Jump to content

My 180 Lts REEF


Skoti

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ,

βρηκα λιγο χρονο να σας γραψω .....λιγα λογια για το ενυδρειο μου .

juwel 180

skimmer prizm της red sea

κυκλοφορητες 2Χ1000 l eheim

χημικο-μηχανικο φιλτρο τυπου standard της juwel με μηνιαια αντικατασταση

carbon και phoshgard .

ψυκτικο TECO TC 10

aqualiser X 70 *

2X30 w 14000 k

1X30 w 20000 k

1X10 w αρχη-τελος ημερας

1Χ ; w μπλε φως ( στηλη απο PC ) για το βραδυ .

* με την προσθηκη του aqualiser προ 5μηνου σταματησε η αναπτυξη πρασινης

( τριχοειδους ) αλγης , προβλημα που με αναγκαζε προηγουμενως πριν απο

καθε αλλαγη να κανω εναν ελαφρυ καθαρισμο σε σημεια του βραχου , αντιθετως

αναπτυσσεται ροζ κοραλλινα .

διατροφη

flakes και pellets δυο φορες την ημερα για τα ψαρια .

coraliquid μια φορα την εβδομαδα .

iodine μια φορα τον μηνα .

Είμαι αλμυρός απο το 2005 και είχα για πολλά χρόνια ημιάγριο γλυκό.

Για πολλα χρόνια είχα ένα ενυδρείο καλοστημένο με πολλά λάθη οπως όλοι μας θαρρω.

Πριν 3 χρόνια και καθώς είχα ψάρια στρωμενα πανω απο 3 χρονια μεσα στο ενυδρειο και κορραλια soft που είχαν ψιλομεγαλώσει όπως θα δείτε και στις φωτο αργοτερα δυστυχως είχα ενα τεραστιο ατυχημα με την αντισταση η οποια κολλησε και εχασα τα παντα μεσα σε 5 ωρες εκτος απο τους perculas και εναν yellow tang..Δεν θελω να περιγραψω πως βρηκα το ενυδρειο μου μόλις γυρισα απο τη δουλεια μου..Μετα απο 3 χρονια συντηρησης και αφου ειχα μεσα μονο δυο clownακια αποφασισα να κανω μια νέα αρχη..Δυσκολη αποφαση αλλα ολοι ξερετε εδω μεσα πως είναι αυτο το χομπυ..Θα ενημερωνω για οτι νεο...θα παω πολυ αργα και σταθερα αλλωστε εχω μαθει καποια πραγματα απο τα λαθη μου.. ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σχολιο αρνητικο η θετικο ειναι δεκτο.

Σας ευχαριστω!

Γιώργος

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

DSC01913.JPGΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΚΑΠΟΤΕ!!

Έγινε επεξεργασία - Skoti
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο. Πρέπει να ρωτήσω τον φίλο moorish πόσο καιρό τον έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες είναι πριν πάθω την ζημια..Στο ενυδρείο μου τον είχα περίπου 14 μήνες ώσπου μεγάλωσαν αρκετά τα tang που είχα μέσα και αναγκάστηκα και τον έδωσα σε φίλο με 600αρι reef στο οποίο ζει ακόμη μετά απο 3 χρόνια..Είναι φοβερό ψάρι και το συγκεκριμένο είναι και τυχερό καθώς την γλίτωσε απο τη ζημια που έπαθα και αναφέρω παραπάνω δι'οτι το είχα δώσει περίπου δυο μήνες πριν πάθω την ζημιά! Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με αυτό το ψαρι μπορώ να βοηθήσω διοτι είμαι απο τους πολυ τυχερους που μου καθησε σε ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα πραγματικά!!!

Το χόμπυ μας δυστυχώς βασίζεται σε μηχανική και ηλεκτρική υποστήριξη οποτε ποτε δεν εισαι σίγουρος 100% ποτε θα κατσει η ατυχία ...

