Jump to content

Χορός Corydoras Adolfoi!!!


Vogias

Recommended Posts

Πριν λιγο γυρισα απο την δουλεια! Έχουν σκάσει 4 αυγά απο τα 9! Και τα 4 ψαράκια ειναι μια χαρά δραστήρια.Ο Λεκιθικος σάκος ειναι σε διαφορετικά μεγέθη. Αλλα έχουν πιο μεγάλο και αλλα πιο μικρο! Αυτο σημαίνει οτι κάποια θα πρεπει να ταιστουν πιο γρηγορα σε σχέση με τα αλλα. Απο αυτα που διάβασα λεει οτι μπορει να τον απορροφήσουν σε 1 με 2 μερες. Τα ψαράκια τα εχω ακομα μεσα στο σουρωτηρακι οπου γεννήθηκαν μαζι με τα υπολοιπα αυγά. Να τα χωρίσω και να τα ρίξω στην διχτυωτη γεννηστρα ή οχι ακομα να περιμενω και τα υπολοιπα; Σκεφτομαι οτι αν τα βαλω μεσα στην γεννηστρα ειναι τόσο μικρά που θα τα χάσω και δεν θα μπορω να τα ταΐσω εύκολα ουτε να τα παρατηρώ. Απο την άλλη το σουρωτήρι ειναι πολυ μικρο. Φοβαμαι μην κανω καμια πατατια.να κανω αλλαγη σημερα ή να το αφήσω επειδή ειναι πρωτη μερα και ειναι πολυ ευάλωτα; Απο πάνω τους, στο σουρωτήρι τους έχω βάλει λίγη hydrocotyle leucocephala για νιώθουν ασφάλεια και το φως του ενυδρείου κλειστο. Επισης έβγαλα την αεραντλια απο κατω τους και εβαλα σε λειτουργία το αεροφιλτρο. Υπαρχει φυσικα και το spraybar του φίλτρου το οποίο χτυπάει δίπλα κάθετα και οχι πάνω απο το σουρωτήρι για να μην κουράζονται αλλα να αερίζονται. Για πείτε τις απόψεις σας...:)

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες με τα παιδάκια :wub:

 

DSC_0001_00001DSC_0001.thumb.jpg.fa9d39ee07142c69807d08ae660b944d.jpgDSC_0002_00001DSC_0002.thumb.jpg.85ebd7480005e187aa63a8f60ae16a24.jpgDSC_0010_00008DSC_0010.thumb.jpg.c6ee53796637dcc26ba91827434bce61.jpgDSC_0011_00009DSC_0011.thumb.jpg.0051ec4cdb04171216c0f166c031865f.jpgDSC_0013_00010DSC_0013.thumb.jpg.5c592b3e08ddc18659ca580016cffb7a.jpgDSC_0017_00014DSC_0017.thumb.jpg.ea52ae8849f70624ec6973a3cd48a882.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

DSC_0019_00015DSC_0019.thumb.jpg.d3e0ff6c6a72798512ce0ab605b9abcd.jpgDSC_0021_00017DSC_0021.thumb.jpg.8cfa728371aa0fff3f7aa3077a9fb6a8.jpgDSC_0022_00018DSC_0022.thumb.jpg.e4358f039612fc6051556307e95c5be8.jpgDSC_0023_00019DSC_0023.thumb.jpg.f62c2658f985a153a6efdf6f4713db85.jpgDSC_0030_00023DSC_0030.thumb.jpg.306f7580ebb29ba671a9a61821b51db2.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

DSC_0031_00024DSC_0031.thumb.jpg.b43ca2bd02c33c2ad6544db6e85acb83.jpgDSC_0032_00025DSC_0032.thumb.jpg.5e78046c5cd8be1ee67cf041791185ce.jpgDSC_0040_00031DSC_0040.thumb.jpg.789ced48e5281e363056b6d6df3d22c7.jpgDSC_0042_00033DSC_0042.thumb.jpg.a169b8afb64f1bc865da03bac20713f7.jpgDSC_0048_00037DSC_0048.thumb.jpg.281b5139dc099392f766a2a83b6f8714.jpg

 

