Jump to content

My 180 Lts REEF


Skoti

Recommended Posts

Παιδάκια είμαι κ εγώ σε φάση αυτές τις μέρες να αλλάξω τα προφίλτρα στην όσμωση 3 σταδίων!
Δεν κατάλαβα.. 
Πρέπει πρώτα να πετάξω τον πρώτο κουβά που θα βγάλει κ τον επόμενο να ρίξω στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2017 at 11:32 ΜΜ, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Παιδάκια είμαι κ εγώ σε φάση αυτές τις μέρες να αλλάξω τα προφίλτρα στην όσμωση 3 σταδίων!
Δεν κατάλαβα.. 
Πρέπει πρώτα να πετάξω τον πρώτο κουβά που θα βγάλει κ τον επόμενο να ρίξω στο ενυδρείο;

Απλά θα την αφήσεις να τρέξει για λίγο και μετά ξεκινά το μάζεμα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα όμως να τρέξεις για λίγο το προφίλτρα μόνα τους, χωρίς να είναι συνδεδεμένα στην μεμβράνη, για να καθαρίσει ο άνθρακας χωρίς να πάει η σκόνη στη μεμβράνη. Μετά τα συνδέεις όλα κανονικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλο το κόσμο!!!

Το ενυδρείο δεν περνάει την καλύτερη φαση του εδώ και περίπου 2 μήνες..Έχω χάσει ψάρια, έχω χάσει κοράλλια και όλα αυτά τα έχω χάσει έχοντας τις καλύτερες συνθήκες και πιο σταθερές από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου να κάνει μετρήσεις..

Δυστυχώς το πρόβλημα ξεκίνησε όταν άρχισα να χρησιμοποιώ νερό όσμωσης, στην αρχή νόμιζα οτι ήταν δικό μου λάθος και οτι πέρασαν πυριτικά μέσα από την όσμωση ή να υπήρχαν μέσα στην όσμωση και επειδή δεν έκανα καλό καθαρισμό πέρασε στο ενυδρείο μου και μου έκανε ζημιά δημιουργώντας διατομική και μάλιστα με εντυπωσιακά μεγάλη ανάπτυξη..

Όταν ξεκίνησα τις μεγάλες και συχνές αλλαγές νερού για να επαναφέρω το σύστημα προσθέτωντας phosguard για να τραβήξει άμεσα και γρήγορα πυριτικά και φοσφωρικά είδα την συγκεκριμένη άλγη να ανεβαίνει και πάνω σε κοράλλια πνιγωντάς τα και κατάλαβα οτι είμαι εκτός θεωρίας και οτι συμβαίνει κάτι άλλο πιο πολύπλοκο..

Κάπου εκεί άρχισα να το ψάχνω καλύτερα..Τελικά δυστυχώς μετά από μελέτη και δείγμα στον κτηνίατρο είδα οτι πρόκειται για δινομαστιγωτά..όταν έψαξα να βρω τί παίζει με αυτή την άλγη το πρώτο που διάβασα ήταν οτι 95% των χομπιστων που μπλέκουν με αυτή την άλγη ξεστήνουν, οπότε όπως καταλαβαίνετε στιγμιαία στενοχωρήθηκα πολύ αλλά είπα θα το προσπαθήσω και όπου με βγάλει..

Θα γράψω αναλυτικά σε κάποιο θεματάκι όταν βρω χρόνο τί προκάλεσε το συγκεκριμένο φαινόμενο και τί πρέπει και τί δεν πρέπει να κάνουν οι χομπίστες όταν μπλέξουν με αυτή την άλγη παραθέτωντας την προσωπική μου εμπειρία και το ατελείωτο διαβασμα που έχω ρίξει τον τελευταίο καιρό για τις άλγες..

Στη παρούσα φάση το ενυδρείο βρίσκεται σε φάση ανάκαμψης χρησιμοποιώντας την τελευταία λύση που ήθελα να χρησιμοποιήσω το dino -x..Είμαι στη μέση της θεραπείας και βλέπω οτι η έξαρση έχει σταματήσει και σε κάποια σημεία φεύγει αυτή η καφέ γλίτσα και εμφανίζεται σιγά σιγά πάλι η κοραλλίνη που είχε καλυφθει από τα δινομαστιγωτά..

Ελπίζω να τα καταφέρω και να το ξαναδώ σε καλή κατάσταση..

Το μόνο που έχω να κάνω αυτή τη στιγμή είναι να κρατήσω τις τιμές του ενυδρείου στα επιπεδα που βρίσκονται τώρα και να περιμένω να δω τι θα γίνει...

Έχω εξαντλήσει όλες τις εναλλακτικές και αν δεν δουλέψει και αυτό τότε ίσως είναι το μήνυμα για ένα νέο ξεκινημα που τόσο καιρό προσπαθώ να κάνω...

 

 

Υ.Γ. Αύριο θα φυσήξω όλους τους βράχους για να φύγουν τα νεκρά δινομαστιγωτά από πάνω τους για να δω σε τι κατάσταση βρισκόμαστε...Απο φίλτρανση αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τίποτα καθώς βρίσκομαι σε θεραπεία παρα μόνο το σκίμμερ και μια αεραντλία για extra οξυγονωση...Προτείνετε να βάλω κάλτσα-φιλτρο ή απλό ενυδρειακό υαλοβάμβακα?