 

Καλη αρχή ΞΑΝΑ!!!:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

Αυτή τη στιγμή έχω ένα  nigrigant ενα blue tang και δυο κλοουνάκια απο ψάρια φουλ ζωντανό βράχο και 1 σαρκοφυτο 2 είδη μανιταριών και δυο γοργονίες απο κοραλακια και ξεκινάω σιγα σιγα..Πάνε καλα θα ανεβάσω και φωτο μόλις επιστρέψω σπίτι! :)

Σκέφτομαι να το γυρίσω σε Led φωτισμό και για κανένα LPS  αλλά θέλω την αποψή σας και τις εντυπώσεις σας για το συγκεκριμένο θέμα απο όσους χρησιμοποιούν η γνωρίζουν.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε SKOTI!

 

Πολυ χαιρομαι που δεν εγκατέλειψες το χομπι !

 

Απο φως θα πας σε ετοιμο η DIY?

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, fishbone! said:

Καλως ηρθες φιλε SKOTI!

 

Πολυ χαιρομαι που δεν εγκατέλειψες το χομπι !

 

Απο φως θα πας σε ετοιμο η DIY?

Καλως σας βρήκα,

Σκέφτομαι για έτοιμο διότι για DIY θέλει διαδικασία νομίζω αλλά ακούω απόψεις...Δεν έχω αποφασίσει ακόμη!

Τί προτείνεις; Απλά απότι εχω καταλάβει για LED κοντά στην επιφάνεια θα έχω θέμα μεγάλο με άλγες αν και το ενυδρείο τρέχει πολλα χρόνια και έχει περασει απο αυτά τα στάδια εδώ και πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ακόμη φωτο από το ενυδρείο μου πως ήταν και πώς επιθυμώ να ξαναγίνει..Μακάρι!!

FB_IMG_1488439465790.jpg

FB_IMG_1488439482407.jpg

FB_IMG_1488439495030.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην μεγάλη μας οικογένεια φίλε Γιώργο...

Θα είμαστε δίπλα σου να βοηθήσουμε όπου μπορούμε όχι απλα να το κανείς όπως ήταν το παλιό αλλά πολύ καλητερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, TAN said:

Καλώς ήρθες στην μεγάλη μας οικογένεια φίλε Γιώργο...

Θα είμαστε δίπλα σου να βοηθήσουμε όπου μπορούμε όχι απλα να το κανείς όπως ήταν το παλιό αλλά πολύ καλητερο.

Ευχαριστώ πολύ.. Θα κάνω ότι περνάει απο το χέρι μου!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Οι φωτογραφίες είναι πριν πάθω την ζημια..Στο ενυδρείο μου τον είχα περίπου 14 μήνες ώσπου μεγάλωσαν αρκετά τα tang που είχα μέσα και αναγκάστηκα και τον έδωσα σε φίλο με 600αρι reef στο οποίο ζει ακόμη μετά απο 3 χρόνια..Είναι φοβερό ψάρι και το συγκεκριμένο είναι και τυχερό καθώς την γλίτωσε απο τη ζημια που έπαθα και αναφέρω παραπάνω δι'οτι το είχα δώσει περίπου δυο μήνες πριν πάθω την ζημιά! Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με αυτό το ψαρι μπορώ να βοηθήσω διοτι είμαι απο τους πολυ τυχερους που μου καθησε σε ενυδρειο!

Καλη αρχη φιλε μου,θα πρωτεινο ενα σκιμερ καλυτερο απο αυτο πχ mc 600 deltec.Η διαφορα τεραστια την οπια θα καταβεις αμεσως.Το αντιφωσφωρο τον δουκευεις σε ριακτορα η φιλτρο?Το συγκεκριμενο ψαρι περα του οτι ειναι πανεμορφο ειναι και δυσκολο στο να φαι.και φυσικα στο να ζησει.Αφου ειχες την χαρα να το φιλοξενησεις και μαλιστα να ζει τοσα χρονια μονο του (του αρεσει να ειναι κοπαδι),και οτι δεν σου πειραξε κοραλι,θα ηθελα να μας πεις πληροφοριες και αλλες.Συμπεροφορα με τα αλλα,την διατροφη του κ.λ.π

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου. Σου εύχομαι να το δεις πάλι έτσι. Για το skimmer θα συμφωνήσω με τον Νίκο παραπάνω. Καλή συνέχεια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας παιδιά,

καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή για αλλαγή skimmer, θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω, Το αντιφώσφορο το δουλεύω σε φίλτρο και σε γενικές γραμμές έχω καλά εως πολύ καλα αποτελέσματα..Έχετε καποια αντίρρηση η ενδοιασμό σε αυτό? κακώς το κάνω?

