Jump to content

Χορός Corydoras Adolfoi!!!


Vogias

Recommended Posts

12 hours ago, bbetta said:

Χρόνια σου πολλά Γιώργο! Μεγάλο κατόρθωμα! Είχες πάρει πρέφα ότι γέννησαν; Πρέπει να γέμισαν αυγα οι ροδοστομοι απο... ομελέτα κορυ και να σου γέννησαν :hehe

 

φωτογραφίες επιβάλλονται 

 

Ευχαριστω πολυ Βασίλη! Αυγά εχω δει πολυ λίγα (3-4) και πρεπει να  ήταν και αυτα στο ποστ #21 του θεματος αυτού εδω, που νόμιζα οτι ήταν απο τα Corydoras στην αρχή. Ειναι αρκετα πιο μικρά απο τα αυγά των Corydoras. Απο αυτα που διάβασα ειναι πολυ δύσκολο να ζευγαρώσουν γιατι θέλουν ιδιαίτερες συνθήκες (χαμηλό tds, μαλακό νερό κλπ) αλλα ακομα πιο δύσκολο ειναι να μεγαλώσουν τα μικρά!

Link to comment
Share on other sites

Το νεογέννητο Hemigrammus bleheri  αγνοείτε διότι είναι μέσα στην γεννήστρα αλλά δεν ξέρω αν θα τη γλιτώσει από τα μικρά κορυ και από τις αλλαγές που κάνω στη γεννήστρα! Εκτός του ότι είναι πολύ μικρο, είναι και διαφανές το χρώμα και σας λέω αλήθεια δεν φαίνεται καθόλου! Για να καταλάβετε το μέγεθός του είναι περίπου σαν ένα μεσαίου μεγέθους grindal!!!:blink: Πως το βρήκα στο μεγάλο ενυδρείο ένας θεός το ξέρει! Έχω βάλει αρκετή java moss για να κρυφτεί και σε κάθε τάισμα ρίχνω και paramecium για να έχει τροφή, εάν φυσικά υπάρχει ακόμα μέσα στο ενυδρειάκι!

Ξέρω ότι spamάρω στο ίδιο μου το θέμα, αλλά για ένα ψαράκι θα ήταν υπερβολή να ανοίξω καινούριο θέμα!:)

Λοιπόν επιτέλους πέρασα τις φωτογραφίες από την μηχανή στο pc και τις ανεβάζω! Ιδού πως είναι τα Hemigrammus bleheri  νεογέννητα:D:

DSC_0005_00002DSC_0005.thumb.jpg.e566a195e9141a2a594f4e976a05bda4.jpgDSC_0035_00005DSC_0035.thumb.jpg.654d0faa20407326788702d87945eb88.jpgDSC_0005_00001DSC_0005.thumb.jpg.3c18569e9d767c781214edeeba14698f.jpgDSC_0017_00003DSC_0017.thumb.jpg.e222572ede5488b169275f3886b15b5e.jpgDSC_0020_00004DSC_0020.thumb.jpg.ac3db47858ab21cc97c5012cb37fb074.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, bbetta said:

Μεσαίο Grindal είπε... :bigemo_harabe_net-112:

Απίστευτο! 

 

Ότι και να έκανα Βασίλη φαγητό θα γινότανε! Είτε στο μεγάλο είτε στη γεννήστρα! Απλά είπα μπας και... αλλά το βλέπω δύσκολο έως και ακατόρθωτο! ;)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kadmos said:

Γιώργο, είναι κινητικό;

Ναι Χρήστο αρκετα! Δεν ξερω ομως αν μπορει να την γλιτώσει απο τα κορυ! Αυτα ειναι διαόλια και πιο γρηγορα ειδικά τωρα που έχουν μεγαλώσει!

Link to comment
Share on other sites

 Δεν μου φαίνεται να το γλιτώνω το θέμα με τα Hemigrammus bleheri!

Καινούρια αυγά μόλις τα έβγαλα πάνω από το spraybar, τρία στον αριθμό:D!!!

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω που να τα βάλω! Έχω ένα 8λιτρο αλλά θέλει καθάρισμα και δεν ξέρω που το έχω!

