Jump to content

My 180 Lts REEF


Skoti

Recommended Posts

Απο την μυρωδια θα το καταλαβεις αν το ανοιξεις

Αλλα ειμαι της γνωμης να παρεις ενα καινουργιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι αυτά δεν λήγουν. Εχτές έψαχνα να βρω ημερομηνία λήξης στο δικό μου και δεν είχε πουθενά 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vasilis4x4 said:

Απο την μυρωδια θα το καταλαβεις αν το ανοιξεις

Αλλα ειμαι της γνωμης να παρεις ενα καινουργιο

 

3 hours ago, alan boy said:

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι αυτά δεν λήγουν. Εχτές έψαχνα να βρω ημερομηνία λήξης στο δικό μου και δεν είχε πουθενά 

Σας ευχαριστώ πολύ παιδια!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να και οι δυο από τους τρεις καινούργιους μου κατοίκους..Ο τρίτος έφαγε λίγο ξύλο από τον nigricans και κόβει βόλτες απο πίσω ακόμη..Άμα βρει θα τον παρουσιάσω κι αυτόν.

Λοιπόν έχουμε μία cleaner γαριδούλα και ένα six line wrasse. :)IMG_20170312_202610.jpgIMG_20170312_202706.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και δυο φωτό από τον φίλο μου, τον μαφιόζο του ενυδρείου.. IMG_20170312_202733.jpgIMG_20170312_202748.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Καλησπέρα. Να και οι δυο από τους τρεις καινούργιους μου κατοίκους..Ο τρίτος έφαγε λίγο ξύλο από τον nigricans και κόβει βόλτες απο πίσω ακόμη..Άμα βρει θα τον παρουσιάσω κι αυτόν.

Λοιπόν έχουμε μία cleaner γαριδούλα και ένα six line wrasse. :)IMG_20170312_202610.jpgIMG_20170312_202706.jpg

Καλοριζικα φιλαρακι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα ψαράκια και το six line από τα αγαπημένα μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα ψαράκια. Και σε εμένα το sixline είναι από τα αγαπημένα μου wrasse. Και ευτυχώς έχει βγει και καλό "παιδί".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, niknik said:

Καλοριζικα φιλαρακι

 

11 hours ago, Irakles said:

Πολυ όμορφα ολα!!!

 

11 hours ago, dimtsok said:

Πολύ όμορφα τα ψαράκια και το six line από τα αγαπημένα μου!

 

9 hours ago, Loukas Agelopoulos said:

Πολύ όμορφα τα ψαράκια. Και σε εμένα το sixline είναι από τα αγαπημένα μου wrasse. Και ευτυχώς έχει βγει και καλό "παιδί".

Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά..Να εδώ προσπαθώ και γω να ξεκινήσω απο την αρχή σιγά σιγά.. Το six line θεωρείται καλό παιδί για την κατηγορία του...Το καλό που του θέλω γιατί αλλιώς δεν πιάνεται.. :P Η cleaner έγινε ήδη το pit stop του nigrican και δεν αφήνει άλλον να πλησιάσει..Καλό αυτό γιατί έχει και bodyguard.. :hehe

Link to comment
Share on other sites

έρωτας μεγάλος ο nigricans :bigemo_harabe_net-143:

 

να τα χαρείς οσο δε πάει Γιώργο!

 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, pan_Oz said:

έρωτας μεγάλος ο nigricans :bigemo_harabe_net-143:

 

να τα χαρείς οσο δε πάει Γιώργο!

 

Ευχαριστώ πολύ αγορίνα.. και συ να τα χαίρεσαι όλα...Είναι έρωτας αλλά και διαβολάκι ζωή να χει...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση παιδιά..

Ποια θεωρείτε καλύτερη τροφη (flakes) για ψάρια? Της Ocean Νutricion την formula one? ή της New Era τα marine flakes? ή και τις δύο συνδυασμό?

Link to comment
Share on other sites

Η ocean nutrition prime reef για μενα ειναι το "πρώτο" κουτάκι που πρεπει να χεις στο ντουλαπι. Βέβαια το ιδανικό ειναι η ποικιλία στη διατροφή 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, pan_Oz said:

Η ocean nutrition prime reef για μενα ειναι το "πρώτο" κουτάκι που πρεπει να χεις στο ντουλαπι. Βέβαια το ιδανικό ειναι η ποικιλία στη διατροφή 

 

9 hours ago, niknik said:

Ocean nutrition prime reef απλα.