Δεν είναι πολύ καλές αλλά δεν ήθελα να τα ταλαιπωρήσω πολύ, γι αυτό τις έβγαλα στα γρήγορα!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Απιστευτες φωτο! Για μενα φιλαρακι ριξτα μεσα στο ενυδρειο, κλεισε το φιλτρο και βαλε μονο το αεροφιλτρο! Βαλε και τζαβα μος αν εχεις που να χει ζωη μεσα της ωστε να βρουνε τροφουλα.
Αλλαγη μην κανεις ακομη!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Θοδωρή και στα δικά σου! Αλλαγή έκανα όταν τα έβγαλα για να τα βγάλω τις φωτογραφίες. Όταν λέω αλλαγή εννοώ αφαιρώ νερό από το μικρό και βάζω από το μεγάλο. Ίδιες συνθήκες έχουν ακριβώς. Το αερόφιλτρο δουλεύει ήδη, φως εννοείτε κλειστό, το φίλτρο έχει βιολογία και δεν θέλω να το ρισκάρω να το κλείσω. Δεν ξέρω δεν νοιώθω και πολύ σιγουριά με το αερόφιλτρο μόνο, χωρίς βιολογία. Ξέρω ότι είναι μια χαρά και με το αερόφιλτρο μόνο αλλά έχει κόλλημα ο εγκέφαλός μου και νοιώθω πιο σίγουρος με το βιολογικό υλικό! Σήμερα δεν τάισα καθόλου άλλα έριξα 2 σταγόνες fishtamin μετά την αλλαγή. Αύριο πρωί πρωί θα ρίξω την πρώτη τροφή μάλλον. Έχω βάλει μέσα λίγο κερατόφυλλο και λίγη λευκοκεφαλα με άλγη επάνω. Όλο και κάτι θα έχει με την άλγη επάνω. Μπορεί και όχι αλλά έτσι το σκέφτηκα. Έχω βέβαια και moss στα puffer. Μπορεί να βάλω λίγη μέσα. Τώρα που είναι πολύ νωρίς σκέφτηκα να τα αφήσω μέσα στο σουρωτήρι για τις πρώτες μέρες, για καλύτερο έλεγχο και πιο εύκολο καθάρισμα του ενυδρείου από τροφές κλπ κλπ. Αυτό που έκανα ήταν να πάρω ένα πιο μεγάλο σουρωτήρι. Μετά θα μεταφερθούν στην γεννήστρα απο τούλι και μόλις πάρουν ένα Α μέγεθος και όλα έχουν πάει καλά, σε καμιά 10αρια -15 μέρες στο ενυδρείο χύμα. Αναλόγως βέβαια και από το πως θα πάμε. Μίλησα και με τον @Husky_Jim χθες και μου είπε να μου στείλει κάποιες ζωντανές για καλύτερα αποτελέσματα. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι έχω και άλλα 5 αυγά που δεν έχουν σκάσει ακόμα. Δεν είμαι σίγουρος αν όλα είναι από την ίδια γέννα. Τα 4 από τα 5 φαίνονται έτοιμα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα έσκασαν ολα τα αυγά εκτος απο τα δυο που ειχα βάλει τελευταία. Αυτη τη στιγμή εχουμε 7 μικρά Corydoraκια και 2 αυγά. Εκανα ενα mix απο τροφές που εχω τα οποία έγιναν σκόνη πρώτα και μετα πηρα λιγο απο το mix έριξα μια σταγόνα fishtamin και τάισα. Δεν ξερω αν έφαγαν να πω την αληθεια. Σίγουρα κάποια έχουν το λεκιθικο σάκο ακομα καθώς έσκασαν πριν κάποιες ώρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο. Μια χαρά πάει. Μην αφήνεις μόνο για πολλές ώρες τις αφάγωτες τροφές. Σιφωνάρισμα και ξανά πάλι. Καλή επιτυχία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι παιδια. Δυστυχώς δεν πανε και πολυ καλα τα πράγματα και λογικα φταίω εγω κατα κύριο λογο και κατα δεύτερον το οτι δεν εχω ζωντανή τροφή. Απο τα 7 πέθαναν τα 3 και το ενα αγνοείται γιατι δεν το βρίσκω πουθενά. Τα 3 ζωντανά φαίνονται καλα, ζωηρά και φαινεται να έχουν ανάπτυξη σε σχέση με τα τρία που μας άφησαν. Λέω οτι φταίω γιατι χθες τάισα πολλές φορές ολη την ημέρα και ανέβασε λιγο αμμωνία. Σημερα που μέτρησα και το ειδα εκανα δυο αλλαγές με νερό απο το μεγάλο ενυδρείο. Το καλο ειναι οτι εχω πολυ καλη οξυγόνωση με το αεροφιλτρο και το φιλτρο. Απο τα λάθη μας μαθαίνουμε, αν ειχα ομως ζωντανή να ταΐσω νομιζω θα τα ειχα γλιτώσει ολα. Δεν πειραζει στην επόμενη θα ειμαι πιο προετοιμασμένος.

