Jump to content

My 180 Lts REEF


Skoti

Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Με μπριζώσατε και ήδη έχω έρθει σε επαφή με κάποια μαγαζιά για να φτιάξω κάτι δικό μου... και όντως είναι καμια 150 ευρώ φθηνότερο απλά είναι η όλη διαδικασία...Ερώτηση επειδή από sump γνωρίζω θεωρητικά πράγματα και όχι πρακτικά σε διαστάσεις 120*45*50 (270λιτρα) ένα sumpάκι 50*50*40 είναι αξιοπρεπές?

Και κάτι άκυρο οι πολύποδες και ένα βραχάκι ζοας που έχω ξαφνικά έκλεισαν και δεν ανοίγουν..πήρα μεγενθυντικό φακό να δω μήπως φταίει κάτι πάνω τους διότι από συνθήκες φωτισμό και ροή είμαι οκ αν κρίνω και από τα υπόλοιπα κοραλλάκια που μου δείχνουν στοιχεία ανάκαμψης του συστήματος και είδα πολλά μικρά σαν σκουληκάκια να κάθονται σε πολλά απο αυτά στο πάνω μέροςτους και να τα τρώνε λογικά..Δέν είναι flatworms ή bristleworms αλλά είναι πολύ μικρά πολλά και αργά...Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο άλλο παράσιτο που μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά? Η λύση είναι wrasse αλλά ψάρι θα μπει μετά από δυο βδομάδες μέσα να σιγουρευτώ οτι καθάρισα από το ικ..Έχω ήδη 15 μέρες fishless αλλά δεν βάζω τίποτα ακόμη?Τί αλλο μπορώ να κάνω? Τα βλέπω και τα λυπάμαι.. :(

 

ξεκίνα με ένα ντιπ σε ιωδίνη και βλέπεις ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Με μπριζώσατε και ήδη έχω έρθει σε επαφή με κάποια μαγαζιά για να φτιάξω κάτι δικό μου... και όντως είναι καμια 150 ευρώ φθηνότερο απλά είναι η όλη διαδικασία...Ερώτηση επειδή από sump γνωρίζω θεωρητικά πράγματα και όχι πρακτικά σε διαστάσεις 120*45*50 (270λιτρα) ένα sumpάκι 50*50*40 είναι αξιοπρεπές?

Και κάτι άκυρο οι πολύποδες και ένα βραχάκι ζοας που έχω ξαφνικά έκλεισαν και δεν ανοίγουν..πήρα μεγενθυντικό φακό να δω μήπως φταίει κάτι πάνω τους διότι από συνθήκες φωτισμό και ροή είμαι οκ αν κρίνω και από τα υπόλοιπα κοραλλάκια που μου δείχνουν στοιχεία ανάκαμψης του συστήματος και είδα πολλά μικρά σαν σκουληκάκια να κάθονται σε πολλά απο αυτά στο πάνω μέροςτους και να τα τρώνε λογικά..Δέν είναι flatworms ή bristleworms αλλά είναι πολύ μικρά πολλά και αργά...Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο άλλο παράσιτο που μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά? Η λύση είναι wrasse αλλά ψάρι θα μπει μετά από δυο βδομάδες μέσα να σιγουρευτώ οτι καθάρισα από το ικ..Έχω ήδη 15 μέρες fishless αλλά δεν βάζω τίποτα ακόμη?Τί αλλο μπορώ να κάνω? Τα βλέπω και τα λυπάμαι.. :(

το sump δωστο μηκος καντο 90 με 100 μετρο.. με 3 διαμερισματα για να εχεις χωρο να βαλεις skimmer, βραχο, καποια μακροαλγη...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσα να κάνω κάτι με τέτοιο μήκος θα το έκανα αλλά δυστυχώς λόγω χώρου δεν γίνεται γιαυτό είμαι στο ψάξιμο να δω τί μπορώ να κάνω...Μέχρι 55 βαριά 60 εκ με παίρνει για μήκος..  :/IMG_20170424_161137.thumb.jpg.da063edacfd3137a14e6505c4c7e3b15.jpg

Μετά από το dip 16 τέτοιοι κύριου βρέθηκαν νεκροί...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ντιπαρισμα τωρα !