Ευχαριστώωωωω!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοοοοον, έχουμε και λέμε, καλημέρα καταρχήν, καθώς όλα έβαιναν καλώς και ετοίμαζα μία ακόμη καλή αλλαγή νερού περιπου 50% αν και η ποιότητα του νερού έχει σταθεροποιηθεί είχα μια δυσάρεστη εξέλιξη. Το six line που έβαλα πρόσφατα ενώ πήγαινε καλά και δεν ενοχλούσε και δεν ενοχλούταν απο κανέναν σε κάποια φάση πήγε κοντά του ο nigricans και πλάγιασε σα να του λέει καθάρισε με απο μικροπαράσιτα το six line γύρισε και τον χτύπησε με το στόμα ασχημα κάτω από το μάτι του κάνωντας του πληγή δυστυχώς που λογικό είναι αμέσως να μαζέψει μικρόβια, ευτυχώς έχω μέσα την Cleaner και προσπαθεί να τον γιατρέψει όσο μπορεί τον βοηθάω και γω με σκορδάκι στην τροφή, οι συνθήκες είναι καλές το ενυδρείο στρωμένο και ελπίζω να συνέλθει, το θετικό είναι οτι δεν έχει χάσει την όρεξη του και την κινητικότητά του.. Το six line μας άφησε χρόνους(λογικό) καθώς γύρισε ο χειρούργος και το χειρούργησε κανονικότατα και σε δέκα λεπτά ήταν νεκρό..Διπλό το κακό λοιπόν, ελπίζω να μην χάσω και τον χιρούργο μου. :(  Τέσπα θα περάσει και αυτό.

Άλλη ερώτηση..Βασική..Το ενυδρείο είναι της JUWEL το vision 180  και το έχω από το 2005.. Επειδή περιμένω κάποιες εξελίξεις με την δουλειά μου και αν όλα πα΄νε θετικά λέω να ξεκινήσω σιγα σιγά το update που ετοιμάζω στο ενυδρείο.Λέτε να έχω θέμα με το ενυδρείο που τρέχει ήδη απο το 2005? Να σημειώσω οτι δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα μέχρι στιγμής.

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρίξεις και βιταμίνες για όσο διάστημα έχει την πληγή. Εγω ρίχνω το Vitamarin-M της Brightwell μια φορά την εβδομάδα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι λες τωρα ;;;

Τον καθάρισε ο nigricans μέσα σε 10 λεπτά !!!!

Σαν εκδίκηση ;

Δεν πρόλαβε να κρυφτεί ;

 

 

Το ενυδρείο τρέχει 10+ Έτη . Φοβάσε για old tank syndrome?

Εχεις βαθύ αραγωνιτη ;

Κανεις σκούπα βυθού ;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, fishbone! said:

Τι λες τωρα ;;;

Τον καθάρισε ο nigricans μέσα σε 10 λεπτά !!!!

Σαν εκδίκηση ;

Δεν πρόλαβε να κρυφτεί ;

 

 

Το ενυδρείο τρέχει 10+ Έτη . Φοβάσε για old tank syndrome?

Εχεις βαθύ αραγωνιτη ;

Κανεις σκούπα βυθού ;

Δυο φορές το χτύπησε και το έκανε αγνώριστο με μια χαρακια μεγάλη..ακαριαία έγινε η κίνηση δεν κατάλαβε το wrasse  τι έγινε και μετά απο δέκα λεπτά το βρήκα νεκρό πάνω στον αραγωνίτη ευτυχώς δεν έμεινε κρυμμένο να το ψάχνω..Τέσπα μακάρι να ισιώσει ο χειρούργος και όλα καλά θα είναι..Γενικά δεν ειμαι αναίσθητος και στενοχωριέμαι για τα ψαράκια αλλα έκανε ζημιά σε ψάρι-ομορφιά για μένα..

Ναι αυτό φοβάμαι αν και δεν μου έχει δείξει κάποιο θέμα...θα μου πεις αν μου δείξει θα είναι αργά, αραγωνίτη ναι έχω αρκετά βαθύ αν τσεκάρεις και τις φωτο στην πρώτη σελίδα θα καταλάβεις.Όσο για την σκούπα βυθού ναι έκανα ένα διάστημα αλλα απότι κατάλαβα κακό έκανε καλό δεν έκανε και το σταμάτησα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Skoti έγραψε:

Δυο φορές το χτύπησε και το έκανε αγνώριστο με μια χαρακια μεγάλη..ακαριαία έγινε η κίνηση δεν κατάλαβε το wrasse  τι έγινε και μετά απο δέκα λεπτά το βρήκα νεκρό πάνω στον αραγωνίτη ευτυχώς δεν έμεινε κρυμμένο να το ψάχνω..Τέσπα μακάρι να ισιώσει ο χειρούργος και όλα καλά θα είναι..Γενικά δεν ειμαι αναίσθητος και στενοχωριέμαι για τα ψαράκια αλλα έκανε ζημιά σε ψάρι-ομορφιά για μένα..

