Jump to content

My 180 Lts REEF


Skoti

Recommended Posts

πριν 28 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Χθεσινοβραδυνό τσεκαρισμα στο reefaki και έπιασα αυτό το πανέμορφο πλάσμα!!

Η φωτό δεν είναι καλή λόγω μη φωτισμού του ενυδρείου την ώρα αυτή!!

Φοβερό ασπρόμαυτο κέλυφος!!

Κάποιοι λένε άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου,

εδώ μιλάμε για άβυσσος η ζωή του βράχου!! :P

21930780_1632335363464955_809388190_o.thumb.jpg.9310d8de2401e3492c099fe112a77110.jpg

Βγαλτο το σαλιγκαρακι εκτος γενναει συνεχως στα τζαμια μεταξυ νερου και εξω ειναι αλγοφαγο αλλα επειδη γινονται πολλα και γρηγορα ενδεχετε να εχεις θεματα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, niknik said:

Βγαλτο το σαλιγκαρακι εκτος γενναει συνεχως στα τζαμια μεταξυ νερου και εξω ειναι αλγοφαγο αλλα επειδη γινονται πολλα και γρηγορα ενδεχετε να εχεις θεματα.

Νικόλα και να θέλω να το βγάλω είναι αργά, χαχαχαχα

Το λυπάμαι κιόλας με τόση ομορφιά οπότε αν είναι να γίνει το κακό ας γίνει, τί να πω!!

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, niknik said:

Πανέμορφες φωτο φίλε. :thumbsu:

Που θα πάει ετοιμάζεται και το επόμενο, οι θολούρες μου τη σπάνε αλλά τι να κάνουμε φυσική φθορά!! Σε ευχαριστώ!!

Περιμένω να δω και τα πρώτα αποτελέσματα τώρα μετά από δυο-τρεις αλλαγές με όσμωση, η πρώτη έγινε και απότι φαινεται πάνε όλα καλά!!

Έγινε επεξεργασία - Skoti
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Που θα πάει ετοιμάζεται και το επόμενο, οι θολούρες μου τη σπάνε αλλά τι να κάνουμε φυσικί φθορά!! Σε ευχαριστώ!!

Περιμένω να δω και τα πρώτα αποτελέσματα τώρα μετά από δυο-τρεις αλλαγές με όσμωση, η πρώτη έγινε και απότι φαινεται πάνε όλα καλά!!

Διαφορά θα δεις και μάλιστα σε κάποια ζωντανά πολύ γρήγορα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τη μεγάλη διαφορά πάντος με την όσμοση θα τη δεις στο καινούργιο. Οπως και να το κάνεις φίλε τόσα χρόνια αλλαγές με βρύση είναι πολλά. Πιστεύω ότι θες πολλές αλλαγές για να δεις ουσιαστική διαφορά στο παλιό. Καλύτερα αργά παρά ποτέ όμως. Πάντος το ενυδρείο είναι πανέμορφο. Φαντάζομαι τι τρέλες θα δούμε στο καινούργιο.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

οντως θα πάρει πολλές αλλαγές για να δείς κάτι ..

πολύ ωραίες φωτο φιλαράκι :bigemo_harabe_net-146:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παντως το σηκωμα που εχεις κανει του βραχου και των κοραλιων στην πλατη του ενυδρειου ειναι πολυ ομορφο και ιδιαιτερο!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/23/2017 at 0:12 AM, pan_Oz said:

οντως θα πάρει πολλές αλλαγές για να δείς κάτι ..

πολύ ωραίες φωτο φιλαράκι :bigemo_harabe_net-146:

Ευχαριστώ φιλαράκι!! :)

 

On 9/28/2017 at 2:32 PM, antonis t83 said:

παντως το σηκωμα που εχεις κανει του βραχου και των κοραλιων στην πλατη του ενυδρειου ειναι πολυ ομορφο και ιδιαιτερο!

 

Ευχαριστώ Αντώνη!! Κοίτα λειτουργικά δεν έχω θεματάκια γιατί έγινε πρόσφατα και αναβάθμιση κυκλοφορίας και παρόλο που έχω διπλάσιο βράχο από τον προτεινόμενο είναι όλα καλά εκτός από το οτι μου τρώει πολύ ζωτικό χώρο, αλλά το στήσιμο έχει γίνει έτσι ώστε επειδή είναι το οβάλ το ενυδρείο της juwel ήθελα να κάνω και οβάλ στήσιμο πίσω και πιστεύω το έχω καταφέρει σε αρκετά καλό βαθμό, το καλό είναι οτι έχω όσο βράχο χρειάζεται ακριβώς για τη νέα γυάλα που θα ε'ιναι λίγο μεγαλύτερη!!