Και ξανα σε μια εβδομάδα!

και ξανα σε 2!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το σαμπ ειναι για ευκολία και όχι για να μας δυσκολεύει !

Αν σε παίρνει μόνο σε αυτές τις διαστάσεις φτιάξε αυτό !

Χωραει μέσα το σκιμμερ , τους θερμοστάτης , λίγη χαετο και λίγο βράχο ;;; Αν ναι καντο !

Τοσο απλά !

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, fishbone! said:

Ντιπαρισμα τωρα !

Και ξανα σε μια εβδομάδα!

και ξανα σε 2!

Κάτι δε σου άρεσε ε? Δε μου μοιάζουν για bristle η fireworms γιατί έχουν και τέτοια πλοκάμια κάθετα από πάνω..Ξέρεις αν είναι κάτι άλλο και πώςλέγεται? Τόσα χρόνια δεν συνάντησα κάτι παρόμοιο..Έχω τσεκάρει κάνα δυο ακόμη αλλά τα πολλά πιστεύω φύγανε..

 

53 minutes ago, fishbone! said:

Το σαμπ ειναι για ευκολία και όχι για να μας δυσκολεύει !

Αν σε παίρνει μόνο σε αυτές τις διαστάσεις φτιάξε αυτό !

Χωραει μέσα το σκιμμερ , τους θερμοστάτης , λίγη χαετο και λίγο βράχο ;;; Αν ναι καντο !

Τοσο απλά !

 

Αν τελικά πάω σε sump θα το κανω απο δω θα το κάνω απο κει θα την βγάλω την άκρη..Πέίτε μου κάτι ακόμη εκτός από αντλία επιστροφής τί άλλο χρειάζομαι που δεν το έχω τώρα που δεν έχω sump από βασικό εξοπλισμό(φωτάκι για refugium ξέρω) και επίσης υπερχείληση ή τρύπα και γιατί? όποιος έχει την καλοσύνη ας μου εξηγήσει.. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπερχείλιση Μακραν για καλύτερο σκιμαρισμα επειφανειας!

Αλλα και ένας σωλήνας μια χαρά κάνει !

Γιωργο στο σαμπ ειναι να εχεις μια υποτυπώδη καθίζηση και να κρύβεται ο εξοπλισμός σου !

Τωρα τα επιπλέον ειναι τα έξτρα για ευκολίες !

 

Διαβασε αυτό 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Αν μπορούσα να κάνω κάτι με τέτοιο μήκος θα το έκανα αλλά δυστυχώς λόγω χώρου δεν γίνεται γιαυτό είμαι στο ψάξιμο να δω τί μπορώ να κάνω...Μέχρι 55 βαριά 60 εκ με παίρνει για μήκος..  :/IMG_20170424_161137.thumb.jpg.da063edacfd3137a14e6505c4c7e3b15.jpg

Μετά από το dip 16 τέτοιοι κύριου βρέθηκαν νεκροί...

Nudis most probably!

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, fishbone! said:

Nudis most probably!

Μοιάζουν πολύ και απότι βλέπω έχουν εχθρούς τα wrasse οπότε μιας και είναι από τα πρώτα ψαρια που θα βάλω  σε δυο βδομάδες πιστεύω ότι μείνει μετά από τα dips θα το περιποιηθούνε..Ευχαριστώ φίλος!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ντιπαρισμα τωρα !

Και ξανα σε μια εβδομάδα!

και ξανα σε 2!

Οπωσδήποτε crysous από χτες επισείς και όσους έχεις όλους ντιπ εννοείτε.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, niknik said:

Οπωσδήποτε crysous από χτες επισείς και όσους έχεις όλους ντιπ εννοείτε.

Έφαγαν ντιπ και τα δύο τα βραχάκια και βλέπω 2-3 ακόμη που ελπίζω με το επόμενο ντιπ να φύγουν και όσα μείνουν με ένα μελανουράκι ή ένα chrysoys που θέλω να βάλω πιστεύω θα εξαφανιστούν..Αρκεί να αντέξουν τα πολυποδάκια μέχρι την προσθήκη των ψαριών...