 

Υ.Γ. Ή να περιμένω να τελειώσω την θεραπεία και να κάνω αυτή τη διαδικασία μετά για να μην μου χαλάσει η φίλτρανση του υαλοβάμβακα ή της κάλτσας την θεραπεία?(η θεραπεία καρτάει maximum 20 μέρες κι εγώ είμαι περίπου στις μισες και λίγο παραπάνω..

 

 

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!! :):):):) 

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα νέα ήταν στενάχωρα μιας και είσαι στη μέση τις θεραπείας μη βάλεις τίποτε.

Περιμένουμε τις παρατηρήσεις σου με μεγάλη προσοχή.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, niknik said:

Αν και τα νέα ήταν στενάχωρα μιας και είσαι στη μέση τις θεραπείας μη βάλεις τίποτε.

Περιμένουμε τις παρατηρήσεις σου με μεγάλη προσοχή.

 

Έγινε Νικόλα, θα το αφήσω να το κάνω στο τέλος μια και καλή πριν κάνω καλή αλλαγή..

Υγεία να έχουμε εμείς για να προσφέρουμε και υγεία στα ζωντανά μας είναι το κύριο..Ας έχουμε την υγεία μας και όλα τα άλλα θα τα φτιάξουμε... ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά με υγεία πάνω από όλα. Τι φάση και αυτή με τα δινομαστιγωτά. Δεν είχα ακούσει ποτέ ότι μπορεί να γίνει τόσο μεγάλη ζημιά. Δεν έχω να πω και πολλά αφού ευτυχώς δεν έχω εμπειρία από αυτή την άλγη, αλλά ακολούθα πιστά τις οδηγίες της θεραπείας. Τελικά έχεις βρει την πιθανή αιτία της εμφάνισής της;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mr.Puff said:

Χρόνια πολλά με υγεία πάνω από όλα. Τι φάση και αυτή με τα δινομαστιγωτά. Δεν είχα ακούσει ποτέ ότι μπορεί να γίνει τόσο μεγάλη ζημιά. Δεν έχω να πω και πολλά αφού ευτυχώς δεν έχω εμπειρία από αυτή την άλγη, αλλά ακολούθα πιστά τις οδηγίες της θεραπείας. Τελικά έχεις βρει την πιθανή αιτία της εμφάνισής της;

Ναι Λουκά την έχω βρει καθώς έψαξα να βρω τι και πώς δημιουργείται αυτή η άλγη..Η αιτία είναι το σπάσιμο της ισορροπίας φοσφωρικών και νιτρικώνπου είχα στο ενυδρείο όσο χρησιμοποιούσα νερό βρύσης..Τα επιπεδα των τιμών δεν ήταν χαμηλά για reef αλλά η ισορροπία μεταξύ τους έδινε την δυνατότητα στο σύστημα να αναπτύσσει κοραλλίνη με γοργούς ρυθμούς, όταν χρησιμοποίησα νερό όσμωσης αυτή η ισορροπία(νιτρικών-φοσφωρικών)  χάθηκε και εμφανίστηκε αυτή η άλγη..Θα το εξηγήσω αναλυτικά όμως σύντομα..  ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά .

Χωρίς να θέλω να βιαστώ σε αναμονή του θέματος που θα ανοίξεις άλλα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για το πώς επηρεάζει αυτή η άλγη τα ψάρια???

Link to comment
Share on other sites

Just now, fishbone! said:

Χρόνια πολλά .

Χωρίς να θέλω να βιαστώ σε αναμονή του θέματος που θα ανοίξεις άλλα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για το πώς επηρεάζει αυτή η άλγη τα ψάρια???

Γεια σου ρε Διονύση!!!

Τα δινομαστιγωτά χωρίζονται σε δύο κατηγορίες..Η μία (που έχω εγώ στο ενυδρείο) είναι τοξική αν φαγωθεί από ψάρια ή ασπόνδυλα σε μία μέρα τα ζωντανά είναι στον ψαροπαράδεισο(έχασα ένα yellow tang σε 12 ώρες,ένα κλοουνάκο σε 24 ώρες και καμιά 15αρια σαλιγκάρια μέσα σε 3 μέρες) χωρίς να υπάρχει μέχρι στιγμής αποδεδειγμένη θεραπεία (αν δηλητηριαστούν δηλαδή) αλλά αυτό το είδος δινομαστιγωτών καταπολεμείται με ιδιαίτερη επιμονή και υπομονή και η άλλη πρόκειται για μία άλγη όπως είναι η διατομική σε εμφάνιση, είναι μη τοξική αλλά για να καταπολεμηθεί ο μόνος τρόπος που έχει αποδειχθεί οτι μπορεί να την καταπολεμήσει είναι να σταθεροποιήσεις τα νιτρικά σου ανάμεσα σε 2 και 3 σταθερά και φοσφωρικά κάτω από 0,04 και πάνω από 0,02 πάλι σταθερά...Για το δεύτερο είδος δεν υπάρχει χημική αντιμετώπιση..

