Jump to content

Νεο δισκαδικο!!!


johnjohn2003

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Τι φίλτρο έχεις στο 200άρι @johnjohn2003 και τι έξοδο έχει; Απλή ή spraybar;

Η αεραντλία δεν κάνει κακό και επειδή δε θα καταλάβεις στα σίγουρα απ' τις αναπνοές τους, βάλ' τη όπως και νά 'χει. Αν μπορείς ανέβασε καμιά φωτογραφία απ' το ενυδρείο.

Εχω sunsun 303 εχει και απο τις 2 εξοδους αλλα το χω στην απλη...οταν με το καλο βρω χρονο θα το ανεβασω!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κακα τα ψεματα ειναι αρκετα ακριβα θα παρω αλλα χρωματα λιγο φθηνοτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, johnjohn2003 said:

Επειδη κακα τα ψεματα ειναι αρκετα ακριβα θα παρω αλλα χρωματα λιγο φθηνοτερα!!!

Δυστυχώς ειναι.

Τι λες να πάρεις δλδ;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

Δυστυχώς ειναι.

Τι λες να πάρεις δλδ;;;

Λοιπον παρηγγειλα 4* Stendker Red Turquoise, 2* Stendker Pigeon Blood και 2* Stendker Alenquer .....και ενα 15αρι που γλιτωνω που δεν θα παρω τους αλλους κερδος ειναι...επισς σε βαθος χρονου θα δω και για εκεινους απλως τωρα τλευταια εχουν τυχει πολλες εκκρεμοτητες!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η μεγαλωστρα απο καπου σταζει πειραζει αν βαλω απ'εξω απλη σιλικονη και οχι ενυδρειακη;;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πιστεύεις ότι η σιλικόνη δε θα έρθει σε επαφή με το νερό του ενυδρείου, δεν πειράζει. Αυτό που έχει σημασία όμως είναι να επισκευαστεί η γυάλα σωστά (όχι με κολλήματα απ' έξω) ή ν' αντικατασταθεί, πριν έρθουν τα ψάρια. Μη ξεκινάς  με εξοπλισμό που είναι ήδη προβληματικός. Τέτοιες εκπτώσεις φέρνουν μόνο ζημιές ή ακόμα και απώλειες. Και το τελευταίο, όταν συμβαίνει εν γνώση μας,................

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Εφόσον πιστεύεις ότι η σιλικόνη δε θα έρθει σε επαφή με το νερό του ενυδρείου, δεν πειράζει. Αυτό που έχει σημασία όμως είναι να επισκευαστεί η γυάλα σωστά (όχι με κολλήματα απ' έξω) ή ν' αντικατασταθεί, πριν έρθουν τα ψάρια. Μη ξεκινάς  με εξοπλισμό που είναι ήδη προβληματικός. Τέτοιες εκπτώσεις φέρνουν μόνο ζημιές ή ακόμα και απώλειες. Και το τελευταίο, όταν συμβαίνει εν γνώση μας,................

Απο την στιγμη που τα ψαρια δεν θα μεινουν πολυ καιρο και πριν λιγους μηνες εβγαλα της σιλικονες (οχι αναμεσα απο τα τζαμια) και το ξανακολλησα πιστευω οτι δεν θα γινει κατι φοβερο....και ετρεχε ελαχιστα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Απο την στιγμη που τα ψαρια δεν θα μεινουν πολυ καιρο και πριν λιγους μηνες εβγαλα της σιλικονες (οχι αναμεσα απο τα τζαμια) και το ξανακολλησα πιστευω οτι δεν θα γινει κατι φοβερο....και ετρεχε ελαχιστα

Ένα ενυδρείο που στάζει μας προειδοποιεί ...Μπορείνα κρατήσει για καιρό έτσι, μπορεί και να γυρίσεις σπίτι και να βρεις πολύ νερό στο πάτωμα. ...Μη τοξική σιλικόνη και μόνο για ενυδρειακή χρήση. 

Καλύτερα παραπάνω ασφάλεια, απ το να συμβεί το κακό. 

Η απόφαση δική σου, ειτε το ρίσκο είναι μικρό ειτε μεγάλο

:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Ένα ενυδρείο που στάζει μας προειδοποιεί ...Μπορείνα κρατήσει για καιρό έτσι, μπορεί και να γυρίσεις σπίτι και να βρεις πολύ νερό στο πάτωμα. ...Μη τοξική σιλικόνη και μόνο για ενυδρειακή χρήση. 

Καλύτερα παραπάνω ασφάλεια, απ το να συμβεί το κακό. 

Η απόφαση δική σου, ειτε το ρίσκο είναι μικρό ειτε μεγάλο

:)

Το θεμα μου ειναι οτι δεν εχω τωρα σιλικονη για ενυδρειακη χρηση και εκτος απο το οτι σε καμια 10αρια μερες θα ρθουν τα ψαρια αυριο θα εχουμε και κοσμο...δεν ξερω τι να κανω....εχω βαλει ενα χοντρο στρωμα απο την εξω πλευρα!

Link to comment
Share on other sites

Η σιλικόνη στην έξω πλευρά δεν είναι σωστή λύση. Είναι πολύ επίφοβο. Προσπάθησε να το επιδιορθώσεις σωστά, και μη το ρισκάρεις.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Η σιλικόνη στην έξω πλευρά δεν είναι σωστή λύση. Είναι πολύ επίφοβο. Προσπάθησε να το επιδιορθώσεις σωστά, και μη το ρισκάρεις.:)

Ειναι στις κοντρες...δεν εξρω αν εχει σημασια:(

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς βάλε μια καθαρή φωτογραφία να δούμε τι εννοείς.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Αν μπορείς βάλε μια καθαρή φωτογραφία να δούμε τι εννοείς.:)

Δεν φαινεται...εχω ελαχιστη μη τοξικη για ενυδρεια...μονο αν κανω το πισω πισω μερος μονο.....

