Jump to content

Νεο δισκαδικο!!!


johnjohn2003

Recommended Posts

Όταν έρθει με το καλό, μεταφέρεις τα πάντα,νερό, φίλτρα... στο καινούριο και προσθέτεις το έξτρα νερό, θα είναι σαν να κάνεις απλά μια μεγάλη αλλαγή! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος south έγραψε:

Όταν έρθει με το καλό, μεταφέρεις τα πάντα,νερό, φίλτρα... στο καινούριο και προσθέτεις το έξτρα νερό, θα είναι σαν να κάνεις απλά μια μεγάλη αλλαγή! 

Και ποτε θα το στησω με αμμο, ριζες και φυτα;;

Link to comment
Share on other sites

Εννοήτε ότι πρώτα καθαρίζεις και τοποθετείς την άμμο,τις ρίζες, τα φυτα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Εννοήτε ότι πρώτα καθαρίζεις και τοποθετείς την άμμο,τις ρίζες, τα φυτα...

Α! Οκ ευχαριιστωωωω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδη το ph ειναι 8 να αφαιρεσω λιγο νερο και να ριξω 3-4 πετονακια απιονισμενο νερο και μετα λιγο παραπανω nitrivec και aquatan;;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

@johnjohn2003H βρύση τι νερό βγάζει; PH, GH, KH;

GH δεν εχω αν ειναι να παρω οταν θα παω να παρω τα ψαρια....PH η βρυση εχει 7.5 και KH 11 (υπαρχει περιπτωση να ειναι 11 απλως δεν φαινοταν πολυ καλα στο φως)

Link to comment
Share on other sites

Για να σου ανεβάζει το ph στο 8 στο ενυδρείο, μάλλον υπάρχει κάποιος λόγος. Υπάρχουν πέτρες ή άμμος που ίσως είναι ασβεστολιθικά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Για να σου ανεβάζει το ph στο 8 στο ενυδρείο, μάλλον υπάρχει κάποιος λόγος. Υπάρχουν πέτρες ή άμμος που ίσως είναι ασβεστολιθικά;

περα απο το φιλτρο και την αεροπετρα δεν υπαρχει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

ok. Το ph 8 όπως και 11 kh, είναι αρκετά υψηλές τιμές για δίσκους και θα πρέπει να το επεξεργάζεσαι ώστε να είναι χαμηλότερες. Το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και με το νερό της αλλαγής αφού πρέπει να είναι πολύ κοντά αν όχι ίδιο, μ'αυτό του ενυδρείου. Επειδή θα χρειαστεί να κάνεις πολλές αλλαγές, το απιονισμένο δε θα σ'εξυπηρετήσει και μάλλον θα χρειαστεί να πάρεις αντίστροφη όσμωση. Φέρνεις το ph 7,2-7,5, χρησιμοποιώντας σε μίξη νερό βρύσης και όσμωσης, συν κάποιο υλικό όπως τύρφη ως παράγοντα όξυνσης. Δηλαδή το στοιχείο που θα κατεβάσει το ph στο ήδη μαλακό νερό που έχεις ετοιμάσει. Αυτή η διαδικασία θα γίνει και για το νερό του ενυδρείου και για το νερό που θα χρειαστείς σε κάθε αλλαγή. Δυστυχώς το νερό της περιοχής που βρίσκεσαι δε βοηθάει πολύ και πιστεύω ότι θα μπεις σε μεγάλη ταλαιπωρεία για να φιλοξενήσεις δίσκους. Για γέννα με αυτές τιμές που έχει το νερό της βρύσης, δε νομίζω ότι είναι εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Για γεννα είναι χρηστο.για τα υπολοιπα συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

περα απο το φιλτρο και την αεροπετρα δεν υπαρχει τιποτα

Το νερο της βρυσης μας εχει πεχα σχεδον 8 μετα απο καμποση ωρα...

Οταν βγαινει απο την βρυση εχει 7.2-7.3 και σιγα σιγα φτανει και 7.8...

Με μια αεραντλια ανετα φτανει το 8 στο ενυδρειο...

Για να μην μπλεκεις με "πολλα" μπορεις να το κατεβασεις σιγα σιγα μονο με οσμωση ή μονο με τυρφη κατα την γνωμη μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Για γεννα είναι χρηστο.για τα υπολοιπα συμφωνω.

