Jump to content

Ερωτήσεις για υλικά φιλτραρίσματος και συγκατοίκους


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να σας κάνω 2 ερωτήσεις και αν μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας.

Αρχικά έχω το εσωτερικό φίλτρο sera fil 120 και θα το βάλω σε ένα ενυδρείο 75 λίτρων. Έχω μία χελώνα μέσα μικρή ούτε ενός έτους ακόμα. Μέσα στο φίλτρο τι θα μπορούσα να βάλω?

Έχει έρθει με siporax mini και άνθρακα. Είναι ανάγκη να έχω άνθρακα μέσα στο φίλτρο ή θα μπορούσα να τον βγάλω και να βάλω στον κάδο του ένα ακόμα σακουλάκι με siporax mini?

 

Επίσης σκέφτομαι να βάλω και κανένα ψαράκι βυθού μέσα. Όπως κάποιος είδος μικρού pleco ή κάποιο cory. Θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο τώρα που χελώνα είναι μικρή? Εσείς τι λέτε?

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα έβαζα ζεολιθο αντί για άνθρακα. Και να ξεχάσεις να τον αλλάξεις (σε αντίθεση με τον άνθρακα) δεν αποβάλλει τίποτα και είναι πιο ασφαλής. Σίγουρα όχι σκέτο σιποραξ τώρα στην αρχή γιατί θέλει στρώσιμο. Για την άλλη ερώτηση σου δεν έχω την ανάλογη εμπειρία για να σου απαντήσω. Από όσο διαβάζω πάντως, είναι πολύ σπάνιο να συμβιώσουν η χελώνα με το ψάρι. Η χελώνα θα το κυνηγάει να το φάει. Ίσως όχι τώρα αλλά σίγουρα όταν μεγαλώσει.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά την απάντησή σου ξεκίνησα αμέσως να ψάχνω για τον ζεόλιθο ως υλικό φιλτραρίσματος και να σου πω την αλήθεια οι απόψεις διίστανται. Κάποιοι λένε χρήση με προσοχή, κάποιοι χρήση μόνο στις αλλαγές νερού και άλλοι λένε ότι σταματά και τον κύκλο του αζώτου γιατί δεσμεύει την αμμωνία. Θα το ψάξω λίγο ακόμα θα δούμε τι θα επιλέξω.

Γιατί δεν μπορούμε να βάλουμε σκέτο σιποράξ τώρα στην αρχή? Θέλω να πω ότι αν το φίλτρο μας δεν είναι στρωμένο θα πρέπει να βάζουμε το βιολογικό υλικό με κάτι άλλο για να ξεκινήσει το στρώσιμο?

Για τα ψαράκια τώρα και εγώ το ίδιο άκουγα ότι δεν μπορείς να έχεις ψάρια με χελώνες. Έχω δει αρκετό κόσμο όμως να βάζει και λίγο προβληματίστηκα και άρχισα να το σκέπτομαι να το προσπαθήσω και εγώ. Έχω δει χελώνες με γαρίδες τέτρα και άλλα ψαράκια μικρού μεγέθους. Εγώ όπως είπα και στην αρχή σκεφτόμουν κάποιο μικρό είδος pleco ή cory. Αυτό θα γίνει φυσικά σε βάθος χρόνου. Να στρωθεί λίγο το φίλτρο να βάλω 1-2 εύκολα φυτά και να μπουν μερικές κρυψώνες για τα ψάρια σε περίπτωση που η χελώνα αρχίσει να τα κυνηγά. Γενικότερα ήθελα να κάνω το ενυδρείο όσο πιο φυσικό γίνετε με αμμουδιά φυτά φυσικά ξύλα κτλπ

Συγνώμη γίνομαι κουραστικός και ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σταύρο.

Μπορείς να ξεκινήσεις με το σίποραξ όπως είπες....τι διαστάσεις έχει η γυαλα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έφτασε στα χέρια μου σήμερα μια πλαστικό δοχείο τροφίμων 65 λίτρων. Και σκέφτομαι να την βάλω εκεί μιας και είναι ακόμα μικρή. Τώρα μου πέρασε αυτή η σκέψη από το μυαλό. Η άλλη εναλλακτική φυσικά είναι ενυδρείο από τζαμά. Έχω δει πολλές φορές set up με χελώνες σε πλαστικά μεγάλα δοχεία γι αυτό το σκέφτομαι.

Το φίλτρο είναι ως 120 λίτρα 700 λίτρα την ώρα και νομίζω είναι αρκετά.

Παρατηρήσεις και απόψεις φυσικά ευπρόσδεκτες

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Stauros K. έγραψε:

Καλησπέρα,

Έφτασε στα χέρια μου σήμερα μια πλαστικό δοχείο τροφίμων 65 λίτρων. Και σκέφτομαι να την βάλω εκεί μιας και είναι ακόμα μικρή. Τώρα μου πέρασε αυτή η σκέψη από το μυαλό. Η άλλη εναλλακτική φυσικά είναι ενυδρείο από τζαμά. Έχω δει πολλές φορές set up με χελώνες σε πλαστικά μεγάλα δοχεία γι αυτό το σκέφτομαι.

Το φίλτρο είναι ως 120 λίτρα 700 λίτρα την ώρα και νομίζω είναι αρκετά.

 

Παρατηρήσεις και απόψεις φυσικά ευπρόσδεκτες

 

 

Δεν θα εχεις κανένα πρόβλημα,πράγματι αυτον τον τρόπο δηλ με μεγάλες πλαστικές λεκάνες αρκετών λιτρων εφαρμόζετε απο πάρα πολλούς κατόχους χελωνών παγκόσμια.

Δώσε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη άνεση και καλες συνθήκες και θα έχεις ενα ευτυχισμένο ζωντανό φιλε @Stauros K.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Εγώ στην αρχή φοβόμουν τα πλαστικά μήπως είναι κακής ποιότητας και τέτοια. Αλλά είδα ότι το έχουν κάνει αρκετοί.

Έχω πάρει και ένα μικρό ταπεράκι και θα να το γεμίσω με άμμο και θα το βάλω πάνω σε μια πήλινη γλάστρα για να ανεβαίνει και να "λιάζεται". Το καπάκι θα το κάνω ράμπα για να μπορεί να ανεβαίνει με 3-4 γραμμές σιλικόνη για να μην γλιστράει.

Τώρα καμιά ιδέα για κανένα ψαράκι που θα μπορούσα να βάλω μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, @Stauros K. όταν το ολοκληρώσεις ανέβασε καμία φωτο να το δούμε γιατί με ενδιαφέρει και εμένα αυτό. εγώ είχα σκεφτεί νούφαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα ανεβάσω φώτο (αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω καινούριο θέμα)

Σήμερα πήγα και πήρα λευκή άμμο για να βάλω στο σημείο που θα «λιάζεται»

Νούφαρα δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα γιατί μεγαλώνουν αρκετά και δεν βολεύουν για ενυδρείο. Σίγουρα μπορείς να βάλεις αν έχεις κάποια λίμνη στην αυλή σου ή πολύ μεγάλο ενυδρείο.

Μια πολύ ωραία ιδέα είναι να βάλεις duckweed.

Ρίξε μια ματιά στο google για να καταλάβεις. Γράψε duckweed aquarium

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα θέμα βέβαια. Έριξα υδροχλωρικό οξύ στην άμμο και άρχισε να αφρίζει.

Λέτε να υπάρχει πρόβλημα?   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...