Jump to content

My 180 Lts REEF


Skoti

Recommended Posts

Μην ρίξει το νερό το πρώτο  στο ενυδρειο και ο λόγος Επειδή ήταν στάσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μια maxijet 1200 θεωρώ ότι είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, niknik said:

Μην ρίξει το νερό το πρώτο  στο ενυδρειο και ο λόγος Επειδή ήταν στάσιμο.

Ναι θα το απομονώσω μόλις πάω σπίτι Νικόλα, αν και πιστεύω με λίγες ώρες στασιμώτητας δεν θα χω θέμα αλλά θα το απομονώσω..Ευχαριστώ!

3 minutes ago, niknik said:

Μια maxijet 1200 θεωρώ ότι είσαι οκ.

Έχεις καμια εικόνα αν υπάρχουν Ελλάδα?Μην ψάξεις απλά πες μου αν ξέρεις αν υπάρχει Ελλάδα και θα το ψάξω εγώ,για να μην ψάχνω άδικα ρωτάω!!

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω και εγω την εμπειρια μου απο ενα chiler που ειχα σε ενυδρειο 250 λιτρων περιπου (180 main) οσο ποιο μικρη αντλια βαλεις τοσο ποιο γρηγορα θα βλεπεις αποτελεσμα δηλαδη αν θα βαλεις αντλια 2000-3000 λιτρα ανα ωρα οπως λες το νερο που θα περνανει απο το chiler  δεν θα προλαβαινει να παιρνει την θερμοκρασια που εχεις ρυθμισει ενω αν βαλεις μια αντλια 1000-1200 λιτρα ανα ωρα η ροη θα ειναι οσο πρεπει.εγω να σου δωσω να καταλαβεις με 2000 αντλια εκανε 10 λεπτα να ποιασει θερμοκρασια και με την 1000 jebao στα 5 λεπτα ημουνα οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mouseman said:

θα σου πω και εγω την εμπειρια μου απο ενα chiler που ειχα σε ενυδρειο 250 λιτρων περιπου (180 main) οσο ποιο μικρη αντλια βαλεις τοσο ποιο γρηγορα θα βλεπεις αποτελεσμα δηλαδη αν θα βαλεις αντλια 2000-3000 λιτρα ανα ωρα οπως λες το νερο που θα περνανει απο το chiler  δεν θα προλαβαινει να παιρνει την θερμοκρασια που εχεις ρυθμισει ενω αν βαλεις μια αντλια 1000-1200 λιτρα ανα ωρα η ροη θα ειναι οσο πρεπει.εγω να σου δωσω να καταλαβεις με 2000 αντλια εκανε 10 λεπτα να ποιασει θερμοκρασια και με την 1000 jebao στα 5 λεπτα ημουνα οκ.

Κατατοπιστικότατος!!Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!! :) Απλά έλεγα λίγο μεγαλύτερη γιατί θα χάνει απόδοση λόγω ύψους(πρέπει να το ανεβάζει 80 εκ περίπου!!Αλλά αφου κάνουν και οι μικρότεροι είναι και πιο οικονομικό για μένα!!Θα τσεκάρω και πόσο ήταν αυτή που είχα γιατί την έχω κουμπωμένη 10 χρόνια και δεν θυμάμαι πόσο είναι!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Ναι θα το απομονώσω μόλις πάω σπίτι Νικόλα, αν και πιστεύω με λίγες ώρες στασιμώτητας δεν θα χω θέμα αλλά θα το απομονώσω..Ευχαριστώ!

Έχεις καμια εικόνα αν υπάρχουν Ελλάδα?Μην ψάξεις απλά πες μου αν ξέρεις αν υπάρχει Ελλάδα και θα το ψάξω εγώ,για να μην ψάχνω άδικα ρωτάω!!

Υπάρχουν και τις φέρνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/14/2017 at 10:31 PM, niknik said:

@Skoti που χαθηκες?

