Jump to content

Ροζ σημάδια σε αφρικανικές κιχλίδες


Recommended Posts

Γεια σας έχω ένα juwel 240 με αφρικανικές κιχλίδες και σήμερα βρήκα ένα από αυτά στον πάτο του ενυδρείου με ροζ σημάδια στις δυο του πλευρές και στη βάση της ουράς. Το ψαράκι χαροπαλεύει και το έχω μεταφέρει σε μπολ με λιγο νερό του ενυδρείου όπου πρόσθεσα λίγο αλάτι και τροφή. Ξέρει κάποιος τι μπορεί να το προκάλεσε αυτό και τι μπορώ να κάνω για να το σώσω? Ευχαριστώ  

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις έχουμε; Φωτογραφίες;

 

Συμπλήρωσε τη φόρμα ασθενειών για να βγάλουμε άκρη, αμμωνία μου μυρίζει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

αμμωνία μου μυρίζει.

 ή δαγκωματιές...

 

φωτογραφίες είναι απαραίτητες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χωρίς φωτογραφία δύσκολα θα πάρεις διάγνωση, και αυτό το λίγο αλάτι πόσο λίγο είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού 50%+ άμεσα και το ψάρι μέσα στο ενυδρείο, εκεί που το έχεις χειρότερα είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να είναι δαγκωμένο? Υπάρχει ένα μεγαλύτερο μέσα που είναι τσαμπουκάς και τα κυνηγάει. Αλλαγή έγινε χθες το πρωί. 

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι φαίνεται ταλαιπωρημένο από καιρό....η κοιλιά του φαίνεται μέσα κτλ. οπότε ίσως έχεις και άλλα προβλήματα....Το τεστ που έχεις στην φωτό τί σου έδειξε για νιτρικά/νιτρώδη?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που βλέπω μέσα στο μπολάκι είναι φαγητό; Αν ναι, η ποσότητα είναι ικανή να σου ανεβάσει αμμωνία όταν αποσυντεθεί πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Νο3 = 10 

Νο2= 0

Gh = 15

Kh = 10 

Ph = 7.6

 

Nh4 / Nh3 = 1mg/l

 Οι σημερινές μετρήσεις. Όλα τα υπόλοιπα είναι υγιέστατα. Φάγανε κανονικά κολυμπάνε κανονικά και φαίνονται κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Αυτά που βλέπω μέσα στο μπολάκι είναι φαγητό; Αν ναι, η ποσότητα είναι ικανή να σου ανεβάσει αμμωνία όταν αποσυντεθεί πάντως.

Ναι του έβαλα λίγο μήπως φάει. Θα το μεταφέρω σε καθαρό δοχείο τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Η διακύμανση η διακύμανση θερμοκρασίας στο δοχείο η ύπαρξη τροφής μέσα και η δυσκολία για τη σωστή δοσολογία στο αλάτι , μπορεί να σκοτώσουν το ψάρι .

 

Η χρήση αντιχλωρίου Sera ή Tetra ή κάποιας άλλης εταιρίας με αλόη θα βοηθούσε τη κατάσταση σημαντικά αν είναι απο χτύπημα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και Melafix οπωσδήποτε αλλά να βγει από εκεί το ψάρι άμεσα

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Και Melafix οπωσδήποτε αλλά να βγει από εκεί το ψάρι άμεσα

Το μετέφερα σε νέο δοχείο μεγαλύτερο με λίγο αλάτι και ελάχιστο  cichlid trace της seachem. Δεν βλέπω σημάδια ανάκαμψης. Στο ενυδρείο φοβάμαι να το βάλω μήπως το φάνε τα άλλα. Melafix δεν έχω ούτε ξέρω τι είναι. Θα έπρεπε να το έχω? Αντιχλώριο έχω της seachem αλλά δεν νομίζω ότι έχει αλόη. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Το prime έχει κάποια κολλοειδη που βοηθάνε. Διάβασε τις οδηγίες και προσοχή στην ποσότητα γιατί ο ογκος του νερού είναι μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα πολυ ομορφο ενυδρειο...

Το ψαρι μοιαζει οντως πολυ ταλαιπωρημενο...

Ακομα και απο την εικονα δεν μου μοιαζει ετσι οπως ειναι στημενο και με το μεγεθος των ψαριων να υπαρχει θεμα υχθιοφορτωσης και αμμωνιας...

Και εγω πιστευω οτι τα αντιχλωρια με αλοε βερα και το melafix ισως βοηθησουν...

Για το prime εχω επιφυλαξεις...

Αν το ψαρι δεν χαθει σε συντομο χρονικο διαστημα (που το βλεπω πολυ πιθανο)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kimonask έγραψε:

Το μετέφερα σε νέο δοχείο μεγαλύτερο με λίγο αλάτι και ελάχιστο  cichlid trace της seachem. Δεν βλέπω σημάδια ανάκαμψης. Στο ενυδρείο φοβάμαι να το βάλω μήπως το φάνε τα άλλα. Melafix δεν έχω ούτε ξέρω τι είναι. Θα έπρεπε να το έχω? Αντιχλώριο έχω της seachem αλλά δεν νομίζω ότι έχει αλόη. Ευχαριστώ. 