Ναι αυτό φοβάμαι αν και δεν μου έχει δείξει κάποιο θέμα...θα μου πεις αν μου δείξει θα είναι αργά, αραγωνίτη ναι έχω αρκετά βαθύ αν τσεκάρεις και τις φωτο στην πρώτη σελίδα θα καταλάβεις.Όσο για την σκούπα βυθού ναι έκανα ένα διάστημα αλλα απότι κατάλαβα κακό έκανε καλό δεν έκανε και το σταμάτησα.

 

Το πρόβλημα θα ειναι κυρίως στον αραγωνιτη που πιθανών να εχει παγιδεύσει τοξικά αέρια που μπορεί να απελευθερωθούν και να γίνει ζημιά !

 

Εγω θα τον συ φωνάρα σιγά σιγά και με μεγάλη προσοχή !

 

αν δεις να βγαίνουν μπουρμπουλήθρες αύξησε άνθρακα και ρουφα !

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, teoxan said:

Μπορείς να ρίξεις και βιταμίνες για όσο διάστημα έχει την πληγή. Εγω ρίχνω το Vitamarin-M της Brightwell μια φορά την εβδομάδα.

 

thx :)

 

1 hour ago, fishbone! said:

 

Το πρόβλημα θα ειναι κυρίως στον αραγωνιτη που πιθανών να εχει παγιδεύσει τοξικά αέρια που μπορεί να απελευθερωθούν και να γίνει ζημιά !

 

Εγω θα τον συ φωνάρα σιγά σιγά και με μεγάλη προσοχή !

 

αν δεις να βγαίνουν μπουρμπουλήθρες αύξησε άνθρακα και ρουφα !

Ευχαριστώ Διονύση..Να δω τι μπορώ να κάνω ρε φίλε γιατί απότι διαβάζω είναι αρκετά επικίνδυνο. όσο για την ηλικία του ενυδρείου σαν ενυδρείο θεωρειτε οτι θα έχω πρόβλημα σύντομα και να χρειάζεται αλλαγή γιατι απότι ξέρω δέκα χρόνια ζωής τα δίνουν..Και το παλιό το γλυκο που είχα πριν γυρίσω σε θάλασσα 15 είχε αντέξει..Το χω ένα αγχος αν και δεν είναι κακομεταχειρισμένο.Έχω βρει και απο έναν φίλο ενα 250λιτρο που έτρεχε μόνο 2 χρόνια και είμαι στην μπρίζα αλλά δεν θέλω να μπλέξω τόσο..:/

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντύπωση που τον καθάρισε ο nigricans ,μιλάμε για διάολο ψάρι το six line,όσο μπόι του λείπει τόσο θράσος τσαμπούνα έχει.Τι να πω .Δεν νομιζω να έχει θέμα είναι παλιό ψάρι.Τώρα για το ενυδρείο θα σου το πω απλα.Πανω απο όλα η ασφάλεια.Ξεκινά την αντικατασταση-αναβαθμιση του.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, niknik said:

Μου κανει εντύπωση που τον καθάρισε ο nigricans ,μιλάμε για διάολο ψάρι το six line,όσο μπόι του λείπει τόσο θράσος τσαμπούνα έχει.Τι να πω .Δεν νομιζω να έχει θέμα είναι παλιό ψάρι.Τώρα για το ενυδρείο θα σου το πω απλα.Πανω απο όλα η ασφάλεια.Ξεκινά την αντικατασταση-αναβαθμιση του.

Ευχαριστώ παιδιά..Αναμένω τις εξελίξεις με την δουλειά μου μέχρι τέλος του μήνα και ενημερώνω τι έχω σκοπό να κάνω..Με βλέπω για δύο ενυδρεία.. Αυτό που τρέχει να γυρίσει σε FO και το άλλο το 250 λιτρο να γίνει reef..Θα με κράξουν οι δικοί μου αλλά ξέρω οτι έχουν και αυτοί το μικρόβιο μέσα τους.. :P Ενημερωτικά χθες που γύρισα το ψάρι το είδα πιο καθαρό στην πληγή...Άντε να δούμε..όντως είναι δυνατός πλεον όμως..Ξεκίνησα και την βιταμίνη που μου είπε ο φίλος @teoxan που τον ευχαριστώ κιόλας..

Γκρρρρ αγαπώ τα wrasse και δεν μπορώ να βάλω πάντα κάτι γίνεται και ή πρεπει να το βγάλω ή δεν μου κάθεται..Μόνο ένα formosa είχα κρατήσει για 4 χρόνια που δεν ειναι reef safe αλλά δεν πείραζε τιποτα και δεν τον πείραζε κανένας και είχε καθαρίσει και το ενυδρείο απο δυο mantis και κάτι fireworms που είχα τερατάκια και δεν πείραζε και τις γαρίδες..Πού να ξαναβρώ τετοιο formosa ...χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

@Skoti ενταξει το ψαρι?τελειωνει και ο μηνας ευχομαι να πάνε όλα καλά με την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...