Link to comment
Share on other sites

20170310_204141.jpg

Εχει γινει λιγο χαλια αλλα δεν θα φαινεται....δεν ξερω πειτε μου να το αφησω ετσι ή να ψαξω για σιλικονη να το κανω απο μεσα;;

Link to comment
Share on other sites

Ηταν καποια σημεια στο μερος που εσταζε που λιγο να ετριβα την σιλικονη με το δαχτυλο εφευγε οποτε με την λιγη που ειχα περασα αυτα τα σημεια!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Ηταν καποια σημεια στο μερος που εσταζε που λιγο να ετριβα την σιλικονη με το δαχτυλο εφευγε οποτε με την λιγη που ειχα περασα αυτα τα σημεια!

Πολύ επίφοβο αυτό που έχεις κάνει. Όπως σου είπα και πιο πάνω δεν θα το ρισκάριζα.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πολύ επίφοβο αυτό που έχεις κάνει. Όπως σου είπα και πιο πάνω δεν θα το ρισκάριζα.:)

Το γνωριζω αλλα πρεπει να ρισκαρω...και δεν εχανε καποια σημαντικη ποσοτητα οποτε αν συνεχισει ή θα το αφησω ετσι και απλω θα το γεμιζω μεχρι να μεγαλωσουν τα δισκακια ή θα το ξανακολλησω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Το γνωριζω αλλα πρεπει να ρισκαρω...και δεν εχανε καποια σημαντικη ποσοτητα οποτε αν συνεχισει ή θα το αφησω ετσι και μεχρι να μεγαλωσουν τα δισκακια

 

Το νερο που θα βγαινει απο το ενυδρειο που θα πηγαινει;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου!ρισκαρεις ολοκληρο ενυδρειο για 10ε σιλικονη???δεν αξιζει και μονο στην ιδεα..σε 2 μερες θα εχει στεγνωση και θα εισαι ετοιμος και χωρις φοβο..παρε μια ενυδρειακη σιλικονη ξυσε τις παλιες και περνα μια καλη σειρα απο την καινουρια..δεν θα σου παρει πανω απο 3ωρες και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο..!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και οι προγενέστεροι, δεν αξίζει το ρίσκο και το άγχος για 2 ήμερες καθυστέρηση...

Ξανακόλλησε από την αρχή το ενυδρείο με καινούρια ενεργειακή σιλικόνη!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος stav έγραψε:

 

Το νερο που θα βγαινει απο το ενυδρειο που θα πηγαινει;

Σε ενα ενυδρειακι μικρο που πηγαινε και εχθες μεχρι να το αδειασω!

 

πριν 20 λεπτά, το μέλος Nikos Malissovas έγραψε:

καλημερα φιλε μου!ρισκαρεις ολοκληρο ενυδρειο για 10ε σιλικονη???δεν αξιζει και μονο στην ιδεα..σε 2 μερες θα εχει στεγνωση και θα εισαι ετοιμος και χωρις φοβο..παρε μια ενυδρειακη σιλικονη ξυσε τις παλιες και περνα μια καλη σειρα απο την καινουρια..δεν θα σου παρει πανω απο 3ωρες και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο..!!

Δεν ειναι θεμα χρηματων!

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος south έγραψε:

Όπως είπαν και οι προγενέστεροι, δεν αξίζει το ρίσκο και το άγχος για 2 ήμερες καθυστέρηση...

Ξανακόλλησε από την αρχή το ενυδρείο με καινούρια ενεργειακή σιλικόνη!

 

Θα το δω παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο πρεπει να μεινουν τα ψαρια στο 200αλιτρο;;;

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν ειναι θεμα χρηματων τοτε τι ειναι??απο καθαρη περιεργεια ρωταω!αν φοβασαι οτι δεν θα το κανεις καλα η σωστα μην σε αγχωνει αυτο..θελω να πω οτι κ γω μονος μου κολησα πρωτη φορα ενυδρειο που ηταν 250 λιτρα σε μεγεθος..οπτικα δεν ηταν πολυ ομορφο και αλφαδια αλλα την δουλεια μου την εκανα..πραγματικα εχεις δει ενυδρειο να σπαει?????αν δεις καποια βιντεο στο utube νομιζω οτι θα πας να το κανεις τωρα :P

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Nikos Malissovas έγραψε:

αμα δεν ειναι θεμα χρηματων τοτε τι ειναι??απο καθαρη περιεργεια ρωταω!αν φοβασαι οτι δεν θα το κανεις καλα η σωστα μην σε αγχωνει αυτο..θελω να πω οτι κ γω μονος μου κολησα πρωτη φορα ενυδρειο που ηταν 250 λιτρα σε μεγεθος..οπτικα δεν ηταν πολυ ομορφο και αλφαδια αλλα την δουλεια μου την εκανα..πραγματικα εχεις δει ενυδρειο να σπαει?????αν δεις καποια βιντεο στο utube νομιζω οτι θα πας να το κανεις τωρα :P

 

Παω να δω :hehe^_^

Link to comment
Share on other sites

Λεω να το αφησω και σημερα ετσι γεματο και αν δω κατι περιεργο τοτε να το αλλαξω τις σιλικονες....Το ενυδρειο θα το παρω τελη μαιου...οταν ερθει το στηνω και το στρωνω κανα 15ημερο και βαζω τα ψαρια η να τα αφησω περισσοτερο στη μεγαλωστρα;;; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...