Jump to content

Χορός Corydoras Adolfoi!!!


Vogias

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος σήμερα και αφού τάισα ζωντανό bloodworm, μετά από καμμια ώρα, άρχισαν τα 10 corydoraκια adolfoi που έχω τους χορούς και τα πανηγύρια. Με το που πήγαινε το ένα να φύγει από την ομάδα από πίσω του 3-4 άλλα να το κυνηγάνε και να παίζουν στενό μαρκάρισμα! Ίσως να μην φαίνεται πολύ καλά αυτό στα βίντεο, αλλά το κυνηγούσαν για πολύ ώρα! Έχω δει βιντεάκια από αναπαραγωγή corys αλλά:

Α) Θα ήθελα και την δική σας άποψη για το αν είναι συμπεριφορά αναπαραγωγής και

Β) Αν ναι γιατί λέτε να μην έχουν κάνει ακόμα ποτέ αυγά;

 

Έχω τραβήξει 4 βίντεο αλλά ανεβαίνουν σιγά σιγά οπότε θα τα βάζω σταδιακά μέσα στο topic. Χθες έκανα μια μεγάλη αλλαγή γιατί είχα νιτρικά. Έχω παρατηρήσει ότι όταν μπαίνει φρέσκο και δροσερό νερό έχουν αυτή την συμπεριφορά άλλα όχι σε τέτοιο βαθμό όπως σήμερα. Ξέρω ότι για να αναπαραχθούν θέλουν πιο δροσερό νερό αλλά δεν με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή τους τουλάχιστον για τώρα. Βέβαια αν είχα γέννα μπορεί και να το πάλευα! Temp: 25,3 +-3,  Ph: 5,5, NO3:0.KH, GH, είναι ληγμένα και tds δεν έχω ακόμα! Φίλτρα: εξωτερικό eheim 2213 και το εσωτερικό της juwel φουλ βιολογικό υλικό. Το ενυδρείο είναι το Rio 240 και έχει 10 corydoras adolfoi, 3 pleco L168 και 5 σκαλαρια manacapuru red back (ξέρω είμαι παραπάνω από οριακά). Έχω μέσα και 3 ροδοστομους που μου έχουν ξεμείνει από ένα παλιό ενυδρείο που είχα και θέλω να τους ξεφορτωθώ αλλά δεν βρίσκω που να τους δώσω. Αφήστε που είναι και μεγάλοι σε ηλικία (4-5 ετών).  Το ενυδρείο τρέχει ένα χρόνο με νερό και βιολογία από άλλο ενυδρείο που είχε στηθεί το 2012.

Ελπίζω να μην σας κούρασα:P

 

Τα δύο πρώτα βίντεο:

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα, τα cory μπήκαν σε αναπαραγωγική διαδικασία!

Βέβαια με τα σκαλάρια μέσα και τους 3 ροδόστομους δεν θα προλάβεις αυγά, θα γίνονται άμεσα τροφή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χορος ζευγαρωματος ειναι Γιωργο. Μολις κανεις και την αλλαγη νερου με λιγο πιο κρυο νερο θα ξεκινησουν λογικα.

Αλλα οπως ειπε και ο Χρηστος αν δεν ειναι μονα τους θα τα χασεις!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκατοντάδες τα είδη των cory, αυτό σίγουρα όμως ένα από τα αγαπημένα μου! Καλή επιτυχία!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! Όπως είπα και πριν δεν με πολύ ενδιαφέρει τουλάχιστον για τώρα η αναπαραγωγή γιατί δεν έχω διαθέσιμο χώρο για να στήσω γεννήστρα, απλά μου έκανε εντύπωση ότι ενώ έχουν την διάθεση δεν έχουν κάνει ούτε ένα αυγό. Πιστεύω πως λογικά λόγω θερμοκρασίας κατά κύριο λόγο δεν έχουν γεννήσει ακόμα! Γιαυτό και άνοιξα το θέμα για να το συζητήσουμε λιγάκι! Βέβαια έστω και ένα αυγό να κάνουν θα το παλέψω σε ένα 20 λίτρο που έχω και κάθετε, έτσι για την εμπειρία και ότι γίνει έγινε.

 

Τα άλλα δυο βιντεάκια που σας χρωστάω:

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, bbetta said:

Εκατοντάδες τα είδη των cory, αυτό σίγουρα όμως ένα από τα αγαπημένα μου! Καλή επιτυχία!

