Jump to content

γεννηστρα


GARD83

Recommended Posts

καλημέρα.Ειναι μπουκωμενη μια melanochromis auratus που έχω κι έτσι λοιπόν αγόρασα μια γεννήστρα-παγιδα που επιπλέει,της marina.Τα ερωτήματα είναι τα εξής!1ον,έχει ένα ''πατωματάκι'' πλαστικό,χρειάζεται?Και 2ον,πρέπει να περιορίζω τον φωτισμό μιας και το ψάρι είναι μονίμως κοντά στην επιφάνεια και ''ψήνεται"?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ένα λίνκ/φωτό από την γεννήστρα?

Οι 'διπλοί πάτοι' είναι για τέτρα και ζωοτόκα, δέν έχουν χρησιμότητα στην περίπτωση σου....κάτι μου λέει ότι είναι μικρή για την περιπτωσή σου και  θα στρεσσαριστεί πολύ η θηλυκιά..

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψαρι ειναι κοντα στην επιφανεια ισως και να ειναι στρεσαρισμενη. Δες να την κυνηγανε. Κρυψωνες δεν εχει να παει; βαλε μια φωτο απ το ενυδρειο σου!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου.'Ισως έχεις δικιο.'Ηταν 'οντως μικρή κι 'ετσι την 'εβγαλα!Απλά την είχα βάλει επείδη δεν 'ηθελα να έχει επαφή με το τάισμα για να μην τα φτύσει!

Link to comment
Share on other sites

Το πολυ πολυ να τα φτυσει κανα δυο φορες που θα ναι απειρη.Στη συνεχεια ια τα κραταει μεχρι να αναπτυχθουν πληρως.Οσο περισσοτερες λεπτες σχισμες εχεις στο ακουασκειπ σου τοσα περισσοτερα μικρα θα καταφερουν να ηλικιωθουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/3/2017 at 0:01 ΠΜ, το μέλος GARD83 έγραψε:

καλησπέρα φίλε μου.'Ισως έχεις δικιο.'Ηταν 'οντως μικρή κι 'ετσι την 'εβγαλα!Απλά την είχα βάλει επείδη δεν 'ηθελα να έχει επαφή με το τάισμα για να μην τα φτύσει!

Καλησπέρα. Δεν είναι μόνο θέμα μεγέθους και 'πείρας' της θηλυκιάς. Παίζει ρόλο πόσο 'καλοταϊσμένη' είναι. Επίσης δεν σε πειράζει να την έχεις μαζί με την τροφή. Μόλις ρίξεις την τροφή, θα την ελκύσει, θα την τραβήξει αλλά αν είναι αρκετά χορτασμένη θα αντισταθεί. Η δικιά μου, σε μια γέννα κράτησε τα ψάρια 35 μέρες και τα έβγαλε ολοκληρωμένα (χωρίς ταΐστρες, χωρίς τίποτα) και έτοιμα, στην επόμενη τα κράτησε 10 μέρες και τα έβγαλε γιατί προφανώς πέθαινε της πείνας. Η πρόταση είναι να το αφήσεις να κυλήσει μόνο του και θα τείνει σιγά σιγά προς ισορροπία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...