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την πάτησα σαν πρωτάρης ρε γαμω το και έσκασα! Εστω και ενα να μεγαλώσει βεβαια, ευτυχισμένος θα ειμαι απλα απο την άλλη λες γιατι; Τελος πάντων θα το παλέψω ξανα!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2017 at 2:19 ΜΜ, το μέλος kadmos έγραψε:

Μπράβο Γιώργο. Μια χαρά πάει. Μην αφήνεις μόνο για πολλές ώρες τις αφάγωτες τροφές. Σιφωνάρισμα και ξανά πάλι. Καλή επιτυχία.

 

πριν 16 ώρες, το μέλος Vogias έγραψε:

Επανέρχομαι παιδια. Δυστυχώς δεν πανε και πολυ καλα τα πράγματα και λογικα φταίω εγω κατα κύριο λογο και κατα δεύτερον το οτι δεν εχω ζωντανή τροφή. Απο τα 7 πέθαναν τα 3 και το ενα αγνοείται γιατι δεν το βρίσκω πουθενά. Τα 3 ζωντανά φαίνονται καλα, ζωηρά και φαινεται να έχουν ανάπτυξη σε σχέση με τα τρία που μας άφησαν. Λέω οτι φταίω γιατι χθες τάισα πολλές φορές ολη την ημέρα και ανέβασε λιγο αμμωνία. Σημερα που μέτρησα και το ειδα εκανα δυο αλλαγές με νερό απο το μεγάλο ενυδρείο. Το καλο ειναι οτι εχω πολυ καλη οξυγόνωση με το αεροφιλτρο και το φιλτρο. Απο τα λάθη μας μαθαίνουμε, αν ειχα ομως ζωντανή να ταΐσω νομιζω θα τα ειχα γλιτώσει ολα. Δεν πειραζει στην επόμενη θα ειμαι πιο προετοιμασμένος.

Δε ξαναμιλάω! Το γρουσούζεψα!:usd:

Δεν πειράζει Γιώργο. Αφού στήθηκε το "σύστημα", τίθεται μόνο θέμα χρόνου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γρουσούζεψες Χρήστο @kadmos εγω φταίω και αυτο ειναι που με τσαντίζει πιο πολυ. Εκανα κάποιες διορθώσεις τα τρία που μου έμειναν τα έριξα χύμα στο ενυδρείο- γεννηστρα και φαινεται να τα πανε καλα. Τα ειδα να τρώνε κι ολας. :) Εβγαλα την γεννηστρα απο τούλι που ειχα γιατι νομιζω πως εκει εγινε το λαθος και μου ανέβηκε η αμμωνία γιατι κρατούσε στις άκρες της, τις τροφες που δεν μπορούσα να τις σιφοναρω. Εχω ρίξει μεσα λίγη java moss μια πέτρα και λίγα κομμάτια απο catapa για να κρύβονται απο κατω. Έβγαλα και το φιλτρο γιατι φοβήθηκα οτι θα τα κούραζε η ροη και άφησα μονο το αεροφιλτρο. Μου εχει μείνει και ενα αυγό το οποίο φαινεται να σκουραινει οσο περνάνε οι μερες. :)

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε γεννίστρες, διχτάκια, σουρωτήρια κλπ πράγματι δεν υπάρχει καλή εναλλαγή νερού και χρειάζεται να επεμβαίνουμε πολύ συχνά, ιδιαίτερα όταν ταΐζουμε πολύ. Άσ' τα όπως τα έχεις, μια χαρά είναι, και άλλαζε τις αφάγωτες τροφές με φρέσκες. Με φειδώ βέβαια η τροφή, αφού τα ψάρια είναι λίγα. 