 

Φωτογραφίες:

DSC_0004_00004DSC_0004.thumb.jpg.ea634beafd114cc9e77f9f41d06d2ce2.jpgDSC_0010_00003DSC_0010.thumb.jpg.41a6b472245a8a10e393b622347392bb.jpgDSC_0013_00002DSC_0013.thumb.jpg.078b9afbb3805b83b194b5d720bd277a.jpgDSC_0015_00001DSC_0015.thumb.jpg.7c6db8d38d057ea15e34f5ad57f87fb4.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kadmos said:

Γιώργο μου, το νεράκι της η γυναίκα σου να το βάζει μόνη της. Εσύ έχεις γίνει επικίνδυνος...:hehe

 

Δεν ξερω τι γινεται ρε φιλε:D! Αυτα που εκανα παντα κανω και τωρα! Τι να πω; Το μονο που εκανα σε αυτο το ενυδρείο που τρέχει εδω και ενα χρόνο ειναι οτι εκανα "εποχές" με την θερμοκρασία και το αποκορύφωμα θα ειναι το καλοκαίρι, αντε και να βελτίωσα καπως την τροφή!!!

Έστησα και το 8λιτρο εβαλα τα αυγά των hemigrammus bleheri, με μια αεραντλια, μπόλικη java moss και περιμενω να δω τι θα γινει! :)

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν περισσεύει κανένα σφουγγαρόφιλτρο, σύνδεσε το με την αεραντλία. Ας υπάρχει να ετοιμάζεται για τη συνέχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, kadmos said:

Αν περισσεύει κανένα σφουγγαρόφιλτρο, σύνδεσε το με την αεραντλία. Ας υπάρχει να ετοιμάζεται για τη συνέχεια.

 

Εμ δεν εχω αλλο αεροφιλτρο! Θα δω μπορει να φτιάξω κανενα με πατέντα η να παραγγείλω.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλε μερικά να υπάρχουν ρε Γιώργο. Τσάμπα είναι. Αυτό έχω κάνει κι εγώ. Απ' ότι φαίνεται θα σου χρειαστούν...:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα! Το έντονο άσπρο που βλέπω στα αυγα μου φαίνεται για μύκητας. Μήπως είναι απλά το ψαράκι που αναπτύσσεται; 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, bbetta said:

Ευχάριστα νέα! Το έντονο άσπρο που βλέπω στα αυγα μου φαίνεται για μύκητας. Μήπως είναι απλά το ψαράκι που αναπτύσσεται; 

 

Νομιζω ειναι το ψαράκι Βασίλη. Δεν μπορω να καταλάβω, γιατι τα αυγά ειναι υπερβολικά μικρά και τα ψαράκια οπως φαινεται και στις πιο πάνω φωτογραφίες ειναι διαφανή, οποτε ειναι πολυ δύσκολο στο να καταλάβεις τι γινεται μεσα στο αυγό! 

Δεν τρελαίνομαι και πολυ. Αν βγουνε βγήκανε. Αλλιως δεν πειραζει! :)

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, bbetta said:

Γιώργο πως τα πάνε τα μικρά; 

 

Τα corydoras πανε τρένο! Στα πιο μεγάλα έχει αρχίσει και φεύγει το σκούρο χρωμα τους και σιγα σιγα ασπρίζουν μερα με την μερα. Κοντεύουμε τον 1 μήνα ζωής. Για τους ροδοστομους δεν εχω ιδέα. Έψαχνα χθες ολη μερα με φακό και δεν μπόρεσα να τα βρω. Τα εχω βάλει σε ενα 8 λίτρο με αεραντλια και java moss. Αν δεν τα βρω και σημερα μπορει και να το κλείσω. Τα αυγά μου φάνηκαν σκασμένα αλλα δεν ειδα τιποτα απο ψάρια. Δεν μπορω να βρω με τιποτα και αυτο που εβαλα μαζι με τα κορυ. Λογικα εγινε μεζές!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kadmos said:

Δεν τ' αφήνεις το 8λιτρο να δουλεύει λίγες μέρες ακόμη ρε Γιώργη; Ποτέ δε ξέρεις...

 

Θα το αφήσω για λίγες μέρες ακόμα Χρήστο.