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Γεια σου ρε Διονύση!!!

Τα δινομαστιγωτά χωρίζονται σε δύο κατηγορίες..Η μία (που έχω εγώ στο ενυδρείο) είναι τοξική αν φαγωθεί από ψάρια ή ασπόνδυλα σε μία μέρα τα ζωντανά είναι στον ψαροπαράδεισο(έχασα ένα yellow tang σε 12 ώρες,ένα κλοουνάκο σε 24 ώρες και καμιά 15αρια σαλιγκάρια μέσα σε 3 μέρες) χωρίς να υπάρχει μέχρι στιγμής αποδεδειγμένη θεραπεία (αν δηλητηριαστούν δηλαδή) αλλά αυτό το είδος δινομαστιγωτών καταπολεμείται με ιδιαίτερη επιμονή και υπομονή και η άλλη πρόκειται για μία άλγη όπως είναι η διατομική σε εμφάνιση, είναι μη τοξική αλλά για να καταπολεμηθεί ο μόνος τρόπος που έχει αποδειχθεί οτι μπορεί να την καταπολεμήσει είναι να σταθεροποιήσεις τα νιτρικά σου ανάμεσα σε 2 και 3 σταθερά και φοσφωρικά κάτω από 0,04 και πάνω από 0,02 πάλι σταθερά...Για το δεύτερο είδος δεν υπάρχει χημική αντιμετώπιση..

Αναμένω με πολύ ενδιαφέρον!!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα στην παρέα!!

Μετά από σκέψη και συζήτηση με τον father ο οποίος είναι εν δυνάμει χομπίστας πάρθηκαν κάποιοες αποφάσεις σχετικά με την πορεία μας στον ενυδρειακό χώρο..

Για το reefάκι μου έφτασε το τέλος του καθώς αν και τα δινομαστιγωτά καταπολεμήθηκαν με ανορθόδοξο τρόπο αλλά καταπολεμήθηκαν και θα ενημερώσω στο αντίστοιχο θεματάκι κάποια στιγμή τί ακριβώς εννοώ, η ζημειά που είχε προκληθεί στη βιολογία και γενικά στο  ενυδρείο με τη χρήση χημικών ήταν τεράστια και το βλεπα από την συμπεριφοιρά των εναπομείναντων κοραλλιών..

'Ετσι πήρα την απόφαση κι εγώ ,όσο και αν με πόνεσε να το ξεστήσω ολοκληρωτικά, να καθαρίσω να κοσκινίσω και να βράσω ότι υπήρχε μέσα στο ενυδρείο πάντα με την βοήθεια του πατέρα μου(μιλάμε για 13 χρόνια βρώμας, χαχαχα) που τον είδα να αναζωπυρώνεται αυτό το πράγμα που μας καίει όλους τους χομπίστες μέσα μας, ίσως επειδή είδε το ενυδρείο που έτρεχε στο σαλόνι μας 13 χρόνια να ξεστήνεται ακόμη κι αν τα τελευταία 3 χρόνια δεν είχε ασχοληθεί καθόλου.

Έτσι οι αποφάσεις που πάρθηκαν μετά από συζήτηση είναι οι ακόλουθες..

Αφού καθαρίστηκε και γυαλίσστηκε όλο το ενυδρείο είδαμε οτι οι ζημιές από τις γρατζουνιές είναι αρκετές και ανεπνόρθωτες κι έτσι μου είπε παρείγγειλε ένα 200λιτρο να το συντηρώ εγώ και να το κάνω butterflyfish only(3 πεταλουδίτσες και τίποτε άλλο) όπως κι έκανα..

Σήμερα λοιπόν περιμένουμε το νέο ενυδρείο που θα συντηρεί ο πατέρας μου και όλος ο εξοπλισμός υπάρχει και περιμένει τη γυάλα για να γεμίσει.. Πάει αυτό!!

Αυτόματα όμως, μέχρι να πάω στο μέρος μου σε 2-3-4 μήνες και να ξεκινήσω το project που ετοιμάζω για το νέο μου reef , η διάλυση του ενυδρείου σήμαινε και αποχή από το χόμπι για μένα, πράγμα που δεν είναι δυνατόν..

Έτσι από χθες έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρειάκι 30 λίτρων που γέμισε με νερό από ενυδρείο καλού χομπίστα στο Βόλο καθώς και προσθήκη λίγο από τον υαλοβάμβακά του για να έχω λίγη βιολογία για αρχή μέχρι να πιάσει λίγο το λίγο βιολογικό υλικό που έβαλα και ο λίγος βράχος..

Το ενυδρειάκι αυτό πάει για λίγα αλλά ξεχωριστά κοραλλάκια μια ανεμωνούλα και τα δυο κλοουνάκια του παλιού μου reef.

Θα γίνουν και οι αντίστοιχες παρουσιάσεις μόλις βρεθεί ο χρόνος..

Τα καλύτερα έρχονται!!  :)

 

KEEP REEFING ΛΟΙΠΟΝ!!

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...