 

Συμφωνώ Βασίλη μαζί σου. Πιστεύω πως τα Adolfoi με τα duplicareus είναι τα πιο όμορφα cory και μετά έρχονται τα metae, τα melini και τα new panda, αλλά αυτά είναι και θέμα γούστου του καθενός!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vogias said:

new panda

:thumbsu::thumbsu::thumbsu: 

Με το που αποκτήσω ενυδρείο με μήκος, τα θέλω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθιστε και να δειτε αυτα που παρειγγηλα!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sturm said:

Καθιστε και να δειτε αυτα που παρειγγηλα!

Greetings from the dark side!
 

 

Ωραια και αυτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα τα adolfoi.  Ηλικιακά πόσο είναι περίπου τα δικά σου;  Από συμπεριφορές πως πάνε;  Κρύβονται αρκετά κατά τη διάρκεια της ημέρας;

Τα δικά μου ακόμα δεν έχουν δείξει σημάδια αναπαραγωγής αλλά είναι αρκετά νωρίς, αλλά και οι υψηλές θερμοκρασίες λόγω δίσκων τα αποτρέπουν νομίζω.

Επίσης την ημέρα με τα φώτα αναμμένα τους αρέσει συνέχεια να κρύβονται κάτω από ξύλα και δυστυχώς δεν τα βλέπω και πολύ.

8 hours ago, Sturm said:

Καθιστε και να δειτε αυτα που παρειγγηλα!

Greetings from the dark side!
 

Θοδωρή τι παρήγγειλες τελικά εσύ και από που;  Πήρες από εκείνο το κατάστημα στο εξωτερικό;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό η νέα γενιά @Vogias. Αφού πήραν μπροστά θα έρθουν και τα ευχάριστα.

Το ενυδρείο έχει πολύ ενδιαφέρον. Κάνε μια παρουσίαση να πάρουμε μάτι! :D

(Και από τους δούλους καμιά φωτογραφία, αν είναι δυνατόν....)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

10 minutes ago, kadmos said:

Με το καλό η νέα γενιά @Vogias. Αφού πήραν μπροστά θα έρθουν και τα ευχάριστα.

Το ενυδρείο έχει πολύ ενδιαφέρον. Κάνε μια παρουσίαση να πάρουμε μάτι! :D

(Και από τους δούλους καμιά φωτογραφία, αν είναι δυνατόν....)

 

 

Ε οχι και δούλοι τα παιδια μου! :) Αυτα ειναι η καψούρα η μεγάλη αλλα δεν κάνουν συχνές εμφανίσεις. Θα γινει λογικα μια παρουσίαση στο μέλλον, ειδικά οταν βγάλω καμια καλη φωτογραφία για να βοηθήσετε στην αναγνώριση του φυλου τους, αν και πιςτευω πως στα δυο ηδη έχει ψιλόφανει το φύλο!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αστειευόμενος τα χαρακτήρισα δούλους, αφού συμπάσχω στην καψούρα σου...:D Όσο αφορά το φύλο,αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη από το σχήμα των ψαριών και από το πόσο φορτωμένα είναι με αγκάθια, ρίξε μια ματιά στα κοιλιακά πτερύγια. Στα αρσενικά είναι στρογγυλεμένα στην άκρη τους και λίγο πιο μακρυά. Στα θηλυκά έχουν ίσιο/κοφτό τελείωμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, avraamp said:

Πανέμορφα τα adolfoi.  Ηλικιακά πόσο είναι περίπου τα δικά σου;  Από συμπεριφορές πως πάνε;  Κρύβονται αρκετά κατά τη διάρκεια της ημέρας;

Τα δικά μου ακόμα δεν έχουν δείξει σημάδια αναπαραγωγής αλλά είναι αρκετά νωρίς, αλλά και οι υψηλές θερμοκρασίες λόγω δίσκων τα αποτρέπουν νομίζω.

Επίσης την ημέρα με τα φώτα αναμμένα τους αρέσει συνέχεια να κρύβονται κάτω από ξύλα και δυστυχώς δεν τα βλέπω και πολύ.

Θοδωρή τι παρήγγειλες τελικά εσύ και από που;  Πήρες από εκείνο το κατάστημα στο εξωτερικό;

 

Τα ειχα πάρει πριν απο ενα χρόνο περίπου, απο εκει που παρηγγειλε και ο Θοδωρής τα δικα του. Είχαν ερθει μικρά σχετικά αλλα τωρα έχουν φτάσει κάποια σχεδόν τελικό μέγεθος. Οταν τα πηρα ήταν μονο μαζι με τα πλεκο και τους ροδοστομους οποτε ήταν πιο εκδηλωτικα. Οταν μπήκανε και τα σκαλάρια μαζεύτηκαν λιγο χωρις αυτα να τα πειράζουν. Πάνω κατω κάνουν οπως και τα δικα σου, αλλα εχω παρατηρήσει οτι ψάρι με ψάρι διαφέρει. Δηλαδη απο τα δέκα τα δυο ειναι πιο ντροπαλά και κρύβονται πιο πολυ απο τα αλλα. Κρύβονται ανα ζευγάρια κατω απο τα φύλλα, τα ξύλα και τα φυτά οπως επισης και στις πλεκοσπηλιές .Συνηθως ειναι πιο κινητικά οταν γινεται αλλαγή και όταν πέφτει φαγητό κατω αλλα και το βράδυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, kadmos said:

Προφανώς αστειευόμενος τα χαρακτήρισα δούλους, αφού συμπάσχω στην καψούρα σου...:D Όσο αφορά το φύλο,αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη από το σχήμα των ψαριών και από το πόσο φορτωμένα είναι με αγκάθια, ρίξε μια ματιά στα κοιλιακά πτερύγια. Στα αρσενικά είναι στρογγυλεμένα στην άκρη τους και λίγο πιο μακρυά. Στα θηλυκά έχουν ίσιο/κοφτό τελείωμα.

 

Ευχαριστω! Εχω διαβάσει σε φόρουμ του εξωτερικού για την αναγνώριση αλλα όπως και να εχει θα γινει η παρουσίαση γιατι μια δεύτερη γνώμη μετράει, ειδικά απο πιο έμπειρους! :D

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα ψαρια ποσο περισσοτερο οταν φτανουν σε αυτη την ηλικια και το μεγεθος...

Δεν ειναι λιγες φορες που εχω μπριζωσει φιλους να τα βαλουν στο ενυδρειο τους..

Να τα χαιρεσαι!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Οπως είπαμε και πιο πάνω ειναι τα πιο ομορφα Cory για μενα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης να πω οτι χθες εκανα αλλαγή παλι και το μαρκάρισμα στις θηλυκές ήταν ακομα πιο μεγάλο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Vogias έγραψε:

Επισης να πω οτι χθες εκανα αλλαγή παλι και το μαρκάρισμα στις θηλυκές ήταν ακομα πιο μεγάλο!

:thumbup: άντε με το καλό!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανέρχομαι παιδιά... Δείτε λίγο τις φωτογραφίες και πείτε μου, γιατί νομίζω ότι είναι από τα corys!!! Βρήκα 3 αυγά κατά τύχη πάνω στο spray bar το οποίο είναι λίγους πόντους κάτω από την στάθμη του νερού, σε διαφορετικά σημεία! Το θέμα είναι ότι με έπιασαν απροετοίμαστο! Έκανα κάτι αυτοσχέδιο σαν ''γεννήστρα'' με κομμένο μπουκάλι νερού, ένα σουρωτήρι που το έχω για το ενυδρείο και έβαλα τα αυγά μέσα, το οποίο αερίζετε από την μια τρύπα του spray bar, την οποία την έβγαλα εκτός νερού για καλύτερο αερισμό! Από τα τρία αυγά το ένα μου φαίνεται καλό, αλλά το βρίσκω δύσκολο έως ακατόρθωτο να την παλέψει! Δυστυχώς δεν έχω αεραντλία οπότε δεν είναι για να πετύχω πολλά. Αλλά θα προετοιμαστώ για τις επόμενες φορές. Σκέφτομαι να πάρω κανένα αερόφιλτρο και μια αεραντλιά για να το παλέψω στο μέλλον.

 

58d9611ed0b5e_viberimage.thumb.jpg.8552360f358644ba9d61d0aefed6c173.jpg

 

58d96120a1be7_viberimage1.thumb.jpg.c99f7775a51e5b27bcf37334f8bac32e.jpg

DSC_0010_00004DSC_0010.thumb.jpg.6bc8e07df5faac838c5efe821e85eb58.jpg

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και κάποιες macro φωτογραφίες όχι πολύ καλές γιατί έγιναν με πατέντα, καθώς δεν έχω macro φακό  :)

DSC_0014_00005DSC_0014.jpg

DSC_0018_00001DSC_0018.jpg

DSC_0027_00003DSC_0027.jpg

DSC_0021_00002DSC_0021.jpg

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες εικόνες Γιώργο. Τώρα που ξεκίνησαν θα έχεις κι άλλες ευκαιρίες φωτογράφησης σύντομα. Με το καλό.:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρομερές φωτογραφίες !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φανταστικες οι φωτος!!

Ουτε στα ονειρα μου να τραβηξω τετοιες!!

Δεν θυμαμαι να εχω διαβασει ποτα θεμα στην χωρα μας με αναπαραγωγη αντολφοι...

Με esha 2000 μαλλον θα αποφυγεις το φουκιασμα...

Καλη τυχη!!;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...