 

Ένα βίντεο από το μεσημεριανό μας που είχε walter worms και λίγο infusoria για τα πιο μικρά ψαράκια της ομάδας:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως είναι ακόμα εδώ ακμαίο και κινητικό :D!!! Το μέγεθός του είναι σαν μια βλεφαρίδα και έκανε την εμφάνισή του σήμερα στην καθιερωμένη, καθημερινή αλλαγή! Στην αρχή το πέρασα για τρίχα και παραλίγο να το ρουφήξω αλλά ευτυχώς κινήθηκε και κατάλαβα ότι πρόκειται για το μικρό bleheri! :poster_oops: :P Κινείται σε όλο το μήκος του ενυδρείο και το βλέπω ότι κρύβεται στα φυτά επιφανείας!!!

Φωτογραφίες:

DSC_0003_00004DSC_0003.thumb.jpg.25845b33c48e9daea025be53dc697741.jpgDSC_0015_00003DSC_0015.thumb.jpg.c2c61a8e690705172e2eba3fe4a1aaa0.jpgDSC_0006_00001DSC_0006.thumb.jpg.b3ccaab331a4fe93d60e8f187db90905.jpgDSC_0006_00002DSC_0006.thumb.jpg.5def05f835fd61ded441233f80026c67.jpgDSC_0007_00007DSC_0007.thumb.jpg.e827bce88736b99f216243f45371fec6.jpg

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η πρώτη καταγεγραμμένη (και πλαισιωμένη με φωτο) αναπαραγωγή Ροδόστομων στην Ελλάδα!

Το σχήμα του "ψαριού" μου φαίνεται πολύ διαφορετικό από ο,τι γόνο έχω συναντήσει.

Οταν έχεις τον χρόνο γράψε μας αναλυτικές μετρήσεις και ρουτίνες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, bbetta said:

Μάλλον η πρώτη καταγεγραμμένη (και πλαισιωμένη με φωτο) αναπαραγωγή Ροδόστομων στην Ελλάδα!

Το σχήμα του "ψαριού" μου φαίνεται πολύ διαφορετικό από ο,τι γόνο έχω συναντήσει.

Οταν έχεις τον χρόνο γράψε μας αναλυτικές μετρήσεις και ρουτίνες!

 

Εχει κανει και ο @nicpapa αναπαραγωγή νομιζω με φωτογραφίες. Μπορει να μας πει και ο ίδιος αν θέλει βεβαια. Εγω πέτυχα το θεμα του σε ξένο φορουμ, σε μια αναζήτησή στο google!

 

Οπως εχω πει και στην αρχή του topic τα bleheri που εχω ειναι μονο 3! Ειναι ψάρια που μου έχουν μείνει απο ενα κοπάδι 10 ατόμων που ειχα πάρει το 2012 και δεν έβρισκα να τα δώσω. Τα ψαράκια ειναι 5 χρονων τουλαχιστον. Στην φύση οταν θέλουν να αναπαραχθούν απομονώνεται απο το κοπάδι το ζευγάρι. Στην δίκη μου περίπτωση ειναι μονίμως αποκομμένο το ζευγαρι καθώς δεν υπαρχει κοπάδι!!!:)

 Συνθήκες θα γράψω στο μέλλον γιατι αυτη την στιγμή που σας γράφω βλεπω την θηλυκιά απο τους ροδοστομους να καταστρέφει μια γεννά των Corydoras! Μιλαμε παει και τα αρπάει κατευθείαν τα αυγά απο την κοιλιά της θηλυκιάς κοριντορινας.:cigar:

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Nαι ειχα κανει γεννες...

Ειναι πολυ μικρος ο γοννος , η τροφη τοτε ητανε προβλημα.

Ειναι της υπομονης στο μεγαλωμα, ισως να φταιω και εγω που δεν ειχα προτετοιμαστει σωστα.

 

Να το θεμα ...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μήνα σε όλους!!!:) Χθες στο βραδινό μας έβγαλα ενα βιντεάκι και φαινεται ποσο έχουν μεγαλωσει τα μωράκια! Τα πιο μεγαλα κοντεύουν τον μήνα παρα κατι μερες!!!:bigemo_harabe_net-193:

Προχθές ειχε πιάσει παροξυσμός τους γονείς και κάνανε αυγά για πάνω απο τρεις ώρες! Προς το τελος του βίντεο φαίνονται 10 αυγά που κατάφερα και έσωσα απο την προχθεσινή γεννα, καθώς οι ροδοστομοι τα αρπουσανε κυριολεκτικά απο την κοιλιά των Corydoras!!!:cigar::growl:

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και το βιντεάκι και τα ψαρομωρά σου.:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...