Link to comment
Share on other sites

nudi είναι, βάλτο κάπου που να μπορείς να το παρατηρείς. τα αυγά δυστυχώς δεν τα σκοτώνεις με το ντίπ οπότε θές συχνές επαναλήψεις

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, pan_Oz said:

nudi είναι, βάλτο κάπου που να μπορείς να το παρατηρείς. τα αυγά δυστυχώς δεν τα σκοτώνεις με το ντίπ οπότε θές συχνές επαναλήψεις

 

Αφού μου λύσατε την απορία τί είναι θα το τιμήσω δεόντως..;) Α ρε coris formosa wrasse που είσαι να παρτάρεις?? Ευχαριστώ παιδιά!!

15 hours ago, fishbone! said:

Υπερχείλιση Μακραν για καλύτερο σκιμαρισμα επειφανειας!

Αλλα και ένας σωλήνας μια χαρά κάνει !

Γιωργο στο σαμπ ειναι να εχεις μια υποτυπώδη καθίζηση και να κρύβεται ο εξοπλισμός σου !

Τωρα τα επιπλέον ειναι τα έξτρα για ευκολίες !

 

Διαβασε αυτό 

 

Διονύση σε ευχαριστώ πολύ.. Μια ερώτηση μιας και όπως είπα γνωρίζω μόνο θεωρητικά..Δηλαδή σε περίπτωση ζημιάς της υπερχείλισης ή της αντλίας επιστροφής κάποια στιγμή που λείπω από το σπίτι, όταν γυρίσω θα κάνω μπάνιο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Αφού μου λύσατε την απορία τί είναι θα το τιμήσω δεόντως..;) Α ρε coris formosa wrasse που είσαι να παρτάρεις?? Ευχαριστώ παιδιά!!

Διονύση σε ευχαριστώ πολύ.. Μια ερώτηση μιας και όπως είπα γνωρίζω μόνο θεωρητικά..Δηλαδή σε περίπτωση ζημιάς της υπερχείλισης ή της αντλίας επιστροφής κάποια στιγμή που λείπω από το σπίτι, όταν γυρίσω θα κάνω μπάνιο?

Όχι βέβαια !

Το σαμπ ακόμα και 50 λίτρα να ειναι πρεπει να εχει μια ασφάλεια 10λιτρων ώστε όταν κλείνει η αντλία επιστροφής να μην ξεχειλίζει !

Πιστεψε με ειναι πιο ασφαλές απο ενα εξωτερικό φίλτρο !

Αρκει να μην κανεις χαζομάρα και το νερό στην νορμαλ κίνηση του να μην φτάνει το χείλος του σαμπ !

φτιαξε το νέο ενυδρείο και το σαμπ θα το βρούμε :jig:!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, fishbone! said:

Όχι βέβαια !

Το σαμπ ακόμα και 50 λίτρα να ειναι πρεπει να εχει μια ασφάλεια 10λιτρων ώστε όταν κλείνει η αντλία επιστροφής να μην ξεχειλίζει !

Πιστεψε με ειναι πιο ασφαλές απο ενα εξωτερικό φίλτρο !

Αρκει να μην κανεις χαζομάρα και το νερό στην νορμαλ κίνηση του να μην φτάνει το χείλος του σαμπ !

φτιαξε το νέο ενυδρείο και το σαμπ θα το βρούμε :jig:!