Ενημερωτικά τα κοραλλάκια που μου έστειλες είναι όλα μια χαρά εκτός από την montipora που δυστυχώς δεν μπόρεσα να την κρατήσω(ήταν και ο βασικός λόγος μαζί με μία εφ΄υλια που έχασα που αποφάσισα να προμηθευτώ όσμωση γιατί και τα νιτρικά του νερού του δικτύου μας δεν θέλεις να μάθεις πόσα είναι), αλλά η πολύχρωμη caulastrea είναι κάτσε καλά μιλάμε...  :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες μια ερώτηση..Τόσα χρόνια χρησιμοποιούσα αντιφόσφωρο αλουμινίου χωρίς να έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα με τα φοσφωρικά αλλά στα pet shop που πήγα για να αγοράσω όλοι μου έλεγαν για σιδήρου οτι είναι καλύτερο κτλ,

φυσικά δεν πήρα τίποτα γιτί ήθελα πρώτα να ρωτήσω εδώ..

Για πείτε..

Link to comment
Share on other sites

Ο αλουμινίου δουλεύει ως εξής όταν έχεις ανάγκη άμεσα να κατέβουν τον βάζεις και σε 4 μερες τον πετάς ο σιδήρου είναι βραδυας αποροφησεως με μεγάλη διάρκεια ζωής σύμφωνα πάντα με τη θα δείξει η μέτρηση. Εγώ έχω σιδήρου χωρίς θέματα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

siliphos η rowaphos?

rowaphos και οποιοςδηποτε τραβαει και πυριτικα.Και τις aquaforest επισεις

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τί μήκος θα πρέπει να έχουν οι κάτω κόντρες για ένα ενυδρείο με πλάτος 40 εκατοστά?

Θα πρέπει να είναι και αυτές 40 ή θα πρεπει να είναι ελάχιστα πιο κοντές?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Τί μήκος θα πρέπει να έχουν οι κάτω κόντρες για ένα ενυδρείο με πλάτος 40 εκατοστά?

Θα πρέπει να είναι και αυτές 40 ή θα πρεπει να είναι ελάχιστα πιο κοντές?

Το μήκος είναι το ίδιο με το πλάτος; εάν ναι τότε 40 εκατοστά

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοώ μήκος αυτό που θα ενώσει την πίσω με την μπρος πλευρά του ενυδρείου, αρα 40,!!!

Ωραίος ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Skoti έγραψε:

Ναι εννοώ μήκος αυτό που θα ενώσει την πίσω με την μπρος πλευρά του ενυδρείου, αρα 40,!!!

Ωραίος ευχαριστώ!!

Αν κατάλαβα καλά θέλεις να βάλεις κόντρες στο πλάτος του ενυδρείου; Στο δικό που είναι 1,50 μήκος και λίγο περισσότερο από 40 πλάτος κόντρες έχει κατά μήκος στον πάτο και μια διπλή στο κέντρο επάνω το ενυδρείο είναι το Anubias 1500

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους..

Ας κάνω ένα update κι εγώ..

Το ενυδρεό περνάει μία περίοδο κάμψης ..Είχε έξαρση κυανού καθώς και διατομικής στον αραγωνίτη που με κάνει να πιστεύω ότι πυριτικά είναι αυτά που έκαναν τη ζημιά, δεν άλλαξε τίποτα παρα μόνο η προσθήκη ιχνοστοιχείων σύμφωνα με την δοσολογία του κατασκευαστή και λίγο μικρότερη και οι αλλαγές με νερό όσμωσης, τα τεινά είναι δύο ή δεν καθάρισα καλά την μεμβράνη της όσμωσης πριν την αλλαγή και πέρασαν πυριτικά ή μου κανε ζημιά η προσθήκη ιχνοστοιχείων, πήρα ένδειξη φοσφωρικών με salifert που συνήθως δεν έπαιρνα και αποφάσισα να αλλάξω αντιφόσφωρο ανοιγω το κουτί και βλέπω είχε άνθρακα μέσα που τον είχα αποθηκεύσει εκεί για κάποιον λόγο που δεν θυμάμαι κι κάπου εδώ αρχίζουν τα προβλήματα της επαρχίας, η έξαρση ήταν τρομακτική και μέχρι να έρθει το αντιφόσφωρο από Σαλόνικα(ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΒΟΛΟ...ΤΡΑΓΙΚΟ) η ζημιά είχε γίνει ήδη ακόμη κι αν άφησα τα φώτα δυο μέρες κλειστά, ..Έτσι πήρα phosguard για άμεση εξάλειψη φοσφωρικών και APIphos για να το βάλω όταν τα φοσφωρικά έρθουν σε φυσιολογικά επίπεδα..Αυτή τη στιγμή τα φοσφωρικά έπεσαν η αναπτυξη κυανού και διατομικής περιορίστηκε και αναμένω να δω τα πρώτα απότελέσματα μαζί με την καλή αλλαγή που θα κάνω αύριο..Τα κοράλλια είχαν κλείσει όλα και τώρα είναι πάλι όλα τέντα,δύο πράγματα με στενοχώρησαν και συνάμα με πείσμωσαν ακόμα περισσότερο, ένα το οτι είχα πολύ καλή ανάπτυξη κοραλλίνης που είχε καλύψει τουλάχιστον το μισό ενυδρείο μετά από 8 μήνες που ξαναέδωσα βάση στο ενυδρείο και τώρα καλύφθηκε από το κυανό που περιμένω να εξαφανιστεί πάλι και δεύτερον οι νεκρώσεις που είχε η γοργονία μέσα σε 4 μέρες(που πλέον έχουν σταματήσει κι έχει αρχίσει πάλι η ανάκαμψή της)..