Νικόλα διακοπάρω από τα πάντα για λίγο καιρό να ανακτήσω δυνάμεις και θα επανέλθω σύντομα..Σας παρακολουθώ όμως και θα βάλω σήμερα και καμία φωτογραφιούλα να μου πείτε και πώς το βλέπετε..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το οτι διακοπαρεις ειναι καλο,το οτι διακοπαρεις και απο το ενυδρειο φανηκε πολυ.Αντε με το καλο στο επομενο.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, niknik said:

Το οτι διακοπαρεις ειναι καλο,το οτι διακοπαρεις και απο το ενυδρειο φανηκε πολυ.Αντε με το καλο στο επομενο.

Τί εννοείς Νικόλα?

 

Link to comment
Share on other sites

:cheers: καλοκαιρι....ζεστη...

Οπως ηταν δεν ειναι και φαινετε αλλα μην σκας ,,,,αλλα εισαι αλλου τωρα για αυτο.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα το ενυδρείο υποστηρίζεαι με κλιματιστικό η θερμοκρασία του είναι σταθερή οι ρουτίνες αλλαξαν και κάνω αλλαγές συχνότερα, τα νέα κοραλλάκια πάνε πολύ καλά εκτός από ένα -δυο που τα παρακολουθώ, οι μετρήσεις φαίνονται σταθερές οι άλγες έφυγαν και αναπτύσεται πλέον κοραλλίνη σε πολλά μέρη , η κυκλοφορία αναβαθμίστηκε με έναν wp25, στον φωτισμό προστέθηκε μία λάμπα ακόμη, τα sps φαίνονται καλά,τα νιτρικά προσπαθώ να τα κρατάω μέχρι 30 ,στο δικό μου το μάτι φαίνονται οτι πηγαίνουν όλα μια χαρά, λογικά το χαλάει το τζάμι που λόγω πολλών ετών έχει γρατζουνιές και θολώματα, είναι το μοναδικό πράγμα που μου τη σπάει, αλλά θα γίνει η αλλαγή αργά η γρήγορα..

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Skoti έγραψε:

Νικόλα το ενυδρείο υποστηρίζεαι με κλιματιστικό η θερμοκρασία του είναι σταθερή οι ρουτίνες αλλαξαν και κάνω αλλαγές συχνότερα, τα νέα κοραλλάκια πάνε πολύ καλά εκτός από ένα -δυο που τα παρακολουθώ, οι μετρήσεις φαίνονται σταθερές οι άλγες έφυγαν και αναπτύσεται πλέον κοραλλίνη σε πολλά μέρη , η κυκλοφορία αναβαθμίστηκε με έναν wp25, στον φωτισμό προστέθηκε μία λάμπα ακόμη, τα sps φαίνονται καλά,τα νιτρικά προσπαθώ να τα κρατάω μέχρι 30 ,στο δικό μου το μάτι φαίνονται οτι πηγαίνουν όλα μια χαρά, λογικά το χαλάει το τζάμι που λόγω πολλών ετών έχει γρατζουνιές και θολώματα, είναι το μοναδικό πράγμα που μου τη σπάει, αλλά θα γίνει η αλλαγή αργά η γρήγορα..

Αρα οι φωτογραφιες χαλανε ολη την εικονα,ακυρο λοιπον,εν αναμονη του νεου.Πολυ σημαντικες οι αναβαθμισεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

έλλειπα γενικά αλλά συνάμα ήμουν εδώ κι έριχνα ένα βλέφαρο, ένα update λοιπόν...

Το ενυδρειάκι έχει έρθει στη κατάσταση που ήθελα να το φέρω από πλευράς συνθηκών, η ανάπτυξη κοραλλίνης επέστρεψε και παίρνει σιγά σιγά τη θέση των υπόλοιπων αλγεων που είχαν δημιουργηθεί λόγω της αποχής μου μέχρι αρχές αυτού του χρόνου,ναι χρειάστηκαν τόσοι μήνες διότι δεν μπορώ να ρίξω στα επίπεδα που θέλω τα νιτρικά λόγω έλλειψης ά/ο και sump..Μετρήσεις:

Ph: 8,1

αλατότητα 1024-1025

Kh: 7-8

Ασβέστιο: 440

Μαγνήσιο: 1310

Αμμωνία/νιτρώδη : 0

φωσφορικά: δεν έχω ιδέα

νιτρικά 30-40

Έτσι λοιπόν επειδή έχασα τα sps και ένα lps λόγω υψηλών νιτρικών και στενοχωρήθηκα η επόμενη αγορά μου και με πλάνο να προμηθευτώ ενυδρείο 200-300 λτ θα είναι η α/ο,

θέλώ τα φώτα σας λοιπόν καθώς δεν έχω πολυασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα, γιαυτά τα λίτρα πόσα στάδια θα πρέπει να είναι η όσμωση 5αρα ή 3άρα?

Σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την ανάπτυξη και τα χρώματα των υπόλοιπων κοραλλιών μετά την προσθήκη των νέων λαμπών και την ενίσχυση της κυκλοφορίας με τον jebao  κι επίσης και από την κατάσταση των ψαριών που μου δείχνει οτι είναι ευχαριστημένα από πλευράς ποιότητας νερού, το μόνο που με στενοχωρεί είναι ο ένας από τους τρεις κλοουν που δυστυχώς έμεινε πίσω σε ανάπτυξη και έχει κυνηγηθεί από τους άλλους δύο που έγιναν πλέον ζευγάρι..

Ο βράχος έχει ξαναζωντανέψει στο φουλ καθώς με τον μεγενθυντικό που παρατηρώ βλέπω ένα σωρό οργανισμούς..

Και κάτι πολύ σημαντικό που με ευχαρίστησε και τον παντρέφτηκα είναι οτι το green wrasse καθάρισε τα πάντα από nudis και τα star polyps και τα zoanthus είναι σε έξαρση.. :)

Σε γενικές γραμμές δηλαδή μου αρέσει ο δρόμος που αρχίζει και παίρνει με τον υπάρχον εξοπλισμό..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά με την Α/Ο πιστεύω εξαρτάται τι θέλεις να πετύχεις και βέβαια τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις. Αν θέλεις να έχεις sps γνώμη μου είναι να επενδύσεις σε μια καλή Α/Ο. Αν όμως θα παίξεις με lps και soft, για μένα πάρε μια οικονομική compact ενυδρειακή σαν αυτή http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30174  και το πολύ πολύ βάλε και και ένα τέταρτο στάδιο, τη μονάδα απιονισμού (βάζεις μια ρητίνη απιονισμού εκεί) και πιστεύω ότι θα είσαι πολύ καλά. Αλλαγή στα προφίλτρα ευλαβικά κάθε εξάμηνο. Η μεμβράνη λέει κάθε 1-2 χρόνια. Εγώ στο χρόνο την αλλάζω. Τη ρητίνη δεν γνωρίζω. Προσωπικά δεν έχω. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Loukas Agelopoulos said:

Βασικά με την Α/Ο πιστεύω εξαρτάται τι θέλεις να πετύχεις και βέβαια τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις. Αν θέλεις να έχεις sps γνώμη μου είναι να επενδύσεις σε μια καλή Α/Ο. Αν όμως θα παίξεις με lps και soft, για μένα πάρε μια οικονομική compact ενυδρειακή σαν αυτή http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30174  και το πολύ πολύ βάλε και και ένα τέταρτο στάδιο, τη μονάδα απιονισμού (βάζεις μια ρητίνη απιονισμού εκεί) και πιστεύω ότι θα είσαι πολύ καλά. Αλλαγή στα προφίλτρα ευλαβικά κάθε εξάμηνο. Η μεμβράνη λέει κάθε 1-2 χρόνια. Εγώ στο χρόνο την αλλάζω. Τη ρητίνη δεν γνωρίζω. Προσωπικά δεν έχω. 

Απολύτως κατανοητός!! Ευχαριστώ Λουκά!!

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκι με το νερό που έχετε στο βόλο μάλλον θα πρέπει να επενδύσεις κάποια χρήματα και να χεις στο νού σου να αλλάζεις προφίλτρα και μεμβράνη πιο συχνά απ ότι προβλέπεται ;) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όπως λέει ο Πάνος αν έχετε ιδιαίτερο πρόβλημα με το νερό, θα έλεγα να πάρεις τηλ τα παιδιά στη εταιρία. Είναι εξυπηρετικοί και γνώστες του αντικειμένου οπότε θα σου πουν ακριβώς  τι να κάνεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βασικά καλήμέρα σας!!