 

Πως περιμένεις να δείς ανάκαμψη σε λίγες ώρες ;

Και με ποιες προϋποθέσεις ;

Αλάτι τι έχει να πεί "ελάχιστο" με τι μετράς τη δόση ;  Άλλωστε όταν ενα ψάρι έχει χάσει τη βλένη του δεν αντέχει στις συνήθεις δοσολογίες στο αλάτι . Μήπως έχει αλάτι το ενυδρείο και εσύ παίρνοντας νερό του ενυδρείου του προσθέτεις κι άλλο ;

Η θερμοκρασία σε ποια επιπεδα βρίσκετε ;

 

Από αμμωνία σαφώς και δεν είναι γιατί η εικόνα του ενυδρείου θα ήταν κατα πολύ διαφορετική .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πανέμορφο  το ενυδρείο σου αλλά δεν έχεις κρυψώνες για τα ψάρια σου .

Αν βλέπω καλά έχεις labido-maigano και τα αλλα τα μπλε με τις κάθετες γραμμές τι είναι ?

Αυτό το ψαράκι είναι από χτύπημα και όχι  απο αρρώστια όπως το βλέπω εγώ.

Παρατήρησες καθόλου πριν το βγάλεις αν καθόταν ψηλά σε γωνία το ψαράκι σου αυτό ?

Αν ναι τότε έχουμε δυο ενδεχόμενα μιας και έχω και εγώ maigano μαζί με labido.

Κάποιο άλλο από τα labido το στριμώξε η ένα από τα maigano.

Τα maigano τα δικά μου κάνουν το εξής , τρώνε την ούρα από την θυλάκια και όταν την βρουν ψηλά πάνε και τις σκανε κουτουλιές με το κεφάλι στην κοιλία της.

Γενικά είναι επιθετικά , έμενα αρκετές φορες κυνηγανε και τα labido.

Ακόμα να ξέρεις ότι αν δεν έχεις  κρυψώνες δύσκολα θα δεις γέννες με τα maigano μια και τρώνε τα μικρά τους αλλα και τα labido αν τα βρουν, και πίστεψε με τα βρίσκουν για πλακα.

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος dankannn έγραψε:

Φίλε μου πανέμορφο  το ενυδρείο σου αλλά δεν έχεις κρυψώνες για τα ψάρια σου .

Αν βλέπω καλά έχεις labido-maigano και τα αλλα τα μπλε με τις κάθετες γραμμές τι είναι ?

Αυτό το ψαράκι είναι από χτύπημα και όχι  απο αρρώστια όπως το βλέπω εγώ.

Παρατήρησες καθόλου πριν το βγάλεις αν καθόταν ψηλά σε γωνία το ψαράκι σου αυτό ?

Αν ναι τότε έχουμε δυο ενδεχόμενα μιας και έχω και εγώ maigano μαζί με labido.

Κάποιο άλλο από τα labido το στριμώξε η ένα από τα maigano.

Τα maigano τα δικά μου κάνουν το εξής , τρώνε την ούρα από την θυλάκια και όταν την βρουν ψηλά πάνε και τις σκανε κουτουλιές με το κεφάλι στην κοιλία της.

Γενικά είναι επιθετικά , έμενα αρκετές φορες κυνηγανε και τα labido.

Ακόμα να ξέρεις ότι αν δεν έχεις  κρυψώνες δύσκολα θα δεις γέννες με τα maigano μια και τρώνε τα μικρά τους αλλα και τα labido αν τα βρουν, και πίστεψε με τα βρίσκουν για πλακα.

 Το ψαράκι απεβίωσε σήμερα. Το maigano το  μεγάλο είναι πολύ επιθετικό και μάλλον αυτό το χτύπησε. Τι θα πρότεινες για κρυψώνες?  Γενικά έχουν τρύπες γύρω από τα βραχάκια αλλά αν είναι να βάλω κι αλλες. Πάντως και τα πορτοκαλί που έχω είναι κι αυτά επιθετικά. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, kimonask said:

 Το ψαράκι απεβίωσε σήμερα. Το maigano το  μεγάλο είναι πολύ επιθετικό και μάλλον αυτό το χτύπησε. Τι θα πρότεινες για κρυψώνες?  Γενικά έχουν τρύπες γύρω από τα βραχάκια αλλά αν είναι να βάλω κι αλλες. Πάντως και τα πορτοκαλί που έχω είναι κι αυτά επιθετικά. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. 

 

Τι να σου πω τωρα , εγω εχω moonstone και εχω  αρκετες τρυπες .

Τωρα εσυ εχεις μεγαλες και μονοκοματες πετρες , βαλε καμια πετρα ακομα .

Ακομα ενα tips ειναι παντα να βαζεις τα ηρεμα ψαρια πρωτα , πχ τα labido και μετα απο καμια εβδομαδα να βαζεις τα maigano.