Στις αλλαγές που κάνεις με νερό από το μεγάλο ενυδρείο, θα πρόσθετα και κάποια ποσότητα φρέσκου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι σημερα αυτο σκεφτόμουν να κανω! Να βαλω και λιγο φρέσκο για να εξαλειψω και πιο γρηγορα την όποια αμμωνία μπορει να υπαρχει. Θα κανω και μετρήσεις πρώτα και αναλόγως θα πράξω! :)

Επισης μίλησα και με τον @Husky_Jim και μου ειπε οτι έστειλε τις τροφές οποτε θα εχουμε περισσότερες επιλογές στο τάισμα με καλύτερες πιθανότητες επιτυχίας μολις μου ερθουν! 

Οφειλω να του πω και ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικά και απο εδω που παρόλες τις δυσκολίες που εχει αυτήν την περίοδο, ασχολήθηκε με εμενα και το θεμα μου και προσφέρθηκε να με βοηθήσει!

Πραγματικα Ευχαριστω πολυ Δημήτρη :)

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νέα γεννά σημερα! Μάζεψα 13 αυγά απο οπου μπορείτε να φανταστείτε! Ενα αυγό ειχε κολλήσει στις ουρές δυο trumpet snail kai το ενα τραβούσε το αλλο :heheχωρις ομως να οδηγεί ολο αυτο καπου.ειχε πολλα πεσμένα στην άμμο. Φανταζομαι πως πολλα θα φαγώθηκαν κι ολας. Πρεπει να έχουν γινει ή τρεις ή τέσσερις διαφορετικές γέννες χρονικά εννοω. Γιατι μάζεψα αυγά διαφόρων χρωμάτων. Αλλα πιο ανοιχτόχρωμα και αλλα πιο σκούρα. Επισης βρηκα και δυο μικρά ψαράκια μεσα στο ενυδρείο κρυμμένα στην ρίζα του εχινοδορου. Κατάφερα να παρω το ενα απο τα δυο και αυτο που παρατήρησα ειναι οτι ειναι αρκετα πιο ανεπτυγμένο απο τα αλλα που μεγαλώνουν μεσα στην γεννηστρα. Πρεπει να ειναι απο την ίδια γεννά με τα 3 πρώτα ψαράκια που μου έχουν μείνει μεσα στη γεννηστρα! Αυτο δείχνει οτι μεσα στο μεγάλο ενυδρείο υπάρχουν μικροοργανισμοί που δεν τους βλέπουμε και μπορούν να μεγαλώσουν τα μικρά χωρις το δικο μας τάισμα! Αυριο θα προσπαθήσω να παρω και το αλλο γιατι πολυ φοβαμαι οτι αν μείνει μεσα θα γινει τροφή για τα υπολοιπα ψάρια του ενυδρείου.

IMG_1725.JPG

IMG_1724.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Σημερα το πρωι έσκασε αλλο ενα αυγό και το ψαράκι μπήκε μαζι με τα υπολοιπα. Οποτε εχουμε 13 αυγά που υπολογίζω να σκάσουν σε 3-4 μερες πάνω κατω και 5 ψαράκια συν 1 τουλαχιστον μεσα στο μεγάλο που δεν το βρηκα ακομα. Η αμμωνία δεν πέφτει  αλλα την εχω περιορίσει στο 0.25 με τις αλλαγές.Καθε μερα κανω αλλαγές μπορει και δυο φορές την μερα με νερό απο το μεγάλο ενυδρείο και κάποιες φορές προσθέτω και λιγο φρέσκο! Συνήθως η αμμωνία ανεβαίνει το βράδυ ή την άλλη μερα το πρωι και το καταλαβαίνω απο την μυρωδιά! Συγνώμη που  τα γράφω λιγο αναλυτικά, απλα το θεμα το χρησιμοποιώ και λιγο σαν ημερολόγιο για τις γέννες! Επισης αν μπορει καποιος συντονιστής παρακαλω, ας βάλει κάποια tags οπως breeding, αναπαραγωγή, Corydoras, Adolfoi και οτι αλλο νομίζει πως μπορει να προστεθεί! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νεα, αλλα πως ανεβαζει ετσι αμμωνια;

Greetings from the dark side!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο.

