχεις στο 200άρι @johnjohn2003 και τι έξοδο έχει; Απλή ή spraybar;

Η αεραντλία δεν κάνει κακό και επειδή δε θα καταλάβεις στα σίγουρα απ' τις αναπνοές τους, βάλ' τη όπως και νά 'χει. Αν μπορείς ανέβασε καμιά φωτογραφία απ' το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...