Τελος προσπαθησε να βαλεις 3 θυληκα με ενα αρσενικο maigano σαν αναλογια , παντος μαλιοτραβηγμα εχω δει και με τα labido .

Πριν μια εβδομαδα γεννησε η μια θυληκια  maigano μου περιπου 7 ψαρακια σημερα υπαρχουν μονο 4 και απο την παλια μου γεννα εζησαν μονο δυο.

Απο τοτε φυσικα που εβαλα maigano δεν ξανα ειδα γεννες απο τα labido ενω παλια ειχα βαρεθει να χαριζω ψαρακια.

Το ζευγαρωμα στα maigano ειναι λιγο περιεργο , θελουν να βρουν τρυπα αρκετα μεγαλη και εκει κανουν ολοι την δουλεια , θα τα δεις και τα δυο μεσα σε μια τρυπα .

Αυτα απο μενα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2017 at 8:45 ΜΜ, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

 

Πως περιμένεις να δείς ανάκαμψη σε λίγες ώρες ;

Και με ποιες προϋποθέσεις ;

Αλάτι τι έχει να πεί "ελάχιστο" με τι μετράς τη δόση ;  Άλλωστε όταν ενα ψάρι έχει χάσει τη βλένη του δεν αντέχει στις συνήθεις δοσολογίες στο αλάτι . Μήπως έχει αλάτι το ενυδρείο και εσύ παίρνοντας νερό του ενυδρείου του προσθέτεις κι άλλο ;

Η θερμοκρασία σε ποια επιπεδα βρίσκετε ;

 

Από αμμωνία σαφώς και δεν είναι γιατί η εικόνα του ενυδρείου θα ήταν κατα πολύ διαφορετική .

 

Αν μπορείς να μας απαντήσεις , θα μας βοηθούσες αρκετά για την εξαγωγή συμπερασμάτων .

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος dankannn έγραψε:

 

Τι να σου πω τωρα , εγω εχω moonstone και εχω  αρκετες τρυπες .

Τωρα εσυ εχεις μεγαλες και μονοκοματες πετρες , βαλε καμια πετρα ακομα .

Ακομα ενα tips ειναι παντα να βαζεις τα ηρεμα ψαρια πρωτα , πχ τα labido και μετα απο καμια εβδομαδα να βαζεις τα maigano.

Τελος προσπαθησε να βαλεις 3 θυληκα με ενα αρσενικο maigano σαν αναλογια , παντος μαλιοτραβηγμα εχω δει και με τα labido .

Πριν μια εβδομαδα γεννησε η μια θυληκια  maigano μου περιπου 7 ψαρακια σημερα υπαρχουν μονο 4 και απο την παλια μου γεννα εζησαν μονο δυο.

Απο τοτε φυσικα που εβαλα maigano δεν ξανα ειδα γεννες απο τα labido ενω παλια ειχα βαρεθει να χαριζω ψαρακια.

Το ζευγαρωμα στα maigano ειναι λιγο περιεργο , θελουν να βρουν τρυπα αρκετα μεγαλη και εκει κανουν ολοι την δουλεια , θα τα δεις και τα δυο μεσα σε μια τρυπα .

Αυτα απο μενα

 

 

πριν 18 ώρες, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

 

Αν μπορείς να μας απαντήσεις , θα μας βοηθούσες αρκετά για την εξαγωγή συμπερασμάτων .

Από το pet shop μου είπαν να προσθέσω μια πρέζα αλάτι στο δοχείο με το ψαράκι. Αυτό το έκανε να ξυπνήσει λίγο αλλά μετά ξαναέπεσε. Η θερμοκρασία στο ενυδρείο είναι στους 25. Τέλος πάντων το ψαράκι απεβίωσε όπως είπα και πιο πάνω. Από το pet shop μου είπαν δεν είναι αρρώστια, είναι μάλλον τσαμπουκάς. Ευχαριστώ για την βοήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος kimonask έγραψε:

 

Από το pet shop μου είπαν να προσθέσω μια πρέζα αλάτι στο δοχείο με το ψαράκι. Αυτό το έκανε να ξυπνήσει λίγο αλλά μετά ξαναέπεσε. 

Αυτο συμβαινει συχνα λογω του "οσμωτικου σοκ" που περναει το ψαρι...

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος kimonask έγραψε:

Η θερμοκρασία στο ενυδρείο είναι στους 25. Τέλος πάντων το ψαράκι απεβίωσε όπως είπα και πιο πάνω. 

Ποτε δεν μου αρεσει οταν πεφτω μεσα σε τετοιες περιπτωσεις αλλα το ψαρι ηταν χαλια....

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος kimonask έγραψε:

Από το pet shop μου είπαν δεν είναι αρρώστια, είναι μάλλον τσαμπουκάς. Ευχαριστώ για την βοήθεια. 

Ηταν σιγουρα τσαμπουκας και φαινεται απο τα σημεια που ειχε τα σημαδια...

Προσπαθησε να φτιαξεις περισσοτερα "τουνελ" στο ενυδρειο και οχι αναγκαστικα φωλιες...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...