Σχετικά με τον moorish: ξεκίνησε να τρώει την τρίτη μέρα αφοτου μπήκε στο ενυδρείο και μόνο mysis shrimp ενώ τάιζα και flakes και pellets για τα υπόλοιπα αλλά δεν ακουμπούσε τιποτα απο αυτά.

Αφού πέρασε εναμιση μήνα μέσα στο ενυδρέιο και εφαγε κυνηγητό απο koran και blue tang (του κοβαν το πάνω μερος του φτερού μόλις μεγάλωνε), άρχισε να δυναμώνει για τα καλά και να τρώει απο το χέρι μου οτιδήποτε επεφτε στο ενυδρείο απο flakes μέχρι και την γαρίδα που τάιζα τον αστερία και την αθερίνα που τάιζα την blue ribbon eal μπροστα στη μούρη της..(κοινως εγινε μαχητικότατο στο φαγητό ) Τα zebrasoma που έιχα αντιθέτως yellow tang και xanthurum δεν ασχολήθηκαν καν μαζί του οταν μπήκε ισως επειδή ηταν μικρά. Μετά τους δυο μήνες όλα ηρέμησαν και υπήρχε σχετική αρμονία.. Αυτά  για την συμβίωση και την διατροφή του.

Σχετικά με τη σχέση του με τα κοράλλια: Είχα αποδεκτει κάτι, το οτι στο ενυδρείο μου δεν θα έχω ποτέ μανιτάρια και πολύποδες, όπως βλέπετε είχα στο ενυδρέιο κοραν xanthometopon και moorish  καθώς επίσης και fish only αστερία τα οπόια δεν χτυπούσαν ποτέ soft corals kai Lps αλλα χτυπούσαν οτι πολυποδα και οτι μανιταρι εμπαινε μέσα. Άρα καλώς θεωρείται reef safe with caution  το moorish  γιατί αν και ταισμένο πάντα ,πάντα τσιμπούσε και το μανιταράκι του. 

Για οτιδήποτε πιο ειδικό εδώ είμαι.

Πείτε τις απόψεις σας και για το δίλλημα που έχω και έχω αναφέρει και σε προηγούμενο post σχετικά με τον φωτισμό LED.

ευχαριστωωω!!!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Καλημέρα σας παιδιά,

καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή για αλλαγή skimmer, θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω, Το αντιφώσφορο το δουλεύω σε φίλτρο και σε γενικές γραμμές έχω καλά εως πολύ καλα αποτελέσματα..Έχετε καποια αντίρρηση η ενδοιασμό σε αυτό? κακώς το κάνω?

Σχετικά με τον moorish: ξεκίνησε να τρώει την τρίτη μέρα αφοτου μπήκε στο ενυδρείο και μόνο mysis shrimp ενώ τάιζα και flakes και pellets για τα υπόλοιπα αλλά δεν ακουμπούσε τιποτα απο αυτά.

Αφού πέρασε εναμιση μήνα μέσα στο ενυδρέιο και εφαγε κυνηγητό απο koran και blue tang (του κοβαν το πάνω μερος του φτερού μόλις μεγάλωνε), άρχισε να δυναμώνει για τα καλά και να τρώει απο το χέρι μου οτιδήποτε επεφτε στο ενυδρείο απο flakes μέχρι και την γαρίδα που τάιζα τον αστερία και την αθερίνα που τάιζα την blue ribbon eal μπροστα στη μούρη της..(κοινως εγινε μαχητικότατο στο φαγητό ) Τα zebrasoma που έιχα αντιθέτως yellow tang και xanthurum δεν ασχολήθηκαν καν μαζί του οταν μπήκε ισως επειδή ηταν μικρά. Μετά τους δυο μήνες όλα ηρέμησαν και υπήρχε σχετική αρμονία.. Αυτά  για την συμβίωση και την διατροφή του.