Πολύ κωλόπαιδο ο Κυργιάκος... :P

Για βοηθήστε με λίγο ρε παλικάρια.. Το νερό α/ο τί επηρεάζει από συνθήκες νερού που χρειάζεται επεξεργασία πριν μπει στο ενυδρείο?

Δηλαδή ποιες συνθήκες επηρεάζονται?Το μόνο που γνωρίζω είναι οτι μειώνει τα νιτρικά κατα 90/95% και επίσης δεν χρειάζομαι αντιχλώριο καθώς γίνεται απονιτροποίηση και απότι καταλαβαίνω γίνεται και εξαλειψη όλων των νιτρικών και νιτρωδών αλάτων, σωστά?

Από κει και πέρα όμως επηρεάζει κάτι άλλο δηλαδή ph, kh κτλ? που χρειάζεται να προσθέσω κάτι εκτός από αλάτι για να επαναφέρω κάποια παράμετρο ή μετά την ετοιμασία του νερού από την α/ο απλά προσθέτω αλάτι και δεν χρειάζεται κάτι άλλο? Εννοείται οτι θα πάρω μετρήσεις του ερού αφού το ετοιμάσω αλλά ρωτάω μήπως είναι κάτι στάνταρ που πρέπει να κάνω..

Επίσης από την ώρα που μέχρι στιγμής δε χρησιμοποιούσα νερό α/ο και χρησιμοποιούσα νεράκι βρύσης τί πρέπει να κάνω από πλεράς ποσότητας αλλαγης?Παραμένω στην ίδια? 20-25% σαν πρώτη αλλαγή ή καλό είναι να γίνει μεγαλύτερη?

Link to comment
Share on other sites

Μια ακλομη ερώτηση επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αυτό το είδος ψαριού σκέφτομαι να πάρω δυο cardinal pijamas, είναι καλά δύο ή θέλουν κοπαδάκι 4-5?

Link to comment
Share on other sites

στις ρουτίνες σου να μην αλλάξεις τίποτα. Η Α/Ο απομακρύνει από το νερό σου τα πάντα αφήνοντας μόνο Η2Ο. Ετσι με ένα καλό αλάτι φτιάχνεις αυτό που χρειάζεσαι χωρις επικίνδυνα χημικά και ιχνοστοιχεία.

καρδινάλιους και 1 μπορείς να βάλεις αλλα σίγουρα περισσότεροι = καλύτερα :) 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η δουλειά της όσμοσης. Η αφαίρεση όχι μόνο των νιτρικών αλλά οτιδήποτε έχει μέσα το νερό. Το λεγόμενο TDS (total dissolved solids). Αυτό πρέπει να το κάνει σε ποσοστό 95- 97% τουλάχιστον. Εννοείται βέβαια όσο περισσότερο τόσο  το καλύτερο. Σε αυτά τα ποσοστά πιστεύω παίζουν οι διαφορές ανάμεσα σε φθηνές compact από ακριβότερα συστήματα Α/Ο. Αν όμως παίζεις με ULNS σύστημα, αυτή η μικρή διαφορά, μπορεί να είναι πολύ σημαντική. Για αυτό όπως σου είπε ο Πάνος, έχοντας νερό απαλλαγμένο σχεδόν από τα πάντα, το φτιάχνεις εσύ στα μέτρα σου με τη βοήθεια του αλατιού που έχεις επιλέξει. Υπόψιν βέβαια ότι όλα αυτά σε ιδανικές συνθήκες (καινούργια μεμβράνη, προφίλτρα κτλ). Με την πάροδο του χρόνου είναι φυσικό ότι η απόδοση πέφτει.  Τα προφίλτρα προτείνεται να αλλάζονται κάθε έξι μήνες το πολύ και η μεμβράνη κάθε 1-2 χρόνια. Στη δική μου περίπτωση μεμβράνη αλλάζω περίπου στον 1 χρόνο. Ο μόνος τρόπος για να ξέρεις σίγουρα είναι μετρώντας ανά διαστήματα το TDS. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...