 

πριν 47 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Το νερο της βρυσης μας εχει πεχα σχεδον 8 μετα απο καμποση ωρα...

Οταν βγαινει απο την βρυση εχει 7.2-7.3 και σιγα σιγα φτανει και 7.8...

Με μια αεραντλια ανετα φτανει το 8 στο ενυδρειο...

Για να μην μπλεκεις με "πολλα" μπορεις να το κατεβασεις σιγα σιγα μονο με οσμωση ή μονο με τυρφη κατα την γνωμη μου...

Παιδιά μετράει 11 ανθρακική...

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

 

Παιδιά μετράει 11 ανθρακική...

Μετραει μαλλον λαθος Χρηστο...

Αλλα και σωστα να μετραει δεν αλλαζει κατι στην διαδικασια..

Μπορει να την ριξει με οποιον τροπο θελει...

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο ειπα οτι κ με αυτα τα νουμερα γεννανε κ σκανε.το παιδι οντως πρεπει να το χαμηλωσει.

Link to comment
Share on other sites

Α/Ο θα παρω κατα 99% αλλα οχι ακομη...μπορει μολις παρω το καινουριο ενυδρειο!!!Για την ωρα να βαλω απιονισμενο μηπως πεσει;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το πρότεινα,ειναι ασύμφορο κ συνηθως αποθηκεύονται η τουλάχιστον περνάνε μεγαλο χρόνο πριν την αγορα τους σ ανοιχτά σημεία με ηλιο.αν ηταν να διαλεξω ανάμεσα σ αυτο κ χωρις αυτο θα διάλεγα το δευτερο.προσπαθησε για την αγορα οσμωσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Δεν θα το πρότεινα,ειναι ασύμφορο κ συνηθως αποθηκεύονται η τουλάχιστον περνάνε μεγαλο χρόνο πριν την αγορα τους σ ανοιχτά σημεία με ηλιο.αν ηταν να διαλεξω ανάμεσα σ αυτο κ χωρις αυτο θα διάλεγα το δευτερο.προσπαθησε για την αγορα οσμωσης.

Αγορα οσμωσης θα κανω αλλα σε 1-2 μηνες...τα ψαρια θα τα παρω το αλλο σαββατο μπορω να κανω κατι;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Ναι, επεξεργασια με τυρφη

Τυρφη σαν αυτην που εχει το πρακτικερ και τετοια καταστηματα;; Και πως το κανω αυτο;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιώ το Tormec Activ της jbl μεσα στο φιλτρο μου και σε συνδυασμό με ΑΟ εχω πολυ μαλακο νερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Εγω χρησιμοποιώ το Tormec Activ της jbl μεσα στο φιλτρο μου και σε συνδυασμό με ΑΟ εχω πολυ μαλακο νερο.

Απλως το βαζω στο φιλτρο και μαλακωνει; Απο μαγαζι με ενυδρειακα οποτε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα....αγαπητε φιλε δυστηχως στη θεσσαλονικη εχετε πολυ σκληρο νερο. Η τυρφη δεν θα σου λυσει το προβλημα και δεν θα εχεις ποτε ενα σταθερο ΡΗ και οι δισκοι θα εχουν σοβαρα προβληματα. Η Αθηνα εχει μαλακο νερο, καμια σχεση και το καλοκαιρι θα σκληραινει περισσοτερο λογο νερου γεωτρησεων και μηδαμινων βροχων. Απο την στιγμη που θελεις δισκους, αν δεν θελεις προβληματα η οσμωση ειναι μονοδρομος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Καλησπερα στην παρεα....αγαπητε φιλε δυστηχως στη θεσσαλονικη εχετε πολυ σκληρο νερο. Η τυρφη δεν θα σου λυσει το προβλημα και δεν θα εχεις ποτε ενα σταθερο ΡΗ και οι δισκοι θα εχουν σοβαρα προβληματα. Η Αθηνα εχει μαλακο νερο, καμια σχεση και το καλοκαιρι θα σκληραινει περισσοτερο λογο νερου γεωτρησεων και μηδαμινων βροχων. Απο την στιγμη που θελεις δισκους, αν δεν θελεις προβληματα η οσμωση ειναι μονοδρομος.

Καλησπερα, οπως εχω πει οσμωση θα παρω...θελω να το κατεβασω για 1-2 μηνες μετα θα αγορασω οσμωση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...