Είσαι ωραίος!!!  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα  μέχρι στιγμής έχω κάνει δύο dip και ο ένας βράχος έχει καθαρίσει 100% φαίνεται και από τα πολυποδάκια που ανοίγουν σχεδόν όλα πλέον(σκέφτομαι να το κάνω άλλο ένα dip) ο άλλος έχει καθαρίσει κατά 95% (έχει κάποια νεογνά που θα φάνε dip ή αύριο ή μεθάυριο) και την άλλη Πέμπτη αν όλα πάνε καλά μετά από ένα μήνα ακριβώς fishless(πιστεύω μας αποχαιρέτησε το ick) θα βάλω ένα wrassάκι chrysus που μου αρέσει κιόλας να τελειώνω με αυτά γιατί ήθελα να πάρω κάτι φραγκάκια από ζοας που έβγαλε εδώ ένας συγχομπίστας και ευτυχώς πρόλαβα και τα είδα και μπορώ να αρχίσω να φορτώνω σιγά σιγά μέχρι να στηθεί το άλλο (δεν ξέρω πότε ακριβώς ακόμη) ετσι ώστε να χω και μερικά κοραλλάκια έτοιμα... ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Νικόλα  μέχρι στιγμής έχω κάνει δύο dip και ο ένας βράχος έχει καθαρίσει 100% φαίνεται και από τα πολυποδάκια που ανοίγουν σχεδόν όλα πλέον(σκέφτομαι να το κάνω άλλο ένα dip) ο άλλος έχει καθαρίσει κατά 95% (έχει κάποια νεογνά που θα φάνε dip ή αύριο ή μεθάυριο) και την άλλη Πέμπτη αν όλα πάνε καλά μετά από ένα μήνα ακριβώς fishless(πιστεύω μας αποχαιρέτησε το ick) θα βάλω ένα wrassάκι chrysus που μου αρέσει κιόλας να τελειώνω με αυτά γιατί ήθελα να πάρω κάτι φραγκάκια από ζοας που έβγαλε εδώ ένας συγχομπίστας και ευτυχώς πρόλαβα και τα είδα και μπορώ να αρχίσω να φορτώνω σιγά σιγά μέχρι να στηθεί το άλλο (δεν ξέρω πότε ακριβώς ακόμη) ετσι ώστε να χω και μερικά κοραλλάκια έτοιμα... ;)

Το Wrasse γρήγορα αργείς και αυτά παρταρουν  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισείς ο cloropteros θα τα σκιζε αλλα μεγαλωνοντας εχει περίεργη συμπεριφορά.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, niknik said:

Επισείει ο cloropteros υα τα σκιζε αλλα μεγαλωνοντας εχει περίεργη συμπεριφορά.

Α έχεις προσωπική εμπειρία ? Γιατί το χα ακούσει αλλά αν δεν ξέρεις από πρωτο χέρι δεν είσαι σιγουρος οπότε αστο ακλύτερα...Yellow wrasse είχα και ξέρω οτι είναι καλά και ήσυχα για wrasse..

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Α έχεις προσωπική εμπειρία ? Γιατί το χα ακούσει αλλά αν δεν ξέρεις από πρωτο χέρι δεν είσαι σιγουρος οπότε αστο ακλύτερα...Yellow wrasse είχα και ξέρω οτι είναι καλά και ήσυχα για wrasse..

Φιλαρακι τον είχα και στο λέω ήταν κύριος και στιγνος δολοφόνος όσο μεγάλωνε είχε επιθετικές τάσεις με τα άλλα ψάρια και μπορεί να βαρέσει και clam.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Πάμε στον κιτρινωπό λοιπόν που τον είχα και χρόνια και τον γούσταρα με τις βουτιές του!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

ένα φώτο update και από μένα αν και η ποιότητα είναι κακή γιατί είναι απο κινητό..Σήμερα λοιπόν μπήκαν τα πρώτα κοραλλάκια μετά από πολύυυυυ καιρό και θέλω να πω και δημόσια ένα μεγάλο ευχαριστώ για την αποστολή και την κατάσταση που ήρθαν τα κοράλλια στον @mixalis1708..Είναι απλά ενας πολύ καλός ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ!!!

Πάμε στα κοραλλάκια τώρα!!Μού κανε και εκπληξη κάτι κομματάκια σε σκληρά που κάποιοι θα μου πουν είσαι σε καλό δρόμο!!!Χαχαχα

digitata greenIMG_20170507_193805.thumb.jpg.8d8fb66ec8d60fb27a24439b506ee32e.jpg

hystrix pink    IMG_20170507_193755.thumb.jpg.aadf044e6f269c5637bc02cdb670322f.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...