Θα προσθέσω και φωτός μόλις βρω λίγο χρόνο επιπλέον..

Πόσο εύκολα τουμπάρει ένα αρκετά στρωμένο σύστημα και ειδικά στην επαρχία δεν λέγεται..

Αυτή είναι η ΟΜΟΡΦΙΑ του χόμπυ όμως και από την ώρα που δεν είχα απώλειες είμαι χαρούμενος γιατί με τέτοια προβληματάκια αναζοπυρώνεται η αγάπη για το χόμπυ!! 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Το ενυδρείο από κατοίκουε έχει

3 ocellaris small

1 yellow tang medium

1 chloropterus wrasse medium

1 royal dottyback

2 gobies

και 1 cleaner schrimp..

Θέλω να προσθέσω anthias αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.Για πείτε μου πόσα μπορώ να βάλω σε αυτά τα λίτρα και ποιες πρέπει να είναι οι αναλογίες?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μπράβο που κατάφερες σε σύντομο κιόλας χρονικό διάστημα να περιορίσεις το κυανό. Τέλος καλό όλα καλά. Όταν λες δεν καθάρισες τη μεμβράνη της όσμωσης εννοείς δεν της έκανες flush ή δεν ξέπλυνες πρώτα τα προφίλτρα πριν τα συνδέσεις με την μεμβράνη;

Τα anthiάκια μπορεί να είναι δύσκολα στην διατροφή τους. Θέλουν προσοχή πριν τα αγοράσεις. Πρέπει επίσης να είναι σε κοπαδάκι. Νομίζω ένα σχετικά εύκολο είδος είναι αυτό. http://www.liveaquaria.com/product/54/lyretail-anthias?pcatid=54&c=15+20+54

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους..

Ας κάνω ένα update κι εγώ..

Το ενυδρεό περνάει μία περίοδο κάμψης ..Είχε έξαρση κυανού καθώς και διατομικής στον αραγωνίτη που με κάνει να πιστεύω ότι πυριτικά είναι αυτά που έκαναν τη ζημιά, δεν άλλαξε τίποτα παρα μόνο η προσθήκη ιχνοστοιχείων σύμφωνα με την δοσολογία του κατασκευαστή και λίγο μικρότερη και οι αλλαγές με νερό όσμωσης, τα τεινά είναι δύο ή δεν καθάρισα καλά την μεμβράνη της όσμωσης πριν την αλλαγή και πέρασαν πυριτικά ή μου κανε ζημιά η προσθήκη ιχνοστοιχείων, πήρα ένδειξη φοσφωρικών με salifert που συνήθως δεν έπαιρνα και αποφάσισα να αλλάξω αντιφόσφωρο ανοιγω το κουτί και βλέπω είχε άνθρακα μέσα που τον είχα αποθηκεύσει εκεί για κάποιον λόγο που δεν θυμάμαι κι κάπου εδώ αρχίζουν τα προβλήματα της επαρχίας, η έξαρση ήταν τρομακτική και μέχρι να έρθει το αντιφόσφωρο από Σαλόνικα(ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΒΟΛΟ...ΤΡΑΓΙΚΟ) η ζημιά είχε γίνει ήδη ακόμη κι αν άφησα τα φώτα δυο μέρες κλειστά, ..Έτσι πήρα phosguard για άμεση εξάλειψη φοσφωρικών και APIphos για να το βάλω όταν τα φοσφωρικά έρθουν σε φυσιολογικά επίπεδα..Αυτή τη στιγμή τα φοσφωρικά έπεσαν η αναπτυξη κυανού και διατομικής περιορίστηκε και αναμένω να δω τα πρώτα απότελέσματα μαζί με την καλή αλλαγή που θα κάνω αύριο..Τα κοράλλια είχαν κλείσει όλα και τώρα είναι πάλι όλα τέντα,δύο πράγματα με στενοχώρησαν και συνάμα με πείσμωσαν ακόμα περισσότερο, ένα το οτι είχα πολύ καλή ανάπτυξη κοραλλίνης που είχε καλύψει τουλάχιστον το μισό ενυδρείο μετά από 8 μήνες που ξαναέδωσα βάση στο ενυδρείο και τώρα καλύφθηκε από το κυανό που περιμένω να εξαφανιστεί πάλι και δεύτερον οι νεκρώσεις που είχε η γοργονία μέσα σε 4 μέρες(που πλέον έχουν σταματήσει κι έχει αρχίσει πάλι η ανάκαμψή της)..