Σχετικά με τη σχέση του με τα κοράλλια: Είχα αποδεκτει κάτι, το οτι στο ενυδρείο μου δεν θα έχω ποτέ μανιτάρια και πολύποδες, όπως βλέπετε είχα στο ενυδρέιο κοραν xanthometopon και moorish  καθώς επίσης και fish only αστερία τα οπόια δεν χτυπούσαν ποτέ soft corals kai Lps αλλα χτυπούσαν οτι πολυποδα και οτι μανιταρι εμπαινε μέσα. Άρα καλώς θεωρείται reef safe with caution  το moorish  γιατί αν και ταισμένο πάντα ,πάντα τσιμπούσε και το μανιταράκι του. 

Για οτιδήποτε πιο ειδικό εδώ είμαι.

Πείτε τις απόψεις σας και για το δίλλημα που έχω και έχω αναφέρει και σε προηγούμενο post σχετικά με τον φωτισμό LED.

ευχαριστωωω!!!

 

 

  Απο οτι βλεπω @Skoti ματαια παλευω να σε κανω κοραλα...χαχαχαχα,πραγματο οτι φιλοξενησες μεχρι τωρα απο τις φωτο ειναι πανεμορφα γεματα ιδιοτροπιες.Δεν πειραζει και παλι ο υφαλος που θα φτιαχτει θα ειναι πανεμορφος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο την δικια μου εμπειρία πριν λιγα χρονια με moorish idol εμειναι με ανάμεικτα συναισθήματα μιας και στο συνολο δεν χτύπαγε τα παντα απο κοράλλια αλλα 3-4 τα ειχε βαλει στο ματι να τα ξεκάνει και εκει οι δρόμοι μας χωρίσανε...

Απο την αλλη στο @lykourgos το δικο του για πολλα χρονια ηταν υπόδειγμα χωρις να κανει καμια ζημια ουτε σε lps ουτε σε sps αλλα και soft...

Οσον αφορα τον αντιφωσφορο μπορει να δουλέψει με καλα αποτελέσματα και με τον τροπο που εγραψες απλα να μην μπουκώνει το φίλτρο και να του κανεις συχνό ελεγχο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φώτο μετά το restart μετά απο 2-3 χρόνια απλής συντήρησης,τα κοράλλια είναι σε κακή κατάσταση λόγω του όλου σκηνικού αλλά θα ανοίξουν πάλι σύντομα θέλω να πιστεύω.. Από μετρήσεις είμαι καλα σάββατο κατεβαίνω και Αθήνα θα δω τι μπορώ να κάνω κι απο ψώνια.

Το ενυδρείο βρίσκεται σε κακή κατάσταση το γνωρίζω αλλά είπαμε τώρα ξεκινάει το restart..

Μη με θεωρήσετε κακό χομπίστα λόγω της κατάστασης που βρίσκεται το ενυδρείο. ;( ;(.έχουν υπάρξει καλές μέρες και θα υπάρξουν και καλύτερες θέλω να πιστεύω.

Οι φωτό είναι απο κινητό δεν είναι και ότι καλύτερο και το τζάμι θολό σε κάποια σημεία διότι δε θέλω να βάλω χέρι ακόμα μέσα μετά τα όσα προκάλεσα στα ζωντανά με το restart.Ελπίζω σε καλύτερες μέρες..Πρώτος μου στόχος να επανέλθει το blue tang στα χρώματα του.Θέλω να πιστεύω ότι έχω τις βασικές γνώσεις και μαζί με τη βοήθειά σας να επαναφέρω το αγαπημένο μου ενυδρείο έτσι όπως θέλω να το βλέπω.. Λοιπόν και κάπως έτσι ξεκινάμ..Μην κράξετε ... :P:P 

IMG_20170306_183318.jpgIMG_20170306_183244.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειπα κι εγώ..... τωρα το ειδα!!!! Μα λεω τοση αλλαγη στα χρωματα του...

:blink:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Irakles said:

Συγγνώμη αυτο ειναι blue tang????? 

Το ξέρω οτι είναι χάλια αλλά θα τον επαναφέρω.. :/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...