Ετσι όπως τα έγραψες κατάλαβα πως το τεστ σου μετράει κάποιες φορές 0 και άλλες, κυρίως βράδυ, 0.25, άρα δεν πρέπει να δείχνει λάθος. Δεν μπορώ να ξέρω την ανθεκτικότητα τον μικρών, αλλά μου φαίνεται παράλογο να επιβιώνουν σε αυτό το στάδιο με αμμωνία, ενώ μεγάλα ψάρια γυρνάνε ανάποδα με 0.25/0.5 NH3.

Έχεις νιτρικά ή νιτρώδη να μετρήσεις; Μήπως να αυξήσεις την βιολογία του ενυδρείου με κάποιο φιλτρακι ακόμα;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sturm said:

Ευχαριστα νεα, αλλα πως ανεβαζει ετσι αμμωνια;

Greetings from the dark side!
 

 

6 hours ago, bbetta said:

Μπράβο Γιώργο.

Ετσι όπως τα έγραψες κατάλαβα πως το τεστ σου μετράει κάποιες φορές 0 και άλλες, κυρίως βράδυ, 0.25, άρα δεν πρέπει να δείχνει λάθος. Δεν μπορώ να ξέρω την ανθεκτικότητα τον μικρών, αλλά μου φαίνεται παράλογο να επιβιώνουν σε αυτό το στάδιο με αμμωνία, ενώ μεγάλα ψάρια γυρνάνε ανάποδα με 0.25/0.5 NH3.

Έχεις νιτρικά ή νιτρώδη να μετρήσεις; Μήπως να αυξήσεις την βιολογία του ενυδρείου με κάποιο φιλτρακι ακόμα;

 

Το φιλτρακι με την βιολογία εχει βγει γιατι ειχε πολυ ΡΟΗ και φοβήθηκα οτι θα κουραστούν τα ψαράκια. Το εχω βάλει σε λειτουργία, στο μεγάλο ενυδρείο για να μην χαλάσει η βιολογία του και θα το ξαναβαλω στην γεννηστρα μολις μεγαλώσουν λιγο τα μικρά. Μεσα ειναι μονο το αεροφιλτρο. Σκέφτομαι τις επόμενες μερες, μπορει και σημερα, μηπως κανω καμια πατέντα στο αεροφιλτρο και βαλω βιολογικό υλικό. Αμμωνία εχει απο καθολου έως ελάχιστη οπως είπα (έως 0.25), νιτρικά καθολου και νιτρώδη δεν εχω τεστ. Πανε χρονια που εχω να στρώσω ενυδρείο. Οτι φτιάχνω γινεται με μπόλι απο τα παλιά ενυδρεία, οποτε δεν χρειάζομαι τεστ για NO2! Κάθε μερα ομως, οπως είπα, σιφοναρω συνεχεια τις παλιές τροφές και μια φορα την μερα μαζι με την αλλαγη παίρνω τα παντα απο το βυθό με πολυ προσοχή βεβαια. Ταΐζω τρεις με τέσσερις φορές την ημέρα πολυ λιγο κάθε φορα. Εχω βάλει και  αρκετα σαλιγκάρια για να τρώνε οτι μένει απο το σιφοναρισμα. Μπορει να μένει αρκετή ωρα η λίγη αυτη τροφή που ρίχνω και να μην την συφοναρω καλα, με αποτέλεσμα προς το βράδυ η αμμωνία να ανεβαινει απο την συσσωρευμένη τροφή όλης της μέρας. Ειναι και πολυ μικρή αυτη η τροφή και οταν μπει στο ενυδρείο χάνεται! Δεν ξερω αλλα κατι πρεπει να κανω γιατι ολη μερα κάθομαι πάνω απο το ενυδρείο! Οχι τιποτα θα μου φύγει και η μέση γιατι το εχω χαμηλά :P