Θα προσθέσω και φωτός μόλις βρω λίγο χρόνο επιπλέον..

Πόσο εύκολα τουμπάρει ένα αρκετά στρωμένο σύστημα και ειδικά στην επαρχία δεν λέγεται..

Αυτή είναι η ΟΜΟΡΦΙΑ του χόμπυ όμως και από την ώρα που δεν είχα απώλειες είμαι χαρούμενος γιατί με τέτοια προβληματάκια αναζοπυρώνεται η αγάπη για το χόμπυ!! 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Το ενυδρείο από κατοίκουε έχει

3 ocellaris small

1 yellow tang medium

1 chloropterus wrasse medium

1 royal dottyback

2 gobies

και 1 cleaner schrimp..

Θέλω να προσθέσω anthias αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.Για πείτε μου πόσα μπορώ να βάλω σε αυτά τα λίτρα και ποιες πρέπει να είναι οι αναλογίες?

Φιλαρακι ένα κοπάδι ενός αρσενικού και 4 θηλυκών squamipinnis είναι οκ.Ειναι από τα ποιο εύκολα στο να δεχτούν φαΐ.Τωρα μετά την αυριανή αλλαγή που θα κανεις θ υπάρχει μια έξαρση του κυανο που είναι λογικό.Καλο θα ήταν να το ρουφαγες πρώτα και μετά αλλαγή.

Δυστυχώς ειδικά εσείς στην επαρχία θα πρέπει σίγουρα να έχετε μια αποθήκη back up.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά..Νίκο αυτό έκανα και περιμένω να δω τί θα γίνει..Τα κοράλλια πλέον φαίνεται να είναι σε πολύ καλή κατάσταση και η γοργονία φαίνεται να φτιάχνει ιστό ξανά με γρήγορους ρυθμούς.. Λουκά απότι κατάλαβα δεν άφησα την όσμωση την πρώτη φορά να δουλέψει όσο έπρεπε να δουλέψει για να καθαρίσει πριν ξεκινήσω να κρατάω το νερό που βγάζει..

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά..Νίκο αυτό έκανα και περιμένω να δω τί θα γίνει..Τα κοράλλια πλέον φαίνεται να είναι σε πολύ καλή κατάσταση και η γοργονία φαίνεται να φτιάχνει ιστό ξανά με γρήγορους ρυθμούς.. Λουκά απότι κατάλαβα δεν άφησα την όσμωση την πρώτη φορά να δουλέψει όσο έπρεπε να δουλέψει για να καθαρίσει πριν ξεκινήσω να κρατάω το νερό που βγάζει..

Εκτός αυτού, πρέπει να δουλέψεις πρώτα τα προφίλτρα μόνα τους πριν τα συνδέσεις με την μεμβράνη για να καθαρίσουν, ειδικά αυτό του άνθρακα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Loukas Agelopoulos said:

Εκτός αυτού, πρέπει να δουλέψεις πρώτα τα προφίλτρα μόνα τους πριν τα συνδέσεις με την μεμβράνη για να καθαρίσουν, ειδικά αυτό του άνθρακα.

Αυτό που κάνω είναι να τα ξεπλένω και ναι σε αυτό του άνθρακα δίνω μεγαλύτερη σημασία..Πώς αποσυνδέω την μεμβράνη? Αποσυνδέω κάποιο λαστιχάκι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Αυτό που κάνω είναι να τα ξεπλένω και ναι σε αυτό του άνθρακα δίνω μεγαλύτερη σημασία..Πώς αποσυνδέω την μεμβράνη? Αποσυνδέω κάποιο λαστιχάκι?

Αποσυνδέεται το σωληνάκι μετά από τα προφυλτρα και τρέχει από εκεί χωρίς να περνάει από την μεμβράνη 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, fishbone! said:

Αποσυνδέεται το σωληνάκι μετά από τα προφυλτρα και τρέχει από εκεί χωρίς να περνάει από την μεμβράνη 

Είσαι ωραίος!! Άρα μάλλον από κει την πάτησα..Και σε συνδυασμό με την αύξηση των φωσφορικών επηρεάστηκε αρκετά το σύστημα και μου πέταξε κυανό.. Δε ξέρει με ποιον τα βάλε όμως...χαχχχαχαχαχαχα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...