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο το γεγονός ότι όπως είναι φυσιολογικό, ταΐζεις όλη την ώρα σε συνδυασμό με το ότι έχεις ΝΟ3=0 και ΝΗ3<>0, δεν ακούγεται καλό. Αφού δεν έχεις βιολογία δεν γίνεται κύκλος του αζώτου. Δεν έχει και παλαιωμένο βυθό το ενυδρείο για να συντηρηθεί ή κάτι τέτοιο. Βάλε το φιλτρακι μέσα έτσι ώστε να βαράει στο τζαμί, μπούκωσε το με υλικά κτλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γραψε λαθος :P  Μπερδεύτηκα με τα χρώματα του τεστ! Σορρυ για την παραπληροφόρηση!

 

IMG_1726.thumb.JPG.ad01c0771ab5ab5525afdd81d467278a.JPG

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα κατι που νομιζω θα δουλέψει αρκετα καλα! Εβαλα δυο κουτάκια απο αυτα που βάζουν κρέμες, με καπάκι βιδωτο. Τα αγόρασα απο φαρμακείο. Εκανα δυο τρύπες πάνω και κατω, εβαλα λιγο ενυδρειακο βαμβάκι και  βιολογικό υλικό. Ετσι εχουμε μηχανική φιλτρανση απο τα σφουγγάρια του αεροφιλτρο αλλα και βιολογικό υλικό! Αυτο που παρατήρησα ειναι οτι μειώθηκε καπως η ροή αλλα ειναι λογικό!IMG_1729.thumb.JPG.c27ff8a201d03195caf194cc439034da.JPGIMG_1731.thumb.JPG.9f9aa5cb438c6c4a1556b8c5bcd668ff.JPG

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαινεται; :D

 

IMG_1732.thumb.JPG.20582c9642769d6b0ccd5415317f6843.JPG

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ ξανά! :) Με την αμμωνία το παλεύω. Έκανα και την πατέντα στο αερόφιλτρο που θα βοηθήσει. Έριξα και λίγη "βρώμα" μέσα στο βιολογικό υλικό του αεροφιλτρου, από το φίλτρο του μεγάλου ενυδρείου. Κάνω τις αλλαγές μου καθημερινά με νερό από το κυρίως ενυδρείο και με πολύ λίγο φρέσκο από ΑΟ και φαίνεται ότι πάμε καλά. Όσο μεγαλώνουν τα ψαράκια και γίνονται πιο ανθεκτικά θα αυξάνω το ποσοστό του φρέσκου. Για την ώρα βάζω ένα στάνταρ ποσοστό. Τα 4 πρώτα ψαράκια δείχνουν να έχουν ανάπτυξη μέρα με τη μέρα. Σήμερα έσκασε άλλο ένα αυγό οπότε τα ψαράκια έγιναν 6! Τα αυγά είναι 11 αντί για 12 κι αυτό γιατί χθες το βράδυ έγινε ένα παράδοξο που δεν το έχω ξανασυναντήσει! Έσκασε ένα αυγό σαν να ήταν πρόωρο! Το σχήμα του είναι όπως όταν είναι μέσα στο αυγό. Έβγαλα φωτογραφίες να το δείτε παρακάτω. Έχουν περάσει αρκετές ώρες και είναι ζωντανό ακόμα. Κουνάει την ουρά του ανά τακτά χρονικά διαστήματα! Έχει ένα πολύ μεγάλο σάκο. Δεν ξέρω αν θα επιβιώσει και αν επιβιώσει κατά πόσο θα είναι φυσιολογικό. Το έχω στο σουρωτήρι μαζί με όλα τα άλλα αυγά που τα χτυπάει ο αέρας. Έχει δει κανένας κάτι παρόμοιο;

 

DSC_0022_00001DSC_0022_00005DSC_0022_00001DSC_0022.thumb.jpg.eb42bf6b86cf5a593552c62bf9a00d4c.jpgDSC_0024_00002DSC_0024.thumb.jpg.777294d7049b777da6b8d56651023da6.jpgDSC_0025_00003DSC_0025.thumb.jpg.9eacd8987f3a222501f519b91c34d94c.jpgDSC_0027_00004DSC_0027.thumb.jpg.3efa0aefde710e7c0b3545744e6f1c3d.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...